Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-01-13, 18:34   #1
Φυσιολάτρης
Member

Το avatar του χρήστη Φυσιολάτρης

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή Ο πρώτος μου γιουνίπερος...

Ας ποστάρω λοιπόν τον πρώτο μου γιουνιπεράκο (φυτωρίου, εννοείται, 8.5 ευρώ)που ξεκίνησε την πορεία του τον Απρίλιο του 2012 με μπόλικο κλάδεμα και δυστυχώς ταυτόχρονο και μάλλον υπερβολικό κόψιμο ρίζας…

Ταλαιπωρήθηκε βέβαια το δεντράκι (απ’ τα πρώτα 2-3 που έπιασα για να μάθω) και με τα ποτίσματα και το αρχικό υπόστρωμα και φούντωσαν τα κοκκοειδή…

Μετά από δύο ψεκασμούς με Dursban το φθινόπωρο τα κοκκοειδή παρέμειναν. Τώρα είναι σε 100% ανόργανο με ελαφρόπετρα στον πάτο της γλάστρας και άμμο friskies πάρα πολύ καλά πλυμένη (μέχρι το νερό στον κουβά να μένει διάφανο)και ποτίζεται κατόπιν δακτυλοσκοπησεως…

Τα κοκκοειδή αντιμετωπίζονται με μηχανική αφαίρεση και Confidor (είμαι στη δεύτερη εφαρμογή και τα βλέπω καλά τα πράγματα… θα ενημερώνω…)

Παρόλα αυτά το δεντράκι παρουσιάζει αργή αλλά σταθερή ανάπτυξη και βέβαια δεν θα το ακουμπήσω μέχρι το φθινόπωρο του 13, τουλάχιστον, με κάποιο συρμάτωμα ενδεχομένως…

Αν όλα πάνε καλά το αριστερό κλαδί της πρώτης όψης το σκέφτομαι για jin και να παίξω με κάποιο/κάποια από τα δεξιά κλαδιά…Δυστυχώς δεν έχω φωτο απο το πριν....

ΥΓ. Φαντάζομαι να μπορούν να ανεβαίνουν εδώ δέντρα σε τόσο αρχικό στάδιο και να ενημερώνονται με τον καιρό, αλλιώς να αφαιρεθεί εν αναμονή ωρίμανσης παρακαλώ…

jun1-1.jpg jun1-2.jpgjun1-3.jpg jun1-4.jpg
Φυσιολάτρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-13, 19:09   #2
kenzo
Member

Το avatar του χρήστη kenzo

Περιοχή: Germania
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φυσιολάτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας ποστάρω λοιπόν τον πρώτο μου γιουνιπεράκο (φυτωρίου, εννοείται, 8.5 ευρώ)που ξεκίνησε την πορεία του τον Απρίλιο του 2012 με μπόλικο κλάδεμα και δυστυχώς ταυτόχρονο και μάλλον υπερβολικό κόψιμο ρίζας…

Ταλαιπωρήθηκε βέβαια το δεντράκι (απ’ τα πρώτα 2-3 που έπιασα για να μάθω) και με τα ποτίσματα και το αρχικό υπόστρωμα και φούντωσαν τα κοκκοειδή…

Μετά από δύο ψεκασμούς με Dursban το φθινόπωρο τα κοκκοειδή παρέμειναν. Τώρα είναι σε 100% ανόργανο με ελαφρόπετρα στον πάτο της γλάστρας και άμμο friskies πάρα πολύ καλά πλυμένη (μέχρι το νερό στον κουβά να μένει διάφανο)και ποτίζεται κατόπιν δακτυλοσκοπησεως…

Τα κοκκοειδή αντιμετωπίζονται με μηχανική αφαίρεση και Confidor (είμαι στη δεύτερη εφαρμογή και τα βλέπω καλά τα πράγματα… θα ενημερώνω…)

Παρόλα αυτά το δεντράκι παρουσιάζει αργή αλλά σταθερή ανάπτυξη και βέβαια δεν θα το ακουμπήσω μέχρι το φθινόπωρο του 13, τουλάχιστον, με κάποιο συρμάτωμα ενδεχομένως…

Αν όλα πάνε καλά το αριστερό κλαδί της πρώτης όψης το σκέφτομαι για jin και να παίξω με κάποιο/κάποια από τα δεξιά κλαδιά…Δυστυχώς δεν έχω φωτο απο το πριν....

ΥΓ. Φαντάζομαι να μπορούν να ανεβαίνουν εδώ δέντρα σε τόσο αρχικό στάδιο και να ενημερώνονται με τον καιρό, αλλιώς να αφαιρεθεί εν αναμονή ωρίμανσης παρακαλώ…

Συνημμένο Αρχείο 12217 Συνημμένο Αρχείο 12218Συνημμένο Αρχείο 12219 Συνημμένο Αρχείο 12220
Ειναι απο τα αγαπημενα μου δεντρα,να το χαιρεσαι!!

Αlbert Einstein!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 18-01-13 στις 20:20
kenzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-13, 19:13   #3
kenzo
Member

Το avatar του χρήστη kenzo

Περιοχή: Germania
Προεπιλογή

μια φορα να εβαζα σμαιλ και να μην εβγαιναν κωδικοι,τοθ (ΔΕ ΒΡΙΖΟΥΜΕ) ποια.

Αlbert Einstein!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη glyn : 18-01-13 στις 19:22
kenzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-13, 19:23   #4
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kenzo Εμφάνιση μηνυμάτων
μια φορα να εβαζα σμαιλ και να μην εβγαιναν κωδικοι,τοθ (ΔΕ ΒΡΙΖΟΥΜΕ) ποια.
φιλε, σου εκανα edit το μυνημα...εδω δε βριζουμε...αν δε ξερεις πως να χρησιμοποιεις τα smillies...σου εχω τη λυση...μη τα χρησιμοποιεις...
Παλιά 18-01-13, 20:20   #5
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

kenzo, Στράτο, whatever, αν στον κειμενογράφο δεν πειράξεις τα νουμεράκι, τα smiles θα εμφανιστούν κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 18-01-13 στις 20:27
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-13, 20:26   #6
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Νίκο, το δεντράκι σου φένεται υγειέστατο...! Εγώ στη θέση σου θα συρμάτωνα τώρα, μιας και παρέλαβες φρέσκα σύρματα
Παλιά 18-01-13, 20:33   #7
gakisbonsai
Senior Member

Το avatar του χρήστη gakisbonsai

Περιοχή: ...
Προεπιλογή

Να τον χαιρεσαι και μιας και ειναι και ο πρωτος να τον χαιρεσαι διπλα...

Η αμμος πιστευω αργα η γρηγορα θα σου δημιουργησει προβληματα σαν υποστρωμα,μπορει να μην ειναι ορατα τωρα λογω εποχης και μειωμενου ποτισματος,απο την ανοιξη και μετα ομως που θα γινουν πιο συχνα ποτισματα θα αρχισουν να φαινονται σιγα σιγα....Καλη συνεχεια και ευρωστια...
gakisbonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-13, 22:44   #8
kapetanpordos
Παλιός

Το avatar του χρήστη kapetanpordos

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Νίκο καλή συνέχεια με το δεντράκια σου!

Αύριο που αναφέρει ο Γιώργος λαβετο υπόψιν το αντιμετώπισα το πρόβλημα στο 2ο καλοκαίρι σε πικεες και σε γιουνιπερο. Οι πικεες πήγαν για προσαναμα ο γιουνιπερος είναι στην εντατική με αντιβιωτικα - μάλλον θα το ρισκάρω τέλη Φλεβάρη και θα τον μεταφυτευσω γιατί το υπόστρωμα έχει γίνει μπετόν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gakisbonsai Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμος πιστευω αργα η γρηγορα θα σου δημιουργησει προβληματα σαν υποστρωμα,μπορει να μην ειναι ορατα τωρα λογω εποχης και μειωμενου ποτισματος,απο την ανοιξη και μετα ομως που θα γινουν πιο συχνα ποτισματα θα αρχισουν να φαινονται σιγα σιγα....

It's important to know what you don't want, not what you want!
kapetanpordos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 11:34   #9
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλό ξεκίνημα!
Καλά κάνεις και ξεκινάς το θέμα του γιουνίπερου από τα αρχικά στάδια, στην συνέχεια θα το ενημερώνεις με τις εργασίες ανα περίοδο και θα παρακολουθούμε την εξέλιξή του. Του εύχομαι λοιπόν καλή συνέχεια.
Αλλά γιατί διάλεξες άμμο γάτας?
Όχι ότι δεν κάνει απολύτως, αλλά οι προϋποθέσεις για να είναι η κατάλληλη είναι πολλές κι έχουν γίνει παλιότερα συζητήσεις και πειραματισμοί από μέλη του φορουμ. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση να διαβάσεις σχετικά.

Όσο για το σχέδιο διαμόρφωσης που σκέπτεσαι, αναφέρομαι στην πρώτη φωτογραφία και νομίζω ότι καλό ακούγεται αν μάλιστα (κατά την προσωπική μου γνώμη) δώσεις λίγο μεγαλύτερη αριστερή κλίση στο δένδρο και κατεβάσεις χαμηλώτερα το πρώτο κλαδί δεξιά, δίνοντάς του ίσως και λίγη κίνηση.
Με σύρμα-οδηγό έχω την γνώμη ότι και τώρα μπορείς να ξεκινήσεις το χαμήλωμα του κλαδιού.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 12:07   #10
Φυσιολάτρης
Member

Το avatar του χρήστη Φυσιολάτρης

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή

Γιώργο, Γιάννη και Αλεξάνδρα συμφωνώ μαζί σας για την άμμο…

Ακόμα και η Friskies που είναι καλύτερη από τις άλλες, όταν δεν πλυθεί ή πλυθεί ανεπαρκώς είναι απλά αίσχος και επικίνδυνη και το έχω βιώσει από πρώτο χέρι…

Ανακάλυψα βέβαια ότι με πολύ μα πάρα πολύ πλύσιμο, τόσο που ουσιαστικά να μείνει λιγότερο από το μισό υλικό, να φύγει δηλαδή η άμμος και να μείνουν τα πιο χοντρά και πιο συμπαγή κομμάτια έχει πάρα πολύ καλύτερη αποστράγγιση και για περισσότερο και αυτό βελτιώνεται και με την ελαφρόπετρα στον πάτο της γλάστρας…

Αυτό δεν σημαίνει ότι βρήκα λύση γιατί δεν ξέρω αν θα κρατήσει αυτά τα χαρακτηριστικά για πολύ καιρό και δεν έχει σε καμία περίπτωση το Ph που γουστάρει μια πικέα ας πούμε …Πάντως με αυτό το υπόστρωμα που χρησιμοποιώ τέσσερις μήνες με το ντους από πάνω το νερό ρέει ελεύθερα…

Το θέμα όπως καταλαβαίνετε είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω ελαφρόπετρα ψιλή γι αυτό βάζω από κάτω ελαφρόπετρα 5-6mm και από πάνω την άμμο...Aλλά και να βρω ψιλή ελαφρόπετρα στο κλίμα των Χανίων μάλλον θα θέλει και συμπλήρωμα… Επίσης προσπαθώ, μάταια μάλλον, να αποφύγω τις παραγγελίες απ έξω και για το υπόστρωμα…

Φαντάζομαι αυτή η συζήτηση θα έχει γίνει άπειρες φορές… και κερδισμένος θα βγήκε ο Potter η κανένας ψυχαναγκαστικός() ιάπωνας παραγωγός akadama…
Φυσιολάτρης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-13, 13:48   #11
Manosvince
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φυσιολάτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης προσπαθώ, μάταια μάλλον, να αποφύγω τις παραγγελίες απ έξω και για το υπόστρωμα…
Να το αποφύγεις!! Έχουμε παραγγείλει παλαιότερα ελαφρόπετρα ψιλή, από Θεσσαλονίκη. Ψάξτο λίγο. Στην Ελλάδα είμαστε, δεν βρίσκω το λόγω να χρησιμοπιούμε υπόστρωμα άλλων περιοχών.

Άλλωστε εδώ είναι και φτηνή (αν ψαχτείς).
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές