Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Λίπανση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-07-15, 21:48   #61
Panagioths
Junior Member

Περιοχή: Athina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasd87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει νόημα αυτό που κάνεις. Το τελικό μείγμα πρέπει να είναι ομοιογενές για να πετυχαίνεις ίδια επίπεδα υγρασίας σε όλο τον όγκο του ποτ. Εξάλλου ο στόχος μετά από μια μεταφύτευση είναι οι ρίζες να καταλάβουν όλο το ποτ. Εξαίρεση ο πάτος, ο οποίος μπορεί να έχει μια στρώση ανόργανου μεγαλύτερης κοκκομετρίας (λόγω επιφανειακής τάσης και τριχοειδικού φαινομένου).
Ευχαριστώ για τις οδηγίες.
Panagioths δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-15, 09:18   #62
Panagioths
Junior Member

Περιοχή: Athina
Προεπιλογή Αναζωογόνηση

Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ. Έχω μια carmona microphylla στην οποία έχουν πέσει όλα τα φύλλα, πήρα το ρίσκο και έκανα μεταφυτευση, αν και δεν ήταν εποχή να γίνει, είδα ότι κατά λάθος προσπαθώντας να κάνω κενά στο χώμα ώστε να αεριζεται (με οδοντογλιφιδα) έκοψα κάποιες ρίζες . Ήταν από τις μεγαλύτερες ρίζες του φυτού (δηλαδή αυτές που θα κόβαμε έτσι και αλλιώς) αλλά κόπηκαν πολύ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι είναι και κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει το λίπασμα στο σωληνάριο που είναι για πολύ ταλεπορημενα φυτά, είναι κινέζικο . λέγεται Rainbow vitamin Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,ΥΓ.Ελπιζω να το σώσω το δεντράκι από μεγάλη χαζομάρα θα μου πεθάνει.
Panagioths δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-15, 18:07   #63
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Καλησπέρα Παναγιώτη,

Το συγκεκριμένο σκεύασμα το έχω συναντήσει απλά σε συζητήσεις, δεν το γνωρίζω. Θα ήθελα εν τούτοις να σου πω ότι :
1) ποτέ δεν λιπαίνουμε ένα στρεσσαρισμένο/άρρωστο/μεταφυτευμένο δένδρο. Περιμένουμε να δούμε εμφανή σημεία ανάκαμψης και τότε ξεκινούμε λίπανση.
2) Όλα τα "λιπάσματα" που διαφημίονται ως ειδικά για μπονσάϊ, δεν είναι τίποτε άλλο από έξυπνες τακτικές marketing, ώστε να πωλείται ακριβά κάτι που είναι ένα απλό λίπασμα. Προσωπικά για μένα, η διαφορά στα λιπάσματα έγκειται στο αν αυτά είναι οργανικά ή ανόργανα και στην ποσοστιαία αναλογία των βασικών συστατικών, αναλόγως του σκοπού για τον οποίο τα προορίζουμε (π.χ. ανθοφορία/καρποφορία, ριζοβολία κοκ)

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-17, 17:14   #64
harryzo
Junior Member

Περιοχή: Aθηνα
Καλησπέρα! Ύστερα από αρκετό καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ με το μπονζάι ξεκινώντας προς το παρόν με acer palmatum που σκέφτομαι να παραγγείλω από maillot. Διαβάζοντας αρκετά posts και άρθρα (αρκετά βοηθητικά σχεδόν όλα στο forum μου έχει δημιουργηθεί η σοβαρή απορία σχετικά με το χώμα. Το χώμα που θα χρησιμοποιήσω πρέπει τελικά να είναι akadama με kiryu 2 προς 1 αποκλειστικά ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και καλό φυτόχωμα με αρκετή τύρφη αλλά σε συνδυασμό με τα akadama-kiryu (και στον πάτο ελαφρόπετρα για να γεμίσει)? H κεραμική γλάστρα αρκετά μεγάλη με σκοπό να γίνει training pot με 10 acer για forest

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harryzo : 24-09-17 στις 17:16
harryzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-17, 21:38   #65
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πω μόνο ότι δεν χρειάζεσαι καθόλου kiryu - αυτό είναι κατάλληλο για κωνοφόρα και θα έλεγα ότι στην Αθήνα με τις θερμοκρασίες που έχει και την ξηρασία δεν ενδείκνυται ούτε για αυτά. Στα σφενδάμια μου χρησιμοποιώ μόνο ακαδάμα - ελαφρόπετρα. Αυτοί που χρησιμοποιούν ελαφρόπετρα - τύρφη μπορούν να σου δώσουν μια ''συνταγή''
Παλιά 24-09-17, 22:35   #66
harryzo
Junior Member

Περιοχή: Aθηνα
Προεπιλογή

Όταν λες μόνο ακαδάμα ελαφρόπετρα εννοείς χωρίς καθόλου κλασικό φυτόχωμα φαντάζομαι έτσι? Ελαφρόπετρα βρίσκω από 4mm και πάνω. Δε θα είναι λίγο μεγάλη?
harryzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές