Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Μεταφύτευση - Αλλαγή γλάστρας - Χωματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-04-17, 16:19   #1
Giann
Junior Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή Μεταφύτευση Γλιτσίνιας (Wisteria)

Καλησπέρα!

Πήρα χθές απο φυτώριο μια Γλιτσίνια της οποίας η κεντρική ρίζα είχε τρυπήσει τη γλάστρα και είχε περάσει στο έδαφος, με αποτέλεσμα ένα αξιοπρεπές Nebari. Το προσωπικό το φυτωρίου έκοψε την κεντρική ρίζα προ 5μήνου και τοποθέτησε τη γλάστρα σε ημισκιερό μέρος.

Την εντόπισα ανθισμένη και την άρπαξα αμέσως.

Λόγω του οτι η τρύπα απο την κεντρικη ρίζα ήταν μεγάλη κατα την μεταφορά της στο σπίτι έχασε λίγο απο το (πετρώδες) υπόστρωμά της. Γι΄αυτο και την τοποθέτησα, όπως θα δείτε και στις φωτό παρακάτω σε ένα μεγύτερο καφάσι (δεν είχα άμεσα γλάστρα) και έβαλα έξτρα χώμα, σαν προσωρινή λύση. Η σακούλα που βλέπετε είναι γεμάτη τρύπες απο κάτω και έχει σκοπό να συγκρατεί το χώμα.
Επίσης επειδή ήταν πολύ ψηλή (πάνω απο 2 μέτρα) την έκοψα, με αποτέλεσμα μια αλλά μεγάλη τομή, που κάλυψα με κόλλα για μπόλια!

Θέλω να τη μεταφυτεύσω σε training pot για να μου δώσει κλαδιά. Οι πληροφορίες που μάζεψα, απο χθές, απο το φυτώριο και απο το internet έχουν ώς εξής:

-Θέλει αρκετό και απευθείας ήλιο αλλά αντέχει και με κάτι λιγότερο.
-Θέλει αρκετό νερό (κάποιοι λένε "..μην αφήσετε το υπόστρωμα να στεγνώσει"(!)).
-Επιδέχεται αυστηρό κλάδεμα στη ρίζα.
-Κλάδεμα στα κλαδιά, μόλις βγάλει μάτια γιατί αλλιώς δεν βλέπουμε τι κλαδεύουμε.
-Για να ωριμάσει και να βγάλει άνθη χρειάζονται τουλάχιστων 3 χρόνια (αλλού είδα 4, αλλού 6 και αλλού 10 με 12 χρόνια. Με αυτό δεν έχω βγάλει άκρη).
-Την Άνοιξη ξεκινάει και τελειώνει η ανθοφορία της και στη συνέχεια βγάζει πράσσινα φύλλα, που κρατάνε όλο το καλοκαίρι. Το Φθινόπορο γίνονται κίτρινα και μετά πέφτουν με τα πρώτα κρύα.
-Όσον αφορά τη λίπανση, κάποιοι λένε να μην λιπαίνουμε καθόλου. Αλλού είδα οτι πρέπει να βάζουμε λίπασμα με λίγο άζωτο, γιατί κάνει καλή διαχείρηση του αζώτου απο την ατμόσφαιρα. Και μια τρίτη εκδοχή είναι, λίπασμα ειδικό για τη Γλυτσίνια.
-Όσον αφορά τη μικροφυλλία, τα φύλλα γίνονται πιο μικρά με τις γνωστές τεχνικές, αλλά τα άνθη δεν μικραίνουν, πράγμα που το κάνει φυτό κατάλληλο για μεγαλύτερα μπονσάι.

Άν κάποιος έχει να προσθέσει ή και να διορθώσει κάτι, είναι ευπρόσδεκτος

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:
1)Να χρησημοποιήσω 50% οργανικό και 50% ανόργανο υπόστρωμα (δεδομένου των αναγκών για υγρασία); Αν όχι τι προτείνετε;
2)Μπορώ να την μεταφυτεύσω τώρα που έκοψα τη μισή σε ύψος, ή θα είναι μεγάλο το σόκ;

Στο φυτώριο:

Στο σπίτι:

Giann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-17, 18:12   #2
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giann Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:
1)Να χρησημοποιήσω 50% οργανικό και 50% ανόργανο υπόστρωμα (δεδομένου των αναγκών για υγρασία); Αν όχι τι προτείνετε;
2)Μπορώ να την μεταφυτεύσω τώρα που έκοψα τη μισή σε ύψος, ή θα είναι μεγάλο το σόκ;
Καλορίζικη, θηρίο είναι βρε παιδί μου αλλά τον θέλει τον όγκο της, δεν κάνει για μικρό οπότε μην κλαδέψεις άλλο, να βλέπεις και κανα λουλούδι! Τώρα όσον αφορά το υπόστρωμα όπως έχουμε προειπεί αν έχει καλή αποστράγγιση, μας κάνει. Το οργανικό, περιόρισέ το κι άλλο. Να τη μεταφυτεύσεις σε μεγαλύτερη -αν και δεν είναι αναγκαίο μια κι έχει μεταφυτευτεί πρόσφατα- με κίνδυνο να χάσεις τα άνθη -μικρό το κακό- καθώς είναι κληματσίδα κι όχι δέντρο και προσαρμόζεται ευκολότερα. Ημισκιά μέχρι να ισιώσει και κράτει τα πολλά νερά. Λίπασμα αργότερα, όχι πολύ άζωτο, να βλέπεις λουλούδια. Στυλ weeping/κρεμοκλαδές, έχει μπόι να το υποστηρίξει.
Δως της λίγο χρόνο, όχι όλα μαζί αμέσως, ξαναπήγαινε στο φυτώριο και πάρε και καναδυό γιουνίπερα να παίζεις!
Καλή επιτυχία!
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-17, 23:14   #3
Giann
Junior Member

Προεπιλογή

Criss σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα σε ακούσω και θα περιορίσω το οργανικό.
Αν έχεις να προτείνεις κάποιο mix υποστρώματος θα ήταν ευπρόσδεκτο.
Αυτή τη στιγμή έχω ελαφρόπετρα (2-4mm και 6-8mm), καθαρό compost, περλίτη, τύρφη και ζεόλιθο (2-4mm). Αλλά ό,τι άλλο χρειαστεί, ενοείται οτι θα το προμηθευτώ.
Δεν έχω μεταφυτεύσει ακόμα, απλά έβαλα την γλάστρα της όπως ήταν (έχει μια μεγάλη τρύπα απο την κεντρική ρίζα), μέσα σε χώμα. Αν βρώ χρόνο θα μεταφυτεύσω την επόμενη εβδομάδα (αν και το καλύτερο θα ήταν μόλις τελειώσει η ανθοφορία).
Το στύλ που προτείνεις έχω κι εγώ στο μυαλό μου, αν όμως δεν κοντύνω έστω και λίγο ακόμα, δεν ξέρω πως θα μπορούσα να διορθώσω την κωνικότητα..
Παρεμπιπτόντως, μέσα σε μια εβδομάδα έχουν ανοίξει όλα τα μπουμπούκια, έχει γεμίσει ο κήπος μπούμπουρες, μυρίζει φανταστικά και χθές πέταξε και φυλλαράκια:)
Όσο για να παίζω, φροντίζω πάντα κάτι να έχω, για να μην πειράζω αυτά που δεν πρέπει;)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giann : 29-04-17 στις 00:05
Παλιά 29-04-17, 21:18   #4
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να την αναβαλεις την μεταφυτευση για το Φθινοπωρο. Θα διαβαζεις στο ιντερνετ και σε βιβλια οτι ειναι καλη εποχη μετα την ανθοφορια να μεταφυτευεις τετοια ειδη - κατα την γνωμη μου ομως αυτο δεν ισχυει για τα μερη μας. Ηδη η θερμοκρασια αρχισε να ανεβαινει και δεν ειναι λιγες οι φορες που μεσα στον Μαιο εχουμε πανω απο 30 βαθμους. Δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις αφου δειχνει υγειεστατο και το περιορισμενο ριζικο συστημα θα το ζορισει μιας και πινει μπολικο νερακι. Κατα τα αλλα καλη επιλογη υλικου και ειδους - καλη συνεχεια
Παλιά 30-04-17, 02:16   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giann Εμφάνιση μηνυμάτων
... ... μυρίζει φανταστικά και χθές πέταξε και φυλλαράκια:)
Δεν το ήξερα ότι η γλυτσίνα μυρίζει!
Έχω μια στην Εύβοια και δεν μου έχει ανθίσει ποτέ εδώ και χρόνια!
Γι'αυτό έκανες καλά που αγόρασες ανθισμένο φυτό, είσαι σίγουρος ότι ανθίζει!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-17, 07:38   #6
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ήξερα ότι η γλυτσίνα μυρίζει!
Έχω μια στην Εύβοια και δεν μου έχει ανθίσει ποτέ εδώ και χρόνια!
Γι'αυτό έκανες καλά που αγόρασες ανθισμένο φυτό, είσαι σίγουρος ότι ανθίζει!
Φυσικα και μυριζει υπεροχα!!Υπαρχουν ομως αρκετοι παραγοντες που παιζουν ρολο σε αυτο - ηλικια φυτου, ριζικο συστημα, λιπανση, συνθηκες περιβαλλοντος κτλ. Αν το φυτο σου ειναι πανω απο 10 ετων θα πρεπει να ανθιζει αλλιως κατι δεν το ικανοποιει Αλεξανδρα.
Παλιά 30-04-17, 23:35   #7
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Ήταν γύρω στα 3 όταν την αγόρασα.
Τα πρώτα 2-3 χρόνια είχε καλή φροντίδα.
Τώρα πια είναι παραμελημένη......

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-17, 07:47   #8
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν γύρω στα 3 όταν την αγόρασα.
Τα πρώτα 2-3 χρόνια είχε καλή φροντίδα.
Τώρα πια είναι παραμελημένη......
Απο οτι εχω διαβασει θελει καποια χρονακια για να ανθισει. Πολυ ανθεκτικη παντως και αντεχει σε ζεστη και κρυο.
Παλιά 11-05-17, 23:23   #9
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Ωραίο φυτό πήρες Γιάννη, μπράβο, καλορίζικη!!!
Μην φοβάσαι τις γλυτσίνιες, είναι πολύ ανθεκτικά φυτά. Όσον αφορά στην άνθηση η δικιά σου είναι έτοιμη, δεν έχεις θέμα, απλώς θέλει πολύ λίπανση όπως σου είπε ο Χρήστος αλλά πριν την άνοιξη, από φθινόπωρο και μετά.
Από την εμπειρία μου είναι πολλοί οι παράγοντες για την άνθηση. Πήρα 3 διαφορετικές πριν 5-6 χρόνια περίπου από φυτώριο, μια κλασική μωβ, μια ροζ και μια άσπρη. Η ροζ που ήταν πιο μικρή φυτεύτηκε στον κήπο και μετά από 2 χρόνια μεγάλωσε υπερβολικά, πάχυνε ο κορμός πολύ, αναπτύχθηκε γενικά και ήταν φουλ σε ανθοφορία. Οι άλλες δύο που μπήκαν σε γλάστρα ρηχή δεν έχουν δείξει κανένα άνθος ούτε πάχυνε καθόλου ο κορμός, απλώς ζουν.
Παλιά 13-05-17, 00:13   #10
Giann
Junior Member

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους!

Γιάννη, θα περιμένω μέχρι να ρίξει και το τελευταίο της φυλλαράκι, πριν πιάσω δουλειά. Έχεις καλό επιχείρημα.

Αλεξάνδρα, γιατί δεν παίρνεις μια ανθισμένη να την ευχαριστηθείς; Εγώ έχω μια ροδακινιά απο κουκούτσι, που μετά απο 5 χρόνια ακόμα περιμένω οτι κάποια στιγμή θα μου δώσει κανα φρουτάκι:) ...οπότε ως ένα σημείο σε νοιώθω!!!

Ρία, αυτή η ρόζ, τι έχει απογίνει; Είναι σε pot ή σου κάνει σκιά;
Παλιά 20-05-17, 13:38   #11
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Βγηκε απο το χωμα προ ετους, χωρις ριζιδια, επιασε ευκολα, ειναι σε γλαστρα και αναμενει διαμορφωση εν καιρω. Τετοια εποχη ειχε μεγαλη ανθοφορια, φετος δτη γλαστρα οχι
Παλιά 20-05-17, 17:53   #12
GIANNHS
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ria s Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγηκε απο το χωμα προ ετους, χωρις ριζιδια, επιασε ευκολα, ειναι σε γλαστρα και αναμενει διαμορφωση εν καιρω. Τετοια εποχη ειχε μεγαλη ανθοφορια, φετος δτη γλαστρα οχι
Λογικο αφου χρησιμοποιησε την ενεργεια της για να επιβιωσει. Του χρονου θα επανελθει λογικα η ανθοφορια της.

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές