Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 13-11-15, 15:50   #1
Danae
Junior Member

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή Bonsai Ginseng - Πρόβλημα με ρίζα/κορμό

Καλησπέρα σας,

Το πλασματάκι αυτό είναι κοντά μου πολλά χρόνια, είναι φίκος τζίσενκ από όσο μπορώ να καταλάβω. Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά από φυτά και προφανώς μου έχει συγχωρέσει και πολλά λάθη... Η γλάστρα είναι πήλινη και το χώμα είναι ένα είδος περλίτη που δεν γνωρίζω πώς ονομάζεται μα μοιάζει με σπασμένο κεραμίδι που όταν βρέχεται σκουραίνει και όταν είναι στεγνό γίνεται ανοιχτόχρωμο. Μέχρι το καλοκαίρι δεν το είχα μεταφυτεύσει αλλά έσπασε η γλάστρα του και έτσι το μεταφύτευσα. Οπως βλέπετε είναι ακλάδευτο γιατί φοβόμουν μην του κάνω ζημιά. Συνήθως βρισκόταν εντός του σπιτιού σε όχι και τόσο φωτεινή γωνία, το πότιζα κάθε βδομάδα εκτός από το καλοκαίρι που ήταν 2 φορές την εβδομάδα με καλή αποστράγγιση (διωχνει το περισσευούμενο νερό απο μια σχετικά φαρδιά τρύπα στο πάτο της γλάστρας).

Κι αφού σας περιέγραψα το ιστορικό του, θα σας πω το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ζητώντας τη συμβουλή σας. Εδώ και 2 μήνες περίπου μετά από συμβουλή ποτίζεται 2-3 φορές την εβδομάδα σε αναλογία 200 γρμ νερού και αποστράγγιση ~120-130 γρμ. γιατί μου είπαν οτι επειδή δεν είναι χώμα αλλά αυτός ο περλίτης χρειάζεται να οξυγoνώνται οι ρίζες του συχνά και επίσης άρχισα να το αφήνω έξω σε φωτεινό μέρος δίχως απευθείας έκθεση στον ήλιο. Σήμερα όμως και καθώς το πότιζα ανακάλυψα οτι η μία ρίζα του είναι μαλακή όταν την πίεσα (εκεί που είναι το κίτρινο βέλος στη φωτό) και ειδα οτι κάποια φύλλα του έχουν κιτρινίσει, κάτι που πριν δέκα μέρες δεν το είχε σίγουρα. Αυτό που έκανα άμεσα είναι να το βγάλω από τη γλάστρα για να δω τη ρίζα του καλύτερα και να αεριστεί. Μετά από κανένα μισάωρο το ξαναέβαλα στο γλαστράκι και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω από εδώ και πέρα. Πιστεύω οτι είναι στρεσσαρισμένο αρκετά αλλά δεν γνωρίζω τί πρέπει να κάνω άμεσα και ανησυχώ.

Τι θα μπορούσατε να με συμβoυλεύσετε;
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Δανάη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Danae : 13-11-15 στις 15:53
Danae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές