Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-06-18, 16:41   #13
Chef
Moderator

Περιοχή: Λιτόχωρο
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
να συμπληρώσω μια δικια μου εμπειρία , ως προς τον ήλιο, αναφερομαι σε γενικές καταστάσεις όχι ειδικές όπως μεταφύτευση.
Εχω 2 ζαρτινιέρες σποροφυτα δρυος ( 2ετη) στην ταράτσα, έχουν ένα 7 ωρο ήλιο ( εως το μεσημέρι) , αέρα συνέχεια, οριακά στο νερό σχετικα συχνά.
ΕΕΕΕΕΕ
δεν εχω δει πιο εύρωστα δεντράκια ειτε ειναι φωτοφιλα ( Q. pubescens, Q. ithaburensis) ειτε πιο σκιανθεκτικά ( Q.cerris και Q. petraea).

Αυτα που έχω στο μπαλκόνι με 4-5 ωρες ήλιο έχουν τα θεματάκια τους, ειτε αρρώστιες είτε αναπτυξη.
Άρα ένα θέμα είναι οι λιγότερες ώρες ήλιου και ένα δεύτερο είναι η έλλειψη επαρκούς αερισμού. Και τα δύο πολύ σημαντικά.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε δενδράκια που ήταν τελείως εκτεθειμένα όλο το χρόνο -επί 10 χρόνια- σε όλες τις καιρικές συνθήκες, να μην έχουν κανένα πρόβλημα και όταν τα έβαλα σε αυλή που δεν είχε αρκετό αερισμό να τα χάσω από ασθένειες.

Ένα σιλβέστρις που έχω στην αυλή και το βλέπει ο ήλιος από τις 12 το μεσημέρι και μετά, μου έλεγε η Έλσα πρόσφατα να του δώσω περισσότερες ώρες ήλιου.
Που να τις βρω δεν με είπε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chef : 20-06-18 στις 16:46
Chef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση