Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Ας γνωριστούμε... (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Νέο μέλος Στέφανος (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=7543)

gkorg 09-06-21 09:43

Στέφανε καλημέρα σου.

Ομολογώ ότι θα ήθελα να δω μια συνολική σημερινή εικόνα του φυτού, αλλά ναι, όπως σου έγραψε και ο Ανδρέας :97669: :
- Όπου βγαίνουν δύο ή περισσότερα κλαδιά μαζί, αφαίρεσε ώστε να μείνει ένα.
- Όπου υπάρχουν πολύ μικρά κλαδάκια ανάμεσα στα πιο μεγάλα αφαίρεσε τα.
- Όταν θα έχει ξυλοποιηθεί η νέα βλάστηση, κλάδεψε πίσω στο δεύτερο μάτι, έτσι θα πετύχεις μια δεύτερη ανάπτυξη και καλύτερη διακλάδωση.

Τώρα, για το ποια θα αφαιρέσεις, η απάντηση θα έρθει κοιτώντας την γενικότερη εικόνα, σε συνδυασμό με τα πιο χαμηλά και τα πιο ψηλά κλαδιά, την ακτινωτή διάρθρωσή τους, έτσι ώστε να έχουν μια περιμετρικά ικανοποιητική διάταξη (να μην σκιάζουν τα φύλα του πιο ψηλά, το πιο χαμηλά).
Θα σε βοηθήσει να βρεις το 1ο πιο χαμηλό βασικό κλαδί (πχ το κάτω δεξιά, στην προηγούμενη γενική φωτό σου) και μετά να υπολογίσεις σκαλωτή διάρθρωση ανεβαίνοντας προς τα επάνω, πχ πίσω κλαδί , αριστερά κλαδί, λοξά μπροστά κλαδί, κτλπ ...

Στο παράδειγμά σου, έχω την αίσθηση ότι αυτά τα 4 κλαδάκια (από το ίδιο σημείο) που αναφέρεσαι, είναι τα κλαδάκια δεξιά στο ύψος του cut της κορυφής (εξίσου σημαντικό σημείο, όπως και το πρώτο βασικό χαμηλό κλαδί), ή επιλογή ενός από αυτά θα αποτελέσει την μελλοντική συνέχεια του κορμού της κορυφής τού φυτού και θα βοηθήσει παχαίνοντας στο να κρυφτεί η τομή. Αν αυτό είναι το σημείο, διάλεξε με τα παραπάνω στο μυαλό σου.

Γενικότερα θα σου πρότεινα να διαβάζεις, να βλέπεις video, να μην φοβάσαι, να καταγράφεις φωτογραφικά τι κάνεις, ώστε να παρατηρείς τα αποτελέσματα και να μαθαίνεις από τις πράξεις σου.
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Chef 09-06-21 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sarpijk (Μήνυμα 116857)
Kαλησπερα, παει καλα το δεντρακι, πριν κλαδεψω για λιγο αραιωμα θα ηθελα να σιγουρευτω οτι δε κανω λαθος.

Σας βαζω μια φωτογραφία. Οταν σε ενα σημειο βγαίνουν πανω απο ενα κλαδια τα κοβουμε και αφήνουμε ενα σωστα? Ποιο θα κοβατε? πχ Ψηλα εχουμε 4 κλαδακια στο ιδιο σημειο.Συνημμένο Αρχείο 18096

Ξεκινώντας από κάτω προς τα πάνω.
Επιλέγεις το πρώτο κλαδί να βρίσκεται στο 1/3 του τελικού ύψους.
Τα επόμενα κλάδια θέλουμε να έχουν μεταξύ τους ανάλογη απόσταση (1/3 του απομένοντος ύψους κάθε φορά) και να βρίσκονται σε γωνία 120 μοιρών μοιρών μεταξύ τους. Ανεβαίνοντας δηλαδή εκτός από τις αποστάσεις προσέχουμε να δημιουργούν και μία σπείρα.
Αυτές είναι οι γενικές οδηγίες για το τέλειο δενδράκι. Δεν ξέρω αν συμβαίνουν στο δενδράκι σου αλλά κάνε ότι μπορείς πιο κοντά σ' αυτές.
Προσπάθησε λοιπόν να αφαιρείς κλαδιά που δεν χρειάζονται στο σχεδιασμό και που πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις.
Ανέβασε πάλι φωτό να δούμε το αποτέλεσμα.

Sarpijk 09-06-21 15:27

5 Συνημμένο(α)
Μερικες φωτογραφίες Συνημμένο Αρχείο 18097Συνημμένο Αρχείο 18098Συνημμένο Αρχείο 18099Συνημμένο Αρχείο 18100Συνημμένο Αρχείο 18101

Sarpijk 09-06-21 15:28

3 Συνημμένο(α)
Και λιγες ακομα. Δεν εχω κοψει ακομα κατι απο μερικά χαμηλα κλωναρια που ειχαν μακρύνει πολυ.Συνημμένο Αρχείο 18102Συνημμένο Αρχείο 18103Συνημμένο Αρχείο 18104

gkorg 09-06-21 17:09

Νομίζω ότι ίσως θα σε βοηθούσε να βρεις και την καταρχήν μπροστινή όψη του δέντρου.
Προφανώς θα είναι η μια από τις 2 που αναδεικνύουν την καμπύλη του κορμού, ώστε να βλέπεις την καμπύλη προς αριστερά ή δεξιά (όχι μπροστά ή πίσω).
Έτσι θα μπορείς να βάλεις το φυτό στο ύψος σου και να αρχίσεις να το μελετάς/κοιτάς νοητά, με γνώμονα τα παραπάνω που σού είπε και ο Ανδρέας.
Μην βιάζεσαι. Η διαδικασία αυτή μπορεί να σε πάρει αρκετά και τίποτα δεν σε βιάζει...

Chef 09-06-21 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkorg (Μήνυμα 116862)
Νομίζω ότι ίσως θα σε βοηθούσε να βρεις και την καταρχήν μπροστινή όψη του δέντρου.
Προφανώς θα είναι η μια από τις 2 που αναδεικνύουν την καμπύλη του κορμού, ώστε να βλέπεις την καμπύλη προς αριστερά ή δεξιά (όχι μπροστά ή πίσω).
Έτσι θα μπορείς να βάλεις το φυτό στο ύψος σου και να αρχίσεις να το μελετάς/κοιτάς νοητά, με γνώμονα τα παραπάνω που σού είπε και ο Ανδρέας.
Μην βιάζεσαι. Η διαδικασία αυτή μπορεί να σε πάρει αρκετά και τίποτα δεν σε βιάζει...

Κι εγώ σ'αυτή φάση θα αφιέρωνα περισσότερο χρόνο στη μελέτη του φυτού. Θεωρώ ότι είναι αρκετές οι επεμβάσεις για ένα φυτό που δεν ξέρουμε αν έχει εγκλιματιστεί στο νέο του περιβάλλον.
Σκέψου ποια κλαδάκια θα κρατήσεις και σημάδεψέ τα με πράσινη ταινία. Αυτά που θα κόψεις σημάδεψέ τα με κόκκινη.
Κάθε φορά που θα το κοιτάς μπορεί και να αλλάζεις γνώμη. Άλλαξε τα χρώματα και συνέχισε να μελετάς το δένδρο.
Μέχρι το χειμώνα που θα πέσουν τα φύλλα και θα το δούμε πιο καθαρά θα έχεις ήδη κάποια σενάρια στο μυαλό σου.

Chef 09-06-21 20:16

Αν ήταν δικό μου το δενδράκι θα κλάδευα όλα τα κλαδιά αφήνοντας μόνο δύο φύλλα στο καθένα, αλλά δεν θέλω να σου προτείνω κάτι δραστικό χωρίς να έχω δει το δενδράκι από κοντά και να ξέρω πόσο εύρωστο και υγιές είναι.
Αν σε φέρει ο δρόμος από Λιτόχωρο, κοντά είμαστε, φέρτο να το δω.

Sarpijk 09-06-21 20:18

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Το σημαντικό ειναι οτι δε το εχασα οταν εμεινε εκτεθειμένο στον απογευματινό ηλιο που πιανει το μπαλκόνι.

Sarpijk 09-06-21 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chef (Μήνυμα 116864)
Αν ήταν δικό μου το δενδράκι θα κλάδευα όλα τα κλαδιά αφήνοντας μόνο δύο φύλλα στο καθένα, αλλά δεν θέλω να σου προτείνω κάτι δραστικό χωρίς να έχω δει το δενδράκι από κοντά και να ξέρω πόσο εύρωστο και υγιές είναι.
Αν σε φέρει ο δρόμος από Λιτόχωρο, κοντά είμαστε, φέρτο να το δω.

Θα έρθω σιγουρα απο Σεπτέμβριο λογω δουλειάς!

Chef 13-06-21 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sarpijk (Μήνυμα 116866)
Θα έρθω σιγουρα απο Σεπτέμβριο λογω δουλειάς!

Υπομονή λοιπόν μέχρι τότε, απλά φρόντιζέ το και όλα θα πάνε καλά.

Sarpijk 23-01-22 21:39

Καλησπέρα , το δεντρακι επιβιωνει , το καλοκαιρι επεσε ενα κλαδεμα και τωρα που πλησιάζει ανοιξη σκέφτομαι να του αλλάξω υποστρωμα.

Στην πολη μου υπαρχει καταστημα σε υποστρωματα bonsai εχει τις παρακάτω επιλογές
1. Akadama
2 . Kanuma
3. Kiryu
4. Χωμα bonsai μαρκας DCM.

Ποιο να παρω?
Σκέφτηκα akadama με προσθήκη τύρφης.

Chef 24-01-22 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sarpijk (Μήνυμα 116934)
Καλησπέρα , το δεντρακι επιβιωνει , το καλοκαιρι επεσε ενα κλαδεμα και τωρα που πλησιάζει ανοιξη σκέφτομαι να του αλλάξω υποστρωμα.

Στην πολη μου υπαρχει καταστημα σε υποστρωματα bonsai εχει τις παρακάτω επιλογές
1. Akadama
2 . Kanuma
3. Kiryu
4. Χωμα bonsai μαρκας DCM.

Ποιο να παρω?
Σκέφτηκα akadama με προσθήκη τύρφης.

Δεν θα πλήρωνα τόσο ακριβά υλικά για ένα φθηνό δενδράκι.
Σου αρκεί η ελαφρόπετρα 80% και 20% τύρφη.

Ακαδάμα θα έβαζα αν είχα ένα πεύκο προχωρημένο που έχει αξία.
Επίσης το μίγμα για μπονσάι είναι μια παπαριά. Το μίγμα το φτιάχνεις μόνος σου κάθε φορά ανάλογα με το είδος του δένδρου.
Σε ένα άτσερ π.χ. θα βάλεις και 30% τύρφη ενώ σε ένα κωνοφορό και 100% ανόργανο.

Sarpijk 04-04-22 19:45

Καλησπερα , μπηκε η άνοιξη και ειπα να κανω μεταφύτευση σε νεο υπόστρωμα. Το φυτο ηταν φυτεμενο μονο σε coco coir δλδ χωμα κοκοφοίνικα.

Επειδη ειμαι του DIY ακολουθησα ενα βιντεο στο YouTube και δημιούργησα ενα μιγμα με χωμα κοκοφοίνικα, φυτοχωμα, αμμο, περλίτη, ελαφρόπετρα, λαβα και λιγο κάρβουνο.

Chef 04-04-22 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sarpijk (Μήνυμα 116973)
Καλησπερα , μπηκε η άνοιξη και ειπα να κανω μεταφύτευση σε νεο υπόστρωμα. Το φυτο ηταν φυτεμενο μονο σε coco coir δλδ χωμα κοκοφοίνικα.

Επειδη ειμαι του DIY ακολουθησα ενα βιντεο στο YouTube και δημιούργησα ενα μιγμα με χωμα κοκοφοίνικα, φυτοχωμα, αμμο, περλίτη, ελαφρόπετρα, λαβα και λιγο κάρβουνο.

Φωτογραφία θα δούμε; :247972::247972::247972:

Sarpijk 04-04-22 20:36

Αύριο με το φως πολυ ευχαριστως!

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.