Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-02-12, 15:34   #1
nikolos
Senior Member

Το avatar του χρήστη nikolos

Περιοχή: Τερψιθέα, Αθήνα
Προεπιλογή Πυξάρι 3

Πήρα και άλλο πυξάρι. Σκέφτηκα να το κάνω σε στύλ με 2 κορμούς. Το κλάδεψα χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο. Αφησα μερικά φυλλαράκια γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω την επιβίωσή του. Δείτε και πείτε μου τι άλλο θα μπορούσα να κάνω και πού έκανα λάθη. Μετά απο πόσο καιρό μπορώ να το μεταφυτεύσω με δεδομένο οτι όπως πολύ μου είπατε και πολλοί έχετε γράψει εδώ οτι στα πυξάρια καλό είναι να μήν κάνουμε πολλές εργασίες μαζί.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus2-1.jpg (56,6 KB, 78 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus2-2.jpg (62,9 KB, 90 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Buxus2-3.jpg (51,5 KB, 85 εμφανίσεις)
nikolos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-12, 17:38   #2
dimitris1
Member

Το avatar του χρήστη dimitris1

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα και άλλο πυξάρι. Σκέφτηκα να το κάνω σε στύλ με 2 κορμούς. Το κλάδεψα χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο. Αφησα μερικά φυλλαράκια γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω την επιβίωσή του. Δείτε και πείτε μου τι άλλο θα μπορούσα να κάνω και πού έκανα λάθη. Μετά απο πόσο καιρό μπορώ να το μεταφυτεύσω με δεδομένο οτι όπως πολύ μου είπατε και πολλοί έχετε γράψει εδώ οτι στα πυξάρια καλό είναι να μήν κάνουμε πολλές εργασίες μαζί.
Καλησπερα

Οπως και σε καποιο αλλο πυξαρι, εχεις αφησει πολυ λιγα φυλλα. Στη δευτερη φωτο ηταν μια χαρα...Οι ριζες του ειναι πολυ εκτεθημενες και εχει πολυ λιγα φυλλα...Ηδη εχεις ρισκαρει σε μεγαλο βαθμο την επιβιωση του. Αφηνε τους παραπανω φυλλα και με υπομονη μελοντικα μειωνεις το μεγεθος των κλαδιων. Οι ριζες που ειναι τοσο εκτεθημενες να ξερεις οτι θα σκλυρηνουν και δεν θα ειναι μετα ευκολες στη διαμορφωση τους. Εγω θα καλυπτα λιγες ριζες με χωμα και θα περιμενα.
Καλη τυχη.
dimitris1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-12, 18:01   #3
nikolos
Senior Member

Προεπιλογή

οι ριζες ηταν ηδη ετσι και ειναι λιγακι σκληρες ηδη, δε τις γυμνωσα εγω.
Παλιά 14-02-12, 19:39   #4
Zerkian
Παλιός

Το avatar του χρήστη Zerkian

Περιοχή: Καβάλα
Προεπιλογή

Τι καημός είναι αυτός ρε να πετσοκόβετε τα δέντρα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Το bonsai γίνεται με τα χρόνια και όχι αρπάζουμε το ψαλίδι και δεν αφήνουμε τίποτα όρθιο!!!
Τι το άσχημο είχε όπως ήταν και γιατί δεν θα ήταν πολύ πιο όμορφο αν το έβαζες σε ένα πιο χαμήλο δοχείο αφού αραίωνες ελαφρά το φύλλωμα του για να εξισορροπίσεις την απωλεια ρίζας και να του δώσεις μια σεζόν για να αναζοωγονιθεί;;
Λυπάμαι αλλά το δεντράκι σου εκτός του ότι είναι αντικειμένικα πιο άσχημο από την αρχική του κατάσταση δεν νομίζω να ανακάμψει σύντομα και να επανακτήσει την αρχική του ζωντάνια.
Μπορείς μόνο να φανταστείς πόσα χρόνια χρειάστηκαν να περάσουν για να δημιουργίσει το φύλλωμα που είχε; Φύλλωμα το οποίο εσύ αφαίρεσες σε μερικά λεπτά!!
Ο Δημήτρης λέει ότι στη 2η φωτό είναι πιο καλό. Εγώ θα είμουνα πιο αύστηρος ακόμα. Θα άφηνα οποσδήποτε ακόμα ένα κεντρικό κλαδί.
Λυπάμαι φίλε μου αλλά στην καλύτερη περίπτωση το δεντράκι σου θα αποκτήσει το φύλλωμα που χρειάζεται για να γίνει πάλι όμορφο μετά από 5 χρόνια!!
Παλιά 14-02-12, 20:19   #5
johnb
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη johnb

Περιοχή: Εβρος
Προεπιλογή

φιλε ακριβως αυτο με τον "Δημητρη θα ελεγα...
μεχρι την δευτερη φοτο ηταν μια χαρα.....
μετα το παρακανες λιγακι....
το θεμα ειναι να σου ζησει....
να μην σου κανει καμια πατατια...
johnb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-12, 21:38   #6
nikolos
Senior Member

Προεπιλογή

Ντάξει ρε Περικλή συγγνώμη που δε γεννηθήκαμε όλοι τέλειοι. Δέ σου πα να μήν πεις την άποψη σου αλλά όχι να με πιάσεις και απ τα μούτρα. Ασχολούμαι πολύ λίγο καιρό και λάθη θα κάνω ακόμα περισσότερα. Αντί λοιπόν να μου επιτήθεσαι και να με κάνεις να ξενερώνω μπορείς να με συμβουλέυσεις για να γίνω καλύτερος. Με αυτά τα σχόλια χάνω τον ενθουσιασμό μου, δε σου λέω να μου χαιδεύεις τα αυτιά, ίσα ίσα που η κριτική είναι καλό να γίνετε, αλλά εσύ μου κόβεις τα φτερά και αυτό είναι άλλο πράγμα.
Παλιά 14-02-12, 22:01   #7
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Βρε Νικο μη ξενερώνεις τόσο εύκολα βρε αγόρι μου, είπαμε προσοχή στις εργασίες στα πυξάρια γιατί είναι αργής ανάπτυξης, αλλά εσύ πήρες πολύ φόρα. Είναι γεγονός ότι από τα λάθη μας μαθαίνουμε και ο Περικλής είναι λίγο αυστηρός, όπως όμως πρέπει να είμαστε στους μαθητές. Μην απογοητεύεσαι και καλό είναι να ακούγονται και τα καλά και τα κακά.
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-12, 23:43   #8
Stavros
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Stavros

Περιοχή: Larnaca, Cyprus
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ντάξει ρε Περικλή συγγνώμη που δε γεννηθήκαμε όλοι τέλειοι. Δέ σου πα να μήν πεις την άποψη σου αλλά όχι να με πιάσεις και απ τα μούτρα. Ασχολούμαι πολύ λίγο καιρό και λάθη θα κάνω ακόμα περισσότερα. Αντί λοιπόν να μου επιτήθεσαι και να με κάνεις να ξενερώνω μπορείς να με συμβουλέυσεις για να γίνω καλύτερος. Με αυτά τα σχόλια χάνω τον ενθουσιασμό μου, δε σου λέω να μου χαιδεύεις τα αυτιά, ίσα ίσα που η κριτική είναι καλό να γίνετε, αλλά εσύ μου κόβεις τα φτερά και αυτό είναι άλλο πράγμα.
αν θελεις πραγματικά να μαθεις πως να δουλευεις με τα πυξαρια, ψαξε να βρεις τις συμβουλες που δινει ο Glyn , ο οποιος και εμπειρος ειναι γενικως, και δουλευει πολυ με πυξαρια.

παρεπιπτωντως, απ'οτι ξέρω, τα πυξαρια σηκωνουν αγριο κλαδεμα...μην απελπιζεσαι οποιο και να'ναι το αποτελεσμα.
το σημαντικό ειναι να μαθαινουμε, ακομα και μεσα απο λαθη και απωλειες.

χαϊδευοντας τα δεντρα, ποτέ δε θα φτιαξεις μπονσαι.
Stavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-12, 01:50   #9
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θελεις πραγματικά να μαθεις πως να δουλευεις με τα πυξαρια, ψαξε να βρεις τις συμβουλες που δινει ο glyn , ο οποιος και εμπειρος ειναι γενικως, και δουλευει πολυ με πυξαρια.

παρεπιπτωντως, απ'οτι ξέρω, τα πυξαρια σηκωνουν αγριο κλαδεμα...μην απελπιζεσαι οποιο και να'ναι το αποτελεσμα.
το σημαντικό ειναι να μαθαινουμε, ακομα και μεσα απο λαθη και απωλειες.

χαϊδευοντας τα δεντρα, ποτέ δε θα φτιαξεις μπονσαι.
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-12, 11:08   #10
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Νίκο.. το κλάδεμα σου δεν είναι κακό κάπου εκεί θα έπρεπε να κατέληγες για να γίνει αυτό το δεντράκι κάποια στιγμή bonsai. .. αλλά καλό είναι τα πυξάρια να τα κλαδεύουμε σταδιακά.. αυστηρό κλάδεμα μόνο στην αρχή της περιόδου ανάπτυξης τους.. για να διασφαλίσουμε γρήγορα νέα βλάστηση.. τώρα υπάρχει ο κίνδυνος κάποια από τα κλαδιά που άφησες γυμνά να νεκρωθούν.. και ίσος κάποια από αυτά τα κλαδιά να ήταν χρήσιμα..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-12, 11:14   #11
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zerkian Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι καημός είναι αυτός ρε να πετσοκόβετε τα δέντρα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Το bonsai γίνεται με τα χρόνια και όχι αρπάζουμε το ψαλίδι και δεν αφήνουμε τίποτα όρθιο!!!
Τι το άσχημο είχε όπως ήταν και γιατί δεν θα ήταν πολύ πιο όμορφο αν το έβαζες σε ένα πιο χαμήλο δοχείο αφού αραίωνες ελαφρά το φύλλωμα του για να εξισορροπίσεις την απωλεια ρίζας και να του δώσεις μια σεζόν για να αναζοωγονιθεί;;
Λυπάμαι αλλά το δεντράκι σου εκτός του ότι είναι αντικειμένικα πιο άσχημο από την αρχική του κατάσταση δεν νομίζω να ανακάμψει σύντομα και να επανακτήσει την αρχική του ζωντάνια.
Μπορείς μόνο να φανταστείς πόσα χρόνια χρειάστηκαν να περάσουν για να δημιουργίσει το φύλλωμα που είχε; Φύλλωμα το οποίο εσύ αφαίρεσες σε μερικά λεπτά!!
Ο Δημήτρης λέει ότι στη 2η φωτό είναι πιο καλό. Εγώ θα είμουνα πιο αύστηρος ακόμα. Θα άφηνα οποσδήποτε ακόμα ένα κεντρικό κλαδί.
Λυπάμαι φίλε μου αλλά στην καλύτερη περίπτωση το δεντράκι σου θα αποκτήσει το φύλλωμα που χρειάζεται για να γίνει πάλι όμορφο μετά από 5 χρόνια!!

Ρε Περικλή.. γιατί είσαι τόσο ωμός ρε φίλε..?

Τώρα ξεκίνησε το παλικάρι.. αυτό δεν είναι ένας λόγος για λίγο ποιο ήπια κριτική? ξενερώνει ο άλλος … ειδικά αν δεν ξέρει ακόμα χαρακτήρες εδώ μέσα..
Παλιά 15-02-12, 11:18   #12
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavros Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θελεις πραγματικά να μαθεις πως να δουλευεις με τα πυξαρια,
Νίκο έχουμε και ειδικό πυξαρολόγο εδώ μέσα.. θα μας πει και αυτός.. κάνε λίγο υπομονή γιατί είναι λίγο αργά τα ζά.. είναι και μεγάλος άνθρωπος..
Παλιά 15-02-12, 11:41   #13
Zerkian
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατ' αρχήν συγγνώμη για το έντονο της γραφής μου αλλά μάλλον με παρεξίγησες.
Κάθε άλλο από το να σε πιάσω από το μούτρα ή να σου επιτεθώ, θέλω. Άλλωστε ποιός είμαι εγώ για να το κάνω αυτό σε σένα!!! Άπλα ανέφερα την υποκειμενική μου άποψη, κάτι το οποίο ήθελες κι εσύ νομίζω. Γι' αυτό άλλωστε παρουσίασες το δεντράκι σου στο forum. Πολύ απλά ήταν αρνητική.
Η επέμβαση που έκανες ήταν πολύ έντονη και το αποτέλεσμα πολύ απλά δεν μου άρεσε. Σε βεβαιώνω όμως ότι αν αύριο μου δείξεις κάτι που μου άρεσει θα πάρεις έντονα θετικά σχόλια. Για το Θεό, δεν έχω κάτι μάζι σου! Αυτό κάνουμε όλοι εδώ μέσα σχεδόν κάθε μέρα. Σχολιάζουμε, κρίνουμε και προτίνουμε.
Όσο αναφορά για τον ενθουσιασμό σου, σε καμία περίπτωση να μην τον χάσεις. Θα χάσεις δεντράκια. Όλοι χάνουμε. Αν σου πει κάποιος, ασχολούμαι 10 χρόνια με τις γλάστρες και δεν έχασα ούτε μια, λέει ψέματα.
Αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι πιστεύω ότι το δεντράκι σου θα ξεραθεί ντε και καλά. Χίλιες ευχές σου δείνω να φυτρώσουν 25 καινούργια κλαδάκια την άνοιξη και να γίνει πιο μεγάλο ακόμα.
Παλιά 15-02-12, 12:06   #14
ValsGeo
Administrator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατ' αρχήν συγγνώμη για το έντονο της γραφής μου αλλά μάλλον με παρεξίγησες.
Όχι καλέ.. τι είναι αυτά που λες..

Παράθεση:
Χίλιες ευχές σου δείνω να φυτρώσουν 25 καινούργια κλαδάκια την άνοιξη και να γίνει πιο μεγάλο ακόμα.
βάλε κάτι παραπάνω.. τσιγκουνιές θα κάνουμε?

Σε πάω!! γιατί είσαι αυθεντικά αυθόρμητος!!
Παλιά 15-02-12, 12:47   #15
Zerkian
Παλιός

Προεπιλογή

George μες τη χαρά σε βλέπω σήμερα. Τσιπουράκι σφηνάκι;
Πάντα τέτοια, πάντα τέτοια

Πέρα από την πλάκα όμως δεν θέλω να προσβάλω κανέναν και δεν νομίζω να το έκανα. Απλά δεν μου άρεσε και το είπα. Δεν θάπρεπε δλδ;
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές