Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Το πότισμα (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Ιδέες για πότισμα (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=4568)

korf 19-04-11 10:27

Ιδέες για πότισμα

Καλημέρα,

είπα να ανοίξω ένα νέο τοπικ σχετικά με το πότισμα των φυτών μας την περίοδο του καλοκαιριού και των διακοπών. Μπορεί ακόμα ο καιρός να μην έχει ζεστάνει για τα καλά αλλά σύντομα θα αρχίσουν οι ανάγκες για εντατικότερο πότισμα.

Είπα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν περάσει καλοκαίρια και καύσωνες πώς αντιμετώπισαν το πότισμα. Με ποτιστικό σύστημα, υπάρχουν κάποια κόλπα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν? Άκουσα στο workshop για κάποια μπεκάκια που παράγουν νέφος νερού. Αντιλαμβάνομαι ότι το κάθε δέντρο έχει διαφορετικές ανάγκες νερού και σίγουρα το υπόστρωμα παίζει πολύ συμαντικό ρόλο αλλά μιλάω για γενικές συμβουλές και τεχνικές που έχετε δοκιμάσει.

ευχαριστώ.

glyn 19-04-11 13:35

Μεχρι να φυγω διακοπες, ποτιζω με το λαστιχο με πιστολι, στο μεγαλυτερο μερος των δεντρων μου εχω πλεον κυριως ανοργανο, οποτε το καλοκαιρι (περσι) ποτιζα το πρωι πριν φυγω για δουλεια, μολις γυριζα το απογευμα και ξανα το βραδυ...
Τον Αυγουστο που λειπω ποτιζω με αυτοματο ποτισμα βροχης 3 φορες τη μερα/20 λεπτα καθε φορα και ανα 2 ημερες ερχοταν η μανα και τσεκαρε...ενα δεντρο εχασα μονο περσι και αυτο γιατι ηταν σε οργανικο υποστρωμμα και μαλλον πνιγηκε...φετος ομως θα δω τι θα κανω μιας και στα περισσοτερα πλεον εχω τουλαχιστον 80% ανοργανο :hmmm:

Τακης 19-04-11 13:40

Αναγκαστικα, το καλοκαιρι μπαινει το αυτοματο ποτισμα, ειδικα για οσους απουσιαζουν για πολλες μερες.
Εγω βαζω μπεκ πανω απο τα φυτα, ποτιζονται καθε βραδυ και απο κει και περα το αφηνω το πραγμα στην τυχη του.... Δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι παραπανω..

korf 19-04-11 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glyn (Μήνυμα 71636)
Μεχρι να φυγω διακοπες, ποτιζω με το λαστιχο με πιστολι, στο μεγαλυτερο μερος των δεντρων μου εχω πλεον κυριως ανοργανο, οποτε το καλοκαιρι (περσι) ποτιζα το πρωι πριν φυγω για δουλεια, μολις γυριζα το απογευμα και ξανα το βραδυ...
Τον Αυγουστο που λειπω ποτιζω με αυτοματο ποτισμα βροχης 3 φορες τη μερα/20 λεπτα καθε φορα και ανα 2 ημερες ερχοταν η μανα και τσεκαρε...ενα δεντρο εχασα μονο περσι και αυτο γιατι ηταν σε οργανικο υποστρωμμα και μαλλον πνιγηκε...φετος ομως θα δω τι θα κανω μιας και στα περισσοτερα πλεον εχω τουλαχιστον 80% ανοργανο :hmmm:

Αυτό που αναφέρεις για πότισμα βροχής, είναι μπεκάκι που μπαίνει κοντά στο χώμα ή ποτίζει από ψηλά και τα φύλα? Φοβάμαι λίγο τα προβλήματα με το νερό στα φύλα. Επίσης αλάζεις μήπως θέση στα φυτά? Σε σκιερό μέρος κλπ. Σήμερα έχω περίπου 85 γλάστρες στο μπαλκόνι και το καλοκαίρι παίζει καθημερινά το ποτιστικό (2 φορές) αλλά στις μικρές γλάστρες δεν μπορώ να έχω καλό έλεγχο και πρέπει να προσέχω παραπάνω. Τα μπεκάκια (τα κλασικά βιδοτά με το κόκκινο καπάκι) δεν έχουν ακρίβεια. Τα "μπονσάι" που έχω είναι σε μικρές γλάστρες και ποτς οπότε θέλω να αποφύγω τα ίδια προβλήματα.

glyn 19-04-11 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korf (Μήνυμα 71648)
Αυτό που αναφέρεις για πότισμα βροχής, είναι μπεκάκι που μπαίνει κοντά στο χώμα ή ποτίζει από ψηλά και τα φύλα? Φοβάμαι λίγο τα προβλήματα με το νερό στα φύλα. Επίσης αλάζεις μήπως θέση στα φυτά? Σε σκιερό μέρος κλπ. Σήμερα έχω περίπου 85 γλάστρες στο μπαλκόνι και το καλοκαίρι παίζει καθημερινά το ποτιστικό (2 φορές) αλλά στις μικρές γλάστρες δεν μπορώ να έχω καλό έλεγχο και πρέπει να προσέχω παραπάνω. Τα μπεκάκια (τα κλασικά βιδοτά με το κόκκινο καπάκι) δεν έχουν ακρίβεια. Τα "μπονσάι" που έχω είναι σε μικρές γλάστρες και ποτς οπότε θέλω να αποφύγω τα ίδια προβλήματα.

μπεκακια απο ψηλα, ομπρελλα φαση...και δεν ειχα προβληματα...το μονο προβλημα ειναι αμα φυσαει που ποτιζω την αυλη του γειτονα...

ValsGeo 19-04-11 15:24

Αυτό είναι ο εφιάλτης μου.. το πότισμα στις διακοπές..

Ποτίζω πάντα με το χέρι.. όπως ο Γλυνος..
Αυτόματο πότισμα μόνο στις διακοπές.. συνδυασμός ανάλογα με την περίπτωση.. κόκκινα μπεκάκια η μπεκ ραντίσματος από ψηλά η και κοντά στην γλάστρα..

φώτης 19-04-11 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valsgeo (Μήνυμα 71659)
Αυτό είναι ο εφιάλτης μου.. το πότισμα στις διακοπές..

Ποτίζω πάντα με το χέρι.. όπως ο Γλυνος..
Αυτόματο πότισμα μόνο στις διακοπές.. συνδυασμός ανάλογα με την περίπτωση.. κόκκινα μπεκάκια η μπεκ ραντίσματος από ψηλά η και κοντά στην γλάστρα..

Πότισμα με το χέρι είναι ο καλύτερος τρόπος ,γιατί έτσι δένεσε και με το δέντρο...:991552:

schecter86 19-04-11 22:56

αυτα τα μπεκακια και γενικα ολο το συστημα ποσο κοστιζει περιπου?

glyn 19-04-11 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από schecter86 (Μήνυμα 71687)
αυτα τα μπεκακια και γενικα ολο το συστημα ποσο κοστιζει περιπου?

αν θυμαμαι καλα, ενα κομπιουτερακι αξιοπιστο της gardena εχει γυρω στο 50αρικο, νομιζω οτι παιζουν και αντιστοιχα πιο φθηνα...τα μπεκακια, δε θυμαμαι, κατι λεπτα του ευρω το ενα...θα χρειαστεις και σωληνες-σωληνακια κτλ... υπολογισε γυρω στο κατοσταρικο για να σαι μεσα...

novice 20-04-11 09:45

2 δέντρα έχω αλλά αυτόματο πότισμα ούτε για αστείο. Ιουνίο - Ιούλιο έχω βρει λύση (ακούς glyn :961605:)

Αύγουστο θα τα πάρω μαζί μου διακοπές :wallbash::lol:

Θ.

ValsGeo 20-04-11 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από novice (Μήνυμα 71697)

Αύγουστο θα τα πάρω μαζί μου διακοπές :wallbash::lol:

Θ.

schreiwegschreiwegschreiweg

nikos123 20-04-11 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glyn (Μήνυμα 71652)
μπεκακια απο ψηλα, ομπρελλα φαση...και δεν ειχα προβληματα...το μονο προβλημα ειναι αμα φυσαει που ποτιζω την αυλη του γειτονα...

Μπορης να βαλης μια φοτο?ενδιαφερομε και εγω να βαλω.:hmmm:

fanis 20-04-11 13:17

περσι ειχα παρει απο το πρακτικερ ολο το συστημα τις gardena με 12 προγραμματα με πολλα μετρα σωληνα καμια 30αρια 40ρια διαφορετικα μπεκακια
καπου στα 60 ευρω
τα μπεκακια βροχης τα αγοραζεις μονα τους
απο τωρα και μετα αρχιζουν οι προσφορες στ ειδη κηπου ψαξε κατι βρεις :480608::480608:

bilys 20-04-11 14:04

αν βρεις παρε μπεκακια υδρονεφωσης ,τα χρησιμοποιουν στην καλλιεργεια σαλιγκαριων και φτιαχνει νεφος απιστευτο!!!
εναλλακτικα πηγαινε σε ενα καταστημα που εχει ψυκτικα και ζητησε μπεκακια σαν αυτα που βαζουν στις καφετεριες για δροσια το καλοκαιρι και μετα πηγαινε και προσαρμοσε τα λαστιχακια(το εχει κανει φιλος )
κοστιζει λιγακι παραπανω αλλλα ...

Stavros 20-04-11 15:50

η υδρονέφωση βοηθάει περισσοτερο στο να ριχνει τη θερμοκρασια παρά να ποτιζει, εκτος βεβαια και αν ειναι συνεχομενη (εκει μπορει να υπάρχουν άλλα προβλήματα)

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.