Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-03-10, 22:16   #1
persival
Member

Το avatar του χρήστη persival

Περιοχή: Κρήτη
Προεπιλογή Το πρώτο μου Bonsai

Γεια σας και από εδώ,

Πήρα σήμερα το πρώτο μου bonsai (ποιος ξέρει αν θα υπάρξει συνέχεια, και με τα ψαράκια έτσι ξεκίνησα και τώρα φτιάχνω το 4ο ενυδρείο... :D )
Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες έτσι ώστε αρχικά να μάθω τι είδος είναι και μετά να βρω περισσότερες πληροφορίες για το πως να το φροντίσω.
Μου είπαν από εκεί που το πήρα (φυτώριο) ότι είναι εσωτερικού χώρου και ότι χρειάζεται πότισμα 2 φορές την εβδομάδα, κάτι που πρόλαβα να δω ότι είναι σχετικότατο και λάθος. Το έχω βάλει πάνω στο γραφείο μου, εκεί για όπου το προόριζα, απόσταση περίπου 5 μέτρα από το παράθυρο που περνάει φως για περίπου 2-3 ώρες ημερησίως.
Οποιαδήποτε συμβουλή για φροντίδα - περιποίηση ή και για την κατάσταση που βρίσκεται, είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6863.jpg (185,2 KB, 89 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6867.jpg (190,8 KB, 66 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6869.jpg (196,3 KB, 41 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6871.jpg (183,7 KB, 35 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_6866.jpg (185,6 KB, 30 εμφανίσεις)
persival δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-10, 22:37   #2
Ppaul
Junior Member

Περιοχή: Ρέθυμνο
Προεπιλογή

Καλως ορισες να χαιρεσαι το νεο σου αποκτημα.Ειναι Ficus Ginseng **πολλοι** δεν τα θεωρουν bonsai, αλλα το συγκεκριμενο ειναι απο τα ωραια του ειδους που εχω δει να το χαιρεσαι και παλι και καλο διαβασμα
Ppaul δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-10, 07:45   #3
elsa
Υπευθυνη Facebook

Το avatar του χρήστη elsa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

5 μέτρα από το παράθυρο με φώς για 2-3 ώρες την ημέρα, μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο.
Δεν έχεις κάποιο άλλο σημείο να το τοποθετήσεις με περισσότερο φώς?
Παλιά 27-03-10, 11:54   #4
persival
Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τελικά μετά από αρκετό διάβασμα εχτές, αποφάσισα και το έβαλα δίπλα στο παράθυρο. Η αλήθεια είναι ότι πείστηκα να το βάλω έξω, όμως υπάρχουν 2 λόγοι που δεν μου το επιτρέπουν. Έτσι θα παραμείνει εκεί εκτός από μερικές φορές που θα είμαι εδώ και θα το αφήνω έξω από το παράθυρο.

Με το διάβασμα βέβαια πέρα από τις απαντήσεις που πήρα, δημιουργήθηκαν και άλλα ερωτήματα, όμως πιστεύω θα βρω απαντήσεις με περισσότερο διάβασμα :)
Μόνο μια αν μπορεί να απαντηθεί: Θα ήταν καλό μιας και είναι ακόμη στις πρώτες μέρες στο σπίτι, να του αλλάξω χώμα; Εννοώ να φτιάξω το κατάλληλο μείγμα από τύρφη - άμμο - χώμα, ή καλύτερα να περιμένω λίγο καιρό;
Παλιά 27-03-10, 12:13   #5
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Καλύτερα είναι να περιμένεις λίγο καιρό να προσαρμοστεί. Να περιμένεις ότι μπορεί να χάσει κάποια φύλλα αφού το συνηθίζουν αυτό οι φίκοι όταν αλλάζουν περιβάλλον.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-10, 12:37   #6
persival
Member

Προεπιλογή

Ok, αυτό θα κάνω λοιπόν, θα περιμένω. Με "τρώνε" τα χέρια μου να κάνω αλλαγές και κλαδέματα Θέλω να "φουντώσει"...
Στο μεταξύ διάβασα διάφορα και μπορεί να πάω να βρω στη φύση καμιά αγριοελιά ή άλλο δεντράκι να δοκιμάσω :)

Ευχαριστώ!
Παλιά 27-03-10, 14:37   #7
johnb
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη johnb

Περιοχή: Εβρος
Προεπιλογή

και εγω που ειχα παρει εναν τετοιο φικο απο lidl πηγε μια χαρα..ουτε ενα φυλλο δεν πεταξε!!!αλλα το εχω διπλα σε παραθυρο με πολυ φως...το χω 6-7 μηνες και ακομα δεν το εχω αλλαξει χωμα....δειχνει να ειναι καλο
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC06650.jpg (132,5 KB, 49 εμφανίσεις)
johnb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-10, 15:54   #8
persival
Member

Προεπιλογή

Πολύ ωραίο!
Στη δική σου περίπτωση είναι πολύ διαφορετική η γλάστρα, αρκετά βαθύτερη απ' όσο μπορώ να διακρίνω.
Δεν παίζει κι αυτό ρόλο;
Επίσης σε φόρουμ για ενυδρεία αναφέρεται συχνά πως είναι πολύ καλό να ποτίζουμε τα φυτά με το νερό του ενυδρείου, ισχύει και στα μπονσάι αυτό;
Παλιά 27-03-10, 16:22   #9
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Καλό είναι για όλα τα φυτά το νερό του ενυδρείου. Πρώτον είναι σίγουρα απαλλαγμένο από τα χημικά τις βρύσης. Δεύτερον έχει μαλακώσει αρκετά (αναλόγως το στήσιμο του ενυδρείου.) Τρίτον και κυριότερων έχει αρκετά νιτρικά που λειτουργούν ως οργανικό λίπασμα.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-10, 01:11   #10
johnb
Ακόμα πιο παλιός

Το avatar του χρήστη johnb

Περιοχή: Εβρος
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mesasola Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι για όλα τα φυτά το νερό του ενυδρείου. Πρώτον είναι σίγουρα απαλλαγμένο από τα χημικά τις βρύσης. Δεύτερον έχει μαλακώσει αρκετά (αναλόγως το στήσιμο του ενυδρείου.) Τρίτον και κυριότερων έχει αρκετά νιτρικά που λειτουργούν ως οργανικό λίπασμα.
σοβαρα????εχω 2 ενυδρεια..αλλα αυτο δεν το ηξερα
johnb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-10, 01:44   #11
persival
Member

Προεπιλογή

Ωραία, άρα έχουμε ένα καλό στοιχείο τουλάχιστον, το 2ο είναι το κλίμα :)
Παλιά 29-03-10, 01:15   #12
persival
Member

Προεπιλογή

Άλλη μια μέρα διαβάσματος πέρασε... Τα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά όμως... Βλέπω ότι γενικότερα, εκτός του ότι το φυτό μου δεν είναι αποδεκτό ως μπονσάι, δεν έχω και την δυνατότητα να "παίξω" και να πειραματιστώ, καθώς επίσης δεν θα μπορέσει να γίνει και δεντράκι, όχι τουλάχιστον όπως εγώ θα το ήθελα...
Δεν θα το βάλω κάτω όμως με την πρώτη "στραβή", σκέφτομαι να μεταφυτέψω τον φίκο σε μεγάλη γλάστρα και απλά να τον μεγαλώσω όσο μπορώ και να επισκεφτώ ένα φυτώριο και να ξεκινήσω κάτι διαφορετικό.
Εδώ χρειάζομαι τη γνώμη σας, τι προτείνεται που να είναι ιδανικό για έναν αρχάριο αλλά να έχει και την προοπτική να γίνει όμορφο;
Θα πείτε όλα όμορφα είναι και επίσης σχετικό το "όμορφο"... αν μπορείτε πείτε μου μερικές επιλογές που έχω...

Ευχαριστώ και σόρρυ για το πρήξιμο!
Παλιά 29-03-10, 08:05   #13
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέφτομαι να μεταφυτέψω τον φίκο σε μεγάλη γλάστρα και απλά να τον μεγαλώσω όσο μπορώ και να επισκεφτώ ένα φυτώριο και να ξεκινήσω κάτι διαφορετικό.
Εδώ χρειάζομαι τη γνώμη σας, τι προτείνεται που να είναι ιδανικό για έναν αρχάριο αλλά να έχει και την προοπτική να γίνει όμορφο;
Θα πείτε όλα όμορφα είναι και επίσης σχετικό το "όμορφο"... αν μπορείτε πείτε μου μερικές επιλογές που έχω...
Σε φυτώριο μπορείς να βρεις αρκετά καλο υλικό και σε καλή τιμή, έτσι ώστε να μπορείς να πειραματιστείς και να εξασκηθείς με άνεση. Υπάρχουν διάφορες επιλογές απο ελιά μέχρι κάποιο πολυετή θάμνο. Μπορείς να βρεις ελίτσα χαμηλή αλλά αρκετά ανεπτυγμένη και να την δουλέψεις ή κάποια ροδιά νάνα κτλ κτλ. Εγώ για παράδειγμα πρόσφατα πήρα ένα θαμνάκι - πολύγαλα (Polygala myrtifolia) και σκοπεύω με τα χρόνια να το μεταμορφώσω σε δεντράκι.Ακόμα πήρα έναν κέδρο, μια πασχαλιά κ.α
Παλιά 29-03-10, 13:37   #14
persival
Member

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να πάρω μερικά διαφορετικά, αλλά ο χώρος είναι περιορισμένος Διαμέρισμα γαρ...
Οπότε πιστεύεις μια ελιά είναι καλή επιλογή; Τι θα πρέπει να προσέξω εκτός απο το σχήμα; Και τέλος, είναι σωστή κίνηση να κάνω αυτό που λέω με τον φίκο;

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές