Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   Η εξέλιξη μιας Murraya paniculata (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=7324)

My Nellie 02-03-18 00:01

Η εξέλιξη μιας Murraya paniculata

5 Συνημμένο(α)
Δεν ξεκινούσε για literati, πίσω στο 2015 όταν την αγόρασα.
Στην πορεία όμως, απογυμνώθηκε σταδιακά και διαμορφώθηκε στην αγαπημένη μου φόρμα.

My Nellie 02-03-18 00:08

2 Συνημμένο(α)
Είχα κάνει το λάθος (επειδή μου είπαν ότι είναι ανθεκτική σε επεμβάσεις) να κλαδέψω πολύ αυστηρά κι έτσι έχασα τους δύο από τους τρεις κορμούς, τους οποίους είχα αρχικά κρατήσει.
Το άλλο λάθος που είχα κάνει ήταν να μην αφήσω καθόλου πράσινο σε ορισμένα κλαδιά, με αποτέλεσμα να ξεραθούν όπως ήταν φυσικό εφ' όσον το φυτό είναι αειθαλές.
Γενικώς, δέχθηκε πολλές επανειλημμένες επεμβάσεις και η ανάπτυξή της δεν ήταν και τόσο καλή, όπως βέβαια φαίνεται κι από τις φωτογραφίες.
Τουλάχιστον δεν την έχασα.
Έχει όμορφη υφή ο φλοιός της, τα λουλούδια της μυρίζουν καταπληκτικά!
ΔΕΝ θα την ξανακουμπήσω κι ελπίζω να δυναμώσει λιγάκι...
Έτσι είναι τώρα. Θα πρέπει να φροντίσω λιγάκι (στο μέλλον) και τις ρίζες της...

GIANNHS 02-03-18 08:00

Πως τα παει με τις θερμοκρασιες μας? Μηπως φταιει το κρυο που χανονται τμηματα της?

My Nellie 03-03-18 01:19

Γειά σου Γιάννη!
Δεν νομίζω ότι την πείραξε το κρύο. Είμαι σίγουρη ότι έφταιγε το ότι δεν άφησα καθόλου πράσινο.
Τρεις Αττικούς χειμώνες τους πέρασε στο μπαλκόνι. Δεν την ζόρισαν. Όμως και οι θερμοκρασίες δεν έπεσαν τόσο πολύ, νομίζω...
Ασφαλώς θέλει τον ήλιο της, τον απολαμβάνει όπως είναι φυσιολογικό και ανταποκρίνεται με βλάστηση. Αλλά σίγουρα δεν αναπτύσσεται με τους ίδιους ρυθμούς όπως στους τόπους καταγωγής της...

Chef 08-03-18 01:45

Μια χαρά την βλέπω και έχει -έστω και κατά λάθος- πάρει ωραίο στύλ.
Ελπίζω να σταματήσεις να την βασανίζεις άλλο και την αφήσεις να ζήσει. :075:

GIANNHS 08-03-18 15:46

Ναι μάλλον οι πολλές εργασίες δεν του έκαναν καλό. Λίγο που το έψαξα φαίνεται ότι είναι οκ για το κλίμα των Αθηνών

My Nellie 09-03-18 01:35

Nαι, ναι, ναι, έχετε δίκηο... έσφαλα, το παραδέχομαι... :247972:
Το καλό είναι ότι τελικά "δεν μασάει" το είδος, από την άποψη ότι θα μπορούσε κάλλιστα να είχε μετοικήσει σε τόπους χλοερούς, αλλά δείχνει επιμονή να επιβιώσει.
Πάντως η υφή του φλοιού είναι όμορφη, αλλά δεν δείχνει στην φωτογραφία.

ria s 09-03-18 22:22

Αλεξάνδρα μ αρεσει ιδιαίτερα το ποτ, μου φαίνεται εξαιρετικό, μου θυμίζει αυτά που χρησιμοποιεί ο Harry Harrington

My Nellie 10-03-18 01:00

Γειά σου Ρία μου!
Έχεις καλό μάτι σίγουρα!
Το pot είναι του Tony Remington κι είναι εκείνο που σου είχα πει ότι μου έσπασε, όταν έπεσε το ράφι από τα στηρίγματά του.
Προσπάθησα λοιπόν (για να μη πάει τελείως χαμένο) με τη βοήθεια μιας πένσας και "έφαγα" σιγά-σιγά λίγο περισσότερο το σπάσιμο, δίνοντάς του ένα πιο... αρτίστικο σχήμα και έτσι βγήκε η νέα έκδοση του pot που βλέπεις :icon_biggrin:

ria s 10-03-18 15:44

Είσαι καλλιτέχνης, τέλος...

GIANNHS 11-03-18 07:32

Νομιζω οτι τωρα ειναι πιο ενδιαφερον το ποτ :150492:

My Nellie 12-03-18 01:51

Λίγη περισσότερη προσοχή στο πότισμα χρειάζεται μόνο :icon_biggrin:

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.