Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-05-17, 14:38   #16
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ σακκούλες, και πράγματι είναι σωτήριες, αλλά αυτά τα φυτά, είχε αποδειχτεί τα προηγούμενα χρόνια ότι, δεν μασούσαν από κρύο.
Δεν υπολόγισα σωστά όμως τις φετινές ασηνήθιστα χαμηλές θερμοκρασίες. Με -7 για πολλές ημέρες αλλάζουμε ζώνη ανθεκτικότητας και τα συγκεκριμένα φυτά δεν είχαν γνωρίσει στη ζωή τους τέτοιες θερμοκρασίες.
Τα παθήματα μαθήματα.

Πάντως πεύκα και γιουνίπεροι δεν κατάλαβαν τίποτα. Μόνο τα δενδρολίβανα από τα βελονοφόρα έπαθαν ολική καταστροφή στο Λιτόχωρο, ειδικά όσα ήταν σε μπαλκόνια δεν επέζησε κανένα.

Οι Αγγελικές στο χώμα ζορίστηκαν μεν αλλά άντεξαν, ενώ όσες ήταν σε γλάστρα χρειάστηκαν την βοήθεια σακκούλας για να επιζήσουν. Οι Ελιές οι ντόπιες επίσης δεν μάσησαν, μόνο η κρητικιά δεν γλύτωσε.

Το acer palmatum το έβαλα σε υπόστεγο και πήγε μια χαρά. Τον μάρτη το κλάδεψα, έκανα τα κλαδιά μοσχεύματα και αυτά πάνε καλά. Έχω χάσει τρία acer κατά καιρούς από ζέστη, από κρύο κανένα. Όλο έλεγα δεν θα ξαναπάρω acer αλλά αυτό μου φάνηκε ότι με καρατόμηση θα έδινε ένα ωραίο κορμό και είπα να το παλέψω για ένα μικρούλι . :)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 27-05-17 στις 14:41
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-17, 16:10   #17
72mariakouvaki
Παλιός

Περιοχή: ιεραπετρα κρητης
Προεπιλογή

Κι εγω λογω ελειψης χωρου εχω εκμεταλευτει το υψος. Μια ραφιερα με 3 μεγαλα ραφια,την εντυσα με ναιλον θερμοκηπιου γυρω γυρω και στο μπροστινο μερος κουρτινα απο ναιλον επισης που την ανεβαζω και την κατεβαζω οπως θελω. Φετος το χειμωνα κι εμας οι θερμοκρασιες ηταν ασυνηθιστα χαμηλες για Κρητη. Μια χαρα την εβγαλαν τα ευαισθητα ειδη.
72mariakouvaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές