Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 28-12-14, 23:54   #1
kostasd87
Παλιός

Το avatar του χρήστη kostasd87

Περιοχή: Αθήνα
Talking Project: Πειραματισμοί με 30 Trident Maple Seedlings

Χαιρετώ και πάλι!

Αυτό το post περιγράφει την πρώτη μου προσπάθεια να εφαρμόσω τις τεχνικές που διάβασα για δημιουργία Pre-Bonsai υλικού από νεαρά φυτά:
Nebarious Pre-Bonsai από νεαρά φυτά

Αντί Εισαγωγής

Κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι, αδιαλείπτως τα τελευταία 27 χρόνια και για περίπου 30 ημέρες το χρόνο, πηγαίνουμε στα Ψαχνά Ευβοίας για οικογενειακές διακοπές. Τα τελευταία χρόνια και καθώς η βαρεμάρα εκεί χτυπούσε κόκκινο, αποφάσισα να δώσω στον εαυτό μου έναν λόγο παραπάνω να κατεβαίνω. Είπα να δοκιμάσω το μόνο πράγμα που αξίζει στην περιοχή, το εύφορο έδαφος.

Τον περασμένο Αύγουστο φύτεψα (slip-pot) τα μικρά μου (3 Itoigawa Juniper και ένα Trident Maple) σε ένα παρτέρι, για να δω πως ανταπεξέρχονται τα είδη στο κλίμα.

To Maple αρχικά έκαψε λίγα φύλλα αλλά αρχές φθινοπώρου πήρε τα πάνω του. Οι γιουνίπεροι παρουσίασαν ελάχιστη ανάπτυξη, όπως αναμενόταν.

Η Προετοιμασία

Παρήγγειλα να μου καθαρίσουν ένα χώρο περίπου 7*10m όπου υπήρχε παλιότερα στάβλος και τα τελευταία 40 χρόνια χρησίμευε ως χωματερή του τετραγώνου. Ξυλώθηκαν δέντρα, μεταφέρθηκαν καυσόξυλα, πετάχτηκαν μπάζα:

20 Δεκεμβρίου που κατέβηκα το χώμα οργώθηκε με τρακτέρ, οι πέτρες-πάτωμα του στάβλου μαζεύτηκαν, το χώμα ισιώθηκε, η μέση μου στράβωσε. Το έδαφος του χώρου φαίνεται να είναι περισσότερο χουμώδες/μαυρόχωμα. Τα γύρω χωράφια έχουν pH περίπου 6,7 σύμφωνα με γεωπόνο, και οι αγρότες του χωριού φυτεύουν σε αυτά συνήθως κηπευτικά. Πάνω στο σκάψιμο ανακάλυψα και πολλούς γεωσκώληκες.

Είχα παραγγείλει ήδη 30 Trident Maple Seedlings / Cuttings ενός έτους από τον Andrea Meriggioli (http://master-bonsai.com/negozio/en), με αντίτιμο €80 μαζί με τα μεταφορικά.

Επίσης έφτιαξα 2 «Anderson Flats» από παλιά συρτάρια και σίτα αλουμινίου:

Η Προσπάθεια

Έφτασαν στα χέρια μου 29 μικρά Trident Maples / Acer Buergerianum, από τα οποία 5 δυστυχώς δεν είχαν καθόλου ρίζες και άλλα 4 κρέμονταν από ένα ριζίδιο. Αγόρασα πλαστικά πιατάκια Jumbo (€1 τα 4) και τους έκανα τρύπα διαμέτρου 1,2cm στο κέντρο. Από αυτές τις τρύπες πέρασα ένα ένα τα φυτά έτσι ώστε το πιάτο να βρίσκεται ακριβώς πάνω από το ανώτερο ριζίδιο. Επίσης πήρα 150L φυτόχωμα και λίγη ελαφρόπετρα για να ρίξω γύρω από τις ρίζες κατά τη φύτευση στο χώμα. Ανοίχτηκαν τρύπες σε απόσταση περίπου 1m μεταξύ τους και έγινε η φύτευση ως εξής:

Τρύπα στο έδαφος:

Λίγο φυτόχωμα από πάνω:

Τοποθέτηση φυτού (εδώ ένα από αυτά με τη λιγότερη ρίζα):

Ξανά φυτόχωμα, πότισμα και τοποθέτηση πιάτου Jumbo:

Ξανά φυτόχωμα, θάψιμο πιάτου, ξανά πότισμα – finito:

...και ένα πιο μεγάλο:

Στη μέση του φυτέματος:

Κυρίως για πειραματισμό, 2 Tridents φυτεύτηκαν σε συρτάρι «Anderson Flat», μείγμα ελαφρόπετρας/φυτοχώματος 60/40 και το γνωστό μας πιατάκι:

Προβληματισμοί:

1. Κλίμα. Σύμφωνα με ιντερνετικές πηγές, τα Trident Maples τα πάνε μια χαρά σε USDA 9a. Εκεί που τα έβαλα πρέπει να είναι 9a προς b. Είναι και το μικροκλίμα. Αέρα πάντως δεν έχει. Ίσως βάλω πανί σκίασης από πάνω το Πάσχα. Να δούμε...

2. Πιατάκια. Είναι αρκετά μεγαλύτερα από τις προτεινόμενες διαστάσεις (12,5*12,5cm), οπότε ανησυχώ λίγο για ανομοιόμορφο πότισμα και ανεπαρκή αερισμό των ριζών κάτω από αυτά. Δυστυχώς δεν είχα τρόπο / χρόνο να τα κόψω στη μέση.

3. Χώμα. Με απασχολεί κάπως λιγότερο γιατί φαίνεται να είναι καλό. Το pH μάλλον καλό είναι, από φυσική κοπριά χόρτασε στο παρελθόν ως στάβλος, γεωσκώληκες έχει, τι στο καλό...

...Και τώρα περιμένουμε το Πάσχα!
kostasd87 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση