Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Καλώς ήρθατε!! > Ας γνωριστούμε...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-09-17, 17:17   #1
Pads
Junior Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή Νέο μέλος

Καλησπέρα σε όλους! Το ονομα μου ειναι Παντελης και μετά από περίπου 1 χρόνο που παρακολουθώ το forum ήρθε η ώρα να παρουσιάσω κι εγώ 2 δέντρα που απέκτησα πρόσφατα. Την Κυριακή ειχα την ευκαιρεια να παραβρεθω στο εργαστηριο και να γνωρισω μερικα απο τα μελη. Θα ηθελα να τονισω το πολυ καλο κλιμα και την διαθεση για βοηθεια απο ολους.

Αυτο τον καιρο ασχολουμαι με τα παρακατω δεντρα

1) Η βουκαμβιλια αγοράστηκε πρόσφατα απο τον Σταυρο (Ανιχνευτή) και ειναι η glabra που ηταν σε αγγελια. Το δεντρο έχει αφεθεί ελεύθερο ωστε να παχύνει η βασική διακλάδωση με στόχο να υπάρξει μια φυσική συνέχεια από τον ογκώδη κορμό. Δυσκολο δεντρο για αρχαριο αλλα ελπιζω να καταφερω να εχω ενα καλο αποτελεσμα στο μελλον.

bonsai-150240.jpg

2) Η μικρη αγριελιά αγοραστηκε από τον Κωστα, ο οποιος με αφησε να κλαδεψω (πετσοκοψω) μια αλλη ελια που δουλευε.

bonsai-150538.jpg

Θα ανοιξω και ξεχωριστα θεματα για τα δεντρα στο μελλον.

3) μικρος γιουνιπερος απο φυτωριο ο οποιος εχει αφεθει σε ελευθερη αναπτυξη 1 χρονο τωρα και θα ειναι υλικο για προπονηση σε κλαδεμα/συρματωμα μεσα στο χειμωνα.

4) κινεζικη φτελια mallsai (ηταν ενα κομματι που βρηκα με σχετικα ηπιο S) που εχει μεταφυτευθει σε μεγαλυτερη γλαστρα με καλο υποστρωμα και εχει αφεθει ελευθερη να παχυνει.

5) ενας μοσχευμα φικος salicaria που ειναι ακομα στο ταχυδρομειο απο US (δευτερη αποπειρα να προμηθευτω αυτο το ειδος φικου). Αν τελικα φτασει και ειναι ζωντανος θα μπει σε εντατικο προγραμμα παχυνσης.
Pads δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 18:02   #2
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Καλώς όρισες Παντελή και καλή συνέχεια με τα δεντράκια σου! Χαίρομαι που μπήκες στην παρέα μας!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 18:54   #3
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pads Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Η βουκαμβιλια αγοράστηκε πρόσφατα απο τον Σταυρο (Ανιχνευτή) και ειναι η glabra που ηταν σε αγγελια. Το δεντρο έχει αφεθεί ελεύθερο ωστε να παχύνει η βασική διακλάδωση με στόχο να υπάρξει μια φυσική συνέχεια από τον ογκώδη κορμό. Δυσκολο δεντρο για αρχαριο αλλα ελπιζω να καταφερω να εχω ενα καλο αποτελεσμα στο μελλον.
Θα πρέπει να αποφασίσεις το σχήμα που θέλεις να της δώσεις αρχικά και να αφαιρέσεις κάποια κλαδιά -μπορείς να το κάνεις και τώρα- που θεωρείς ότι δεν ταιριάζουν σ' αυτό το σχήμα. Όπου φυτρώνουν δύο κλαδιά μαζί αφαιρείς το ένα. Αφαιρώντας κλαδιά δίνεις την δυνατότητα στα υπόλοιπα να αναπτυθούν πιο γρήγορα. Επίσης δώσε μια κατεύθυνση σε κάποια βασικά κλαδιά πριν ξυλοποιηθούν τελείως και δεν λυγίζουν. Αλλά ακόμα και να ξυλοποιηθούν μην αγχώνεσαι τον Μάρτιο θα κλαδέψεις αρκετά πίσω και πάλι από την αρχή. Είναι σκληρή και δεν μασάει. Το μόνο που φοβάται είναι η υγρασία στις ρίζες. Τώρα που πέρασε το καλοκαίρι πρέπει να λιγοστέψεις πολύ το νερό. Να περιμένεις να ζητήσει πρώτα νερό και μετά να ποτίζεις. Το χειμώνα προστασία από το κρύο οπωσδήποτε.
Αν έχει ανόργανο υπόστρωμα, αυστηρά μόνο οργανικό λίπασμα. Σε ανόργανο υπόστρωμα το χημικό λίπασμα είναι θάνατος.

Την δική μου την κλάδεψα πολύ αυστηρά τον Μάρτιο και της έδωσα ένα αρχικό σχήμα. Είχε πολύ γρήγορη ανάπτυξη και μέσα Αυγούστου αφαίρεσα κλαδιά και ξανακλάδεψα, ώστε να κάνει διακλάδωση. Τώρα πήρε να φουντώνει πάλι, Μάρτιο θα ξανακλαδέψω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 30-09-17 στις 19:01
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 18:57   #4
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Παντελή!
Χαιρόμασθε να σε έχουμε στην παρέα.
Κρίμα που δεν σε γνώρισα την Κυριακή. Ελπίζω στην επόμενη συνάντηση να τα πούμε
Παράθεση:
Αυτο τον καιρο ασχολουμαι με τα παρακατω δεντρα
1) Η βουκαμβιλια αγοράστηκε πρόσφατα απο τον Σταυρο (Ανιχνευτή)... ...Το δεντρο έχει αφεθεί ελεύθερο ωστε να παχύνει η βασική διακλάδωση... ...ελπιζω να καταφερω να εχω ενα καλο αποτελεσμα στο μελλον.
Για αρχάριος ξεκινάς με ένα δυνατό υλικό χάρη στον Σταύρο.
Θα συμφωνήσω με την τακτική σου στα κλαδιά.
Προτείνω εν τούτοις, να κάνεις και μια πρώτη επιλογή καθώς βλέπω στην φωτογραφία πολλούς βλαστούς.
Αργότερα επίσης κλαδεύεις όσα κλαδιά κρατήσεις στους πρώτους 1-2 οφθαλμούς και ξεκινάς άλλη μία περίοδο ελεύθερης ανάπτυξης.
Clip & Grow είναι επίσης κι η δική μου αγαπημένη μέθοδος Κι όσο προχωράς κι εξοικειώνεσαι, θα αρχίσεις να δοκιμάζεις και το σκάλισμα σιγά-σιγά

5) ενας μοσχευμα φικος salicaria που ειναι ακομα στο ταχυδρομειο απο US (δευτερη αποπειρα να προμηθευτω αυτο το ειδος φικου). Αν τελικα φτασει και ειναι ζωντανος θα μπει σε εντατικο προγραμμα παχυνσης.
Ξέρεις πόσο τον έψαχνα κι εγώ αυτόν τον φίκο?
Κάπου δύο χρόνια... μέχρι που ένας ευγενικός συνάδελφος στο χόμπυ από την Καλιφόρνια μου έστειλε με πολλή γενναιοδωρία ένα μόσχευμα.
Όταν πέσουν αρκετά οι θερμοκρασίες τον φέρνω μέσα στο σπίτι, κάτω από τεχνητό φωτισμό και κάθε χρονιά αυτο-αποφυλλώνεται
Την Άνοιξη πάλι έξω και ξαναπετάει.
Αλήθεια, δεν του έχω κάνει ένα θέμα εδώ στο φόρουμ... πρέπει να τον ανεβάσω να τον δείτε
.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 18:59   #5
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Ο Ανδρέας με πρόφθασε όσο έγραφα και δημοσίευσε με λεπτομέρειες ό,τι χρειάζεται σχετικά με τα κλαδιά

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 30-09-17, 19:18   #6
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ανδρέας με πρόφθασε όσο έγραφα και δημοσίευσε με λεπτομέρειες ό,τι χρειάζεται σχετικά με τα κλαδιά
Είμαι γρήγορος, παρά την ηλικία μου
Παλιά 30-09-17, 20:50   #7
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Προεπιλογή

καλως ορισες παντελη και απο εδω !!!
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 23:21   #8
nikkey
Moderator

Το avatar του χρήστη nikkey

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Καλως ορισες Παντελη και καλη συνεχεια.
nikkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-17, 23:51   #9
dikos
Senior Member

Περιοχή: Πειραιάς
Προεπιλογή

Καλωσόρισες και από εμένα
dikos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-17, 18:05   #10
Pads
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να αποφασίσεις το σχήμα που θέλεις να της δώσεις αρχικά και να αφαιρέσεις κάποια κλαδιά -μπορείς να το κάνεις και τώρα- που θεωρείς ότι δεν ταιριάζουν σ' αυτό το σχήμα. Όπου φυτρώνουν δύο κλαδιά μαζί αφαιρείς το ένα. Αφαιρώντας κλαδιά δίνεις την δυνατότητα στα υπόλοιπα να αναπτυθούν πιο γρήγορα. Επίσης δώσε μια κατεύθυνση σε κάποια βασικά κλαδιά πριν ξυλοποιηθούν τελείως και δεν λυγίζουν. Αλλά ακόμα και να ξυλοποιηθούν μην αγχώνεσαι τον Μάρτιο θα κλαδέψεις αρκετά πίσω και πάλι από την αρχή. Είναι σκληρή και δεν μασάει. Το μόνο που φοβάται είναι η υγρασία στις ρίζες. Τώρα που πέρασε το καλοκαίρι πρέπει να λιγοστέψεις πολύ το νερό. Να περιμένεις να ζητήσει πρώτα νερό και μετά να ποτίζεις. Το χειμώνα προστασία από το κρύο οπωσδήποτε.
Αν έχει ανόργανο υπόστρωμα, αυστηρά μόνο οργανικό λίπασμα. Σε ανόργανο υπόστρωμα το χημικό λίπασμα είναι θάνατος.

Την δική μου την κλάδεψα πολύ αυστηρά τον Μάρτιο και της έδωσα ένα αρχικό σχήμα. Είχε πολύ γρήγορη ανάπτυξη και μέσα Αυγούστου αφαίρεσα κλαδιά και ξανακλάδεψα, ώστε να κάνει διακλάδωση. Τώρα πήρε να φουντώνει πάλι, Μάρτιο θα ξανακλαδέψω.
Ευχαριστω πολυ σε ολους για το καλοσορισμα!

Το υποστρωμα ειναι 100% ανοργανο και λιπασμα μονο οργανικο. Ο Σταυρος ειχε ηδη ξεκινησει μια πρωτη διαμορφωση με clip &grow και την συνεχισα. Συρμα δεν εχω βαλει γιατι φοβηθηκα με την πολυ γρηγορη αναπτυξη που εχει. Καποια κλαδια νομιζω χρειαζονται νεα κατευθυνση αλλα προτιμω να την φερω στο επομενο εργαστηριο να την δουμε απο κοντα.
Παλιά 02-10-17, 00:28   #11
kostasd87
Senior Member

Το avatar του χρήστη kostasd87

Προεπιλογή

Καλωσόρισες Παντελή και διαδικτυακά!

Νομίζω έχεις μπεις στο νόημα πολύ γρήγορα. Η βουκαμβίλια που πήρες είναι πραγματικά υλικό προδιαγραφών.

Να τολμήσω να σου προτείνω αυτό το βιβλίο για εκμάθηση βασικών τεχνικών:
https://www.amazon.com/Bonsai-DK/dp/1465419586
Κάποια στιγμή το έφερναν και τα public με παραγγελία νομίζω.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω έχεις μέλλον εδώ

Καλή συνέχεια στο διάβασμα!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
kostasd87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-17, 13:36   #12
Pads
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσόρισες Παντελή και διαδικτυακά!

Νομίζω έχεις μπεις στο νόημα πολύ γρήγορα. Η βουκαμβίλια που πήρες είναι πραγματικά υλικό προδιαγραφών.

Να τολμήσω να σου προτείνω αυτό το βιβλίο για εκμάθηση βασικών τεχνικών:
https://www.amazon.com/Bonsai-DK/dp/1465419586
Κάποια στιγμή το έφερναν και τα public με παραγγελία νομίζω.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω έχεις μέλλον εδώ

Καλή συνέχεια στο διάβασμα!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Ευχαριστώ για την πρόταση Κώστα.
Προς το παρόν διαβάζω αυτο

https://www.amazon.com/Bonsai4me-Bon.../dp/B00TSHY6BA
Παλιά 25-10-17, 19:16   #13
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι Παντελή!
Παράθεση:
... ...5) ενας μοσχευμα φικος salicaria που ειναι ακομα στο ταχυδρομειο απο US (δευτερη αποπειρα να προμηθευτω αυτο το ειδος φικου). Αν τελικα φτασει και ειναι ζωντανος θα μπει σε εντατικο προγραμμα παχυνσης.
Αυτός είναι ο δικός μου φίκος αυτού του είδους, F. neriifolia-Willow leaf Ficus

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 25-10-17, 19:26   #14
Pads
Junior Member

Προεπιλογή

Καλησπέρα. Πολύ ωραίος ο φικος! Το μόσχευμα που παρήγγειλα ήρθε σε καλή κατάσταση πριν 1 μηνα. Είχε πολύ ριζα μέσα στο πλαστικό μπουκάλι που ηταν συσκευασμένο. Εχει μεταφυτευθει σε καλο υποστρωμα. Τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να τον είχα παραγγείλει αρχές καλοκαιριού για να προλάβει να δυναμωσει.

Τελικά τι θα κάνεις με το δικό σου φετος; θα τον αφήσεις έξω; Προσωπικά δεν εχω χώρο για εσωτερικό θερμοκήπιο και λάμπα όποτε θα μείνει έξω προστατευμένος και θα μπει μέσα, δίπλα σε παράθυρο όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 5 βαθμούς. Λες να τα καταφερει;

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Παλιά 25-10-17, 22:52   #15
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
... ...Προσωπικά δεν εχω χώρο για εσωτερικό θερμοκήπιο και λάμπα όποτε θα μείνει έξω προστατευμένος και θα μπει μέσα, δίπλα σε παράθυρο όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 5 βαθμούς. Λες να τα καταφερει;
Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Επειδή το δενδράκι έχει έρθει από διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες, χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοσθεί.
Αν συνυπολογίσεις ότι είναι είδος τροπικό, καταλαβαίνεις ότι οι πρώτοι του μήνες στην Αθήνα είναι κρίσιμοι.
Προσωπικά, εάν το δένδρο ήταν δικό μου, δεν θα το άφηνα έξω σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία. Θα το έπαιρνα μέσα πολύ νωρίτερα.
Αν έχεις ένα παράθυρο που το βλέπει ο ήλιος, νομίζω ότι θα ήταν ιδανική θέση.
Καλή συνέχεια εύχομαι κι ελπίζω να εγκλιματισθεί χωρίς πρόβλημα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές