Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Ας γνωριστούμε... (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Καλησπέρα από εμενα (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=7366)

eythymios 21-09-18 13:29

Καλησπέρα από εμενα

Καλησπέρα σε όλους μετά από σειρά γεγονότων και μόνιμης μετεγκατάστασης μακριά από την Αθήνα λέω να ξαναρχίσω αυτήν την ενασχόληση και μέχρι να βρω ένα δέντρο κάπου έτοιμο για μπονζάι πέσανε στα χέρια μου τα παρακάτω..... οπότε σκέφτομαι ή να τα ξεκινήσω ή να τα πάω σε χωράφι ευχαριστώ

nonfactor 22-09-18 18:31

Καλησπέρα Ευθύμη,

σου εύχομαι καλή "ξαναρχή" λοιπόν για την νέα σου ζωή στην επαρχία αλλά και για τα δεντράκια! Ποια δεντράκια όμως; Μη μιλάς με γρίφους γέροντα!!! Στο ψητό...

eythymios 22-09-18 21:15

Είχα πρόβλημα με τις φωτογραφίες

2 Συνημμένο(α)
Έχεις δίκιο αλλά είχα θεματάκι με την ανάλυση φωτογραφιών και δεν ανέβαιναν αυτά είναι αλλα δεν ξέρω αν φαίνοντε σωστά

nonfactor 22-09-18 22:05

Θα έλεγα ναι, πως δεν φαίνονται καλά. Οι φωτογραφίες πρέπει να τραβηχτούν με όσο το δυνατόν περισσότερο φως. Καλό θα είναι επίσης η πηγή του φωτός να μην βρίσκεται πίσω από το δέντρο, αλλά μπροστά. :icon_lol:

eythymios 26-09-18 12:52

Επιτέλους τα κατάφερα......

4 Συνημμένο(α)
Αυτά έπεσαν στα χέρια μου οπότε περιμένω εκτιμήσεις....μέσα στην ροδιά είδα δύο δεντράκια οπότε το ένα πάει πιθανότατα στο χωράφι εκτός αν πάει για διάφορα πειράματα......

Chef 26-09-18 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eythymios (Μήνυμα 114612)
Αυτά έπεσαν στα χέρια μου οπότε περιμένω εκτιμήσεις....μέσα στην ροδιά είδα δύο δεντράκια οπότε το ένα πάει πιθανότατα στο χωράφι εκτός αν πάει για διάφορα πειράματα......

Τα δενδράκια σου χρειάζονται μεταφύτευση στο χώμα για να παχύνουν.
Την ελιά, απ' ότι μπορώ να διακρίνω στην πρώτη φωτό, μπορείς να την κλαδέψεις στο πρώτο κλαδί.

eythymios 21-10-18 01:54

5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απόψεις ....μετά απο προτροπή ενος φίλου που ασχολείται με φυτά (ερασιτεχνικά πάντα) τα συμμαζέψαμε λίγο και η ροδιά περνάει θεματάκι(πιθανώς και λόγω εποχής απο ότι μου είπε)....απλά πέσανε στα χέρια μου και αυτά

eythymios 21-10-18 01:55

2 Συνημμένο(α)
περιμένω τις γνώμες και για αυτά....ευχαριστώ

My Nellie 26-10-18 00:35

Κάτι πρέπει να κάνεις με τις φωτογραφίες σου, Ευθύμιε :icon_biggrin:
Απ' όσο βλέπω πρόκειται για 2 διαφορετικά (?) άτσερ/γιαπωνέζικα σφενδάμια, έναν πυράκανθο και τα άλλα δύο? τι είναι?

Το πρώτο απ' τα δύο σφενδάμια φαίνεται με αρκετά ικανοποιητικό κορμό, το δεύτερο το βλέπω να είναι νεώτερο.
Το μεγάλο σφενδάμι αφού ρίξει τα φύλλα του θα πρέπει να το κλαδέψεις βαθειά, αλλά κυρίως να μειώσεις το ύψος. Έχεις αποφασίσει πόσο μεγάλο θέλεις το μπονσάϊ αυτό? Την καρατόμηση θα έλεγα να την αφήσεις για τέλος χειμώνα/νωρίς την άνοιξη, όταν αρχίζουν να κυκλοφορούν οι χυμοί του δένδρου, ώστε να μειώσεις τον κίνδυνο εμφάνισης νέκρωσης κάτω από το σημείο τομής.

Αν μας ανεβάσεις καλλίτερες φωτογραφίες σίγουρα θα έχουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις :icon_biggrin:

i-pap 26-10-18 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από My Nellie (Μήνυμα 114666)
Κάτι πρέπει να κάνεις με τις φωτογραφίες σου, Ευθύμιε :icon_biggrin:

Απ' όσο βλέπω πρόκειται για 2 διαφορετικά (?) άτσερ/γιαπωνέζικα σφενδάμια, έναν πυράκανθο και τα άλλα δύο? τι είναι?

Το πρώτο απ' τα δύο σφενδάμια φαίνεται με αρκετά ικανοποιητικό κορμό, το δεύτερο το βλέπω να είναι νεώτερο.

Το μεγάλο σφενδάμι αφού ρίξει τα φύλλα του θα πρέπει να το κλαδέψεις βαθειά, αλλά κυρίως να μειώσεις το ύψος. Έχεις αποφασίσει πόσο μεγάλο θέλεις το μπονσάϊ αυτό? Την καρατόμηση θα έλεγα να την αφήσεις για τέλος χειμώνα/νωρίς την άνοιξη, όταν αρχίζουν να κυκλοφορούν οι χυμοί του δένδρου, ώστε να μειώσεις τον κίνδυνο εμφάνισης νέκρωσης κάτω από το σημείο τομής.

Αν μας ανεβάσεις καλλίτερες φωτογραφίες σίγουρα θα έχουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις :icon_biggrin:

Αλεξάνδρα αυτό με την καρατόμηση που λες και ότι πρέπει να γίνει τέλος χειμώνα και όχι αρχές, για να μειωθεί ο κίνδυνος νέκρωσης είναι ενδιαφέρουσα πληροφορία. Υφίσταται στα ιαπωνικά σφενδάμια μόνο ή και σε ντόπια campestre, monspessulanum ή άλλου είδους φυλλοβόλα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Chef 27-10-18 13:33

Νομίζω ότι τα σφενδάμια πρέπει να κλαδεύονται 2 εβδομάδες από τότε που θα πέσουν όλα τα φύλλα, γιατί τότε σταματούν να κυκλοφορούν οι χυμοί και έχουν την λιγότερη αιμοραγία. Αφήνουμε μερικά εκατοστά ξύλο πάνω από το επιθυμητό σημείο, που θα το αφαιρέσουμε τον επόμενο χρόνο, αφού νεκρωθεί.

My Nellie 27-10-18 21:28

Σωστό είναι κι αυτό που λέει ο Ανδρέας.
Είναι μία διαφορετική προσέγγιση που ακολουθείται.
Προσωπικά, έχω κλαδέψει το άτσερ το φθινόπωρο και σε δύο από τα κλαδιά αντιμετώπισα αυτό το φαινόμενο του die back.
Στην μεγάλη τομή του κορμού που έκανα και πάλι φθινόπωρο, δεν είχα κάποιο θέμα.
Φέτος, θα κλαδέψω και θα μειώσω το ύψος (είχα κάνει λάθος εκτίμηση....) νωρίς την άνοιξη. Δεν θα το διακινδυνεύσω... Είναι η εποχή που έχουν αρχίσει να φορτίζουν μπαταρίες τα φυτά κι η ανάπτυξη που θα ακολουθήσει είναι σύμμαχος στην επούλωση των πληγών. Κι επειδή είναι ακόμη νωρίς, δεν υπάρχει και το φαινόμενο της "αιμορραγίας"
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chef (Μήνυμα 114668)
... ...Αφήνουμε μερικά εκατοστά ξύλο πάνω από το επιθυμητό σημείο, που θα το αφαιρέσουμε τον επόμενο χρόνο, αφού νεκρωθεί.

Και φροντίζουμε να κλαδεύουμε πάνω από ένα μάτι. Το οποίο βέβαια το επιλέγουμε ανάλογα με την θέση που έχει στο κλαδί, δηλ. να βρίσκεται στην κατεύθυνση που θέλουμε να ακολουθήσει το κλαδί μας.

i-pap 27-10-18 22:18

Στα σφενδάμια που βρίσκουμε στην Ελλάδα τα οποία ανέφερα παραπάνω θα ήταν καλύτερο εν τέλει να γίνει αυστηρό κλάδεμα διαμόρφωσης μόλις ρίξει φύλλα ή τέλος του χειμώνα ή δεν τα επηρεάζει το ίδιο όπως τα ιαπωνικά;

My Nellie 28-10-18 14:58

Εγώ δεν γνωρίζω.
Ίσως ο Κώστας/migiaki να ξέρει σχετικά και αν δει την συζήτηση να σχολιάσει...

Ανιχνευτής 28-10-18 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από i-pap (Μήνυμα 114670)
Στα σφενδάμια που βρίσκουμε στην Ελλάδα τα οποία ανέφερα παραπάνω θα ήταν καλύτερο εν τέλει να γίνει αυστηρό κλάδεμα διαμόρφωσης μόλις ρίξει φύλλα ή τέλος του χειμώνα ή δεν τα επηρεάζει το ίδιο όπως τα ιαπωνικά;

εχοντας εμπειρια απο monspesulanum και field maple θα ελεγα πως μπορεις και στις δυο περιπτωσεις ανετα !

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.