Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Ρωτήστε μας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-06-11, 12:04   #1
me00016
Junior Member

Περιοχή: Ιωάννινα
Προεπιλογή Pinus pinea από σπόρο

Πρώτο μου ποστ στο forum οπότε καλώς-σας-βρήκα!
Λοιπόν, ας μπω κατευθείαν στο ψητό:

- Περιγραφή του προβλήματος:
Σε homemade υπόστρωμα για φαλαινόπσις βρέθηκε και ένα κουκουνάρι που "έσκασε" και ένα νεαρό φυτό άρχισε να αναπτύσσεται μέσα στην ίδια γλάστρα (φώτο 1). Δεν ασχολήθηκα καθόλου, ούτε ορμόνη στη ρίζα, ούτε τίποτα.
Σε ένα εξάμηνο ανέπτυξε ρίζωμα με εντυπωσιακό ρυθμό (μετρούσα αύξηση μήκους έως και 5mm την ημέρα!) και σήμερα ακόμα η ρίζα του είναι υγιής και αναπτύσσεται ακόμα αν και με βραδύτερους ρυθμούς. Από τον αρχικό κορμό ξεφύτρωσε και καινούργιο "μάτι" (φώτο 2).

- Ερωτήσεις: Καταλαβαίνω ότι η συμβίωση με την ορχιδέα πρέπει κάποτε να πάρει ένα τέλος. Επίσης, καταλαβαίνω ότι ως αρχάριος δεν έχω πολλές πιθανότητες επιτυχίας, όμως θέλω να το προσπαθήσω. Για αυτό ζητάω τη δική σας καθοδήγηση. Πώς να το κάνω αυτό; Πού (μεταφύτευση); Πότε;
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (194,0 KB, 141 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (189,0 KB, 135 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη me00016 : 01-06-11 στις 12:13
me00016 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-11, 12:13   #2
Τακης
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τακης

Περιοχή: Πατρα
Προεπιλογή

Εντυπωσιακο!!
Αλλοι κανουν αγωνα για να πιασει τετοιο ειδος απο σπορο και εσενα σου ετυχε απο μονο του. Δημιουργηθηκαν οι καταλληλες συνθηκες χωρις να το ξερεις!!!
Παντως δεν ξερω να σου πω αν ειναι τωρα καταλληλη εποχη για να το μεταφερεις σε αλλη γλαστρα.
Μπορει κανενας αλλος να εχει τετοια εμπειρια και να μας πει...
Τακης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-11, 12:22   #3
mesasola
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη mesasola

Περιοχή: Παντού και τελικά πουθενά!!!
Προεπιλογή

Αυτό θα πει τύχη.
Θέλω όμως να σε ρωτήσω πως κατάλαβες ότι πρόκειται για κουκουναριά?

Στο θέμα μας τώρα. Αν κάνει τέτοια εποχή μια παρέμβαση, κατά τη γνώμη μου θα καταδικάσεις το φυτό. Καλύτερα να περιμένεις τέλη Φθινοπώρου και μετά να κάνεις την αλλαγή.

Φυσικά θα πρέπει να βάλεις το φυτό σε υπόστρωμα που να αερίζεται καλά και να μην κρατάει πολύ υγρασία, καλό επίσης θα ήταν το pH να έχει περίπου ίδια τιμή με αυτή που είναι τώρα.
mesasola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-11, 12:22   #4
me00016
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντυπωσιακο!!
Αλλοι κανουν αγωνα για να πιασει τετοιο ειδος απο σπορο και εσενα σου ετυχε απο μονο του. Δημιουργηθηκαν οι καταλληλες συνθηκες χωρις να το ξερεις!!!
Παντως δεν ξερω να σου πω αν ειναι τωρα καταλληλη εποχη για να το μεταφερεις σε αλλη γλαστρα.
Έχεις δίκιο, ας αναφέρω τις συνθήκες μήπως βοηθήσω κανένα επίδοξο σπορέα. Έγινε μέσα στην καρδιά του χειμώνα με θερμοκρασίες τη νύχτα γύρω στους 10 και την ημέρα ~17. Θυμάμαι ότι το κουκουνάρι άνοιξε μετά από πολυήμερη βροχή (έχω την πολυτέλεια να ποτίζω συχνά έτσι την ορχιδέα αφού ζω στην πιο βροχερή πόλη της Ελλάδας).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mesasola Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό θα πει τύχη.
Θέλω όμως να σε ρωτήσω πως κατάλαβες ότι πρόκειται για κουκουναριά?

Στο θέμα μας τώρα. Αν κάνει τέτοια εποχή μια παρέμβαση, κατά τη γνώμη μου θα καταδικάσεις το φυτό. Καλύτερα να περιμένεις τέλη Φθινοπώρου και μετά να κάνεις την αλλαγή.

Φυσικά θα πρέπει να βάλεις το φυτό σε υπόστρωμα που να αερίζεται καλά και να μην κρατάει πολύ υγρασία, καλό επίσης θα ήταν το ph να έχει περίπου ίδια τιμή με αυτή που είναι τώρα.
Κουκουναριά ουάν χάντρεντ περ σεντ φίλε μου. Διαλέγοντας φλοιό για την ορχιδέα πρόσθεσα και κομμάτια από τον κώνο που καθάριζε η πεθερά μου για να φτιάξει τη γέμιση της γαλοπούλας των Χριστουγέννων. Ιστορία σαν παραμύθι για το κωλόφαρδο κουκουνάρι, ε; Κι όμως είναι αληθινή!
Τώρα για την παρέμβαση θα περιμένω όπως λες να περάσει το πρώτο του καλοκαίρι μέσα στο φλοιό πεύκου και μετά το μεταφυτεύω. Διάβασα ότι τα πεύκα αγαπάνε τον πολύ ήλιο, αλλά αυτό είναι πολύ νεαρό ακόμα, να το προφυλάξω μην καεί;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη me00016 : 01-06-11 στις 12:31
Παλιά 01-06-11, 12:36   #5
paulito21
Παλιός

Το avatar του χρήστη paulito21

Περιοχή: Κιλκίς
Προεπιλογή

Έχει τύχει και σε μένα φίλε μου 3 φορές(1 πέρυσι και 2 φέτος) μέσα σε γλάστρα σπάει πλάκα η φύση μαζί μας εγώ πάντως το φύτεψα στο χώμα τέτοια εποχή χωρίς ιδιαίετρη σκίαση κα δείχνει να πηγαίνει πολύ καλά και καλώς ήρθες !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulito21 : 01-06-11 στις 12:39
paulito21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-11, 13:20   #6
me00016
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paulito21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει τύχει και σε μένα φίλε μου 3 φορές(1 πέρυσι και 2 φέτος) μέσα σε γλάστρα σπάει πλάκα η φύση μαζί μας εγώ πάντως το φύτεψα στο χώμα τέτοια εποχή χωρίς ιδιαίετρη σκίαση κα δείχνει να πηγαίνει πολύ καλά και καλώς ήρθες !!!
Ευχαριστώ παουλίτο
Ο μεσασόλα λέει να μην παρέμβω τώρα γιατί θα το καταδικάσω. Μήπως οι πιθανότητες να ζήσει είναι περισσότερες όταν δεν έχουμε μετά τη μεταφύτευση παρατεταμένη περίοδο αυξημένων θερμοκρασιών (καλοκαίρι);
Το φύτεψες στο έδαφος απ' ό,τι κατάλαβα, σωστά; Σκέφτομαι όοοοταν το κάνω να το βάλω σε γλάστρα :831869:
Παλιά 01-06-11, 13:24   #7
paulito21
Παλιός

Το avatar του χρήστη paulito21

Περιοχή: Κιλκίς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από me00016 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παουλίτο
Ο μεσασόλα λέει να μην παρέμβω τώρα γιατί θα το καταδικάσω. Μήπως οι πιθανότητες να ζήσει είναι περισσότερες όταν δεν έχουμε μετά τη μεταφύτευση παρατεταμένη περίοδο αυξημένων θερμοκρασιών (καλοκαίρι);
Το φύτεψες στο έδαφος απ' ό,τι κατάλαβα, σωστά; Σκέφτομαι όοοοταν το κάνω να το βάλω σε γλάστρα :831869:

Και αυτό να κάνεις έτσι κι αλλιώς εγώ μια φορά το δοκίμασα μπορεί να ημουν τυχερός απλά ίσως και ότι οι ζέστες σε μας αργουν λιιγο περισσότερο απο Αθήνα..Φύτρωσε σε γλάστα με λυγούστρο το εβαλα σε γλαστράκι με ελαφρόπετρα,και μετά στο χώμα.. :D
paulito21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-11, 00:03   #8
me00016
Junior Member

Προεπιλογή

Επιστρέφω στο φόρουμ μετά από 5 μήνες για να σας δείξω πώς τα πάει η κουκουναρίτσα. Μέσα στον Ιούλιο την έβλεπα να "μαραζώνει" στο γυάλινο βάζο χωρίς αερισμό στις ρίζες και παρά τις προειδοποιήσεις αποφάσισα να τα παίξω όλα για όλα - έκανα μέσα στο κατακαλόκαιρο τη μεταφύτευση. Βέβαια προσπάθησα να μεταφέρω αυτούσιο το υπόστρωμα με το ριζικό σύστημα, όχι ότι ήταν και πολύ. Πρόσθεσα φλοιό και βελόνες πεύκου μαζί με όξινο χώμα, πλούσιο σε τύρφη (απ' ότι γράφει το τσουβάλι) ίσα να παίρνουν οι ρίζες αέρα και παράλληλα να διατηρούνται υγρές. Μέχρι τον Οκτώβρη περίμενα υπομονετικά να δω τι σημάδια θα δείξει, αυτό όμως έμενε Α-Κ-Ι-Ν-Η-Τ-Ο ούτε μια βελόνα δεν έριξε, ούτε όμως έδειχνε ανάπτυξη...
Και ξάφνου, σε 10 μέρες πήρε μπόι 2cm! Είμαι χαρούμενος που ξύπνησε , για αυτό σας το δείχνω:
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20111020_175616.jpg (193,7 KB, 76 εμφανίσεις)
Παλιά 21-10-11, 00:28   #9
Manosvince
Moderator

Το avatar του χρήστη Manosvince

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Να ξέρεις οτι ίσως είναι από τα πιο δύσκολα αυτό που έκανες, ή ίσως ήταν απλά θέμα τύχης! Μπράβο όπως και νά'χει!!!
Manosvince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-11, 21:29   #10
άγγελος
Guest

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τακης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντυπωσιακο!!
εγώ κατάφερα και έχω 3 φυτά από σπόρι, σε πολύ πρώιμο στάδιο απ τη μια αλλά μεγαλώνουν προς το παρόν γρήγορα. τα έβαλα αρχές σεπτέμβρη, το κάθε σπόρι σε διαφορετικό υπόστρωμα.
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-11, 01:40   #11
damianos
Παλιός

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Πολύ καλό! Τώρα στη θέση σου θα το άφηνα ακίνητο μέχρι να γεμίσει το γλαστράκι του με τις ριζες, ώστε στην επόμενη μεταφυτευση να εχει οσο περισσοτερη ριζομπαλα γινεται. Να το χαιρεσαι!
Παλιά 07-01-13, 19:10   #12
me00016
Junior Member

Προεπιλογή

Μπονσάι... Θέλεις υπομονή; Έχουμε όοοοση θέλεις! Στη φώτο, το φιντάνι σχεδόν ενάμιση χρόνο από το τελευταίο μου μήνυμα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20130106_133617.jpg (213,3 KB, 59 εμφανίσεις)
Παλιά 07-01-13, 20:07   #13
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Φιλενάδα respect!!!!! Πολλά μπράβο!!! Φαίνεται να πάει καλά και να αναπτύσσεται ακόμα καλύτερα!!!! Αλλά Θεεεε μου...πόσο αργούν αυτά τα κωνοφόρα να μεγαλώσουν;;;;;
Παλιά 07-01-13, 21:18   #14
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από me00016 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπονσάι... Θέλεις υπομονή; Έχουμε όοοοση θέλεις! Στη φώτο, το φιντάνι σχεδόν ενάμιση χρόνο από το τελευταίο μου μήνυμα...
αυτοι οι θαμνοι πισω....πυξαρια ειναι?
Παλιά 07-01-13, 22:46   #15
TaitO
Senior Member

Το avatar του χρήστη TaitO

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glyn Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοι οι θαμνοι πισω....πυξαρια ειναι?
χααχχαχαχα δεν παιζεσαι ρε!!! χαχααχχαχα
TaitO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές