Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Δημιουργία-Παρουσίαση Μπονσάι (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=70)
-   -   ελληνικο τριφιδο σφενδαμι (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=2975)

migiaki 15-05-10 17:43

ελληνικο τριφιδο σφενδαμι

5 Συνημμένο(α)
ασχοληθηκα αρκετα χρονια με 2 ειδη ελληνικων σφενδαμιων κυριως απο σπορο.
το ειδος θα μας το δωσουν οι ειδικοι (Λιακο με ακους?)
το παρακατω ειναι απο σπορο, μετα μπηκε στο εδαφος για 7 χρονια και τωρα
αρχισαν οι πρωτες επεμβασεις.
τα φυλλα του οταν ειναι νεαρα ειναι οβαλ, οταν ωριμασουν σε σχηματισμενα κλαδια αποκτουν την τριφιδο μορφη.
ανθεκτικο φυτο και σχετικα ευκολο στη συντηρηση του.

gavros 15-05-10 18:56

μπραβο ρε θεριο !

περιμενες μια χουντα ολοκληρη ? αξιος αδερφε!

εκει ειναι το μυστικο...υπομονη ! :affraid:

μπραβο ρε μαγγα ! :32814:

fanis 15-05-10 19:11

κωστα σε θαυμάζω για την υπομονή σου

Stavros 15-05-10 19:30

Αυτά είναι απο σπορο??
Πάντως για το σφένδαμνο, είναι απο τα καλύτερα είδη για καλλιέργεια σαν μπονσάι. Το ίδανικό είναι ένα είδος που να μεγαλώνει στο κλίμα της χώρας.

GIANNHS 15-05-10 20:33

Κώστα το φύλλωμά τους το φθινόπωρο τι χρώμα έχει?

migiaki 15-05-10 21:51

2 Συνημμένο(α)
οι φωτο για το φιλο Λιακο.
Γιαννη το χρωμα του το φθινοπωρο οχι τοσο εντονο οπως το buergerianum
αλλα αν ειναι στο εντονο φως παιρνει αποχρωσεις κιτρινοκαφε .
Σταυρο,δεν συνιστω σε κανενα να ξεκινησει απο σπορο, αφου ειναι πολυ πιο
ευκολο σε λιγοτερο χρονο, να κανει μοσχευματα και μαλιστα παχους καποιων εκατοστων .ηδη εχω καποια κλαδακια στο μινι θερμοκηπιο που πανε καλα μεχρι στιγμης,μολις εχω αποτελεσματα θα τα δειτε.
γαβρε και Φανη ευχαριστω

Greg 15-05-10 22:21

Πολυ ωραιο!
Ερωτηση... οταν ειναι στο χωμα το συρματωνης? αν οχι γιατι?
επισης το κλαδευης σαν να κλαδευες το ιδιο σε ποτ? Και εννοηται οταν τα κλαδια χονδρηνουν και μετα.

Stavros 15-05-10 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Greg (Μήνυμα 43727)
Πολυ ωραιο!
Ερωτηση... οταν ειναι στο χωμα το συρματωνης? αν οχι γιατι?
επισης το κλαδευης σαν να κλαδευες το ιδιο σε ποτ? Και εννοηται οταν τα κλαδια χονδρηνουν και μετα.

Δέν ξέρω τι κάνει ο Κωστας, αλλά οταν βάλει κάποιος δέντρο στο χώμα, δέν κλαδέυει για να το αφήσει να παχύνει όσο παραπάνω γίνεται.
Ειδικά με τον σφενδαμνο, συρμάτωμα αρχίζεις οταν επιτέλους μπεί σε γλάστρα, αφού πρώτα επιλέξεις τα κλαδιά που θα αφήσεις. Η εμπειρία μου με trident maple (a. buergerianum) είναι οτι πετάνε απο παντού οπόταν μπορείς να αναπτύξεις κλαδιά ανα πάσα στιγμή μετά την τοποθέτηση σε γλάστρα.

migiaki 15-05-10 23:50

συμφωνω με το Σταυρο.το μαξιμουμ αποτελεσμα για τον κορμο, που μας
ενδιαφερει περισσοτερο , επιτυγχανεται σε εντελως ελευθερη αναπτυξη χωρις
συρματωμα, αλλα και χωρις κλαδεμα.
σε περιπτωση που θελουμε να δημιουργησουμε ενα κορμο με συγκεκριμενο
σχημα, ειναι προτιμοτερο να συρματωσουμε τον κορμο οσο ειναι ακομα στη
γλαστρα και αφου σταθεροποιηθει να μπει στη συνεχεια στο εδαφος,η αν συρματωθει στο εδαφος ,μονο ο κορμος και για πολυ λιγο διαστημα, γιατι μπορει να πληγωθει πολυ γρηγορα. οσο για τα κλαδια ξεκιναμε απο την αρχη,ειδικα με το σφενδαμι ειναι ευκολο γιατι πεταει απο παντου αν κλαδευτει λιγο δραστικα.

ValsGeo 17-05-10 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stavros (Μήνυμα 43731)
Δέν ξέρω τι κάνει ο Κωστας, αλλά οταν βάλει κάποιος δέντρο στο χώμα, δέν κλαδέυει για να το αφήσει να παχύνει όσο παραπάνω γίνεται.
Ειδικά με τον σφενδαμνο, συρμάτωμα αρχίζεις οταν επιτέλους μπεί σε γλάστρα, αφού πρώτα επιλέξεις τα κλαδιά που θα αφήσεις. Η εμπειρία μου με trident maple (a. Buergerianum) είναι οτι πετάνε απο παντού οπόταν μπορείς να αναπτύξεις κλαδιά ανα πάσα στιγμή μετά την τοποθέτηση σε γλάστρα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από migiaki (Μήνυμα 43741)
συμφωνω με το Σταυρο.το μαξιμουμ αποτελεσμα για τον κορμο, που μας
ενδιαφερει περισσοτερο , επιτυγχανεται σε εντελως ελευθερη αναπτυξη χωρις
συρματωμα, αλλα και χωρις κλαδεμα.
σε περιπτωση που θελουμε να δημιουργησουμε ενα κορμο με συγκεκριμενο
σχημα, ειναι προτιμοτερο να συρματωσουμε τον κορμο οσο ειναι ακομα στη
γλαστρα και αφου σταθεροποιηθει να μπει στη συνεχεια στο εδαφος,η αν συρματωθει στο εδαφος ,μονο ο κορμος και για πολυ λιγο διαστημα, γιατι μπορει να πληγωθει πολυ γρηγορα. οσο για τα κλαδια ξεκιναμε απο την αρχη,ειδικα με το σφενδαμι ειναι ευκολο γιατι πεταει απο παντου αν κλαδευτει λιγο δραστικα.

Συμφωνώ απόλυτα... :376571::376571::376571:

mesasola 17-05-10 07:50

Χαρά στο κουράγιο σου :32814::32814::32814:
Έτσι που το βλέπω μου κάνει για Acer monspessulanum κάνε μια αναζήτηση και πες

Greg 17-05-10 21:08

οκ δεκτα αυτα που λετε, η μια σχολη αυτη που λετε,
Αλλη σχολη θα συρματωνε τον κορμο τουλαχιστο και μπορει να αφηνε και το συρμα μεσα στο κορμο, οταν τα κλαδια θα ειχαν και καποιο σχετικο παχος θα τα κλαδευε, δεν θα εκανε επιλογη κλαδιων και θα αποφευγαι να κοψει τα χονδρα κλαδια, θα εκοβε ομως καποια νεα μικρα. θα μπορουσε να αλλαξει και την διευθυνση των κλαδιων εαν αυτα θα ηταν δυσκολο να συρματωθουν μετα οταν θα ηταν στο ποτ.

Stavros 17-05-10 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Greg (Μήνυμα 43919)
οκ δεκτα αυτα που λετε, η μια σχολη αυτη που λετε,
Αλλη σχολη θα συρματωνε τον κορμο τουλαχιστο και μπορει να αφηνε και το συρμα μεσα στο κορμο, οταν τα κλαδια θα ειχαν και καποιο σχετικο παχος θα τα κλαδευε, δεν θα εκανε επιλογη κλαδιων και θα αποφευγαι να κοψει τα χονδρα κλαδια, θα εκοβε ομως καποια νεα μικρα. θα μπορουσε να αλλαξει και την διευθυνση των κλαδιων εαν αυτα θα ηταν δυσκολο να συρματωθουν μετα οταν θα ηταν στο ποτ.

o λόγος που συρματώνεται είνα για να επιταχύνει την πάχυνση του κορμού.
ΑΠλά ξεκαθάρισε μου θα κλάδευαν ή όχι τα χοντρά κλαδιά και γιατί να κόψουν νέα κλαδιά??
Ανάλογα με το είδος τώρα, στην περίπτωση του σφένδαμνου μπορείς ανα πάσα στιγμή να επιλέξεις και να αναπτύξεις καινουργια κλαδιά, οποταν τα αφήνεις όλα για να επιταχύνεις την πάχυνση και μετά επιλέγεις. Όσον αφορά τα κωνοφορα, πρέπει να κάνεις κάποια ίσως επιλογή και να κατευθύνεις με κάποιον τρόπο κάποια κλαδιά σε συγκεκριμένη κατευθυνση.....

Greg 17-05-10 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stavros (Μήνυμα 43921)
o λόγος που συρματώνεται είνα για να επιταχύνει την πάχυνση του κορμού.
ΑΠλά ξεκαθάρισε μου θα κλάδευαν ή όχι τα χοντρά κλαδιά και γιατί να κόψουν νέα κλαδιά??
Ανάλογα με το είδος τώρα, στην περίπτωση του σφένδαμνου μπορείς ανα πάσα στιγμή να επιλέξεις και να αναπτύξεις καινουργια κλαδιά, οποταν τα αφήνεις όλα για να επιταχύνεις την πάχυνση και μετά επιλέγεις. Όσον αφορά τα κωνοφορα, πρέπει να κάνεις κάποια ίσως επιλογή και να κατευθύνεις με κάποιον τρόπο κάποια κλαδιά σε συγκεκριμένη κατευθυνση.....

θα κλαδευαν τα χονδρα κλαδια και θα εκοβαν τελειος τα καινουργια κλαδια :)

Σταυρο ολα αυτα τα αναφερα γιατι πιστευω οτι αν συρματωνε τον κορμο οσο ηταν στο εδαφος θα μπορουσε να το κανει να εχει περισοτερο ενδιαφερον.

migiaki 18-05-10 01:16

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mesasola (Μήνυμα 43835)
Χαρά στο κουράγιο σου :32814::32814::32814:
Έτσι που το βλέπω μου κάνει για acer monspessulanum κάνε μια αναζήτηση και πες

εχει διαφορες στο σχημα του φυλλου οπως το βλεπω με το
acer monspessulanum

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.