Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-10-18, 23:30   #1
Psaro
Junior Member

Περιοχή: Ηράκλειο
Προεπιλογή Ερώτησεις αρχαριου

Καλησπέρα παιδιά, μαθαίνω και γω σιγά σιγά τη τέχνη και φιλοσοφία τού μπονσαι.κλασσικα όπως κάθε αρχάριος θα σάς πρηξω και γω με τη σειρά μου Με τις ερωτήσεις μου.

Πήρα για αρχή μία ελιά μίνι (μου το πρότεινε ο φυτωριος). Ιδανικά να το έχω σε εξωτερικο ή εσωτερικό χώρο? Ποιο είδους κλάδεμα να επιλέξω? Η ελιά μίνι ξέρετε αν πρέπει να κοπεί κομμάτι απτή ρίζα? (Ρωτάω γτ ο τύπος μου είπε όχι αλλά δε ξέρω αν είχε ιδέα).

Και κάτι τελευταίο.Γινεται το μπονσαι να Μπέι σε τεραριουμ Με τη τεχνική που βάζεις στον πάτο πέτρα μετά κάρβουνο μια στρώση κ χώμα ?
Psaro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-18, 10:23   #2
72mariakouvaki
Παλιός

Περιοχή: ιεραπετρα κρητης
Προεπιλογή

Καλως τον! Νομιζω οτι για να σε βοηησει καποιος πρεπει ν ανεβασεις φωτο με το δεντρακι σου. Μια συμβουλη θα σου δωσω. Μην αναφερεις στα φυτωρια την λεξη μπονσαι γιατι πρωτων δεν εχουν ιδεα για τιποτα και δευτερων θα στα δινουν πανακριβα. Σιγα σιγα θα μαθεις μονος σου να επιλεγεις το σωστο υλικο. Καλη αρχη!
72mariakouvaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-18, 13:14   #3
Psaro
Junior Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη συμβουλή και την απάντηση. Λοιπον τα δεντρά μου είναι στη φωτό. Πήρα και ένα κωνοφόρo που ήταν οικονομικό για τα πρώτα μου πειράματα.

https://scontent.fath1-1.fna.fbcdn.n...19&oe=5C1E48E5]
Παλιά 06-10-18, 21:19   #4
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Την ελίτσα εγώ θα την έβαζα έξω. Το καλό είναι πως είναι αρκετά ευπροσάρμοστη και ανθεκτική. Τώρα πιο συγκεκριμένα, έχει αρκετά μικρό (σε διάμετρο) κορμό, οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη, θα έλεγα πως θα πρέπει να έχεις υπομονή και να την αφήσεις να φουντώσει, έτσι ώστε να παχύνει λίγο. Αν ο κορμός δεν σε ενδιαφέρει και θες να την "δουλέψεις" για εκπαιδευτικούς λόγους, μπορείς πχ από την άνοιξη (τουλάχιστον έτσι θα έκανα εγώ).

Οι πιο "Σοφοί" του φόρουμ θα πάρουν την σκυτάλη, οπότε δώσε πιο πολλή βάση εκεί, παρά σε μένα!!!

Τους χαιρετισμούς μου στα "Λιοντάρια", τον Κούλε, την Κνωσό (Πανεπιστήμιο), Λότζια, κτλ κτλ . Αν γράψω όσα θα ήθελα να γράψω, θα τελείωνε το "ηλεκτρονικό" μελάνι του πληκτρολογίου μου.
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-18, 23:44   #5
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Κανένα από τα δύο δεν είναι κατάλληλο για μπονσάι.
Την ελιά θα πρότεινα να την φυτέψεις στο χώμα μερικά χρόνια να παχύνει ο κορμός και μετά βλέπουμε.
Το δεύτερο, ίσως είναι χαμαικυπάρισος, δεν φαίνεται καλά, δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον αλλά φύτεψέ το κι αυτό στο χώμα ίσως το μέλλον το κάνεις κάτι.

Διάβαζε το φόρουμ, για να καταλάβεις τι είναι μπονσάι, και μετά θα πάρεις ένα δενδράκι πιο κατάλληλο, όχι ακριβό στην αρχή, για να αρχίσεις την ενασχόληση.
Παλιά 07-10-18, 00:58   #6
Psaro
Junior Member

Προεπιλογή

Διάβασα στο φόρουμ ότι η ελιά είναι κατάλληλη και σχετικά εύκολη γιαυτο τη πήρα.το άλλο είναι χαμεκυπαρισος σωστά το είπες.
Παλιά 07-10-18, 01:22   #7
Psaro
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nonfactor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!

Την ελίτσα εγώ θα την έβαζα έξω. Το καλό είναι πως είναι αρκετά ευπροσάρμοστη και ανθεκτική. Τώρα πιο συγκεκριμένα, έχει αρκετά μικρό (σε διάμετρο) κορμό, οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη, θα έλεγα πως θα πρέπει να έχεις υπομονή και να την αφήσεις να φουντώσει, έτσι ώστε να παχύνει λίγο. Αν ο κορμός δεν σε ενδιαφέρει και θες να την "δουλέψεις" για εκπαιδευτικούς λόγους, μπορείς πχ από την άνοιξη (τουλάχιστον έτσι θα έκανα εγώ).

Οι πιο "Σοφοί" του φόρουμ θα πάρουν την σκυτάλη, οπότε δώσε πιο πολλή βάση εκεί, παρά σε μένα!!!

Τους χαιρετισμούς μου στα "Λιοντάρια", τον Κούλε, την Κνωσό (Πανεπιστήμιο), Λότζια, κτλ κτλ . Αν γράψω όσα θα ήθελα να γράψω, θα τελείωνε το "ηλεκτρονικό" μελάνι του πληκτρολογίου μου.
Θα τα χαιρετήσω όλα ,όπως τα άφησες είναι δεν έχει αλλάξει τπτ(εκτός απτό πανεπιστήμιο)
Παλιά 07-10-18, 17:27   #8
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psaro Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα στο φόρουμ ότι η ελιά είναι κατάλληλη και σχετικά εύκολη γιαυτο τη πήρα.το άλλο είναι χαμεκυπαρισος σωστά το είπες.
Σωστά διάβασες, η ελιά και κυρίως η αγριελιά είναι από τα πιο κατάλληλα είδη αλλά, το συγκεκριμένο δενδράκι δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό που να ταιριάζει σε μπονσάι. Φύτεψέ το στο χώμα και τάισέ το μερικά χρόνια να παχύνει ο κορμός.
Παλιά 09-10-18, 17:28   #9
Ανιχνευτής
Παλιός

Το avatar του χρήστη Ανιχνευτής

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

ακαταλληλα υλικα και τα δυο .διαβασε στο φορουμ να παρεις ιδεες ..
Ανιχνευτής είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές