Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 07-03-18, 18:45   #12
bio
Member

Περιοχή: Τρικαλα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pads Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή με το νέο σου δέντρο. Φαίνεται υγειές.

- Το υπόστρωμα φαίνεται οκ (απο τις φώτο τουλάχιστον) οπότε μάλλον δεν θα χρειαστείς μεταφύτευση φέτος. Τσέκαρε στο πότισμα οτι το νερό τρέχει ελεύθερα κάτω από τη γλάστρα κατά την διάρκεια του ποτίσματος.
Απο εκει που το πηρα μου ειπε οτι θα χρειαστει μεταφυτευση του χρονου οποτε αυτο θα κανω, πως ομως καταλαβαινεις ποτε χρειαζεται μεταφυτευση ?
Το νερο τρεχει κανονικα απο τις τρυπες το τσεκαρα.

- Τοποθέτηση σε φουλ ήλιο τώρα την άνοιξη για να αναπτυχθεί ελεύθερα. Το καλοκαίρι προστασία από τον πολύ ήλιο
Το εχω βαλει στην βεραντα που εχει πολυ φως αλλα οχι αμεσο φως, δηλαδη δεν το χτυπαει ο ηλιος, ειναι σημειο επισης προστετευμενο απο τον αερα, αυτη η βεραντα ειναι ολη ετσι, εχω κ αλλη η οποια εχει ηλιο αλλα κ αρκετο αερα, σκεφτομαι να την αφησω ως εχει...

- Λίπανση με ένα απλό οργανικό λίπασμα μια φορά το μήνα
Λιπασμα λεω να παρω υγρο, αλλα σε ποια αναλογια ειναι καλο για το δεντρακι, 10-10-10 ???

Διαβασε εδω τα αρθρα για ποτισμα λιπανση
http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=43

- Είναι είδος ταχείας ανάπτυξης που μεγαλώνει γρήγορα οπότε χάνει γρήγορα την φόρμα του. Σύντομα θα χρειαστεί κλάδεμα
Λεω να το αφησω να ηρεμησει κ να φουντωσει για αρχη χωρις να το πειραξω, οταν λες ομως συντομα, ποτε εννοεις ?

- Αυτό που έχεις στα χέρια σου (για να προλάβω τους ποιο έμπειρους ) είναι ένα pre bonsai σε ριχή γλάστρα. Η διακλάδωση είναι μπλεγμένη και ο κορμός δεν έχει κάποια κίνηση/κωνικότητα. Έχεις όμως ένα υγιές δέντρο για να μάθεις αρχικά να το συντηρείς και όταν έρθει η ώρα να το βελτιώσεις.
Αυτο ακριβως, το καταλαβαινω κ εγω οτι ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο, σε ματιες που εχω ριξει στο ιντερνετ στο συγκεκριμενο ειδος τουλαχιστον μου αρεσει ευθεια κορμος πανω, παχυς χωρις πολλα, πιο αυστηρο στυλ δηλαδη, θα ανεβασω φωτο να καταλαβεις τι εννοω.

- Ψάξε στο διαδίκτυο για φτελιές μπονσαι να δεις παραδείγματα και όταν νοιώσεις ετοιμος να ασχοληθεις περισσότερο θα βρεις αρκετες συμβουλες εδω.
Ηδη διαβαζω, ψαχνω κ βλεπω εικονες στο να κατανοησω πως λειτουργει περισσοτερο
Κατι τετοιο θα ηθελα δηλαδη.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Chinese-Elm-Bonsai.jpg (55,3 KB, 23 εμφανίσεις)
bio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση