Επιστροφή   Forum για τα Bonsai > Θέματα φροντίδας των Μπονσάι > Φροντίδα Μπονσάι > Λίπανση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-12-09, 16:05   #16
mixanobios
Banned

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

messasola καλα εκανες και το εβαλες το Ματζουνι του παππου σου! Σιγουρα θα το κανω! Τωρα για την ασπιρινη το ειχα ακουσει κ εγω οτι το κανουν...

mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-14, 15:31   #17
Νικόλας
Junior Member

Περιοχή: Σάμος
Προεπιλογή

Γεια χαρά, ψάχνω πληροφορίες για το "τσάι ιτιάς" και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα στο φόρουμ. Έχω βρει όσα νομίζω πως μου χρειάζονται, όπως συστατικά που περιέχουν τα νεαρά (κατά προτίμηση) κλαδάκια της ιτιάς και βοηθάνε στην ριζοβολία αλλά και στην αντιμετώπιση των μυκήτων (αν δεν κατάλαβα λάθος).
Εκείνο που δεν μπορώ να βρω είναι η ποσότητα-αναλογία κλαδιών και νερού για να κάνουμε το τσάι. Ή δεν πρόσεξα καλά στις διάφορες σελίδες που διάβασα, ή δεν έχει και πολλή σημασία για να αναφερθει, παρόλα αυτά σαν...ψείρας που είμαι αναρωτιέμαι αν αυτό θα είχε κάποια σχέση με την αποτελεσματικότητα, αν υπάρχει κίνδυνος ή αν είναι περιττό να είναι πολύ δυνατό από την μία, κι από την άλλη γιατί να μην φτιάξω μεγαλύτερη ποσότητα αν μπορώ να προσθέσω πιο πολύ νερό από ό,τι βάζω?
Μήπως έχει κάποιος κάποια εικόνα για πόσο νερό πόσα κλαδάκια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικόλας : 20-01-14 στις 15:35
Νικόλας δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-14, 02:28   #18
Criss
Παλιός

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Νικόλα, απ' ό'τι γνωρίζω, είναι ένα εμπειρικό σύστημα, χωρίς ιδιαίτερες επιστημονικές μελέτες - μπορεί και να μου διαφεύγουν. Συνήθως όμως, μερικά κλαδιά τσακισμένα μέσα σε νερό για καναδυό μέρες κάνουν τη δουλειά τους, μην ψάχνεις για αναλογίες εκτός αν έχεις όρεξη για πειραματισμούς. Όποια αποτελέματα και νάχεις, όμως, ενημέρωσε κι εμάς για μελλοντική χρήση...
Criss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-14, 15:50   #19
Νικόλας
Junior Member

Προεπιλογή

Η περσινή εμπειρία μου, Criss, ήταν αυτή: Τα κλαδάκια που βρήκα, όταν τα τεμάχισα, βγήκαν σε ποσότητα 1 κούπας μεγάλης (πιο μεγάλης από την κλασσική του τσαγιού). Αφού τα έβαλα σε ένα κατσαρολάκι έβρασα νερό, και τους το έριξα μέχρι που σχεδόν γέμισε το κατσαρολάκι (παρά κάτι, 1 λίτρο νερό χώρεσε). Άφησα το "τσάι" ένα βράδυ και μετά το έριξα στα μοσχεύματα. Αυτό που περίσσεψε το ξέχασα κάποιες μέρες εκτός ψυγείου και με τα κλαδάκια μέσα (δεν το είχα στραγγίξει) και επειδή είδα πως είχε γίνει πολύ δυνατό στην μυρωδιά (αλλά η μόνη μυρουδιά που υπήρχε ήταν αυτή του τσαγιού, χωρίς να μυρίζει καθόλου χαλασμένο, απλά πολύ ενισχυμένη) με πιό κλειστό χρώμα και είχε...αφρίσει φοβήθηκα να ρίξω δεύτερη δόση..! Όλο αυτό με έκανε να σκεφτώ πως είναι πιθανό στα κλαδάκια να παραμένει ποσότητα ουσιών και μετά το τσάι, το οποίο από τη μια δεν μπορώ να το αξιοποιήσω χωρίς γνώσεις για το τί και πόσο υπάρχει, πόσο χρειάζεται κλπ, από την άλλη δεν ξέρω αν θα πείραζε τα μοσχεύματα αν έριχνα το πιο δυνατό, αφού δεν έχουν ρίζες για να κάνουν δυνατή απορρόφηση (ζητώ κατανόηση κι οπωσδήποτε διόρθωση σε ό,τι δεν στέκει, καθώς δεν είμαι ειδικός ούτε καν έμπειρος στα μοσχεύματα, απλά προσπαθώ να χρησιμοποιώ όση λογική διαθέτω σε συνδυασμό με ό,τι πληροφορούμαι), καλού κακού όμως δεν το έριξα. Βέβαια τα μοσχεύματά μου δεν έπιασαν επειδή ήταν αειθαλή και δεν είχα καταφέρει να τους έχω τις κατάλληλες υπόλοιπες συνθήκες που χρειάζονται για να ριζώσουν (υγρασία σε συνδυασμό με σωστό αερισμό).
Εκείνο όμως που παρατήρησα ήταν πως κάποια κλαδάκια από την ιτιά που τα έκανα μοσχεύματα ρίζωσαν σφαιράτα!! Ενώ μάλλον ήταν εκτός εποχής για μοσχεύματα, είχαν πετάξει φυλλαράκια, που άρχισαν να μαραίνονται και τελικά ξεράθηκαν, όλα πέταξαν ρίζα από κάτω!
Φέτος έφτιαξα πάλι την ίδια ποσότητα, αυτή τη φορά το στράγγιξα, πότισα, και έχω το υπόλοιπο στο ψυγείο που λένε πως κρατάει για 2 μήνες, και μέσα σε αυτό θα δοκιμάσω να βάλω και νέα μοσχεύματα για μια μέρα πριν τα φυτέψω. Επίσης τα κλαδάκια του τσαγιού, μετά από την εμπειρία μου, έκανα το "πείραμα" και τα σκόρπισα μέσα στα γλαστράκια με τα μοσχεύματα, πάνω στο υπόστρωμα. Σκέφτηκα να τα ενσωματώσω σε κάποια γλαστράκια, μάλλον θα το δοκιμάσω. Και βέβαια θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα!
Σόρυ για το σεντόνι, δεν μπόρεσα να είμαι πιο σύντομος..!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manosvince : 26-01-14 στις 10:55
Παλιά 26-01-14, 02:46   #20
Νικόλας
Junior Member

Προεπιλογή

Διόρθωση στην πρώτη σειρά: "Τα κλαδάκια που βρήκα" (μα γιατί δεν βρίσκω το "edit"..?! )
Παλιά 27-01-14, 17:11   #21
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Νικόλα, ένα απλό πείραμα είναι να βάλεις από 5-6 μοσχεύματα που ριζοβολούν σχετικά εύκολα -όχι της ίδιας της ιτιάς!- σε μερικά γλαστράκια με διαφορετικές (από καθόλου έως φουλ) δοσολογίες και να παρατηρήσεις τί θα γίνει. Τα συμπεράσματα θα σε (και μας) βοηθήσουν να αξιολογήσεις την όλη διαδικασία κια να βρείς τις όπτιμουμ αναλογίες. Καλή επιτυχία!
Παλιά 28-01-14, 01:55   #22
Νικόλας
Junior Member

Προεπιλογή

ΟΚ Criss, έτσι θα το κάνω, κι αν βρω και άλλη ποσότητα κλαδιών για τσάι (ένας από τους λόγους που αναρωτιέμαι για την αναλογία κλαδιών νερού είναι και για να μεγιστοποιήσω την ποσότητα του νερού ώστε να βγει πιο μεγάλη ποσότητα τσαγιού γιατί δεν βρίσκω εύκολα τέτοια δέντρα εδώ..!), σκέφτομαι να το δοκιμάσω και με κάποια από τα δύσκολα αειθαλή.
Ξέρω βέβαια πως για να ισχυριστώ ότι ένα καλό αποτέλεσμα θα οφείλεται στο τσάι, θα πρέπει να είναι θεαματικά καλύτερο συγκριτικά, αφού οι παράγοντες για ριζοβολία ή μη, είναι τόσοι πολλοί. Ευχαριστώ!
Παλιά 28-01-14, 17:23   #23
Criss
Παλιός

Προεπιλογή

Για ιτιές κοίτα σε καμιά ρεματιά, συνήθως εκεί είναι αυτοφυείς (άσε που μπορεί να βρείς και κανα καλό κομμάτι!) κι επίσης μπορείς αν τελικά βρείς- να δοκιμάσεις με διάφορες ποικιλίες. Γιατί όμως (γνώμη μου) δεν δοκιμάζεις με το Radicin που είναι δοκιμασμένο και σίγουρο αντί να παιδεύεσαι;
Παλιά 30-01-14, 00:15   #24
Νικόλας
Junior Member

Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως δεν είναι αυτοφυής στα μέρη μου η ιτιά αλλά θα ρωτήσω για πιο σίγουρα. Οι λίγες που έχω βρει είναι κλαίουσες (αν γράφεται έτσι) και τις εχουν φυτέψει ως καλλωπιστικές.
Έχω σκόνη ριζοβολίας (δεν θυμάμαι μάρκα πρέπει να δω στα σύνεργα, πέρσι την χρησιμοποίησα, είναι με βιδωτό καπάκι, δεν πρέπει να είναι radicin), και φέτος πήρα την clonex με την οποία έχω βάλει λίγα μοσχεύματα. Απλά μου αρέσει να ψάχνομαι με τα φυσικά, καμιά φορά μπορεί ένα φυσικό προϊόν να αφομοιώνεται πιο εύκολα-σωστά από φυτά-μοσχεύματα ή/και μπορεί να περιέχει κι άλλες ουσίες που να ευνοούν και να μην έχουν ανιχνευθεί-ερευνηθεί (λέω εγώ τώρα). Από την άλλη θέλω να αυξήσω πιθανότητες για τα δύσκολα αειθαλή (όπως βελανιδιά, σχίνος, δάφνη) πριν τα παρατήσω και το γυρίσω στις καταβολάδες..!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικόλας : 30-01-14 στις 00:26
Παλιά 05-06-14, 23:07   #25
Νικόλας
Junior Member

Προεπιλογή

Να μαι λοιπόν...
Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να έχω ούτε καν εικόνα (πόσο μάλλον συμπεράσματα) της αποτελεσματικότητας του "τσαγιού" της ιτιάς.
Επειδή ήταν περιορισμένη η ποσότητα που μπορούσα να κάνω, έβαλα σε μοσχεύματα συκιάς, και το υπόλοιπο το χρησιμοποίησα για να ποτίσω κάποια δύσκολα μοσχεύματα (σχίνο, βελανιδιά) και λίγο το χρησιμοποίησα σε ένα βαζάκι, βάζοντας μέσα κάποια δύσκολα μοσχεύματα για μια νύχτα πριν τα φυτέψω. Το ότι πιάσανε οι συκιές δεν με βοηθάει καθόλου...λολ!!
Από τα υπόλοιπα δεν επέζησε κανένα, εκτός από ένα από σχίνο που διατηρεί ακόμα το φύλλωμά του.
Το μόνο στο οποίο κατέληξα, προς το παρόν, είναι πως για ασφαλή συμπεράσματα οι δοκιμές πρέπει να γίνουν, με όρους που θα επιτρέψουν σωστές συνθήκες, ακριβείς μετρήσεις, καταγραφές κλπ δλδ μάλλον σε εργαστηριακό επίπεδο άρα ανέφικτο από...μένα..!!
Επίσης, από την γενικότερη εμπειρία μου, κι όχι μόνο από τις φετινές δοκιμές, τείνω να καταλήξω πως ο κυρίαρχος παράγοντας επιτυχίας είναι η "τάση" του κάθε φυτού για ριζοβολία, μετά η κατάλληλη ή όχι εποχή, μετά οι ιδανικές ή μή συνθήκες και οι σωστοί ή όχι χειρισμοί (δεν είμαι σίγουρος για τη σωστή σειρά του 2ου και 3ου), και μετά οτιδήποτε άλλο (εκτός αν μιλάμε για εργαστηριακό πολλαπλασιασμό).
Η αποτελεσματικότητα της (όποιας) ορμόνης ριζοβολίας, δεν νομίζω πως έχει σχέση με την αποτελεσματικότητα άλλου είδους ορμονών (πχ θρέψης κλπ). Όταν πρωτοέκανα απόπειρες με μοσχεύματα, θεώρησα τέτοιας δύναμης τις ορμόνες ριζοβολίας. Όχι πια. Και με αυτό ως σκέψη θα κινηθώ και στο μέλλον.
Θα με βοηθήσει οποιαδήποτε παρέμβαση από όποιον έμπειρο θεωρεί πως το χω λάθος το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικόλας : 05-06-14 στις 23:15
Παλιά 11-06-14, 22:10   #26
Νικόλας
Junior Member

Προεπιλογή

Και οποιαδήποτε γνώμη κι εμπειρία, εννοείται!
Απάντηση στο θέμα
Sponsored Links

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές