Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-05-18, 01:36   #61
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Μπράβο σας!
Μαρία, νομίζω ότι διακρίνω πολλές βελόνες καφέ κι άλλες που έχουν στο "σώμα" τους καφέ ζώνες.
Βεβαίως είναι αποκλειστικά οι παλιές βελόνες κι ίσως αυτό να είναι φυσιολογική γήρανση, αλλά για κάθε ενδεχόμενο εγώ θα έλεγα να συμβουλευθείς ένα γεωπόνο... δεν έχεις να χάσεις κάτι.
Εγώ τα φοβάμαι τα πεύκα!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-18, 09:41   #62
72mariakouvaki
Παλιός

Περιοχή: ιεραπετρα κρητης
Προεπιλογή

Μετα το συρματωμα ζοριστικε πολυ και αρχισε να ξεραινει βελονες. Τωρα δειχνει πολυ καλα. Θα ρωτησω ομως γεωπονο να ειμαι σιγουρη. Ευχαριστω Αλεξανδρα μου!
72mariakouvaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-18, 18:07   #63
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Θεωρητικά, τώρα θα έχει ξεράνει τις πίσω, κάτω, εσωτερικές κλπ. βελόνες. Αφαίρεσε προσεκτικά -για να μη χαλάσουν τα μικρά πίσω ματάκια- με τσιμπιδάκι όλες τις ξερές βελόνες και κατόπιν αν χρειαστεί τσίμπα και κορυφές της ισχυρής και ανώτερης βλάστησης. Μην πειράξεις την κατώτερη ακόμα κι αν είναι ατίθαση, ειναι αυτή που παχαίνει τον κορμό. Πόσταρε φότο, αν κανεις εργασίες, μια πρίν και μια μετά...
Τούμπανο είναι!
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-18, 21:48   #64
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Criss Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικά, τώρα θα έχει ξεράνει τις πίσω, κάτω, εσωτερικές κλπ. βελόνες. Αφαίρεσε προσεκτικά -για να μη χαλάσουν τα μικρά πίσω ματάκια- με τσιμπιδάκι όλες τις ξερές βελόνες και κατόπιν αν χρειαστεί τσίμπα και κορυφές της ισχυρής και ανώτερης βλάστησης. Μην πειράξεις την κατώτερη ακόμα κι αν είναι ατίθαση, ειναι αυτή που παχαίνει τον κορμό. Πόσταρε φότο, αν κανεις εργασίες, μια πρίν και μια μετά...
Τούμπανο είναι!
Εγώ Χρήστο θα έλεγα να μην το πειράξει καθόλου αυτή την περίοδο. Έφαγε χοντρό ζόρι με ταυτόχρονη μεταφύτευση και βαρύ συρμάτωμα. Επίσης αυτή την εποχή στην Ιεράπετρα η θερμοκρασία χτυπάει 40άρια, οπότε μόνο πότισμα και υπομονή. Από Νοέμβρη και μετά needle plucking.
Παλιά 26-07-18, 00:55   #65
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Με τον Chef Master κι εγώ
Είμαι ολίγον.... chicken...

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 26-07-18, 16:26   #66
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Όκ, τουλάχιστον ας βγούν οι ξερές βελόνες, για να φωτιστούν και αεριστούν τα ματάκια. Επίσης -από παρατηρήσεις- μετά από μεταφύτευση, πεύκο, μου έχει κάνει τρελή ανάπτυξη κι επειδή φοβήθηκα να το περιορίσω με τσιμπήματα, το έχασα. Άρα, αν δειχνει πολλή όρεξη, ή το ταίζουμε (ναι, και εκτός εποχής)/ποτίζουμε φουλ, ή περιορίζουμε τη βλάστησή του τσιμπώντας στα κατάλληλα σημεία...
Παλιά 26-07-18, 16:33   #67
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 72mariakouvaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το αγγιζω....μονο τις μεγαλες βελονες θα του αφεραισω σε κανενα μηνα
Δεν τις αφαιρείς, καθώς κρύβουν στη μασχάλη τους λανθάνοντα ματάκια, αλλά τις κόβεις στα 3-4 εκ. Όταν και όσα εκπτυχθούν, θα σου πουν τι να κρατησεις και τι να διώξεις. Μόλις μεγαλώσουν τα μάτια, θα αρχίσουν πάλι τις μεγάλες βελόνες, και φτου κι απ' την αρχή αλλά θα έχεις πυκνότερη βλάστηση!
Παλιά 26-07-18, 19:06   #68
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας,αλλα μπερδευτικα λιγο για το αν το πειραξω η οχιΤις ξερες βελονες που ηταν μονο στην βαση των κλαδιων τις καθαρισα.Του εχω βαλει οργανικο λιπασμα βραδειας αποδεσμευσης(σε πουγκακι οπως η Ελσα) και το ποτιζω οταν χρειαστει.Ψεκασμα με νερο καθε μερα. Θα βαλω φωτο με την πρωτη ευκαιρια.
Παλιά 26-07-18, 19:21   #69
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

Να μαστε..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg κκκκ.jpg (114,7 KB, 26 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg κκκκκκκκκ.jpg (120,6 KB, 22 εμφανίσεις)
Παλιά 26-07-18, 19:23   #70
72mariakouvaki
Παλιός

Προεπιλογή

αλλη μια...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg κκκκκκκκκκκκκκκ.jpg (123,0 KB, 28 εμφανίσεις)
Παλιά 29-07-18, 00:02   #71
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Γειά σου Μαρία!
Νομίζω ότι έχει φθάσει ο καιρός να κάνεις κάποια βασική επιλογή κλαδιών.
Όχι τώρα φυσικά, τον χειμώνα.
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα πείραζα την κορυφή. Θα την άφηνα ως έχει να αναπτυχθεί για να προσθέσει πάχος στον κορμό.
Το ίδιο θα έκανα και με το πρώτο χαμηλό κλαδί. Δεν ξέρω εάν το έχεις συμπεριλάβει στο στυλ που θα δώσεις στο δένδρο, αλλά αν το χρησιμοποιήσεις ως sacrifice θα συνεχίσει να σου προσθέτει πάχος στον κορμό.

Αυτή είναι μια παλαιότερη φωτογραφία του δένδρου σου. Σ' αυτήν φαίνονται καθαρά αυτά τα δύο τμήματα για τα οποία μίλησα προηγουμένως. Είναι αυτά που έχω στο κόκκινο περίγραμμα.

Επίσης, προσωπικά διαφωνώ με το καθημερινό ψέκασμα... γενικώς με το ψέκασμα. Δεν το χρειάζονται. Άσε που υγρασία+ζέστη είναι συνθήκες ευνοϊκές γι' ανάπτυξη μυκητολογικών ασθενειών....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ΜαρίαΚουβάκη.jpg (174,3 KB, 24 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 29-07-18 στις 00:06
Παλιά 29-07-18, 17:06   #72
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Μαρία!
Νομίζω ότι έχει φθάσει ο καιρός να κάνεις κάποια βασική επιλογή κλαδιών.
Όχι τώρα φυσικά, τον χειμώνα.
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα πείραζα την κορυφή. Θα την άφηνα ως έχει να αναπτυχθεί για να προσθέσει πάχος στον κορμό.
Το ίδιο θα έκανα και με το πρώτο χαμηλό κλαδί. Δεν ξέρω εάν το έχεις συμπεριλάβει στο στυλ που θα δώσεις στο δένδρο, αλλά αν το χρησιμοποιήσεις ως sacrifice θα συνεχίσει να σου προσθέτει πάχος στον κορμό.

Αυτή είναι μια παλαιότερη φωτογραφία του δένδρου σου. Σ' αυτήν φαίνονται καθαρά αυτά τα δύο τμήματα για τα οποία μίλησα προηγουμένως. Είναι αυτά που έχω στο κόκκινο περίγραμμα.

Επίσης, προσωπικά διαφωνώ με το καθημερινό ψέκασμα... γενικώς με το ψέκασμα. Δεν το χρειάζονται. Άσε που υγρασία+ζέστη είναι συνθήκες ευνοϊκές γι' ανάπτυξη μυκητολογικών ασθενειών....
Συμφωνώ σε όλα εκτός από τον ψεκασμό.
Στις μεγάλες θερμοκρασίες που επικρατούν τους θερινούς μήνες στην Ιεράπετρα, εγώ θα έβρεχα κάθε βράδυ τα δενδράκια και την αυλή όλη με το λάστιχο. Υψηλή θερμοκρασία και ξερή ατμόσφαιρα θα κάνει πάρτυ ο τετράνυχος. Αν υπάρξουν μυκητολογικές προσβολές, που δεν είναι βέβαιο, θα το αντιμετωπίσει τότε. Νομίζω ότι ένας προληπτικός ψεκασμός την άνοιξη και ένας το φθινόπωρο αρκεί.
Παλιά 24-08-18, 18:47   #73
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

να ρίξω και εγώ μια ερώτηση μιας και βρήκα θέμα για τα πεύκα. Αμαρτία να ανοίξω νέο topic.

Γενικά, μέσα στα πλαίσια των αναζητήσεων στο διαδίκτυο βρίσκω εύκολα πληροφορίες για διατήρηση και εξέλιξη ενός πεύκου bonsai που είναι ήδη "δουλεμένο", όμως δυσκολεύομαι να βρω πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει παρατημένο πεύκο, που έχει για παράδειγμα μακριά κλαδιά χωρίς αρκετές διακλαδώσεις.

1. Πως επιτυγχάνει κάποιος διακλαδώσεις σχετικά κοντά στον κορμό, έτσι ώστε να ξεκινήσει ξανά από την αρχή το "στήσιμο" του δέντρου; Το μόνο που πήρε το μάτι μου είναι το λεγόμενο back pudding μέσω του κοψίματος των κεριών, αλλά νόμιζα πως με το κόψιμο δημιουργείται μόνο τοπική διακλάδωση.

2. Και έστω αναπτύσσονται κλαδάκια "πίσω", ποια στρατηγική ακολουθείται μετά; Κλαδεύουμε και περιορίζουμε το μεγάλο μήκος του κλαδιού, ή το αφήνουμε και συγκεντρωνόμαστε αποκλειστικά στις διακλαδώσεις;

Edit:
Ξέχασα να αποδώσω τα εύσημα σε σένα Μαρία. Παρατηρώ γενικά τα δεντράκια σου και μπορώ να πω πως είναι τυχερά. Χωρίς να ανήκεις στους γκουρού που κυκλοφορούν εδώ, η φαντασία σου είναι διαυγής και τα χέρια σου ικανά! Μπράβο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nonfactor : 24-08-18 στις 18:50
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-18, 01:10   #74
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Εξαρτάται....
Από το είδος του πεύκου, την ηλικία του, την γενική του κατάσταση, κλπ, κλπ
Κάποια είδη δίνουν νέα μάτια ευκολώτερα π.χ. P. sylvestris
Το κλάδεμα των κεριών είναι μία από τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται γι' αυτόν το σκοπό. Αλλά η εφαρμογή και αυτής της τεχνικής εξαρτάται επίσης από άλλες παραμέτρους.
Πολύ γενικά, το κλάδεμα των κλάδων υποβοηθεί το ξύπνημα λανθανόντων οφθαλμων. Υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει φύλλωμα (βελόνες) στο τμήμα του κλάδου μετά το κλάδεμα.
Εφ' όσον όμως το δένδρο είναι "παρατημένο" όπως λες, το πρώτο που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι να το επαναφέρεις σε πολύ καλή υγεία και ανάπτυξη.
Οποιαδήποτε τεχνική πρέπει να εφαρμόζεται σε υγιή δένδρα.

Δεν νομίζω ότι σε κάλυψα στις απορίες σου, αλλά το θέμα είναι πλατύ και με πολλές πλευρές...
Και φυσικά δεν είμαι γκουρού απλά έγραψα κάποια πράγματα που είτε έχω διαβάσει, είτε είναι απαντήσεις ανθρώπων με εμπειρία στο αντικείμενο σε δικές μου ερωτήσεις.
Έχω αποτύχει δυο-τρεις φορές με πεύκα, αλλά δεν παραιτούμαι! Ελπίζω να έρθει η ώρα να εφαρμόσω ό,τι έχω διαβάσει και ό,τι μου έχουν εξηγήσει με πολύ γενναιοδωρία άνθρωποι με την ίδια αγάπη για το μπονσάϊ.

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 26-08-18 στις 01:15
Παλιά 26-08-18, 11:35   #75
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι σε κάλυψα στις απορίες σου, αλλά το θέμα είναι πλατύ και με πολλές πλευρές...

Δύσκολο να καλυφτώ με λεπτομέρειες, όταν το ερώτημά μου ήταν τόοοοοσο γενικό! Πάντως μου αρκεί προς το παρόν που επιβεβαιώθηκε με μία ακόμα άποψη η "γενική ιδέα". Ευχαριστώ.

Νίκος.
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές