Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 26-11-17, 12:20   #5
nonfactor
Member

Περιοχή: Γερμανία/Αθήνα
Προεπιλογή

Το "χώμα" της γλάστρας πώς το βλέπεις?
Είναι βαρύ, συμπαγές?

Ναι, είναι συμπαγές και αυτό το διαπίστωσα όταν προσπάθησα να κατεβάσω λίγο το επίπεδο του χώματος, γύρω από τον κορμό. Επίσης κρατάει αρκετές μέρες την υγρασία. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην επιφάνειά του.

Ως προς την φόρμα που θα ήθελες να του δώσεις, έχεις κάποιο σχέδιο?
Πώς το φαντάζεσαι το δένδρο σου ως μπονσάϊ, το έχεις μελετήσει κάπως?

Το άπειρο (προσωρινά!!!) μάτι μου δεν μου επιτρέπει να το ξεκαθαρίσω ακόμα. Ήθελα πρώτα να το αραιώσω εσωτερικά, έτσι ώστε να δω, αν η Goldie, από μόνη της θέλει να με οδηγήσει κάπου. Οπωσδήποτε, αν κάποιος διαβλέπει κάτι συγκεκριμένο, έχει την απλόχερη άδεια μου να αναφέρει τις ιδέες του!

Αυτό που θα πρέπει να αποφασίσεις είναι τι θες να κάνεις πρώτα. Θέλεις να μεταφυτεύσεις? Ή θέλεις να ξεκινήσεις δίνοντας του τις πρώτες κατευθύνσεις για την φόρμα που φαντάζεσαι.
Εάν το υπόστρωμα είναι ελαφρύ και με καλή αποστράγγιση, εγώ θα πρότεινα να το αφήσεις στο δοχείο που βρίσκεται και να ασχοληθείς με το επάνω μέρος του δένδρου.

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου, θα ήθελα να ξεκινήσω με την διαμόρφωση και να μην του πειράξω καθόλου τη γλάστρα, αλλά με προβλημάτισες με την ερώτηση σου σχετικά με την συμπάγεια του χώματος.
nonfactor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση