Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Δημιουργία Μπονσάι > Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-10-17, 19:14   #1
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή Ficus neriifolia - Willow leaf Ficus

Αυτός ο φίκος έχει δημιουργηθεί από ώριμο μόσχευμα και είναι ένα ευγενικό δώρο από συνχομπίστα στην Καλιφόρνια.
Πρέπει να το έχω από το 2012... δεν θυμάμαι καλά...

Παρά το ότι επιβιώνει στην Αθήνα, εν τούτοις δεν αναπτυσσεται γρήγορα.
Μόλις σφίξουν τα κρύα τον μεταφέρω μέσα σε μικρό αυτοσχέδιο θερμοκήπιο κάτω από τεχνητό φωτισμό.
Κάθε χειμώνα αυτο-αποφυλλώνεται και την άνοιξη ξαναπετάει. Στις ιδανικές φυσιολογικές συνθήκες καλλιέργειας, αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό του.
Φέτος σκέπτομαι να τον αφήσω έξω σε προφυλαγμένο μέρος όλο τον χειμώνα... αλλά δεν το έχω αποφασίσει..., ακόμη το σκέπτομαι (μου το έχουν προτείνει)

Τα φύλλα όπως βλέπετε είναι δυσανάλογα μεγάλα, επειδή το λιπαίνω φουλ για να αναπτυχθεί. Μικραίνουν πολύ ικανοποιητικά με τις κατάλληλες τεχνικές.

Από το 2012 στον Οκτώβρη του 2017
Ύψος από το χείλος του ποτ 19εκ. και πλάτος στο μέγιστό του 24εκ
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_7557.JPG (96,7 KB, 53 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Photo1124.jpg (71,4 KB, 56 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Photo1126.jpg (71,6 KB, 52 εμφανίσεις)

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-17, 21:16   #2
antonisxania
Senior Member

Περιοχή: Χανιά
Προεπιλογή

Aν και δεν πολυσυμπαθώ τους φίκους μπορώ να πω ότι το υλικό σου είναι ελπιδοφόρο και σε μερικά χρόνια όταν αναπτυχθούν και παχύνουν τα κλαδιά του να αποκτήσει μια όμορφη όψη.Νομίζω ότι το πάχος του κορμού είναι δυσανάλογο με αυτό των κλαδιών.....Πως έγινε αυτό?Το ποτ πάντως είναι υπέροχο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisxania : 25-10-17 στις 21:20
antonisxania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-17, 23:00   #3
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Το pot είναι Erin και μου το είχε χαρίσει μαζί με μία κινέζικη Φτελιά που είχε μέσα, ο Φίλιππος.

Όσο για την δυσαναλογία των κλαδιών, έχεις δίκηο Αντώνη.
Νομίζω ότι είναι φυσικό επακόλουθο επειδή δεν υπάρχει πλούσια διακλάδωση δηλ. το φύλλωμα είναι λίγο κι έτσι δεν παχαίνουν τα κύρια κλαδιά.
Έχω δοκιμάσει την αφαίρεση του ακραίου τμήματος, έχω δοκιμάσει κλάδεμα, έχω δοκιμάσει μερική αποφύλλωση (κόψιμο των φύλλων στη μέση), τον έχω στον ήλιο, ΑΛΛΑ δεν μου δίνει νέα μάτια πίσω με τίποτα...
Φυσιολογικά, εάν κλαδέψεις την σωστή στιγμή, είναι σίγουρο ότι θα δώσει νέα βλάστηση προς τα πίσω, αλλά σε εμένα διαψεύδει κάθε τεχνική αυτό το δένδρο!!!
Αντίθετα, ο κορμός ως προς το πάχος του έχει αισθητή διαφορά από τότε που τον παρέλαβα.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-17, 05:50   #4
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Είναι και 19 εκ. το ύψος του οπότε πρέπει να μειωθεί πολύ το μέγεθος των φύλλων του στα δικά μας μάτια. Αλεξάνδρα θυμάμαι και τον Peter που μου είχε πει πως σε τέτοια μεγέθη αλλάζουν κάπως οι στόχοι και θέλουμε κάτι συμπαγές βέβαια αλλά τα γνωστά επίπεδα / συννεφάκια διακλαδώσεις μπαίνουν σε 2η μοίρα.
Επίσης τα τροπικά είδη έχουν μια άλλη προσέγγιση από αυτή της σχολής του Ιαπωνα που έχουμε ριζωμένο μέσα μας - απλά δεν γίνεται να εφαρμοστούν όλοι οι κανόνες αυστηρά γιατί διαφέρει και ο τρόπος ανάπτυξης αυτών των ειδών. Εμένα που πήρε πολύ καιρό να τα χωνέψω αυτά με μια eugenia uniflora που έχω...
Έχει την ομορφιά του και είναι και δώρο από τόσο μακριά - όλοι σε αγαπάνε
Παλιά 26-10-17, 08:30   #5
Giann
Member

Προεπιλογή

Είναι όμορφο δενδράκι! Φαντάζομαι οτι για να είναι απο μόσχευμα, έχει συμπαγή και διαμορφωμένη ρίζα οπότε γιατί δεν το βάζεις σε ένα σουρωτήρι; Εσύ είσαι και master σ’αυτά!
Giann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-17, 13:22   #6
migiaki
Επίτιμο μέλος

Το avatar του χρήστη migiaki

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

για να πετυχεις διακλαδωση πρεπει να μεταφυτευτει σε μεγαλυτερο ποτ η σουρωτηρι και να αφεθει να αναπτυχθει ελευθερα για μεγαλο χρονικο διαστημα
με ενα κλαδεμα κατα την περιοδο της αναπτυξης, με σκοπο τη διακλαδωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη migiaki : 26-10-17 στις 23:19
migiaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-17, 19:05   #7
Pads
Junior Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Αυτός είναι ο φικος μου. Δεν αξίζει να ανοίξω νέο θέμα. Σε μερικά χρόνια ίσως. Τελικά θα τον βάλω μέσα δίπλα σε παράθυρο σε αυτοσχέδιο μίνι θερμοκήπιο από πιχακια και διαφανο νάιλον. Από κάτω δίσκος με νερό και βοτσαλα για υγρασία και ευκολία στο πότισμα.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Pads δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές