Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Ασθένειες και προβλήματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-12-16, 22:12   #1
Καλ-αγγελ
Junior Member

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή ficus χανει φυλλα

Καλησπέρα σε όλους.. Πριν από περίπου 3 βδομάδες μου έφεραν δώρο αυτά τα δύο αλλά δεν είναι σίγουρος αν είναι ficus microcarpa αν και έτσι έλεγε το ταμπέλακι.. Από τότε έχει αρχίσει και χάνει φύλλα.. Η αλήθεια είναι ότι λόγω ανακαίνισης σαλονιού το έχω μετακινησει κάποιες φορές αλλά πάντα το αφήνω μπροστά ακριβώς λίγο πιο κάτω από το παράθυρο που είναι φωτεινό αλλά χωρίς να το χτυπάει απευθείας ο ήλιος.. Πριν 1.5 βδομάδα έπιασα με το δάχτυλο το χώμα του και μόλις κατάλαβα ότι είναι στεγνό το ποτισα αλλοά από τότε εδώ και σχεδόν 1.5 βδομάδα είναι ακόμα υγρό και φυσικά δεν το ξανά ποτισα.. Τώρα παρατηρώ πάνω από το χώμα μια σκουρα πρασιναδα.. Και κάτι τελευταίο η γλάστρα ήταν μέσα σε μια κεραμική που δεν είχε τρύπες αλλά την αφαίρεσα πριν 3 μέρες και την άφησα με την πλαστική που έχει κάποιες τρύπες.. Πάντως τώρα έχω βρει τη θέση του και δε πρόκειται να τον ξανά μετακινησω
viber image.jpg

viber image1.jpg

viber image2.jpg

viber image3.jpg

viber image4.jpg
Καλ-αγγελ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-16, 00:41   #2
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Άγγελε καλησπέρα! Και τα δυο δεντράκια σου είναι φικοι gingsen...τα πιο κοινά μπονσάι μαζικής παραγωγής (malsai). Και τα δυο όπως φαίνονται στις φωτογραφίες είναι υπερβολικά ποτισμένα εξού και έχει βγει αυτή η πρασινάδα....τώρα κατά τη διάρκεια του χειμώνα και εφόσον τα έχεις μέσα στο σπίτι σχεδόν θα ξεχάσειςτο πότισμα. Το υπερβολικό νερό, η συνεχόμενη αλλαγή θέσης μέσα στον χώρο μπορούν να τα στρεσάρουν και να ρίξουν φύλλα. Βρες μια θέση που να τους εξασφαλίζει αρκετό φως, πρόσεξε το πότισμα και όλα θα πάνε καλά...Επίσης, μακρυά απο καλοριφέρ και άλλες πηγές θέρμανσης. Την άνοιξη πρώτα ο Θεός μπορείς να τα βγάλεις σε εξωτερικό χώρο και να τα αφήσεις όλον τον χρόνο εκεί μιας και είδα ότι μένεις στην Αθήνα....Μην σε φοβίζουν καθόλου....είναι πολύ δυνατά φυτά...καλή συνέχεια!
Παλιά 11-12-16, 00:51   #3
Καλ-αγγελ
Junior Member

Προεπιλογή

Οποτε απλως να τα ελεγχω ποτε θα στεγνωσουν κ μετα ποτισμα σωστα?Φοβομουν μηπως εχει αρχισει κ σαπιζει απο μεσα στις ριζες του..Παντως ανοιξη σκοπευω να το μεταφυτευσω απο οτι διαβασα τουλ οτι ειναι η πιο καταλληλη εποχη.Σαν χειμωνας κ επειδη το σπιτι κ ολα του τα παραθυρα κοιταζουν ανατολη ελπιζω να ειναι αρκετο το φως εκτος κ αν χρειαστει να του παρω καμια λαμπα αναπτυξης φυτων η δν χρειαζεται?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη My Nellie : 11-12-16 στις 01:26
Καλ-αγγελ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-16, 01:03   #4
Αιμιλία
Πιο παλιός

Το avatar του χρήστη Αιμιλία

Περιοχή: Ασπρόπυργος
Προεπιλογή

Σωστά...θα ελέγχεις την υγρασία σε βάθος περίπου δυο εκατοστών απο την επιφάνεια του χώματος και μετά θα ποτίζεις μέχρι να βγει το νερό απο τις τρύπες. Επίσης, απο το βαρος της γλάστρας μπορείς να ελέγχεις αν θέλει νερό...δηλ. αν η γλάστρα σου είναι πιο βαρια σημαίνει οτι έχει αρκετό νερό κτλ...μπακαλίστικα να θυμάσαι οτι καλύτερα οι φίκοι να μείνουν αποτιστοι οταν είναι μεσα στο σπιτι παρα να παραποτιστούν. Ναι, την ανοιξη ειναι η εποχή για μεταφύτευση. Για την λάμπα δεν γνωρίζω καθώς δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όλα τα φυτά μου τα έχω σε εξωτερικο χώρο και δεν έχω χρειαστεί. Κατα τη γνωμη μου καλύτερα την άνοιξη να τοποθετήσεις τα φυτά σε εξωτερικό χώρο. Τώρα και μέχρι να έρθει η εποχή απλά τοποθέτησε τα στο πιο φωτεινό σημείο του σπιτιου.
Παλιά 11-12-16, 01:33   #5
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Προεπιλογή

Οι οδηγίες της Αιμιλίας είναι σαφείς.
Πρόσεξε όμως :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καλ-αγγελ Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Παντως ανοιξη σκοπευω να το μεταφυτευσω απο οτι διαβασα τουλ οτι ειναι η πιο καταλληλη εποχη.
Επειδή είναι φυτό τροπικό ο κατάλληλος χρόνος μεταφύτευσης είναι προς το καλοκαίρι, να έχει αρκετή ζέστη.
Σαν χειμωνας κ επειδη το σπιτι κ ολα του τα παραθυρα κοιταζουν ανατολη ελπιζω να ειναι αρκετο το φως εκτος κ αν χρειαστει να του παρω καμια λαμπα αναπτυξης φυτων η δν χρειαζεται?
Δεν την θεωρώ απαραίτητη γι' αυτό το είδος. Την άνοιξη τον μετακινείς έξω και στην συνέχεια σταδιακά του δίνεις ηλιακό φώς. Και φυσικά μπορεί κάλλιστα να παραμείνει έξω όλον τον χρόνο, εδώ στην Αττική. Ίσως εάν κάποιες βραδυές η θερμοκρασία πέσει αρκετά χαμηλά, να χρειασθεί να μεταφερθεί για λίγο σε κάποιο προφυλαγμένο (αλλά πάντα ψυχρό) χώρο.

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές