Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 21-06-14, 21:16   #2
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stergios_lazos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αυτο το δέντρο απο το χειμώνα. Μου αρεσε η παλαιότητά του και τα χαρακτηριστικά αλλα δεν ξερω τι είναι. Καμια βοήθεια? ??? Σκεφτομαι 2 -3 πραγματα για αυτό . 1 να κανω καταβολαδα αλλα με παχος κορμου τα 5 εκατοστά στο υψος των κλαδιων και τα 12 στην ριζα χλωμο το βλεπω. Εχει ενα τελειο σαπισμα στην μπροστινή πλευρά και ενα πολύ ομορφο σπασιμο στα κλαδιά. Φετος προσπαθησα να το κρατησω απλός ζωντανο με πολύ λιγο καθαρισμα στην ρίζα και φρεσκο χώμα. Φυλλα δεν εδωσε πολλά. Του χρόνου σκέφτομαι να αφαιρεσω με την διαδικασια του μπάνιου ολο το χωμα μιας και ηταν ξεχασμενο σε ενα φυτώριο που έκλεισε[emoji12] και το χωμα του ειναι μια λάσπη και τιποτα αλλο. Εαν δεν το βλέπουμε για μπονσαιβσκεφτομαι μετα να γινει μπονσαι κηπου. Το υψος απο το χωμα ειναι 2 μέτραΣυνημμένο Αρχείο 14338Συνημμένο Αρχείο 14339Συνημμένο Αρχείο 14340Συνημμένο Αρχείο 14341
Οξιά είναι. εγώ που έχω κάτι διετή σε μικρές γλάστρες δείχνουν να αντέχουν στην ζέστη και δυσκολίες της Λαμίας. Τυπικά μπορείς να την κόψεις στην βάση και να σου πρεμνοβλαστήσει, αλλά θα πρέπει να είναι καλοθρεμμένο ώστε να μην έχεις καμία πίκρα. καταβολάδα στο είδος δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω ακούσει ότι δημιουργεί καταβολάδες μόνο του. Καλή επιτυχία
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση