Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   Κραταιγος yamadori (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=7313)

ziakas 21-01-18 17:58

Κραταιγος yamadori

3 Συνημμένο(α)
Καλησπερα στην παρεα!!!μετα απο τρια χρονια απο την συλλογη του αφου εδραιωθηκε καλα εκανα το πρωτο βασικο συρματωμα!!ο λογος που συλλεχθηκε το δεντρο ειναι το πρωτο δεξια κλαδι αφου φροντισε η ιδια η φυση να το φτιαξει ετσι.βεβαια επειδη θελω να εχω ενα μεγαλο κραταιγο θελω πρωτα να τον διαμορφωσω σαν μεγαλο μπονσαι και με τα χρονια αν ολα πανε καλα να συνεχισω μονο με το κατω κλαδι και το υπολοιπο να γινει deadwood.ευτυχως ειχα την ευκαιρια να το δουλεψω αρχικα στην 2η εκθεση της θεσσαλονικης και να παρω ολες τις χρησιμες συμβουλες απο τον enrico savvini και τους υπκλοιπους συμμετεχοντεα.καθε συμβουλη και παρατηρηση με χαρα θα την δεχτω.Σημ. το δεντρο βγηκε μαζι με τον κωστα d87 και το θωμα.

Ανιχνευτής 21-01-18 20:27

κατα τη γνωμη μου πρεπει να κλαδεψεις αυστηρα να σχηματισεις κωνικοτητα!
εχει υποψην πως ο κραταιγος ειναι αργης αναπτυξης δενδρο .. οποτε για να γινει μεγαλο μπονσαι ... δυσκολο το βλεπω .. καλοριζικο !!!

ziakas 21-01-18 20:43

Γεια σου σταυρο,εννοουσα ψηλο δεντρο,τωρα ειναι στους 50 ποντους και με την αναπτυξη της κορυφης θα φτασει τους 60-70.οι φωτο το αδικουν εχει πολυ καλη κωνικοτητα για κραταιγο.δηλαδη που θα συμβουλευες να κοψω?

Ανιχνευτής 21-01-18 20:48

:wavey:
τα δυο δεξια κλαδια θα τα κλαδευα τουλαχιστον κατα τα δυο τριτα .απο οσο μπορω να δω δηλαδη απο τις φωτο . απο οτι βλεπω ο μισος κορμος ειναι ξυλοποιημενος ε; καλο αυτο !!!

ziakas 21-01-18 20:54

Ναι ξυλοποιημενος ηταν αρκετα μεγαλος!το κατω δεξια λεω να μην το αγγιξω,το πανω δεξια τωρα που το λες ισως και να φυγει ολοκληρο.το θεμα ειναι οτι το αριστερο εχει κλαδια μονο στην κορυφη.εκτος και αν με το κλαδεμα πεταξει πιο πισω ματια.

Ανιχνευτής 21-01-18 20:57

για εμενα καλο θα ηταν οπως ειπες να το κλαδεψεις ολο το δεξι χαμηλο .το αλλο αριστερα
λογικα θα σου πεταξει πιο πισω δε μπορει ... καλη συνεχεια !!!

ziakas 21-01-18 20:58

Ευχαριστω σταυρο.

My Nellie 22-01-18 00:33

Οι φωτογραφίες δεν δίνουν καλή εικόνα του δένδρου.
Κλάδεμα και ξεκαθάρισμα το χρειάζεται οπωσδήποτε, αλλά τι και πόσο να κλαδέψεις δεν είναι εύκολο να το εκτιμήσεις....

Πάντως θα είχα δυό σημειώσεις για το συρμάτωμά σου, αν μου επιτρέπεις... Δεν πρέπει τα σύρματα να περνούν το ένα επάνω στο άλλο, ούτε να τυλίγουν δύο σύρματα το ίδιο κλαδί αλλά με αντίθετη φορά.
Επίσης, όταν λυγίζεις τα κλαδιά σου για να τους δώσεις κίνηση, να τα κατευθύνεις πρός όλες τις διευθύνσεις, επάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά... έτσι το αποτέλεσμα θα είναι πιο ευχάριστο αισθητικά κι όχι μονότονο.
Επίσης, κλαδιά γειτονικά ή αντικρυστά, τα συρματώνουμε με ένα και το ίδιο σύρμα.

GIANNHS 22-01-18 13:22

Θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα για το συρμάτωμα. Μπορείς πάντως να δεις και σχετικά βίντεο στο διαδίκτυο που είναι πολύ κατατοπιστικά. Βέβαια η άμεση επαφή με άτομα που ασχολούνται χρόνια είναι ότι καλύτερο.
Στα φυλλοβόλα ένας γενικός κανόνας είναι το συρμάτωμα να έχει ως αποτέλεσμα μια κίνηση πάνω - κάτω ξεκινώντας προς τα πάνω στο σημείο που ενώνεται το κλαδί με τον κορμό.
Όμορφο είδος ο κράταιγος αλλά δεν αγάπησε ποτέ τον χώρο μου - ίσως φταίει και το καυτό καλοκαίρι της Αθήνας...

ziakas 22-01-18 14:36

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας για το συρματωμα,δυστυχως δεν ειχα την ευκαιρια να δουλεψω μαζι με καποιον και προσπαθω μονος μου.ο κραταιγος ειναι πανεμορφο δεντρο και στην κομοτηνη εβρισκα πολλους,τωρα στην αλεξανδρουπολη δυσκολευομαι να βρω.παντως στις ζεστες της κομοτηνης τα πηγαινε μια χαρα.σιγογρα παντως θα κλαδεψω και θα ξανα ανεβασω φωτο γιατι δεν μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα.

GIANNHS 22-01-18 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ziakas (Μήνυμα 113937)
παντως στις ζεστες της κομοτηνης τα πηγαινε μια χαρα.σιγογρα παντως θα κλαδεψω και θα ξανα ανεβασω φωτο γιατι δεν μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα.

Μάλλον δεν το έγραψα καλά. Είναι από τα είδη της Βόρειας Ευρώπης και έχει ανάγκη από έναν πραγματικό χειμώνα κάτι που εδώ στο κέντρο της Αθήνας δύσκολα θα το βρει. Με δύο που είχα προσπαθήσει είχε συμβεί το ίδιο - δεν ήθελαν να ξυπνήσουν την Άνοιξη.
Θα σε βοηθήσει πολύ να βλέπεις πολλές και φωτογραφίες μπονσάι για έμπνευση και ιδέες

My Nellie 24-01-18 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS (Μήνυμα 113938)
... ...Θα σε βοηθήσει πολύ να βλέπεις πολλές και φωτογραφίες μπονσάι για έμπνευση και ιδέες

Αυτό!
Όποτε έχεις χρόνο περιδιάβαζε τις εικόνες στο διαδίκτυο και μπορείς επίσης να αποθηκεύεις εκείνες που σου "μιλούν" ώστε να μπορείς ν' ανατρέξεις σ' αυτές όταν χρειάζεται.

ziakas 27-01-18 18:13

5 Συνημμένο(α)
Μετα απο ολες τις προτροπες και συμβουλες σας προχωρησα σε αυστηρο κλαδεμα ωστε α φανει η σιλουετα του δεντρου.πιστευω πως το μονο που μενει ειναι απο ποιο απο τα χοντρα κλαδια που τσεκουρωθηκαν να ξεκινησει η κορυφη.

ziakas 27-01-18 18:17

5 Συνημμένο(α)
Και μερικες ακομα

Ανιχνευτής 28-01-18 21:00

2 Συνημμένο(α)
καλησπερα! να ρωτησω για ποιο λογο εχεις συρματωσει τα κλαδια με τοσο χαμηλη κληση ;;;

δες εδω καποια υποδειγματα διαμορφωσης φυλλοβολων .

υγ, ασφαλως η πρωτη φωτο ειναι σωστη .

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.