Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 31-03-11, 10:46   #6
ValsGeo
Administrator

Το avatar του χρήστη ValsGeo

Περιοχή: Κορυδαλλός (έξω)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από novice Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε κακό που με βρήκε, μία καλοπροαίρετη πρόταση έκανα...

Γιώργο glyn, αυτό που εννοούσα είναι ότι αν κάποιος θέλει να κάνει κομπίνα, μπορεί να το κάνει με οποιαδήποτε αφορμή, για οποιοδήποτε ποσό ακόμα και δίνοντας αποδείξεις. Το να μπω στην ουσία το προβληματισμού σου, θα είναι σαν να σε (σας) προσβάλλω και δεν πρόκειται να το κάνω.

Mesasola (πράγματι), ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια... γιατί μέχρι να γράψεις το μήνυμά σου δεν μπορούσα να καταλάβω τον χρόνο που διαθέσαν όποιοι οργάνωσαν το (ή οποιοδήποτε άλλο) σεμινάριο.

Γιώργο valsgeo ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου αλλά όντως δεν τραβάει.

Πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει νοήμα να συνεχιστεί η συζήτηση.

Θ.
Εντάξει.. συμβαίνουν αυτά και στις καλύτερες οικογένειες.. είναι λίγο λεπτό το ζήτημα όταν έχεις να κάνεις με λεφτά (όσο μικρά και να είναι τα ποσά) που διαχειρίζεσαι για λογαριασμό μιας ομάδας.. και πολλές φορές έχει συζητηθεί ο τρόπος ..που πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ποιο διαφανής… αλλά μην γελιόμαστε.. δεν είναι και τόσο εύκολο.. πχ πάλι για την επόμενη συνάντηση το κόστος συμμετοχής έχω ενημερώσει οτι θα είναι 10 ευρω.. αυτή την στιγμή και βάση κάποιον νέων συμμετοχών (εφόσον έρθουν όλοι) το πραγματικό κόστος είναι 9,54 …

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κατανοητό ότι και όλοι να έρθουν δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε το πραγματικό κόστος πλην της τελευταίας ώρας… γιατί άλλοι θα έρθουν την πρώτη μέρα κάποιοι την δεύτερη μέρα κλπ.. και το βασικότερο είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αυτή την δουλειά με τόση ακρίβεια…και να δίνουμε “ρέστα” … όπως και από την άλλη πλευρά (αν δεν έρθουν αυτοί που έχουν δηλώσει συμμετοχή) να επιβαρύνουμε τους υπόλοιπους γιατί δεν είναι δυνατόν να το ξέρουμε.. για αυτό έχουμε πει ότι σε αυτή την περίπτωση οι διαχειριστές θα μοιραστούν την διαφορά και θα την καλύψουν… για κάποιους την προηγούμενη φορά το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο… άλλοι έφεραν γλυκά.. άλλοι σάντουιτς .. άλλοι κέρναγαν καφέδες.. άλλοι αγόρασαν υλικά που χρειαστήκαμε και έβαλαν τα χρήματα από την τσέπη τους.. άλλοι πρόσφεραν σε αυτούς που δεν είχαν αναλώσιμα (σύρματα κλπ)

Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει εμπιστοσύνη.. ειδικά αν μιλάμε για τόσο μικρά ποσά..
ValsGeo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση