Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 02-03-18, 13:40   #23
GIANNHS
Moderator

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από My Nellie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις, έχω την εντύπωση ότι η... "ένστασή" μου εντοπίζεται στο γεγονός ότι προσωπικά μου δημιουργείται η αίσθηση του βάρους... Δεν ξέρω πώς να το εκφράσω πιο εύγλωττα...
Θα σε βοηθήσω εγώ Αλεξάνδρα. Εάν πριν χρόνια έβλεπες ένα ποτ εσκεμμένα ‘‘τσαλακωμένο’’ θα έλεγες ποιος τρελός το έφτιαξε και ποιος ακόμα πιο τρελός από τον πρώτο το χρησιμοποίησε βάζοντας μέσα δέντρο το οποίο θα λάβει μέρος σε έκθεση Ευρωπαϊκού επιπέδου!! Ένα γνωστό δέντρο του David Benavente έχει φυτευτεί σε ένα ανάποδο σπασμένο Kurama pot ή άλλο του Harry Harrington το οποίο είναι μέσα σε ποτ που μοιάζει σαν ένα χέρι να έβγαλε ένα κομμάτι του. Εγώ αυτό που εισπράττω έντονα είναι ότι στην Ευρώπη έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από τα καθιερωμένα Ιαπωνικά ποτ με τις τέλειες γραμμές που κατά την γνώμη αν και τα θαυμάζω θεωρώ ότι δεν συμβαδίζουν με τα άγρια χαρακτηριστικά των δικών μας yamadori. Οι επιλογές είναι άπειρες και μια από αυτές είναι και η πέτρα ή και το ξύλο που και αυτό έχει αρχίσει και φοριέται τελευταία με κομμάτια deadwood που χρησιμοποιούνται ως pot. Φυσικά και πάλι βασικός παράγοντας είναι το γούστο. Εμένα πάλι μου αρέσει η ποικιλία και η πέτρα ήταν κάτι που έλλειπε από την συλλογή μου και εφόσον το βάρος της δεν απέχει πολύ από αυτό των κεραμικών δοχείων (εδώ έχει βάλει το χέρι του ο Αντώνης σκάβοντας στα όρια) τότε είναι καλοδεχούμενη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS : 02-03-18 στις 14:02
GIANNHS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση