Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 30-12-14, 14:25   #8
kostasd87
Παλιός

Το avatar του χρήστη kostasd87

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τα καλά σας λόγια!

@Έλσα ναι, ξεστράβωσε ευτυχώς. Τώρα είμαι μια χαρά. Αλλιώς να δούμε ποιος θα έκανε rootwork σε 2 χρόνια...

@Ρία ευχαριστώ πολύ! Όσο για την προστασία είχα στο μυαλό μου να τα αφήσω όπως είναι, δεδομένου ότι είναι σκληρά δέντρα που αντέχουν χειμώνες έως - 20C. Μόνο λόγω μεγέθους αν τα πειράξει δεν ξέρω (εμπειρία σε tridents στο ψύχος κάνεις;). Επίσης φοβάμαι και μην ξυπνήσουν με τις ζέστες που έκανε τα Χριστούγεννα (σα να είδα 1-2 πράσινες μυτούλες φεύγοντας στις 26/12). Οπότε ας φάνε λίγο κρύο και αν πάει να πέσει κάτω από 0C θα στείλω κάποιον να βάλει τα μπουκάλια.

@Νίκο όταν μέχρι το επόμενο φθινόπωρο χρειάζεται πότισμα, το νερό θα πέσει με τα κυβικά σίγουρα. Μετά θεωρώ πως η ρίζα θα έχει ξεφύγει εκτός επιφάνειας πιάτου. Έπρεπε να κάνω τις τρύπες όπως τις ζωγράφισα στο άλλο ποστ. Αλλά δεν ήθελα να αγγαρέψω κι άλλο το γνωστό που ξεσήκωσα να μου τις κάνει. Λεπτές οι κοινωνικές ισορροπίες 😛

@Κώστα κι εγώ γι αυτό το έκανα. Trial and error και όπου μας βγάλει! Θα σας ενημερώνω όσο μπορώ συχνότερα για την πορεία του εγχειρήματος. Ευχαριστώ!

@Γιάννη άμα σου πω ότι και πάλι βαρέθηκα; χοχοχο
Ουσιαστικά μόνο 1 είδος επέλεξα, Acer Buergerianum. Πάντα μου άρεσαν, άλλωστε δε γνωρίζω άλλο φυτό κατάλληλο για Bonsai που να κάνει κορμό ΤΟΣΟ γρήγορα. Όσο για το μέλλον, όπως είδατε χώρος υπάρχει μπόλικος! Αν έχετε να προτείνετε κανένα ντόπιο είδος για τη συνέχεια είμαι όλος αυτιά!

@Αλεξάνδρα τα έχουμε πει νομίζω για το εξοχικό σου! Σκέφτομαι να εφαρμόσω την ιδέα σου, αλλά αφού απαλλαγώ πρώτα από την πρωτεύουσα ρίζα. Άλλωστε και το μικρόβιο περί CD και πλακακιών νομίζω από σένα το κόλλησα αρχικά!
Παρεμπιπτόντως, οποία ιντερνετική πέτρα κι αν σηκώσω βρίσκω εσένα από κάτω! Blogs, fora του εξωτερικού, παντού!
kostasd87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση