Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-08-17, 00:57   #5
liakos
Αναγνωριση ειδων

Το avatar του χρήστη liakos

Περιοχή: Λαμία , Ορεστιάδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από migiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο Λιακο!
ειναι χρησιμο και πρακτικο να γνωριζουμε σε ποια ειδη μπορουμε
να εφαρμοσουμε με επιτυχια τη εναερια καταβολαδα.
φετος δοκιμασα σε μεγαλο δενδρο φυτωριου ελατο picea conica χωρις επιτυχια και χωρις καμια ενδειξη ριζοβολιας.η καταβολαδα εγινε στην κορυφη οπου υπηρχε διπλη κορυφη που ουτως η αλλως θα επρεπε να αφαιρεθει για να μειωθει το υψος του δενδρου.η κορυφη παντως ζει και βασιλευει.
Στη περιπτωση σου θα ελεγα να τοποθετησεις γυρω απο την καταβολα μια
πλαστικη γλαστρα γεμιζοντας τη με υποστρωμα με καλη αποστραγγιση μεχρι
την επομενη ανοιξη για να ριζωσει καλα.
ριξε μια ματια στην καταβολαδα εδω http://www.mybonsai.gr/vb/showthread...erus+phoenicea
Την θυμάμαι αυτή την καταβολάδα Κώστα, απλά θα πρέπει να το κάνω αρκετά αργά, μέσα Οκτωβρίου δηλαδή, γιατί νωρίτερα θα έχει θέμα να ξεραίνεται το υπόστρωμα ( ο πατέρας μου δεν είναι τόσο συνεργάσιμος). Όπως και να εξελιχθεί βέβαια, αν έχω επιτυχία σε αυτό, θα μου μείνει ένα πρώτης τάξεως δεντράκι, έλατο με 60 πόντους ύψος και επιφανειακό ( Παναγιά μου στις ζέστες) ριζικό, μάλλον θα σας βάλω όλους να το υιοθετήσετε .

Κώστα όλα παίρνουν εναέρια καταβολάδα, εκτός από τον ευκάλυπτο και τις :τρέμουσα λεύκη και ασημόλευκα νομίζω ( αυτές αναπαράγονται από ριζοβλαστήματα). Όσο για την ερυθρελάτη σου νομίζω θέλει να έχει ένα πάχος ικανοποιητικό.
liakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση