Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 02-07-13, 15:04   #26
glyn
Moderator

Το avatar του χρήστη glyn

Περιοχή: Γερακας
Προεπιλογή

Ας μη μπερδεουμε παλιους, νεους, στρατο, αστρικο στολο κτλ... οταν καποιος μαθαινει μια τεχνη, "οφειλει¨ να ακουει, να έχει ανοιχτα τα αυτια του και την καρδια του και να μαθαινει απο τα λαθη του. Εμεις οι "παλιοι" πιστεψε με, δεν εχουμε καμια διαθεση να ικανοποιησουμε κανενα κομπλεξ μας, προσπαθουμε να μεταδωσουμε τα λιγα που ξερουμε και τα οποια εχουν προκυψει απο πολλα λαθη, διαβασμα κτλ. Οταν μπαινεις σε ενα φορουμ και κανεις μια ερωτηση για κατι που δε γνωριζεις καθολου και σου απαντανε καποιοι που ισως εχουν κανει τα ιδια λαθη στο παρελθον, ¨οφειλεις¨ να ακους τη γνωμη τους, απο εκει και περα τι θα κανεις ειναι δικο σου θεμα, το να κραζεις ομως εναν ανθρωπο που προσπαθει να σε βοηθησει, για εμενα ειναι λαθος. Θα μπορουσες να πεις, οτι "οκ φιλοι, ειπατε τη γνωμη σας, απο εκει και περα θα πειραματιστω για να δω εγω ο ιδιος τι θα συμβει αν εχω ενα δεντρο μεσα στο σπιτι" θα αφησεις να περασουν 6 μηνες, 1 χρονος...και μετα αν επιζει και παει καλα το δεντρο θα καταθεσεις την αποψη σου με επιχειρηματα πλεον.
Στο θεμα μας τωρα...οταν εχεις ενα φυτο που η θεση του οπως και τα περισσοτερα φυτα, πρεπει να ειναι σε εξωτερικο χωρο (πλυν ελαχιστων εξαιρεσεων), τοτε το καταδικαζεις μακροπροθεσμα, μη περιμενεις να δεις στον πυρακανθο γρηγορη ανταποκριση, σαφως και θα πεταξει νεα φυλλα, η δυναμη της φυσης για επιβιωση ειναι απιστευτη, ομως στην πορεις θα αρχισει να εχει προβληματα στη ριζα, σαπισματα, μυκητες κτλ. και στην καλυτερη περιπτωση σε βαθος χρονου θα έχεις καταδικασει το φυτο σου σε μια συνεχομενη προσπαθεια να επιβιωσει. Μακαρι να ζουσαν τα bonsai μεσα στο σπιτι, θα ηθελα και εγω να αραζω στον καναπε μου και πανω στον παγκο της κουζινας ή σε ενα ραφι να ειχα ενα bonsai...αλλα αυτο θα εξυπηρετουσε μονο τον δικο μου εγωισμο και τιποτα αλλο.
Αυτα....κανε οτι νομιζεις φιλε μου...