Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-06-18, 22:45   #14
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chef Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα ένα θέμα είναι οι λιγότερες ώρες ήλιου και ένα δεύτερο είναι η έλλειψη επαρκούς αερισμού. Και τα δύο πολύ σημαντικά.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε δενδράκια που ήταν τελείως εκτεθειμένα όλο το χρόνο -επί 10 χρόνια- σε όλες τις καιρικές συνθήκες, να μην έχουν κανένα πρόβλημα και όταν τα έβαλα σε αυλή που δεν είχε αρκετό αερισμό να τα χάσω από ασθένειες.

Ένα σιλβέστρις που έχω στην αυλή και το βλέπει ο ήλιος από τις 12 το μεσημέρι και μετά, μου έλεγε η Έλσα πρόσφατα να του δώσω περισσότερες ώρες ήλιου.
Που να τις βρω δεν με είπε.
Ο αερας αναμφισβητητα ειναι περιοριστικος παράγοντας, απο την άλλη ο ήλιος όχι ( αν εξαιρέσουμε την ελάτη). Αλλά δεν έχω εμπειρικά δεδομένα με ειδικά υποστρώματα , για μπονσάι, πως μπορείς να διαχειριστείς μία οριακή κατάσταση.
Τα σποροφυτα μου ειναι σε 100% οργανικό υπόστρωμα που έχει καλύτερη υδατοσυγκράτηση σε σχέση με οιοδήποτε ανόργανο. Είναι χιλιοειπωμένο ότι σε Ιαπωνία και κεντρική Ευρώπη το κλίμα ειναι πολύ διαφορετικο σε σχέση με την Μεσόγειο που ειναι ελλειμματικό σε υγρασία το καλοκαίρι.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση