Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Ενημέρωση > Γενική ενημέρωση > Bazaar (Αγορές-Πωλήσεις-Ανταλλαγές)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-02-18, 07:45   #16
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Το ωραιο ειναι πως μπηκε πολυ ευκολα μεσα σαν να την ειχαν βγαλει απο εκει πριν χρονια. Το καλο ειναι οτι εχεις φτιαξει πολυ χωρο στο εσωτερικο της και η αποστραγγιση του νερου δουλευει επισης μια χαρα. Μα ποσα ειδη πετρας εχεις εκει περα??! Πολυ καλη δουλεια παντως Συνεχισε και με αλλα!!
Παλιά 28-02-18, 14:56   #17
Pads
Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonisxania Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη.Το δέντρο σου απογείωσε το αποτέλεσμα!!!!
Εξαιρετικό αποτέλεσμα!
Pads δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-18, 21:58   #18
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Ωραίο το αποτέλεσμα! Μπράβο!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-18, 23:20   #19
antonisxania
Senior Member

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ωραιο ειναι πως μπηκε πολυ ευκολα μεσα σαν να την ειχαν βγαλει απο εκει πριν χρονια. Το καλο ειναι οτι εχεις φτιαξει πολυ χωρο στο εσωτερικο της και η αποστραγγιση του νερου δουλευει επισης μια χαρα. Μα ποσα ειδη πετρας εχεις εκει περα??! Πολυ καλη δουλεια παντως Συνεχισε και με αλλα!!
Ευχαριστώ Γιάννη ...παρομοίως, keep walking!!!!
Λεπτά τοιχώματα ,μικροτερο βάρος,μεγαλύτερη χωρητικότητα.
antonisxania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-18, 16:49   #20
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Αντώνη, πετρώματα λάβας έχεις στην περιοχή σου?

Εγώ γενικώς δεν ενθουσιάζομαι από την χρήση πέτρας σε pot. Αλλά νομίζω ότι η λάβα έχει περισσότερο ενδιαφέροντες σχηματισμούς και υφή.
Κάποια pot από αυτό το υλικό μου που έχω δει στο διαδίκτυο μου άρεσαν ιδιαίτερα.

Καλή συνέχεια και πρόοδο στην δουλειά σου εύχομαι!

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 01-03-18, 19:58   #21
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Αλεξάνδρα δεν έχω συναντήσει ποτέ μου πέτρωμα λάβας στην Κρήτη αλλά ουτε και αλλού από τα μέρη που έχω επισκεφτεί εκτός την Σαντορίνη.Συμφωνώ ότι η λάβα έχει όμορφα άγρια υφή και ιδιαίτερα όταν έχει κοκκινωπό χρώμα είναι πολύ όμορφη.Κάνε όμως ένα κόπο και πρόσεξε το πρώτο pot που που έχω σε αυτή τη δημοσίευση.Νομίζω ότι τόσο η υφή όσο και οι σχηματισμοί της, είναι εξίσου αν όχι πιο εντυπωσιακά από αυτα της λάβας.
Ισως στο κοντινό μέλλον να την δείτε σε κάποιο workshop καποιας Κυριακής!!!
Παλιά 01-03-18, 23:28   #22
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Ξέρεις, έχω την εντύπωση ότι η... "ένστασή" μου εντοπίζεται στο γεγονός ότι προσωπικά μου δημιουργείται η αίσθηση του βάρους... Δεν ξέρω πώς να το εκφράσω πιο εύγλωττα...
Ουσιαστικά δεν είναι ότι δεν με ικανοποιεί αισθητικά, αλλά μου φαίνεται σαν το δένδρο να πνίγεται, να πιέζεται, να ασφυκτιά...
"Ορυκτολογικά" μιλώντας, πώς ονομάζονται αυτά τα πετρώματα?
Παράθεση:
... ...Ισως στο κοντινό μέλλον να την δείτε σε κάποιο workshop καποιας Κυριακής!!!
Όλοι θα χαρούμε να σε ξαναδούμε Αντώνη!
Εάν ξέρω πότε θα έρθεις, θα φέρω την μουριά σου (Μorus papirifera) που μου είχες δωρίσει να την δεις

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 01-03-18 στις 23:31
Παλιά 02-03-18, 13:40   #23
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις, έχω την εντύπωση ότι η... "ένστασή" μου εντοπίζεται στο γεγονός ότι προσωπικά μου δημιουργείται η αίσθηση του βάρους... Δεν ξέρω πώς να το εκφράσω πιο εύγλωττα...
Θα σε βοηθήσω εγώ Αλεξάνδρα. Εάν πριν χρόνια έβλεπες ένα ποτ εσκεμμένα ‘‘τσαλακωμένο’’ θα έλεγες ποιος τρελός το έφτιαξε και ποιος ακόμα πιο τρελός από τον πρώτο το χρησιμοποίησε βάζοντας μέσα δέντρο το οποίο θα λάβει μέρος σε έκθεση Ευρωπαϊκού επιπέδου!! Ένα γνωστό δέντρο του David Benavente έχει φυτευτεί σε ένα ανάποδο σπασμένο Kurama pot ή άλλο του Harry Harrington το οποίο είναι μέσα σε ποτ που μοιάζει σαν ένα χέρι να έβγαλε ένα κομμάτι του. Εγώ αυτό που εισπράττω έντονα είναι ότι στην Ευρώπη έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από τα καθιερωμένα Ιαπωνικά ποτ με τις τέλειες γραμμές που κατά την γνώμη αν και τα θαυμάζω θεωρώ ότι δεν συμβαδίζουν με τα άγρια χαρακτηριστικά των δικών μας yamadori. Οι επιλογές είναι άπειρες και μια από αυτές είναι και η πέτρα ή και το ξύλο που και αυτό έχει αρχίσει και φοριέται τελευταία με κομμάτια deadwood που χρησιμοποιούνται ως pot. Φυσικά και πάλι βασικός παράγοντας είναι το γούστο. Εμένα πάλι μου αρέσει η ποικιλία και η πέτρα ήταν κάτι που έλλειπε από την συλλογή μου και εφόσον το βάρος της δεν απέχει πολύ από αυτό των κεραμικών δοχείων (εδώ έχει βάλει το χέρι του ο Αντώνης σκάβοντας στα όρια) τότε είναι καλοδεχούμενη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS : 02-03-18 στις 14:02
GIANNHS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-18, 14:20   #24
antonisxania
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά δεν είναι ότι δεν με ικανοποιεί αισθητικά, αλλά μου φαίνεται σαν το δένδρο να πνίγεται, να πιέζεται, να ασφυκτιά...
"Ορυκτολογικά" μιλώντας, πώς ονομάζονται αυτά τα πετρώματα?
Όλοι θα χαρούμε να σε ξαναδούμε Αντώνη!
Εάν ξέρω πότε θα έρθεις, θα φέρω την μουριά σου (Μorus papirifera) που μου είχες δωρίσει να την δεις
Αλεξανδρα δυστηχως δεν θα εχω την χαρα και την ευχαριστηση να σας δω απο κοντα και παλι το προσεχες διαστημα.Ομως ενα πετρινο pot μου ισως ερθει μαζι τον νεο ιδιοκτητη του σε καποιο workshop
Αληθεια το δεντρακι που σου ειχα δωσει πως παει;Ειχα την εντυπωση οτι λογω μεγεθους των φυλλων του τωρα θα προσφερε καπου παχια σκια.
Παλιά 03-03-18, 01:51   #25
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS Εμφάνιση μηνυμάτων
... ... Ένα γνωστό δέντρο του David Benavente έχει φυτευτεί σε ένα ανάποδο σπασμένο Kurama pot ή άλλο του Harry Harrington το οποίο είναι μέσα σε ποτ που μοιάζει σαν ένα χέρι να έβγαλε ένα κομμάτι του... ..
Ή όπως τα έργα του Mateusz Grobelny τα οποία έγιναν ευρύτερα γνωστά στους κύκλους μπονσάϊ λόγω της χρήσης τους από τον Walter Pall.
Προσωπικά, παρά το ότι τα εκτιμώ σαν τέχνη και το ταίριασμά τους με τα δένδρα μπονσάϊ με ικανοποιεί, ως προς το ότι εκφράζει μια Ευρωπαϊκή ματιά στον κόσμο του μπονσάϊ, εν τούτοις και πάλι μου δημιουργούν την αίσθηση ενός ογκώδους βάρους...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg MG2.jpg (61,5 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg MG3.jpg (56,1 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg MG1.jpg (67,8 KB, 17 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Παλιά 03-03-18, 01:52   #26
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Αντιθέτως τα pot του Erik Krizovensky έχουν (προσωπικά για εμένα) μια αίσθηση αέρινη, απόλυτα συμβατή με τα δικά μου κριτήρια.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg EK1.jpg (147,1 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg EK2.jpg (161,0 KB, 20 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg EK3.jpg (141,2 KB, 15 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 03-03-18 στις 01:55
Παλιά 03-03-18, 02:09   #27
My Nellie
Moderator

Προεπιλογή

Παράθεση:
... ...Αληθεια το δεντρακι που σου ειχα δωσει πως παει;Ειχα την εντυπωση οτι λογω μεγεθους των φυλλων του τωρα θα προσφερε καπου παχια σκια.
Το έχω συνδυάσει με νεκρό κορμό από προηγούμενη μουριά (tanuki) και είναι μια χαρά.
Επειδή όμως το τοποθέτησα ευθύς εξ αρχής σε pot, η ανάπτυξή του είναι περιορισμένη όπως καταλαβαίνεις. Είναι το πρώτο μου δένδρο που μπήκε σε pot αντί σε μεγαλύτερο δοχείο εκπαίδευσης
Στην πρώτη φωτογραφία είναι η νεκρή μουριά και στην δεύτερη το tanuki όπως ήταν πέρυσι τον Μάϊο.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Mulb.JPG (54,9 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Mulb1.JPG (70,6 KB, 25 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές