Θέμα: Αγριελιά
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 27-10-17, 15:00   #4
Pads
Member

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανιχνευτής Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω απολυτως με τη καρατομηση που σχεδιασες . εισαι στο σωστο δρομο !

οσο αφορα την εποχη θα ελεγα πως μπορεις και τωρα να το κανεις ανετα..
εχω κανει τετοιου ειδους καρατομησεις φθινοπωρο και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα. αν θες τη φερνεις και τη κυριακη στο workshop !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις μπει στο πνεύμα.
Έγώ θα άφηνα και ένα μέρος του αριστερού κλαδιού χαμηλά. Μπορεί και να μην σου χρειαστεί στο μέλλον αλλά σίγουρα θα βοηθήσει να παχαίνει το νεμπάρι.
Τα ελαιόδενδρα κλαδεύονται χειμώνα. Είτε αμέσως μετά την συγκομιδή είτε Φεβρουάριο. Νομίζω ότι μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία των αγροτών και σ' αυτό το θέμα.

Σας ευχαριστώ. Θα προχωρήσω λοιπόν με αυτή την ιδέα.

Για να είμαι ποιο συγκεκριμενος ο προβληματισμος μου δημιουργήθηκε από τις αντικρουόμενες απόψεις που διαβάζω στο internet και που δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο είναι σωστές.

1) Αν κλαδέψεις το φθινόπωρο θα αφήσεις ανοιχτές πληγές στο δέντρο όλο το χειμώνα καθώς αυτό θα βρίσκεται σε νάρκη οπότε ανοίγεις την πόρτα σε μολύνσεις κτλ

2) Αν κλαδέψεις την άνοιξη θα έχεις περιορισμένη βλαστικότητα

3) Αν κλαδέψεις την περίοδο ανάπτυξης (αργά την άνοιξη-καλοκαίρι) θα έχεις εκτενή βλαστικότητα

Συμφωνώ οτι η καλύτερη προσέγγιση είναι η τακτική των ντόπιων αγροτών που είναι και προσαρμοσμένη στο τοπικό κλίμα. Άρα η καλύτερη λύση είναι καρατόμηση μέσα στο Νοέμβριο.

Δυστυχώς στην συνάντηση της Κυριακής δεν θα μπορέσω να έρθω.
Pads δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση