Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-08-18, 14:20   #1
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή Νεοσύλλεκτοι για επιθεώρηση και εκπαίδευση! (Πευκάκια)

Χαιρετώ!

Λοιπόν, η ιστορία έχει ως εξής:
Πρόσφατα ήμουν Ελλάδα διακοπές. Μου αρέσουν πολύ οι βόλτες στα βουνά κτλ. Έχω αγάπη για την τέχνη του μπονσάι αλλά και για με τη φύση γενικότερα, συνεπώς μου αρέσει να ασχολούμε με διάφορες φάσεις της. Μία από αυτές είναι και οι δοκιμές με σπόρο διαφόρων δέντρων (ροδιές, συκιές, καστανιές και πολλά άλλα). Την τιμητική τους αυτή τη φορά είχαν τα πευκάκια.

Μην τα πολυλογώ, με τόσο σκύψιμο για τα κουκουνάρια, με έπιασε μέχρι και η μέση μου. Σπόροι πολλοί και διαφορετικοί. Υποθέτω κυρίως pinus halepensis και σίγουρα κουκουναριάς.

Το σκεπτικό
:
Από όσα μου επιζήσουν, θα ήθελα 2-3 να τα μεγαλώσω ο ίδιος και τα υπόλοιπα να τα επιστρέψω πίσω στη φύση (Αθήνα).

Οι δοκιμές (περίπου ίδιος αριθμός σπόρων σε κάθε δοκιμή) πήραν χοντρικά 2 μήνες στα διάφορα στάδιά τους και μέχρι στιγμής μου απέδωσαν 28 πευκάκια:
1. Απευθείας στο χώμα. Τα αποτελέσματα ήταν μηδενικά.
2. Σε ένα ποτηράκι με νερό για 1-2 μέρες, ξεχωρίζοντας μόνο αυτά που έκατσαν στον πάτο (ένδειξη πως είναι ενεργά ακόμα). Τα αποτελέσματα ήταν μηδαμινά (1-2 δεντράκια)
3. Στο ψυγείο σε polybag με νωπή χαρτοπετσέτα για περίπου 1 μήνα. Τα αποτελέσματα ήταν λίγο καλύτερα (7-8 δεντράκια).
4. Στο ψυγείο σε πλαστικό κουτάκι, μέσα σε χώμα, ουσιαστικά φυτεμένα. Ήταν η δοκιμή με τους λιγότερους σπόρους και με το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας που άγγιζε περίπου το 60-70%.

Συμπέρασμα: Τρώω πολλά γιαουρτάκια activia...

Τώρα έρχεται το σημαντικό κομμάτι. Είχα και παλαιότερα δοκιμάσει ένα σαφώς μικρότερο πρότζεκτ, όμως μετά από 2-3 μήνες δεν επέζησε κανένα από τα 3 που βγήκαν.

Μέχρι στιγμής, που οι θερμοκρασίες δεν είναι χαμηλές στη Γερμανία, τα έχω συνέχεια στον ήλιο να θρέψουν και τα ποτίζω μόνο όταν η επιφάνεια στεγνώσει. Όταν έχει αέρα τα αποσύρω. Μέχρι στιγμής, πάνε όλα καλά.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας προκειμένου να αυξήσουμε τις πιθανότητες επιβίωσης.

Νίκος.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20180825_185942.jpg (206,6 KB, 26 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20180825_185952.jpg (182,9 KB, 20 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20180825_190005.jpg (190,5 KB, 23 εμφανίσεις)
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-18, 00:17   #2
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
Αν σου παρουσιασθεί πρόβλημα, έχω την γνώμη ότι θα οφείλεται στο υπόστρωμα, έτσι όπως το βλέπω στην φωτογραφία...
Το καλλίτερο είναι η σχέτη ποταμίσια άμμος ή γενικώτερα το ανόργανο.
Τα σπορόφυτα κινδυνεύουν από την ονομαζόμενη "τήξη" η οποία οφείλεται σε μη αποστειρωμένο/μολυσμένο χώμα ή/και υπερβολική υγρασία. Γι' αυτό προσοχή στο πότισμα.
Τώρα που είσαι στην Γερμανία, νομίζω ότι θα πρέπει να ξεχειμωνιάσουν σε εσωτερικό προστατευμένο χώρο, με κατάλληλη θερμοκρασία και κατάλληλο τεχνητό φωτισμό. Βέβαια, δεν γνωρίζω τι θερμοκρασίες έχεις στην περιοχή σου...., αλλά καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιο φυτώριο εκεί γύρω και να ζητήσεις συμβουλές.
Εγώ φέτος έσπειρα δύο φορές σπόρους Ιαπωνικής μαύρης Πεύκης. Την πρώτη φορά σε υπόστρωμα κατά το μεγαλύτερο μέρος οργανικό κι απέτυχα.
Την δεύτερη σε αποκλειστικά ανόργανο μίγμα κι είχα κάποια επιτυχία. Μέχρι στιγμής μεγαλώνουν υγιή 9 φυτάρια.
Τους έχω αρχίσει λίπανση, είναι σε άμεσο ηλικακό φώς όλη την ημέρα και κάποια από αυτά ήδη έχουν δώσει μάτια για διακλάδωση

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-18, 18:50   #3
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Καλησπέρα,

οκ, θα έχω το νου μου για το υπόστρωμα αν κάτι πάει στραβά.

Θα παρουσιαστούν και άλλοι νεοσύλλεκτοι σε 1-2 μήνες καθώς έχω σπόρους στο ψυγείο. Θα δοκιμάσω με ανόργανο, όπως το έκανες.

Όταν αρχίσουν τα κρύα εδώ, θα τα βάλω μέσα. Τώρα αυτό για το τεχνητό φως, θεωρείς δεν αρκεί να είναι στο παράθυρο;

Λίπανση πότε να ξεκινήσω στα μικρά;

Σχετικά με το ιαπωνικό μαυρόπευκο, εννοείς το JBP να φανταστω; :)
Αν ναι, έχεις κάποιο ηλεκτρ. κατάστημα που προμηθεύτηκες του σπόρους και το προτείνεις;

Νίκος.
Παλιά 28-08-18, 00:34   #4
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

1) Μα τώρα μπαίνει ο χειμώνας.... δεν νομίζω ότι θα επιτύχεις βλάστηση. Καλλίτερα προς το τέλος του χειμώνα/αρχές άνοιξης να τα σπείρεις. Χρειάζονται την ζέστη και τον ήλιο.

2) Ναι, πιστεύω ότι μόνο το φυσικό φως από το παράθυρο δεν θα είναι αρκετό για να συνεχίσουν να αναπτύσσονται.

3) Ξεκινάς με υγρό υδατοδιαλυτό οργανικό λίπασμα (φύκια ή ψάρι) αφού συμπληρώσουν τις 3 εβδομάδες, μιά φορά την εβδομάδα. Προσέχεις να απομακρύνεις με καθαρό νερό τυχόν υπόλειμμα του λιπάσματος από τις βελόνες.

4) Ναι, αυτό είναι το JBP.
Τους σπόρους μου τους χάρισαν, αλλά ένας αξιόπιστος πωλητής είναι : Semences du Puy στην Γαλλία.

Εάν χρειάζεσαι κάτι επί πλέον, μη διστάσεις

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 01-09-18, 15:30   #5
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Τεχνητό φωτισμό εννοείς τα μοβίζοντα LED; Ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Τελικά γεννάνε και τα κοκόρια μου...ακόμα βγαίνουν πευκάκια...από 28 έφτασαν αισίως (;) τα 39. Πάω για πευκόδασος...

Νίκος.
Παλιά 02-09-18, 16:26   #6
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Το δύσκολο είναι να τα ξεχειμωνιάσεις....

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 02-09-18, 17:04   #7
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Ναι αυτό είναι το σημαντικότερο.
Το πρότζεκτ "Νεοσύλλεκτοι" μου βγήκε κάπως μεγαλύτερο απ'όσο φανταζόμουν (λόγω του πλήθους), όμως είμαι υποχρεωμένος να τα κάνω να επιβιώσουν.
Ήδη εδώ και κάποιες μέρες οι σκέψεις μου προσανατολίζονται προς αυτή την κατεύθυνση, του ξεχειμωνιάσματος δηλαδή.
Παλιά 14-09-18, 22:45   #8
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Update:
Λοιπόν μου βγήκαν 5-6 ξεχασμένα ακόμα.

Όμως με ανησυχεί κάτι. Κάθε 3-4 μέρες μου μαραίνεται και κάποιο. Μέχρι στιγμής έχω χάσει 5. Απλά δείχνουν τόσο ευαίσθητα και μαλακά, που διπλώνουν και πέφτουν.
Κρύα δεν έχουν πιάσει, με την θερμοκρασία να παίζει από 15-17 τη νύχτα μέχρι 25-30 τη μέρα.
Με το νερό είμαι προσεκτικός. Δεν τα πνίγω στο νερό, ενώ αφήνω να στεγνώσει το χώμα μέχρι περίπου 1 εκατοστό βάθος. Μου βγαίνει ένα ποτισματάκι, περίπου κάθε 2 μέρες δηλαδή.

Επίσης προμηθεύτηκα και το λίπασμα που μου πρότεινες (με το ψάρι?!?!!?!) και λέω αύριο ή μεθαύριο να ξεκινήσω την εφαρμογή.
Παλιά 15-09-18, 01:54   #9
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Είναι η σήψη των σπορείων. Θαρρώ την είχα αναφέρει κάπου προηγουμένως....
Μπορείς να ψεκάσεις με Aliette ή Daconil ή κάτι ανάλογο.
Αλλά μπορείς να χρησιμοποιείς και οξυζενέ 3% σε διάλυση 1/4 φλ. σε ένα λίτρο νερό.

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 15-09-18 στις 01:56
Παλιά 15-09-18, 13:15   #10
nonfactor
Member

Προεπιλογή

Ναι, αυτό είναι τελικά. Όντως το είχες αναφέρει (ως "τήξη"). Ταιριάζει και με τις περιγραφές άρθρων που διάβασα για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Θενξ!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές