Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Φροντίδα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-07-09, 23:25   #46
stratoz
Παλιός

Το avatar του χρήστη stratoz

Περιοχή: Deutschland
Προεπιλογή

Μπράβο παιδιά πολλή καλή δουλειά περιμένουμε και άλλα βίντεο αν μπορείτε,το μονο προβλημα θα ελεγα ηταν ο φωτισμος,αλλα τωρα που το επισημαναμε ελπιζω πως θα το προσεξετε την επομενη φορα.Με αυτο τον
τροπο βοηθατε τα νεα μελη και οχι μονο,Και παλι Μπραβο!!!!Σα ς Ευχαριστουμε!

Es gibt keine dummen Fragen, nur dumme Antworten!

stratozzz
stratoz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-09, 14:35   #47
lena
Παλιός

Το avatar του χρήστη lena

Περιοχή: mykonos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liza Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηταν ωραια ιδεα να βρουμε ενα χωρο να μαζευόμαστε, να φερνουμε τα δεντρακια μας να τα φτιάχνουμε ολοι μαζι, να πίνουμε και καφέ...

ε..συμφωνείτε?
Μακάρι να ήταν εφικτό κάτι τέτοιο. Θα γνωρίζαμε κ εμείς ότι κάποια στιγμή που θα βρεθούμε Αθήνα θα πιούμε καφέ εκεί.
lena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-09, 14:37   #48
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lena Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να ήταν εφικτό κάτι τέτοιο. Θα γνωρίζαμε κ εμείς ότι κάποια στιγμή που θα βρεθούμε Αθήνα θα πιούμε καφέ εκεί.
Λενα θα το φροντισουμε και αυτο...Λεμε να κανονισουμε συναντηση στην Ερετρεια απο Σεπ για να κανουμε ομαδικο σεμιναριο, ωστε να ερθετε και εσεις απο "επαρχεια" ( η Μυκονος επαρχεια....)
Παλιά 09-07-09, 14:51   #49
lena
Παλιός

Το avatar του χρήστη lena

Περιοχή: mykonos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
Λενα θα το φροντισουμε και αυτο...Λεμε να κανονισουμε συναντηση στην Ερετρεια απο Σεπ για να κανουμε ομαδικο σεμιναριο, ωστε να ερθετε και εσεις απο "επαρχεια" ( η Μυκονος επαρχεια....)
Κατ αρχήν Mr glyn τέλειο το βιντεάκι. Ευχαριστούμε.
Το φωτισμό την επόμενη φορά αλλά τα είπαμε αυτά.

Εκ δευτέρου κάτι τέτοια λες για το χωριό μου κ οι Δασκαλο-Γαύροι δεν θέλουν να το επισκεφτούν.
lena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-09, 19:06   #50
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lena Εμφάνιση μηνυμάτων
.... κάτι τέτοια λες για το χωριό μου κ οι Δασκαλο-Γαύροι δεν θέλουν να το επισκεφτούν.
Που να ερθουμε με αυτα που ακουμε....
Σιγα μην ερθουμε!!!!
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 18:47   #51
Constantine
Junior Member

Το avatar του χρήστη Constantine

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Σε αυτό που είπε ο Στρατός για το τον φωτισμό σύμφωνο και εγώ τα είδα όλα σχεδόν και λίγο πολύ με κούρασαν μετά από λίγο αλλα ευτυχώς άκουγα πιο πολύ. Εάν θέλετε οποιαδήποτε βοήθεια σε σχέση με τα Video από λήψη μοντάζ ήχο μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως και να κάνουμε ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα να βγάλουμε και DVD για τα μελη το forum :P
We are not children of celestial fuckin' light, walkin' arm-in-arm into the Age of Aquarius. We are wankers who wreck the planet an' piss on each other, 'til half the world's starvin' an' the other half's busy findin' new ways to keep from noticin' it. That's the fuckin' limit've our potential, believe me.
Constantine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 11:27   #52
philip
Πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantine Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό που είπε ο Στρατός για το τον φωτισμό σύμφωνο και εγώ τα είδα όλα σχεδόν και λίγο πολύ με κούρασαν μετά από λίγο αλλα ευτυχώς άκουγα πιο πολύ. Εάν θέλετε οποιαδήποτε βοήθεια σε σχέση με τα video από λήψη μοντάζ ήχο μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως και να κάνουμε ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα να βγάλουμε και dvd για τα μελη το forum
Σιγουρα θα χρειαστουμε την βοηθεια σου.Οταν γυρισει ο glyn θα συνεργαστειτε.Σε ευχαριστουμε
philip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 15:40   #53
Constantine
Junior Member

Το avatar του χρήστη Constantine

Προεπιλογή

πολλή ευχαρίστως θα το χαρώ πολύ να βοηθήσω έτσι ίσως μάθω και τα βασικά hehehehhe
We are not children of celestial fuckin' light, walkin' arm-in-arm into the Age of Aquarius. We are wankers who wreck the planet an' piss on each other, 'til half the world's starvin' an' the other half's busy findin' new ways to keep from noticin' it. That's the fuckin' limit've our potential, believe me.
Constantine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 16:17   #54
Lion
Junior Member

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Μαγκες παρα πολυ καλη δουλεια και πραγματικα συγχαρητηρια. Θα ηθελα να σταθω σε καποια πραγματακια:

1) Να σας πω την αληθεια, λιγο αποσυντονιστηκα στο 3ο βιντεακι οταν μπηκαν στον χωρο καποια/ες κοπελιες. Ακουγα διαφορα κι αυτο δεν μ'αφηνε να επικεντρωθω σ' αυτα που λεγατε. Εν ολιγοις, τα βιντεακια τα εχω βαλει στα favorites του Youtube account μου και μπορω να τα βλεπω οποτε θελω.

2) Αυτα που λετε στα βιντεο, ισχυουν για ολων των ειδων μπονσαϊ? οσον αφορα κλαδεματα, καταλληλες εποχες, ποτισματα

3) Τελος θα ηθελα να ανφερθω στα χωματα που προαναφερατε και στα εργαλεια!! Μονο απο το Ιντερνετ τα βρισκουμε αυτα? Απο πουθενα αλλου? Αν ναι, μπορειτε να ποσταρετε καποιο link το οποιο να συμπεριλαμβανει ολα τα σχετικα με την φροντιδα και αναπτυξη των μπονσαϊ?

Σας ευχαριστω ;)

ΥΓ: Τον Σεπτ.-Οκτ. θα κατεβω προς Νοτια Ελλαδα (και συγκεκριμενα Σπαρτη) για ενα event που εχουμε εμεις (MAZDA MX3 Club GR, ο συλλογος φιλων MAZDA MX3 που ανηκω) με την MAZDAspeed (ενα αλλο fan club που ειμαι επισης, με φιλους αυτοκινητων MAZDA γενικως). Μπορω να κατεβω λιγες μερες νωριτερα λοιπον, απο το event που εχουμε και να δωσω το παρον μου κι εγω σε μια απο τις συναντησεις σας. Αν βεβαια δεν συμβαδιζουν οι ημερομηνιες συναντησεων, θα προσπαθησω να κατεβω απο μονος μου, εαν ειμαι καλοδεχουμενος και προσκεκλημενος ;)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lion : 08-08-09 στις 16:20
Lion δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 17:06   #55
Σαββας Παπαλοιζου
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Σαββας Παπαλοιζου

Περιοχή: Λαρνακα, Κυπρος
Προεπιλογή

Αμεσα αρμοδιος δεν ειμαι,αλλα νομιζω μπορω να σου απαντισω σε μερικες απο τις ερωτηησεις σου(Λιον),η προσκληση για την συναντηση στην ΕΡΕΤΡΕΙΑ,ειναι για ολους τουσ φιλους του φορουμ, και οχι μονο.Οσο για εργαλεια θα εχουμε την ευκαιρια να αγορασουμε απο εκει,και απο οτι ειδαμε οι τιμες του φιλου Μανου ειναι αρκετα καλες..Φυσικα αν ολα παν καλα και εχουμε τον απαιτουμενο αριθμο συμμετοχων.
Σαββας Παπαλοιζου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 20:33   #56
Rommel
Παλιός

Το avatar του χρήστη Rommel

Περιοχή: Πορτο Ραφτη
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΥΓ: Τον Σεπτ.-Οκτ. θα κατεβω προς Νοτια Ελλαδα (και συγκεκριμενα Σπαρτη) για ενα event που εχουμε εμεις (mazda mx3 club gr, ο συλλογος φιλων mazda mx3 που ανηκω) με την mazdaspeed (ενα αλλο fan club που ειμαι επισης, με φιλους αυτοκινητων mazda γενικως). Μπορω να κατεβω λιγες μερες νωριτερα λοιπον, απο το event που εχουμε και να δωσω το παρον μου κι εγω σε μια απο τις συναντησεις σας. Αν βεβαια δεν συμβαδιζουν οι ημερομηνιες συναντησεων, θα προσπαθησω να κατεβω απο μονος μου, εαν ειμαι καλοδεχουμενος και προσκεκλημενος
Ημουν μεχρι και περσυ μελος στο mazda mx5 club!!!
Ωραιος συναδελφε!!!

SAVE THE NIGHT - SUPPORT NICE BARS
Rommel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 00:56   #57
apostolis
Junior Member

Περιοχή: trikala
Προεπιλογή

παιδες εγω θα κανω πιο αρχαριες ερωτησεις...εχω ρωτησει ηδη μια φορα κ μου απαντησαν καποια μελη του φορουμ οτι το ποτιζω μεχρι να στραγγισει...στο βιντεακι ομως προτεινει να το ποτισω μεχρι να στραγγισει 2-3 φορες...τι απο τα δυο να κανω??

το δικο μου το μπονσαι δν εχει βελονες φυλλα αλλα πιο πλατυα φυλλα...σαν "ρατσα" μου ειχανε πει ενα ονομα "rock" η κτ τετοιο..αν ξερει κπ ας επιβεβαιωσει..
apostolis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 01:15   #58
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδες εγω θα κανω πιο αρχαριες ερωτησεις...εχω ρωτησει ηδη μια φορα κ μου απαντησαν καποια μελη του φορουμ οτι το ποτιζω μεχρι να στραγγισει...στο βιντεακι ομως προτεινει να το ποτισω μεχρι να στραγγισει 2-3 φορες...τι απο τα δυο να κανω??

το δικο μου το μπονσαι δν εχει βελονες φυλλα αλλα πιο πλατυα φυλλα...σαν "ρατσα" μου ειχανε πει ενα ονομα "rock" η κτ τετοιο..αν ξερει κπ ας επιβεβαιωσει..
Οι συμβουλες για το ποτισμα ειναι για τα bonsai χωματα και αυτο που λεει και ο Μανωλης ειναι το ποτισμα σε λεκανη, μονο αν εχεις λιγα φυτα και επαναλαμβανω, οι οδηγιες αυτες ειναι για akadama,kanuma,kiruy κτλ...
Τι χωμα εχεις εσυ στο δεντρο σου? πως το ποτιζεις?
Για τη "ρατσα" δεν πολυκαταλαβαινω τι λες...στειλε καμια φωτο το φυλλο και ολο και καποιος θα ξερει να στο προσδιορισει...το πιο βασικο ειναι να ξερεις τι ειδος ειναι το δεντρο σου, με βαση το ειδος προσαρμοζεις το ποτισμα, το χωμα, το κλαδεμα, τη θεση κλτκλτ///
Παλιά 05-10-09, 09:29   #59
s0crates
Παλιός

Το avatar του χρήστη s0crates

Περιοχή: 刀ノζԾ丂ノム (Cyprus)
Exclamation

Ευχαριστούμε για τα βιντεάκια. Πολύ χρήσιμα, εως απαραίτητα...
Αυτό που ήθελα να ζητήσω εγώ είναι αν μπορείτε να φτιάξετε βιντεάκια με καθημερινές απλές δουλειές με τα μπονσάι μας...
  • Πότισμα, Ψεκασμός, Λίπανση
  • Κλάδεμα και σωστή χρήση των σωστών εργαλείων
  • Εξόρμηση στη φύση και σωστή επιλογή yamadori (με παραδείγματα απο δέντρα στη φύση), και τις ενέργειες που γίνονται. Σκάψιμο, μεταφύτευση, κλάδεμα και διαμόρφωση τους σε μπονσάι.
Τα παραπάνω θα πρέπει να αφορούν διάφορα δεντράκια, και όχι μόνο Pinus η Juniper, καθώς κάθε δέντρο είναι διαφορετικό και μερικοί απο εμάς δεν έχουμε τέτοια. Όσα περισσότερα καλυφθούν τόσο το καλύτερο.

Να αναφέρω οτι έχω δεί τα πλείστα βίντεο απο youtube κλπ, αλλά δεν τα βρήκα όλα βοηθητικά, εν αντιθέση με τα δικά σας που απαντάνε σε όλες τις ερωτήσεις γι'αυτό που περιγράφουν. Ξέρω, πληροφορίες για οτιδήποτε υπάρχουν σε ιστοσελίδες όπως bonsai4me, γη&υδωρ κλπ, αλλά άλλο να το διαβάζεις και άλλο να το βλέπεις στην πράξη απο έμπειρους.

Πιστεύω ότι τέτοια βιντεάκια θα βοηθούσαν πάρα πολλούς, εμού συμπεριλαμβανομένου. Οπότε όοοοταν βρείτε καιρό και όρεξη, πάρτε κάμερα στο χέρι και καταγράψτε καθημερινές εργασίες... να μαθαίνουν και οι αρχάριοι :)
Παλιά 13-09-11, 21:19   #60
Apostolhs
Guest

Προεπιλογή

Πολυ ωραια ολα τα βιντεο παιδια...Βοηθουν πολυ τους νεους σαν και εμενα να μαθουν νεες τεχνικες...Μπραβο καλη δουλεια!
  Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές