Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Φωτογραφικό Υλικό > Φωτογραφίες απο μπονσάι μελών

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-07-09, 11:05   #1
mybonsai
Super Moderator

Προεπιλογή μυρτια (myrtus communis) 15 ετων

migiaki
Μελος
Θέμα: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Sun Mar 22 2009, 23:54

--------------------------------------------------------------------------

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 00:08

Πολυ ομορφη την αγοραζω! ΤΩΡΑ!!! μια τιμη !!! Την ερωτευτηκε η LIZA και θελω να της την κανω δωρακι!!!

liza
Μέλος
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 00:09

λιγο καθάρισε τα κίτρινα φύλλα μόνο απο μέσα..

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 00:12

Την αγοραζω και με κιτρινα και με μωβ και μαυρα οτι ειναι.... ενα νουμερο!!!

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 00:18

Πολυ ομορφο το δεντρο σου....μονο αν εχεις την καλοσυνη να βαζεις λιγο μικροτερες φωτογραφιες για να ειναι πιο ευκολο να τις δουμε...μεγιστο πλατος 800pixels.

migiaki
Μελος
Θέμα: juniper και μυρτια Mon Mar 23 2009, 00:20

παιδια sorry για το μεγεθος
σιγα σιγα θα τα βρουμε.
το πρωτο juniperus ειναι yamadori .στον κορμο εγινε λιγη δουλεια.θα στειλω πιο προσφατη φωτογραφια και για τα δυο ,οπως και
για τα υπολοιπα που πρεπει να φωτογραφησω

glyn
Moderator
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 00:28

Mr Migiaki σε περιμενουμε στον διαγωνισμο μας...

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 08:36

Ακομα δεν καταφερα να βρεθω με μυρτια, ενω ειναι ευκολο να την βρει κανεις. Μαλλον γιατι ποτε δεν την ειχα παρει στα σοβαρα. Πολυ ωραιο φυτο και φυσικα πολυ ωραια η δουλεια σου!!!

Δημοσθενης
Moderator
Θέμα: Απ: μυρτια (myrtus communis) 15 ετων Mon Mar 23 2009, 16:24

Φοβερο το δεντρο σου! Χρειαζεται μονο λιγο δουλεια οσο αφορα στην τριγωνικοτητα της κορωνας και στο εσωτερικο του δεντρου οπου θελει λιγο καθαρισμα για να φανει η ετσι κι αλλιως υπεροχη δομη του! Μπραβο!
mybonsai δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 11:34   #2
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο, Η μυρτιά είναι ένα από τα αγαπημένα μου είδη..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-09, 15:20   #3
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

τσαρουχι απο τον τοπο σου...εχω αρχισει και εγω να γινομαι φανατικος μονο των ελληνικων φυτων...ειναι πολυ πιο ανθεκτικα στο κλιμα μας.
Παλιά 11-07-09, 08:09   #4
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

migiaki poly kali tipote allo
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-09, 14:46   #5
Petris
Πιο παλιός

Περιοχή: Κύπρος-Λευκωσία
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
τσαρουχι απο τον τοπο σου...εχω αρχισει και εγω να γινομαι φανατικος μονο των ελληνικων φυτων...ειναι πολυ πιο ανθεκτικα στο κλιμα μας.
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ !!!!!!!
αρκετά μας έχουν δελεάσει με τα ολλανδέζικα κτλ.Το 60-70% των φυτών που πωλούνται στα φυτώρια είναι απλά για το μάτι μας και για την τζέπη του καταστηματάρχη.Πολλά απο αυτά πεθαίνουν ,αλλα μένουν αδύνατα και ευάλοτα σε ασθένιες και μέρικά απο αυτά κουτσά στραβά τα καταφέρνούν.
γι'αυτό τον λόγο είναι καλά να ψαχτούμε σε μεσογιακά ανθεκτηκα στο κλίμα μας φυτά

Πέτρος
Petris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-09, 15:14   #6
mixanobios
Banned

Προεπιλογή

εχεις δικιο! Ετσι ειναι τα βλεπουμε στην αρχη μανεκεν... τα ερωτευομαστε και μετα γινονται μην πω... και λες τι εκανα? μα γιατι???

και εαν δειτε αυτη την εποχη πουλανε μονο φικους... επειδη ειναι ανθεκτικοι!
mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-09, 18:27   #7
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

εεε παιδια μην τρεχετε δεν ειναι παντα ετσι οπως τα λετε, κι δικαιολογω αυτο που θα πω.
υπαρχουν φυτα εδω στην ελλαδα αλλα πολύ λιγα για να μας δωσουν την ικανοποιηση οτι καναμε μπονσαι. μυρτιες, βοκαμβιλιες, ροδιες, καστανιες κ.α, ομως τα φυτα που υπαρχουν εξω δεν συγκρινονται γιατι παιζει ρολο οι συνθηκες, οι καλιεργιες κι η οργανωση. εχω γυρισει χιλιαδες φυτωρια εδω ελλαδα κι εχω ξεχωρισει 5-10 μαγαζια που εχουν κι ποιοτητα κι ποικιλια, τα υπολοιπα ειναι για να σου πιουνε το αιμα με 3 η 5 η 10 φυτα που εχουν. καταληγω κι λεω οτι εδω εμεις οι ελληνες ειμαστε τεμπεληδες στο να δημιουργησουν κατι, ποσο μαλιστα στα φυτα.
Παλιά 11-07-09, 20:58   #8
Petris
Πιο παλιός

Περιοχή: Κύπρος-Λευκωσία
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos Εμφάνιση μηνυμάτων
εεε παιδια μην τρεχετε δεν ειναι παντα ετσι οπως τα λετε, κι δικαιολογω αυτο που θα πω.
υπαρχουν φυτα εδω στην ελλαδα αλλα πολύ λιγα για να μας δωσουν την ικανοποιηση οτι καναμε μπονσαι. μυρτιες, βοκαμβιλιες, ροδιες, καστανιες κ.α, ομως τα φυτα που υπαρχουν εξω δεν συγκρινονται γιατι παιζει ρολο οι συνθηκες, οι καλιεργιες κι η οργανωση
Μάνο έχεις δίκαιο οτι μόνο με τα μεσογιάκα φυτά είμαστε περιορισμένοι, γι'αυτο και ψαχνόμαστε και για άλλα εχτός των μεσογιακών
Για εμένα ,που καλλιεργώ τα φυτά μου στην Κύπρο(μπονσαις και κήποι) ειναι αρκετά δύσκολη υπόθεση να τα κρατάω υγειη είδικά τους καλοκαιρίνους μήνες.Πρέπει να χωρήσω τα φυτά μου σε 2 τουλάχιστον ομάδες ,στις οποίες να δημίουργήσω διαφορετικό μικροκλίμα για να αντεπεξέλθουν
Ωραίο ακούγεται ....γουστάρω για τέτοια,αλλά σε ένα μικρό κήπο η μπαλκόνι είναι δύσκολη υπόθεση.
Κάνω ότι μπορώ απλά έχω ξεγράψει απο την λίστα μου έλατα,ερυθρελάτες,σχεδόν όλα τα είδη σφένδαμνών και πολλά άλλα
Τα αποτελέσματα είναι εμφανέστατα ... οι ελιές,βοκαμβιλιες κ.α είναι θεριά ανήμερα ενώ στα παλμάτουμ,πλάτανούς κτλ χτυπάω ενέσεις και τεχνιτές αναπνοές για να κρατηθούν
Λές ότι χρειάζονται συνθήκες και οργάνοση.Μερικά φυτώρια τα έχουν όλα αυτά,απο εκέι και πέρα τι γίνεται ? δεν είναι ευκολο ο κάθε ένας να διατειρέι τις κατάλληλες συνθήκες στον κήπο του ώστε να φιλοξενεί τα φύτα που το προσφέρει το κατάστημα.

Πέτρος
Petris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-09, 22:40   #9
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Το ζητουμενο Μανο δεν ειναι που θα βρουμε τα καταλληλα φυτα, αλλα ποια φυτα ειναι πιο ευκολα εδω. Φυτα που στην Ελλαδα ειναι το μερος τους, ειναι σιγουρο οτι εχουν αλλη αντοχη και ειναι πιο ευκολα στην συντηρηση τους. Εξαλλου εχουμε ειδη που γινονται πολυ ωραια μπονσαι. Τωρα το θεμα των φυτωριων ειναι αλλη υποθεση. Εκει υπαρχει προβλημα και στα εισαγωγης.
Το θεμα ειναι οτι καποια ειδη ειναι πολυ πιο καταλληλα απο αλλα και τα πιο καταλληλα ειναι εισαγωγης, και πιο πολυ απο Απω Ανατολη.
Ειναι θεμα επιλογων ομως. Καποιοι νοιωθουν ακομα πιο ικανοποιημενοι με το να δημιουργουν μπονσαι με φυτα που δεν ειναι πευκα ή γιουνιπερους, ειδη που ειναι το μεγαλο ποσοστο των μπονσαι...
Ειναι και μια προκληση...
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-09, 01:05   #10
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Προεπιλογή

τα δικα μας ειδη πολλες φορες οχι μονο δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτε απο πολλα εισαγομενα αλλα υπερτερουν.πχ η αγριελια που ο μορφη του κορμου της δυσκολα συγκρινεται με αρκετα συνηθισμενα εισαγομενα ειδη που προερχονται απο αλλα κλιματα και γι αυτο προσαρμοζονται δυσκολοτερα στα δικα μας δεδομενα. προσωπικα βλεπω οτι πρακτικα ειναι ευκολοτερα το να τα διατηρησεις και χωρις καθολου φαρμακα. τυχον προσβολες μπορουν να αντιμετωπισθουν με απλη μηχανικη αφαιρεση, ειτε με ψεκαστηρι ειτε με ενα λαστιχο με πιστολι πιεσης.δεν μιλαω για δυσκολες περιπτωσεις οπως μυκητες κλπ.
παντως φαρμακο δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον ποτε.αυτο σημαινει οτι ειναι ανθεκτικα και ευκολα φυτα.βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θαυμαζουμε ενα acer palmatum ενα πευκο pentaphylla, sylvestris , mugo κλπ ομως δεν υστερουμε σε ποικιλια ειδων καταλληλων για διαμορφωση σε μπονσαι.
ελια,αγριελια ,φυλικι,μυρτια,κεδροι.ελατα,σφενδαμια,βελανιδιες ,οξιες,πολλα φρουτοδενδρα, φτελια, ειναι λιγα απο μια ατελειωτη λιστα.
Παλιά 12-07-09, 08:01   #11
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικα μας ειδη πολλες φορες οχι μονο δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτε απο πολλα εισαγομενα αλλα υπερτερουν.πχ η αγριελια που ο μορφη του κορμου της δυσκολα συγκρινεται με αρκετα συνηθισμενα εισαγομενα ειδη που προερχονται απο αλλα κλιματα και γι αυτο προσαρμοζονται δυσκολοτερα στα δικα μας δεδομενα. προσωπικα βλεπω οτι πρακτικα ειναι ευκολοτερα το να τα διατηρησεις και χωρις καθολου φαρμακα. τυχον προσβολες μπορουν να αντιμετωπισθουν με απλη μηχανικη αφαιρεση, ειτε με ψεκαστηρι ειτε με ενα λαστιχο με πιστολι πιεσης.δεν μιλαω για δυσκολες περιπτωσεις οπως μυκητες κλπ.
παντως φαρμακο δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον ποτε.αυτο σημαινει οτι ειναι ανθεκτικα και ευκολα φυτα.βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θαυμαζουμε ενα acer palmatum ενα πευκο pentaphylla, sylvestris , mugo κλπ ομως δεν υστερουμε σε ποικιλια ειδων καταλληλων για διαμορφωση σε μπονσαι.
ελια,αγριελια ,φυλικι,μυρτια,κεδροι.ελατα,σφενδαμια,βελανιδιες ,οξιες,πολλα φρουτοδενδρα, φτελια, ειναι λιγα απο μια ατελειωτη λιστα.
αυτο το θεμα σηκωνει μεγαλη κουβεντα κωστα μου.συμφωνω οτι πρεπει να φτιαχνουμε δικα μας φυτα ,διαφωνω στο οτι τα εισαγωμενα δεν προσαρμοζονται γρηγορα εδω. γιατι τις συνθηκες εδω δεν τις εχει καμια αλλη χωρα κι επειρικα στο λεω μεχρι τωρα ειχα λιγοστα προβληματα.
Παλιά 12-07-09, 13:21   #12
migiaki
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

δεν υπαρχει καμια διαφωνια Μανωλη,απλα καποια ειδη απο εντελως διαφορετικα κλιματα που απαιτουν αυξημενη υγρασια και ευαισθητα στις χαμηλες θερμοκρασιες χρειαζονται ενα τεχνητο μικροκλιμα που για καποιον
με καποια εμπειρια και με δεδομενο οτι εχει και τον αναλογο χωρο, δεν αποτελει προβλημα ,για εναν αλλον ομως που δεν την εχει ,θα πρεπει να προσεξει καποια πραγματα παραπανω.π.χ εχω καποιους φικους που τον χειμωνα θα πρεπει να μεταφερθουν μεσα για προστασια απο τις χαμηλες θερμοκρασιες.για τα υπολοιπα δεν εχω τετοιο προβλημα,μια απλη προστασια
απο παγετο μπορει να εξασφαλιστει σε μια βεραντα,ενα στεγαστρο ,κατω απο ενα αειθαλες κλπ.μιλαω για μια πρακτικοτητα που δεν θα απογοητευσει εναν που ξεκινα και θα ειναι πιο ευκολο να τα συντηρησει.φυσικα για οποιον ασχολειται αρκετα ,δεν θα αποφυγει να μην μπει στον πειρασμο να αποκτησει καποια απο τα εισαγομενα που ειναι εντυπωσιακα παρα τις οποιες δυσκολιες
τους.στη φυση δεν υπαρχουν συνορα,απλα καποια ειδη ευνοουνται περισσοτερο στο κλιμα μας και για αυτο και επικρατησαν εδω και χιλιαδες χρονια και αλλα οχι.
Παλιά 12-07-09, 23:07   #13
manos
Ακόμα πιο παλιός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει καμια διαφωνια Μανωλη,απλα καποια ειδη απο εντελως διαφορετικα κλιματα που απαιτουν αυξημενη υγρασια και ευαισθητα στις χαμηλες θερμοκρασιες χρειαζονται ενα τεχνητο μικροκλιμα που για καποιον
με καποια εμπειρια και με δεδομενο οτι εχει και τον αναλογο χωρο, δεν αποτελει προβλημα ,για εναν αλλον ομως που δεν την εχει ,θα πρεπει να προσεξει καποια πραγματα παραπανω.π.χ εχω καποιους φικους που τον χειμωνα θα πρεπει να μεταφερθουν μεσα για προστασια απο τις χαμηλες θερμοκρασιες.για τα υπολοιπα δεν εχω τετοιο προβλημα,μια απλη προστασια
απο παγετο μπορει να εξασφαλιστει σε μια βεραντα,ενα στεγαστρο ,κατω απο ενα αειθαλες κλπ.μιλαω για μια πρακτικοτητα που δεν θα απογοητευσει εναν που ξεκινα και θα ειναι πιο ευκολο να τα συντηρησει.φυσικα για οποιον ασχολειται αρκετα ,δεν θα αποφυγει να μην μπει στον πειρασμο να αποκτησει καποια απο τα εισαγομενα που ειναι εντυπωσιακα παρα τις οποιες δυσκολιες
τους.στη φυση δεν υπαρχουν συνορα,απλα καποια ειδη ευνοουνται περισσοτερο στο κλιμα μας και για αυτο και επικρατησαν εδω και χιλιαδες χρονια και αλλα οχι.
σωστα τα οσα αναφερεις Κωστα ομως δοκιμασες τα μικρα θερμοκηπια για τα μπαλκονια ωστε να γλυτωσεις το μεσα εξω των φυτων?
Παλιά 13-07-09, 00:26   #14
migiaki
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

σωστο αλλα ειμαι της αναβολης.ενα μικρο θερμοκηπιο ειναι μια πολυ καλη λυση και σαν χωρος εργασιας τις κρυες μερες του χειμωνα.
Παλιά 13-07-09, 12:51   #15
migiaki
Επίτιμο μέλος

Προεπιλογή

προσφατη φωτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη migiaki : 13-07-09 στις 12:54
migiaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές