Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 19-06-18, 13:17   #4
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonnypsix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φώτο θα προσπαθήσω γιατί δεν βγάζω άκρη με της φώτο εδώ. Τώρα χρησιμοποιώ λίπασμα npk 5-6-6 λέω για φθινωπορο (Οκτώβριος-φεβρουάριος)να χρησιμοποιήσω npk 6-12-12 και από άνοιξη (μαρτιο-μαϊο) npk 12-5-6 έτσι ώστε να φτιάξω ένα γερό ριζικό σύστημα και την άνοιξη να μου δώσει φουλ ανάπτυξη...είναι σωστό???μιας και δεν έχω πολύ εμπειρία ????Πώς σας ακούγεται????έχετε κάτι άλλο να πρότεινεται???
Το λίπασμα που χρησιμοποιείς άνοιξη - καλοκαίρι πρέπει να έχει περισσότερο άζωτο δλδ το πρώτο νούμερο να είναι το μεγαλύτερο ή τουλάχιστον να είναι και τα τρία νούμερα ίσα. Αυτό μπορείς να το χρησιμοποιείς μέχρι και Δεκέμβριο αν ο καιρός είναι καλός -βλέπω ότι μένεις νότια- και όσο οι θερμοκρασίες είναι πάνω από 12 βαθμούς. Ένα υγιές φυτό δεν νομίζω να χρειατεί λίπασμα το χειμώνα.
Το ριζικό σύστημα δεν θα στο χτίσει το λίπασμα αλλά η ελεύθερη ανάπτυξη. Όσο μεγαλώνουν τα κλαδιά, ανάλογα αναπτύσεται και η ρίζα. Δώσε χρόνο στο δενδράκι σου να αναπτυχθεί και μην σκέφτεσαι να το πουσάρεις. Θέλει το χρόνο του.

Προσπάθησε να ανεβάσεις φωτό.
Κάτω από την απάντηση μου, Πάτα το κουμπάκι που γράφει "Quote"
Τρέξε τη σελίδα πιο κάτω και θα δεις "διαχείριση συνημμένων" το πατάς και σου βγάζει το πλαίσιο για να ανεβάσεις φωτο.

Δεν μας είπες τι ηλικία έχει το δενδράκι σου, τι διαστάσεις, σε τι γλάστρα και σε τι χώμα το έχεις