Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 22-06-18, 01:24   #15
My Nellie
Moderator

Το avatar του χρήστη My Nellie

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
... ...Τα σποροφυτα μου ειναι σε 100% οργανικό υπόστρωμα που έχει καλύτερη υδατοσυγκράτηση σε σχέση με οιοδήποτε ανόργανο... ...
Ηλία μου, με αφορμή αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι από 28/05 έχω φυτέψει σπόρους Ιαπωνικής μαύρης πεύκης.
Σε αποκλειστικά ανόργανο υπόστρωμα, σε διαφορετικά μίγματα από άποψη υλικών, αλλά πάντα ανόργανα.
Τα γλαστράκια και ένα δύο μεγαλύτερα δοχεία τα έχω στην ταράτσα της πολυκατοικίας.
Προστατεύονται στην επάνω πλευρά καθώς και στην προς Δυσμάς πλευρά τους από δίχτυ σκίασης.
Δέχονται ήλιο κι αέρα όλη την ημέρα.
Τις τελευταίες ημέρες που είχαμε κάποιες δυνατές μπόρες, ανέβαινα και τα σκέπαζα με ένα νάϋλον για να τα προστατεύσω.
Έχω μέχρι στιγμής 12 σποράκια που βλάστησαν και 2-3 από αυτά έχουν σχηματίσει το πρώτο σετ από πραγματικές βελόνες.
Ποτίζω καθημερινά το πρωΐ με ψεκασμό. Κάθε δεύτερο πότισμα ποτίζω με διάλυμμα οξυζενέ 3% 1/4 φλ. σε 1 λίτρο νερό.
Επίσης, το πρώτο πότισμα που έκανα στο υπόστρωμα (πριν τοποθετήσω τους σπόρους μέσα) ήταν με διάλυμμα μυκητοκτόνου.
Κι επίσης τους σπόρους τους προετοίμασα μουσκεύοντάς τους τρία εικοσιτετράωρα σε νερό με προσθήκη μικρής ποσότητας οξυζενέ, με αλλαγές του νερού ενδιάμεσα.

Πριν από αυτή την προσπάθεια είχα κάνει άλλη μία τον Μάρτιο σε υπόστρωμα τύρφης με λεπτή ελαφρόπετρα.
Ό,τι φύτρωσε χάλασε. Βέβαια ήταν ελάχιστα αυτά που φύτρωσαν... γιατί οι σπόροι μάλλον ήταν πολύ μπαγιάτικοι

Αυτά!
Για ανταλλαγή εμπειριών και μεθόδων

Be patient! Do not rush!
Alexandra
My Nellie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση