Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Μεταφύτευση - Αλλαγή γλάστρας - Χωματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-10-17, 16:19   #1
fotis_k
Junior Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή "Διασωση" τουγιας

Γεια σας παιδια!Διαβαζω καιρο το φορουμ σας αλλα δεν ειχε τυχει μεχρι τωρα να γραψω κατι καθως ακομα δεν εχω καποιο δεντρακι υπο διαμορφωση αλλα θελω να ξεκινησω σιγα σιγα.

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.Σημερα πηγαινοντας στη δουλεια ειδα οτι απο μια μονοκατοικια ειχαν ξεπατωσει κατι τουγιες(κυπαρισσια) οι οποιες ηταν δεντρακια 2,5-3 μετρα περιπου.Εχουν αρκετο κορμο σε υψος που θα τον κοψω σιγουρα στο μισο.Το νεμπαρι τους ειναι μεγαλο αρκετα αλλα δεν εχουν και πολυ ριζα.Δυστυχως δεν μπορουσα να κανω και πολλα επομενως γυρνώντας το βραδυ ελπιζω να υπαρχουν ακομα στο ιδιο σημειο.Τι πρεπει να κανω σε πρωτη φαση για να τις σωσω;Τι χωμα να αγορασω και σε τι αναλογια να το ανακατεψω με περλιτη (;) αμμο (;) ή πρεπει να ριξω και καποια ορμονη μεσα.Υπολογιζω οτι ξεριζωθηκαν σημερα γιατι μεχρι χτες υπηρχαν. (Την ειχα ψιλιαστει την δουλεια απο χτες που τα εκοψαν στην μεση και το παρακολουθουσα).

Ευχαριστω πολυ!
fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-17, 17:29   #2
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια!Διαβαζω καιρο το φορουμ σας αλλα δεν ειχε τυχει μεχρι τωρα να γραψω κατι καθως ακομα δεν εχω καποιο δεντρακι υπο διαμορφωση αλλα θελω να ξεκινησω σιγα σιγα.

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα.Σημερα πηγαινοντας στη δουλεια ειδα οτι απο μια μονοκατοικια ειχαν ξεπατωσει κατι τουγιες(κυπαρισσια) οι οποιες ηταν δεντρακια 2,5-3 μετρα περιπου.Εχουν αρκετο κορμο σε υψος που θα τον κοψω σιγουρα στο μισο.Το νεμπαρι τους ειναι μεγαλο αρκετα αλλα δεν εχουν και πολυ ριζα.Δυστυχως δεν μπορουσα να κανω και πολλα επομενως γυρνώντας το βραδυ ελπιζω να υπαρχουν ακομα στο ιδιο σημειο.Τι πρεπει να κανω σε πρωτη φαση για να τις σωσω;Τι χωμα να αγορασω και σε τι αναλογια να το ανακατεψω με περλιτη (;) αμμο (;) ή πρεπει να ριξω και καποια ορμονη μεσα.Υπολογιζω οτι ξεριζωθηκαν σημερα γιατι μεχρι χτες υπηρχαν. (Την ειχα ψιλιαστει την δουλεια απο χτες που τα εκοψαν στην μεση και το παρακολουθουσα).

Ευχαριστω πολυ!
Ευτυχώς έχει αρκετή υγρασία σήμερα , οπότε υπάρχει η πιθανότητα να επιβιώσουν.
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να καλύψεις τις ρίζες , με λινάτσα ιδανικά, θα πρέπει να έχουν υγρασία αλλά κι έναν ικανοποιητικό αερισμό.
Παράλληλα αν γίνεται φροντίζεις να μειωθεί η διαπνοή, η απώλεια νερού, αυτό το εξασφαλίζεις με το να είναι στον ίσκιο σε υπήνεμο μέρος. Και έτσι συνεχίζεις για κανα 6 μηνο. Ότι κλάδεμα είναι να γίνει κάντο άμεσα, αλλά φρόντισε να αντιστοιχεί με το ριζικό ή λίγο λιγότερο.
Και πασπάλισε μπόλικη ορμόνη στις ρίζες όσο φαίνονται μην σκεφτείς να απομακρύνεις χώμα, αφαίρεσε όσο σου επιτρέπει να το μεταφέρεις.
Καλή επιτυχία.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-17, 17:34   #3
fotis_k
Junior Member

Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες!!

Αυτο με την λινατσα δεν το καταλαβα.Θα τυλιξω την μπαλα χωματος (οση εχει μεινει) με λινατσα και οπως ειναι θα την φυτεψω σε γλαστρα;

Επισης ορμονη ριζοβολιας εχω μια ροζ σε σκονη η οποια γραφει αν θυμαμαι καλα οτι ειναι για λεπτα κλαδια.Κανει αυτη ή χρειάζομαι καποια για χοντρα μοσχευματα;Χωμα εχω αυτη τη στιγμη απο κοκοφοινικα.Μας κανει αυτο να το αναμειξω με περλιτη ή χρειάζομαι κατι αλλο;
Παλιά 25-10-17, 20:31   #4
fotis_k
Junior Member

Προεπιλογή

Δυστυχως καποιος με προλαβε!Περασα απο το σημειο και δεν υπηρχαν τα δεντρακια.
Παλιά 25-10-17, 22:53   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Μάλλον το απορριματοφόρο του δήμου....
Δεν πειράζει, θα προμηθευθείς ένα όμορφο δένδρο από κάποιο φυτώριο για να ξεκινήσεις το ταξείδι σου στο μπονσάϊ

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-17, 23:15   #6
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες!!

Αυτο με την λινατσα δεν το καταλαβα.Θα τυλιξω την μπαλα χωματος (οση εχει μεινει) με λινατσα και οπως ειναι θα την φυτεψω σε γλαστρα;

Επισης ορμονη ριζοβολιας εχω μια ροζ σε σκονη η οποια γραφει αν θυμαμαι καλα οτι ειναι για λεπτα κλαδια.Κανει αυτη ή χρειάζομαι καποια για χοντρα μοσχευματα;Χωμα εχω αυτη τη στιγμη απο κοκοφοινικα.Μας κανει αυτο να το αναμειξω με περλιτη ή χρειάζομαι κατι αλλο;
Αν και εκπρόθεσμα να σου απαντήσω, θεωρητικά εφόσον μιλάμε για λινάτσα δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα, αλλά πρακτικά καλύτερα να την απομάκρυνες ώστε να μην ζοριστούν οι φρέσκες ρίζες που θα προέκυπταν.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές