Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Το πότισμα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-09-09, 03:00   #1
mixanobios
Banned

Περιοχή: athens
Προεπιλογή Βοτσαλα απο θαλασσα

και πως μπορει να επηρεάσουν κατα το πότισμα.

Πολλες φορες θέλουμε να βάλουμε μια ωραία πέτρα απο την θάλασσα επάνω στο ποτ / γλαστρα μας.
Κατα καιρους εχουν ακουστεί διάφορα οτι για παράδειγμα δεν πρέπει να βάζουμε πετρες απο την θάλασσα γιατι θα χαλάσουν τα δεντράκια απο τα άλατα που κατα το ποτισμα επάνω στην πέτρα θα φύγουν και θα πανε στο χωμα κ στο δεντρακι μας.
Εχω αγορασει απο το ebay ενα οργανακι που μετράει ποσο σκληρο ειναι το νερο.
Μετρησα λοιπον το νερο σε ενα δοχειο χωρις να βαλω την πέτρα μεσα. Η τιμη ηταν ~100ppm μετά εβαλα την πέτρα. Μια ωρα μετα μετρησα το νερο και η τιμη ηταν >200ppm. Αλλαξα νερο και το αφησα 1 μερα.... χωρις να μετρησω.... αλλαξα νερο... και μετα απο αλλη μια μερα.... μετρησα το νερο... η τιμη ηταν ~105ppm
Αν αυτο ειναι ενα καλο τεστ πιστευω οτι απο αποψη σκληρότητας δεν υπαρχει προβλημα με τις πετρες.

Ακουω αποψεις.

Υ.Γ ο Γαυρος ειναι κατα για τις πετρες απο την θαλασσα.... Ο Μανος ο φιλος του εχει αλλη αποψη. :)
mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-09, 06:55   #2
manos
Ακόμα πιο παλιός

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως μπορει να επηρεάσουν κατα το πότισμα.

Πολλες φορες θέλουμε να βάλουμε μια ωραία πέτρα απο την θάλασσα επάνω στο ποτ / γλαστρα μας.
Κατα καιρους εχουν ακουστεί διάφορα οτι για παράδειγμα δεν πρέπει να βάζουμε πετρες απο την θάλασσα γιατι θα χαλάσουν τα δεντράκια απο τα άλατα που κατα το ποτισμα επάνω στην πέτρα θα φύγουν και θα πανε στο χωμα κ στο δεντρακι μας.
Εχω αγορασει απο το ebay ενα οργανακι που μετράει ποσο σκληρο ειναι το νερο.
Μετρησα λοιπον το νερο σε ενα δοχειο χωρις να βαλω την πέτρα μεσα. Η τιμη ηταν ~100ppm μετά εβαλα την πέτρα. Μια ωρα μετα μετρησα το νερο και η τιμη ηταν >200ppm. Αλλαξα νερο και το αφησα 1 μερα.... χωρις να μετρησω.... αλλαξα νερο... και μετα απο αλλη μια μερα.... μετρησα το νερο... η τιμη ηταν ~105ppm
Αν αυτο ειναι ενα καλο τεστ πιστευω οτι απο αποψη σκληρότητας δεν υπαρχει προβλημα με τις πετρες.

Ακουω αποψεις.

Υ.Γ ο Γαυρος ειναι κατα για τις πετρες απο την θαλασσα.... Ο Μανος ο φιλος του εχει αλλη αποψη. :)
χαρη εγω χωρις να ξερω απο μετρησεις τα βοτσαλα τα ειχα συνεχεια σε νερο κι το αλλαζα συνεχεια για 6 μηνες πριν να τα βαλω στο ποτ
manos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-09, 08:03   #3
gavros
Köter Αντινομαρχης

Το avatar του χρήστη gavros

Περιοχή: Αιγαλεω
Προεπιλογή

το βιολι βιολακι ...

ο γαβρος δεν εχει αλλη γνωμη,

τα αποτελεσματα βγαζουν τη γνωμη...

βαλτε - βαλτε !

http://e-gavros.blogspot.com/
gavros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-09, 11:47   #4
kalliope
Παλιός

Το avatar του χρήστη kalliope

Περιοχή: thessaloniki
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα σκληρότητας του νερού αλλά αλατότητας. Δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω ακριβώς, αλλά αυτό που ισχύει είναι ότι δεν μπορούν να αντέξουν όλα τα φυτά σε παρααλιακές περιοχές εξαιτίας της αλμύρας. Αυτό είναι γεγονός. Μπορεί φυσικά να ξεπλένεται το αλάτι με τις συχνές αλλαγές νερού, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την αλμύρα. Το νερό της Ελλάδας είναι σκληρό σε παρά πολλές περιοχές αλλά τα φυτά δεν αντιμετωπίζουν τραγικό πρόβλημα γιατί δεν είναι αλμυρο.
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
kalliope δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές