Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Bazaar (Αγορές-Πωλήσεις-Ανταλλαγές)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-09-17, 17:15   #1
antonisxania
Senior Member

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή Αγριελιά XL

H συγκεκριμένη αγριελιά έχει συλλεχθεί από βουνό της Κρήτης και τοποθετήθηκε εξαρχής στο pot που βλέπετε.
Διαστάσεις pot 56x40x16 cm
Διαστάσεις ελιάς ,ύψος από pot 50 cm,περίμετρος nebari 97cm.
Προσπαθώντας να εκτιμήσω τιμή πιθανής πώλησης pot-δέντρου βρέθηκα σε αδιέξοδο διότι δεν βρήκα κάτι ανάλογο σε εγχώρια δέντρα ,επομένως βασίστηκα στην ξένη αγορά που οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες.
Θα ήθελα να παρακαλέσω τα εμπειρότερα μέλη του forum να μου δώσουν την δική τους εκτίμηση.
Την καλησπέρα μου από τα ακόμη καλοκαιρινά Χανιά!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_20170918_165117.jpg (196,1 KB, 104 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_20170918_165244.jpg (197,4 KB, 93 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_20170918_165026.jpg (200,8 KB, 91 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_20170918_165214.jpg (198,8 KB, 82 εμφανίσεις)
antonisxania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-17, 14:12   #2
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν πουλάς μπονσάι αλλά έναν κορμό.
Πολύ καλό υλικό βάσης είναι η αλήθεια αλλά, θέλει πολλά χρόνια για να γίνει μπονσάι. Εγώ δεν θα έδινα πάνω από 100 ευρώ.
Το ποτ είναι άλλη υπόθεση, κακώς το έβαλες. Το δενδράκι θα κάνει χρόνια να χρειαστεί ποτ και δεν ξέρω αν θέλει κάποιος να το πληρώσει. Μια βαθιά πλαστική ημισφαιρική γλάστρα των 3 ευρώ είναι μια χαρά για την περίπτωσή του.
Παλιά 19-09-17, 16:34   #3
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν πουλάς μπονσάι αλλά έναν κορμό.
Πολύ καλό υλικό βάσης είναι η αλήθεια αλλά, θέλει πολλά χρόνια για να γίνει μπονσάι. Εγώ δεν θα έδινα πάνω από 100 ευρώ.
Το ποτ είναι άλλη υπόθεση, κακώς το έβαλες. Το δενδράκι θα κάνει χρόνια να χρειαστεί ποτ και δεν ξέρω αν θέλει κάποιος να το πληρώσει. Μια βαθιά πλαστική ημισφαιρική γλάστρα των 3 ευρώ είναι μια χαρά για την περίπτωσή του.
Αν δεχτούμε ότι ο χρόνος είναι από τους ποιο σημαντικούς παράγοντες που επηρεάζουν τόσο την πορεία ενός δέντρου όσο και την εμπειρία του ασχολούμενου θα ήταν επιπόλαιο να χαρακτήριζα bonsai την ελιά,άλλωστε αν πρόσεξες απέφυγα να επιλέξω τον όρο και περιορίστηκα σε λέξεις ελια,αγριελιά,δέντρο.Εξάλλου η ασχολία μου είναι μικρή καθώς ασχολούμαι σχεδόν 5 χρόνια μόνο και δεν προσποιούμαι ότι έχω την τεράστια εμπειρία.
Επίσης και ο όρος που χρησιμοποιείς εσύ και αναφέρομαι στο΄κορμός' νομίζω ότι είναι λανθασμένος.
Η λέξη pre bonsai νομίζω ότι θα ήταν πιο δόκιμη διότι ο ''κορμός'' όπως τον αποκαλείς ήδη έχει συλλεχθεί,έχει επιζήσει σχεδόν 2 σεζόν και έχει υποστεί μια πρώτη αρχική διαμόρφωση.
Εξαιτίας της περιοχής κατοικίας μου δεν μπορώ να συμμετάσχω σε workshop και να αποκτήσω μια πιο άμεση εμπειρία και γι αυτό τον λόγο χρησιμοποιώ το διαδίκτυο για την θεωρία και πολλή προσωπική προσπάθεια επί της πράξης με αργά αποτελέσματα.
Κάνοντας λοιπόν έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο είδα ηλεκτρονικά καταστήματα όπως λ.χ. το kaizen ,το bonsai-boeking.de το ,cascone piante και πολλά άλλα να εμπορευονται αντίστοιχους ''κορμούς'' όπως τα αναφέρεις σε τιμές ιδιαίτερα τσιμπημένες κατ΄εμέ. Δυστυχώς στην εγχώρια αγορά εκτός το yamadori eshop που εμπορεύεται υπέροχα bonsai αλλά όχι ελιές δεν βρήκα αλλού πληροφορίες.
Αυτός ήταν ο λόγος που δημοσίευσα την συγκεκριμένη αγγελία ώστε να εκτιμηθεί το pre bonsai μου.
Προσωπικά σέβομαι την άποψη σου για την εκτίμηση των 100 ευρώ για την αγριελιά και σε ευχαριστώ για την άποψή σου.
Επέτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω κάθετα και να σου δηλώσω την δυσαρέσκιά μου με το επικριτικό σου ύφος.Η τακτική αυτή της μείωσης του συνομιλητή μας μόνο κακά αποτελέσματα φέρνει.Πόσο μάλιστα σε ένα χώρο που δεν είναι τόσο διαδεδομένος όσο του αξίζει στην χώρα μας και αυτοί που ασχολούνται είναι λίγοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisxania : 19-09-17 στις 16:46
Παλιά 19-09-17, 16:38   #4
72mariakouvaki
Παλιός

Περιοχή: ιεραπετρα κρητης
Προεπιλογή

Εγώ παλι τόσο ωραιο κομμάτι δεν θα το πούλαγα ρε Αντώνη. Κρατά το. Θα σου δώσει μεγάλες χαρές η ανάπτυξη του.
72mariakouvaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-17, 16:44   #5
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 72mariakouvaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παλι τόσο ωραιο κομμάτι δεν θα το πούλαγα ρε Αντώνη. Κρατά το. Θα σου δώσει μεγάλες χαρές η ανάπτυξη του.
Δεν ξέρω βρε Μαρία αν θα το κάνω.Η αλήθεια είναι ότι πολύ πρόσφατα μετακόμισα ξανά και δεν έχω τον χώρο που θα ήθελα και επίσης δεν ξέρω αν του χρόνου πάντα λόγω δουλειάς ξαναμετακομίσω εκ νέου. Από εκεί και πέρα δεν ήταν τόσο κακό δα να πάρω εκτιμήσεις...
Παλιά 19-09-17, 17:02   #6
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Καθόλου κακό. Ολοι το κάνουν. Αλλα εγω λέω κρατά το κι αν ξανα μετακομίσεις θα στο φιλοξενήσω εγω μην ανησυχεις
Παλιά 19-09-17, 17:10   #7
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 72mariakouvaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθόλου κακό. Ολοι το κάνουν. Αλλα εγω λέω κρατά το κι αν ξανα μετακομίσεις θα στο φιλοξενήσω εγω μην ανησυχεις
Γιατί όχι......Εξάλλου όλοι μου σχεδόν οι φίλοι ''φιλοξενούν'' δεντράκια μου.χαχαχα προσπαθώ να προσελκύσω και άλλους στο χόμπυ.
Σοβαρά όμως τώρα, αν ψαχτείς στην αγορά prebonsai στο εξωτερικό θα δεις και μόνη σου ότι οι τιμές είναι ιδιαίτερα τσουχτερές και το υλικό ειδικά για τις ελιές κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν και ελληνικό.Γιατί όχι λοιπόν?Τι έχουν να ζηλέψουν οι Έλληνες απέναντι στους Ισπανούς,τους Ιταλούς και στους Γερμανούς ειδικά σε είδη όπως αυτό της ελιάς?
Παλιά 19-09-17, 17:49   #8
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonisxania Εμφάνιση μηνυμάτων
Επέτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω κάθετα και να σου δηλώσω την δυσαρέσκιά μου με το επικριτικό σου ύφος.Η τακτική αυτή της μείωσης του συνομιλητή μας μόνο κακά αποτελέσματα φέρνει.Πόσο μάλιστα σε ένα χώρο που δεν είναι τόσο διαδεδομένος όσο του αξίζει στην χώρα μας και αυτην λέωτοί που ασχολούνται είναι λίγοι.
Κανένα επικριτικό ύφος, μην τσιτώνεσαι χωρίς λόγο. Καμία προσπάθεια μείωσης, δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω.
Την άποψη μου είπα όπως την λέω τόσα χρόνια, επειδή ΕΣΥ ρώτησες.
Και ναι, το δενδράκι σου είναι ένας κορμός που, με την κατάλληλη φροντίδα, σε μερικά χρόνια ελπίζω και εύχομαι να γίνει ένα όμορφο πρε-μπονσάι.

Ρίξε μια ματιά στις μπουκαμβίλιες που ανέβασε προς πώληση ο ανιχνευτής- πέρσι και φέτος- και σύγκρινε τιμές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ValsGeo : 29-09-17 στις 21:15 Αιτία: χαρακτηρισμός σε ομάδα ανθρώπων
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-17, 18:08   #9
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Αντωνη ο Ανδρεας δεν εχει ποτε την προθεση να μειωσει κανεναν. Αν ριψεις μια ματια στο φορουμ θα δεις οτι ειναι παντα προθυμος να βοηθησει τους νεους στο χομπυ. Εχει ενα υφος που δειχνει πολυ αυστηρο(ψαρωτικο θα ελεγα) αλλα παντα με καλη προθεση
Παλιά 20-09-17, 07:01   #10
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Πολλές φορές ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρεξηγήσεις. Μην σταθούμε σε αυτό.
Το υλικό που παρουσιάζεις Αντώνη θα το περιέγραφα ως yamadori εδραιωμένο (αφού έχει 2 σεζόν πάνω του) που σιγά σιγά μπορεί να γίνουν κάποιες εργασίες πάνω του. Όντως το ποτ δεν έχει λόγο ύπαρξης σε αυτή την φάση αλλά η ελιά αν αναπτυχθεί και άλλο, γίνει επιλογή κάποιων κλαδιών και επεξεργασία του ξύλου της μπορεί να πάρει πολύ μεγαλύτερη αξία.
Σίγουρα δεν πρέπει να αγοράζει κανείς μεσογειακό υλικό από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία κτλ γιατί απλούστατα και αυτοί από Ιταλία - Ισπανία αγοράζουν και έπειτα βάζουν στην τιμή και ένα τεράστιο καπέλο.
Παλιά 20-09-17, 10:51   #11
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

καλα εκανες και αποχωρησες .. (δεν εισαι ο μονος αλλωστε )
στο θεμα μας τωρα !
οπως εγραψε και ο γιαννης ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα ποσο μαλλον οταν δεν εχεις γνωρισει και δια ζωσης τον συνομιλητη σου !

οπως το βλεπω το δεντρο εγω , προκειται για ενα καθαρα πρωτογενες υλικο, που σιγουρα εχει καποια καλα στοιχεια πχ , κωνικοτητα , ξυλοποιηση κορμου και μεγεθος . χρειαζεται χρονος βεβαια να χτιστουν διακλαδωσεις ...
παιζει ρολο φυσικα και η σπανιοτητα του ειδους!
πχ αν ηταν γαυρος .... θα αξιζε τουλαχιστουν τα διπλασια η τριπλασια ..
εν κατακλείδι , η εκτιμηση μου ειναι πως στη συγκεκριμενη φαση του δεντρου μια τιμη στα 60 με 80 ευρω ειναι αρκετα τιμια .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 26-09-17 στις 16:43
Ανιχνευτής δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-17, 16:26   #12
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Έως τώρα είμαστε λοιπόν σε μια πιθανή αξία γύρω στα 70 ευρώ για την συλλογή και την φροντίδα των 2 σαιζόν.
Μερικά ανάλογα yamadori στο kaizen μικρότερου μεγέθους πωλούνται σε τριπλάσια-τετραπλάσια - εξαπλάσια τιμή.
Για του λόγου το αληθές:
http://www.kaizenbonsai.com/yamadori...aterial-rm1576
http://www.kaizenbonsai.com/yamadori...aterial-rm1579
http://www.kaizenbonsai.com/yamadori...aterial-rm1577
Συμπεραίνω λοιπόν ότι είτε εμείς ως Έλληνες είμαστε πιο ρεαλιστές και οι σύμμαχοι Ευρωπαίοι είναι πολύ πιο ανοιχτοχέρηδες, είτε απλά δεν έχουμε εμπιστοσύνη στο εγχώριο.
Προσωπικά θεωρώ ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.Σίγουρα οι τιμές των ευρωπαικών site είναι πολύ υπερτιμημένες αλλά τραβάνε γιατί είναι εξωτερικού.
Παλιά 20-09-17, 20:32   #13
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Και η αποκορύφωση.....http://www.bonsai.de/olive-tree-p-92...dc&language=en
Παλιά 20-09-17, 23:31   #14
dikos
Senior Member

Περιοχή: Πειραιάς
Προεπιλογή

Να δώσω και εγώ την δικιά μου άποψη αν επιτρέπετε σαν νέοπας (στο χόμπι).

Αντώνη, πρόκειται για ένα εξαιρετικό υλικό pre bonsai.
Άν στοχεύεις στην Ελληνική αγορά, ή σε φίλους κλπ, τότε απο 0 - 150ευρώ.
Άν στοχεύεις στη διεθνή αγορά, τότε 150 και πάνω.
dikos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-17, 00:38   #15
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonisxania Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...ΥΓ Ποιος είναι ο ορισμός του pre bonsai?
Prebonsai νομίζω ότι είναι το υλικό εκείνο που έχει καλλιεργηθεί ειδικά για να χρησιμοποιηθεί στην συνέχεια για την διαμόρφωσή του σε μπονσάϊ.
Είναι υλικό που έχει υποστεί κλάδεμα ρίζας, τεχνικές πάχυνσης του κορμού, επιλογή και κλάδεμα κλάδων, συρμάτωμα για μεταβολή της κίνησης/διεύθυνσης κλπ κλπ
Με δυό λόγια είναι υλικό που καλλιεργήθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να αποκτήσει χαρακτηριστικά επιθυμητά στους δημιουργούς μπονσάϊ.

Κυρίως ΔΕΝ είναι το συνηθισμένο πρωτογενές υλικό των φυτωρίων, ακόμη κι αν διαθέτει πιθανώς κάποια χαρακτηριστικά που είναι χρήσιμα για την διαμόρφωση μπονσάϊ.
ΟΜΩΣ, ένα δένδρο φυτωρίου που αγοράσθηκε από κάποιον και έχει υποστεί κάποιες βασικές/προκαταρκτικές εργασίες με τον σκοπό να μετατραπεί στο μέλλον σε ένα υποψήφιο μπονσάϊ, νομίζω ότι μπορεί να ονομασθεί prebonsai.

Κι επίσης ΔΕΝ είναι υλικό συλλεγμένο από την φύση ή από κήπους κλπ διότι απλώς δεν έχει μεγαλώσει κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες ανάπτυξης για να γίνει μπονσάϊ, παρά τα οποιαδήποτε καλά χαρακτηριστικά (ηλικία, κωνικότητα, διακλάδωση, νεκρό ξύλο κ.α.) που μπορεί να διαθέτει.

Ο όρος prebonsai προϋποθέτει ένα υψηλότερο βαθμό ποιότητας και δυνατοτήτων του υλικού να διαμορφωθεί σε μπονσάϊ και τέτοιο υλικό αξίζει κάθε ευρώ της τιμής του.

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 21-09-17 στις 00:52
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές