Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Γενικά > Θέματα σχετικά με την φύση > Αλλα φυτά

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-07-13, 16:58   #1
Tom_K
Junior Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή Κορομηλιά από σπόρο

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την όμορφη κοινότητα που έχετε φτιάξει!

Ξεκίνησα φέτος μια προσπάθεια να φτιάξω μερικές κορομηλιές από σπόρο, πιο πολύ σαν χόμπι! Τις φύτεψα γύρω στα μέσα Απριλίου αν θυμάμαι καλά. Τελικά μόνο δύο τα κατάφεραν μέχρι τώρα αλλά και αυτό μου είναι αρκετό. Πριν ένα περίπου μήνα και ενώ έλειπα για μια βδομάδα αρκετές κάμπιες προσπάθησαν να μασουλήσουν όλα τα φύλλα όταν όμως επέστρεψα το αντιμετώπισα και από τότε δεν έχει εμφανιστεί καμία. Από τότε προληπτικά τις ψεκάζω αραιά και που με σαπουνόνερο.

Εδώ και 10 μέρες όμως αντιμετωπίζω το πρόβλημα που φαίνεται στις φωτογραφίες. Τα φύλλα έχουν αρχίσει, ειδικά στις άκρες να ξεραίνονται. Χτες ρώτησα έναν γεωπόνο και μου είπε ότι η ρίζα ασφυκτιά στο μικρό κεσεδάκι από γιαούρτι που τις έχω (με τρύπες για αποστράγγιση) οπότε πρέπει άμεσα να τις μεταφυτεύσω. Μου είπε μάλιστα ότι αυτό θα συμβαίνει συνεχώς γιατί το φυτό θα προσπαθεί να μεγαλώσει αλλά θα περιορίζεται από την γλάστρα. Στην ερώτηση μου πως θα μπορούσα να τις μεγαλώσω σε γλάστρα ώστε κάποια στιγμή κάποια να γίνει bonsai μου είπε ότι δεν γίνεται.

Οπότε οι ερωτήσεις μου:
1) Να κάνω την μεταφύτευση σε λίγο μεγαλύτερη γλάστρα παρόλο που η εποχή είναι εντελώς ακατάλληλη;
2) Υπάρχει πιθανότητα κάποια να καταφέρει να γίνει bonsai (σε πολλά χρόνια από τώρα, το γνωρίζω) και με ποιον τρόπο ή καλό θα ήταν να τις φυτέψω στο χωριό μήπως και φάω κανά κορόμηλο κάποια στιγμή.

Αυτά για τώρα και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

http://imageshack.us/photo/my-images/833/z6hl.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/854/0frr.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/825/se99.jpg/
Tom_K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-13, 17:18   #2
ria s
Moderator

Περιοχή: pallini athens
Προεπιλογή

Καλως ορισες Μακη! Οι ακρες των φυλλων που ξεραινονται ειναι απο τη ζεστη και επειδη ειναι νεαρα φυτα ας τα εχεις σε σκιερο μερος τωρα το ακλοκαιρι. Περισσοτερο ποτισμα επισης με καλη αποστραγγιση δηλαδη να εχει πολλες τρυπες στον πατο το κεσεδακι και φυσικα σε εξωτερικο χωρο. Nα μην μεταφυτευσεις τωρα. Καλη συνεχεια!
ria s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-13, 01:32   #3
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα να τις βγάλεις προσεκτικά από το κεσεδάκι, με όλο το χώμα, χωρίς να πειραχτούν καθόλου οι ρίζες, και να τις βάλεις σε μεγαλύτερη γλάστρα. Αν δεν πειραχτούν οι ρίζες δεν θα έχουν πρόβλημα.
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-13, 07:03   #4
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Θα πω και εγώ να δώσεις χώρο να μεγαλώσουν. Διατηρώντας τον χώρο τόσο περιορισμένο θα χρειαστούν άπειρα χρόνια για τον σκοπό που θες. Ελεύθερη ανάπτυξη
Παλιά 24-07-13, 14:16   #5
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tom_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ερώτηση μου πως θα μπορούσα να τις μεγαλώσω σε γλάστρα ώστε κάποια στιγμή κάποια να γίνει bonsai μου είπε ότι δεν γίνεται.

2) Υπάρχει πιθανότητα κάποια να καταφέρει να γίνει bonsai (σε πολλά χρόνια από τώρα, το γνωρίζω) και με ποιον τρόπο ή καλό θα ήταν να τις φυτέψω στο χωριό μήπως και φάω κανά κορόμηλο κάποια στιγμή.
μια χαρά γίνεται.. σε πολλά χρόνια όπως λες βέβαια..!!
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-13, 14:44   #6
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

να τη φυτεψεις στο χωριο σε πρωτη φαση...να κερδισεις χρονο με ελευθερη αναπτυξη ωστε να χτισει κορμο...σε 4-5 χρονια θα μπορουσες να τη βγαλεις για να αρχισεις να την προετοιμαζεις για bonsai. Ενω ειναι στο χωμα και αν εχει καλη αναπτυξη θα μπορουσες να την κλαδευεις χαμηλα για να δημιουργησεις κωνικοτητα στον κορμο...
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές