Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   Αμπέλι (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=1130)

SAKIS 07-07-09 20:39

Αμπέλι

2 Συνημμένο(α)
Το έβγαλα από ζαρντινιέρα. Όλο το γλαστράκι είναι γεμάτο ρίζα. Το περίμενα όλο τον χειμώνα. Τα πρώτα φύλλα που πέταξε μετά από 1 μήνα μαράθηκαν και τα έκοψα. Τώρα πέταξε πάλι περισσότερα και μικρότερα. Μάλλον έχουν δίκιο όσοι λένε πως το αμπέλι έχει ψυχή. Μην μου ευχηθείτε "καλά κρασιά" δεν θα το αφήσω να βγάλει ούτε ρόγα.Συνημμένο Αρχείο 452

Συνημμένο Αρχείο 453

glyn 07-07-09 20:43

πολυ ωραιο φιλε...εγω εχω σταμπαρει κατι αμπελια σε ενα κτημα διπλα στο σπιτι μου, πηγα προχθες να βγαλω ενα, αλλα σκαβαμε δυο ατομα μιση ωρα και ριζιδια δεν βρηκαμε, ο κορμος συνεχιζε μεχρι ουτε εγω ξερω που και μιας και ειναι και λαθος εποχη να βγαλεις αμπελι, του εκανα τομες και εβαλα ορμονη και το ξαναεθαψα μπας και πεταξει ριζιδια...μιλαμε ομως για ενα αμπελι με παχος τεραστιο και υψος γυρω στα 50εκ.

SAKIS 07-07-09 20:56

Γιώργο κάποιος φίλος μου έδωσε κομμάτια (από κλάδεμα) τα οποία τα είχε τοποθετήσει αμμέσως σε ένα βαρέλι κλειστό ώστε να μην τα βλέπει ο ηλιος και να διατηρήσουν τους χυμούς τους μέχρι να τα βάλει στο χώμα. Όταν του είπα ότι με ενδιαφέρουν άνοιξε το βαρέλι και πήρα 2-3 (με χοντρό κορμό). Τα έχω βάλει σε γλάστρες. Πιστευω να πετάξουν την επώμενη άνοιξη. Βλέπεις δεν πρόλαβα την εποχή.
Πάντως σαν φυτό το αμπέλι έχει τσαγανό. Αυτό το μικρό είχε γεμίσει την μισή ζαρντινιέρα με ρίζες οπότε φαντάζομαι πως θα ρίξατε πολύ ιδρώτα για το μεγάλο που λες.
Το συγκεκριμένο (βλ. φωτό) το είχα για να το ξαναβάλω στο χώμα. Δεν με ενθουσίαζε. Ίσως αν με τον καιρό μικρίνουν τα φύλλα του δήξει κάπως. Από κορμό δεν λέει τίποτα.

glyn 07-07-09 21:29

φιλε εχω προσφατο το αμπελι που σου λεω...ειναι 50-60 χροννων.

SAKIS 07-07-09 22:23

2 Συνημμένο(α)
Ρίξε μια ματιά στις φωτό

glyn 07-07-09 22:24

φαντασου το πρωτο...επι 3 ο κορμος...θα βγαλω αυριο φωτο και θα στειλω να το δεις...μου ερχεται να παραγγειλω μπουλντοζα και να βγαλω 12...

gavros 07-07-09 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glyn (Μήνυμα 12170)
αλλα σκαβαμε δυο ατομα μιση ωρα και ριζιδια δεν βρηκαμε, ..μιλαμε ομως για ενα αμπελι με παχος τεραστιο και υψος γυρω στα 50εκ.

αργεντινη εχουν φτασει γιωργο ! :991552:

glyn 07-07-09 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gavros (Μήνυμα 12199)
αργεντινη εχουν φτασει γιωργο ! :991552:

ναι ρε φιλε, καπως ετσι...το Σακη ειναι απο μοσχευμα? τι να κανω για να το τσιμπησω το αμπελι που σας λεω, πειτε καμια ιδεα? ο δυναμιτης θα εκανε δουλεια? εχεις καμια ακρη γαβρε να παρουμε τντ φθηνοτερα :991552::991552::991552:

gavros 07-07-09 23:56

θαλεγα μολις χειμωνιασει, εχω κατι κασμαδες σενιους, ρωτα το δασκαλο, ουτε jcb ναταν.:991552:.

θα του σκισουμε τα ηπατα λεμεεεε...:359921: και αν δε γινει δουλεια του βαζουμε δυναμιτη! :874410:

Τακης 08-07-09 00:36

Μια ιδεα Γιωργο ειναι να αρχισεις (αν γινεται) να ποτιζεις το κλημα, αλλα με λιγο νερο. Με αυτο τον τροπο θα ξεκινησει ριζες επιφανειακες οσο εχει νερο. Οποτε αργοτερα το κοβεις ελπιζοντας οτι οι ριζες που θα πεταξει θα ειναι αρκετες για να το υποστηριξουν.
Το κλημα βγαζει ριζες ετσι για πλακα. Δεν ειναι δυσκολο.
Εξαρταται βεβαια και ποσο χοντρο ειναι (μετα συγχωρησεως)....

glyn 08-07-09 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τακης (Μήνυμα 12211)
Μια ιδεα Γιωργο ειναι να αρχισεις (αν γινεται) να ποτιζεις το κλημα, αλλα με λιγο νερο. Με αυτο τον τροπο θα ξεκινησει ριζες επιφανειακες οσο εχει νερο. Οποτε αργοτερα το κοβεις ελπιζοντας οτι οι ριζες που θα πεταξει θα ειναι αρκετες για να το υποστηριξουν.
Το κλημα βγαζει ριζες ετσι για πλακα. Δεν ειναι δυσκολο.
Εξαρταται βεβαια και ποσο χοντρο ειναι (μετα συγχωρησεως)....

ειναι πολυ χοντρο (μετα συγχωρησεως)...καλη η ιδεα σου Τακη...θα ξεκινησω το ποτισμα καθε πρωι που παω για δουλεια....μεσημερι παω αλλα δεν εχει σημασια ...:991552:

bilys 08-07-09 00:50

θα προτεινα να περιμενεις λιγο να φαει κανα δυο μπορες και μετα να το βγαλεις αν βγει...
οταν ξεπατωσαμε το δικο μας για να βαλουμε νεο βαλαμε στα αληθεια jcb kai παλι ζορικα...φαντασου οτι κατεβηκε 3μ και...(ειναι ξερικο οχι ποτιστικο)
που να ηξερα τοτε ...παντως καποια που εχω βαλει αναπτυσονται πολυ ωραια
σε γλαστρες

εδω πουλανε κληματα και φτηνα...και ετοιμες για κρεβατινα κληματαριες σε καλες τιμες,με ωραιο κορμο

εγω που εχω μια ελια απο περυσι και καθε μερα σκαβω γυρω της-κλαδευω και ακομα δεν εχω βγαλει τη κεντρικη ριζα,ειναι πολθυ ωραια!!!! περιμενω τις βροχες

glyn 08-07-09 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilys (Μήνυμα 12218)
θα προτεινα να περιμενεις λιγο να φαει κανα δυο μπορες και μετα να το βγαλεις αν βγει...
οταν ξεπατωσαμε το δικο μας για να βαλουμε νεο βαλαμε στα αληθεια jcb kai παλι ζορικα...φαντασου οτι κατεβηκε 3μ και...(ειναι ξερικο οχι ποτιστικο)
που να ηξερα τοτε ...παντως καποια που εχω βαλει αναπτυσονται πολυ ωραια
σε γλαστρες

εδω πουλανε κληματα και φτηνα...και ετοιμες για κρεβατινα κληματαριες σε καλες τιμες,με ωραιο κορμο

εγω που εχω μια ελια απο περυσι και καθε μερα σκαβω γυρω της-κλαδευω και ακομα δεν εχω βγαλει τη κεντρικη ριζα,ειναι πολθυ ωραια!!!! περιμενω τις βροχες

και εγω μετα τη βροχη πηγα να το βγαλω...οι πρωτοι 10 ποντοι ηταν μια χαρα μαλακο χωματακι, απο εκει και περα μεχρι 1 μετρο που σκαψαμε ηταν κοτρωνες και η συνεχεια του κορμου που χανοταν στο βαθος...κατακλυσμο του νωε να γινει δεν το βλεπω να βγαινει...κανας συνδρομος με μπουλντοζα υπαρχει?

TSIF 08-07-09 01:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glyn (Μήνυμα 12225)
και εγω μετα τη βροχη πηγα να το βγαλω...οι πρωτοι 10 ποντοι ηταν μια χαρα μαλακο χωματακι, απο εκει και περα μεχρι 1 μετρο που σκαψαμε ηταν κοτρωνες και η συνεχεια του κορμου που χανοταν στο βαθος...κατακλυσμο του νωε να γινει δεν το βλεπω να βγαινει...κανας συνδρομος με μπουλντοζα υπαρχει?

Βασικά με απογοήτευσες μια και είναι να βγάλω κάνα δυο κατά τον Νοέμβριο δεν θέλω να κουραστώ πολλή με το σκάψιμο :p αλλά πιστεύω ότι την εποχή που λέω και με ελάχιστη ρίζα να πιάσουν

glyn 08-07-09 01:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TSIF (Μήνυμα 12236)
Βασικά με απογοήτευσες μια και είναι να βγάλω κάνα δυο κατά τον Νοέμβριο δεν θέλω να κουραστώ πολλή με το σκάψιμο :p αλλά πιστεύω ότι την εποχή που λέω και με ελάχιστη ρίζα να πιάσουν

τι να σου πως ρε φιλε...φανταζομαι οτι αμα ειναι μικρο βγαινει πιο ευκολα...παντως αν ειναι γερικο ετοιμασου για τρελο σκαψιμο...αραγε εναερια καταβολαδα μπορουμε να κανουμε στο αμπελι...κατω απο το επιπεδο του χωματος...να κανω τομη και να βαλω ορμονη...να το τυλιξω με moss και να το δεσω με σακουλα...μετα να το ξανασκεπασω με χωμα... θα πετυχει?

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.