Forum για τα Bonsai

Forum για τα Bonsai (http://www.mybonsai.gr/vb/index.php)
-   Δοχεία/Ποτς (http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=73)
-   -   Δοχεία από πέτρα (http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=7192)

antonisxania 30-01-17 18:06

Δοχεία από πέτρα

5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στο φόρουμ. Εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα εύρεσης δοχειων από το τοπικό εμπόριο ξεκίνησα δειλά στην ιδιοκατασκευή μερικών. Μετά από πολύ ψάξιμο σε βραχωδη σημεία της περιοχής μου μετά από πολλά ακούσια σπασίματα πετρών επιτέλους έφτασα σε κάποιο αποτέλεσμα. Μπορείτε να δείτε παρακάτω μερικές από αυτές. Το θετικό είναι ότι μπορώ να δημιουργήσω ποικίλα μεγέθη και αν εξαιρέσουμε το μεγαλύτερο βάρος που προσωπικά δεν μου δημιουργεί πρόβλημα έχω λύσει το θέμα εξευρεσης pot.

antonisxania 30-01-17 18:09

3 Συνημμένο(α)
Μερικές ακόμα φώτο

nikkey 30-01-17 20:47

Πολυ καλο το αποτελεσμα.Εαν ταιριαξεις σωστα το δεντρο σε καποιο πετρινο ποτ,μπορει το αποτελεσμα να ειναι θεαματικο.
Δοκιμασε να βρεις και να δουλεψεις σε ηφαιστειογενη πετρωματα κοινως λαβα,ειναι πολυ ελαφρια,δουλευονται πολυ πιο ευκολα στην διαμορφωση τους,και λογω της πορωδους επιφανειας τους βοηθανε κατα πολυ στον καλο αερισμο των ριζων και κατα συνεπεια στην καλυτερη αναπτυξη τους.

antonisxania 30-01-17 21:51

Σε ευχαριστώ πολύ. Λάβα στην Κρήτη μάλλον απίθανο να βρεθεί. Αντί αυτού υπάρχουν πάρα πολλά πετρωματα όπως ο πορολιθος που λόγω της φύσης του είναι ευκολοδουλεφτα. Υπάρχουν αρκετές επιλογές μόνο χρόνο εργαλεία και όρεξη χρειάζεται.

My Nellie 31-01-17 01:45

Με το καλό η νέα σου προσπάθεια Αντώνη!
Συμφωνώ με τον Νίκο ότι μπορεί να επιτύχεις εντυπωσιακό αποτέλεσμα με μία καλοδουλεμένη πέτρα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonisxania (Μήνυμα 112182)
... ... πετρωματα όπως ο πορολιθος που λόγω της φύσης του είναι ευκολοδουλεφτα... ...

Κι ο πορόλιθος νομίζω ότι είναι ελαφρύ υλικό, ή κάνω λάθος?

ΥΓ : Τις τρύπες αποστράγγισης/στερέωσης δεν είδα :icon_biggrin:

antonisxania 31-01-17 10:03

Ευχαριστώ πολύ. Ο πορολιθος είναι μαλακό πετρωμα αλλά εξίσου βαρύ με τα υπόλοιπα. Τρύπες υπάρχουν αλλά δεν φαίνονται. Στις επόμενες φωτογραφίες που θα είναι κοντινες θα φανούν καθαρά.

Ανιχνευτής 31-01-17 11:23

η λαβα πωλειται σε μαντρες σε σχετικα πολυ χαμηλη τιμη ...
15 λεπτα το κιλο !
δοκιμασε... αξιζει το κοπο .

antonisxania 31-01-17 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ανιχνευτής (Μήνυμα 112187)
η λαβα πωλειται σε μαντρες σε σχετικα πολυ χαμηλη τιμη ...
15 λεπτα το κιλο !
δοκιμασε... αξιζει το κοπο .

Μεγάλα κομμάτια ;

Ανιχνευτής 31-01-17 12:21

ναι αμε ..εχω φτιαξει κι εγω ενα.

antonisxania 05-02-17 19:39

3 Συνημμένο(α)
Σχεδόν ανοιξιάτικη η ημέρα στα Χανιά υπενθυμίζει ότι η άνοιξη και οι μεταφυτεύσεις πλησιάζουν.
Κατά την διάρκεια της πρωινής βόλτας συλλέχθηκε η πέτρα και με την επιστροφή στην οικία ξεκίνησαν οι εργασίες.
Η πέτρα βάρους 6 kgr περιπου μετατράπηκε σε pot βαρους 1,4 kgr διαστάσεων εσωτερικών εκμεταλευσιμων διαστάσεων 25 x 13 x 8 cm.
Το εντυπωσιακό για εμένα είναι το πάχος των πλευρών όπου στα λάγια δεν ξεπερνάει το 1,5 cm με αποτέλεσμα την δραστική μείωση του βάρους και την αύξηση της χωρητικότητας στον μέγιστο δυνατό βαθμό.

antonisxania 05-02-17 19:52

4 Συνημμένο(α)
Συνέχεια...και στο τέλος μια προσομοίωση υποδοχής αγριελιάς .

dikos 05-02-17 23:14

Ωραία δουλειά, μπράβο!

pako 06-02-17 13:31

πολύ ομορφα τα πετρινα ποτ!! Κι εχεις και τη χαρα του diy. Μπραβο!

antonisxania 06-02-17 20:14

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Πέραν της χαράς της δημιουργίας, του πρακτικου μέρους εύρεσης pot για την επερχόμενη περίοδο μεταφυτευσης αυτή η ασχολία παράλληλα με την φροντίδα των δέντρων θεωρώ ότι προσδίδει μια ολοπλευρη διάσταση στο χόμπυ μας. Μπορεί να κατασκευασεις ένα pot εξατομικευμένο για το δέντρο που σε ενδιαφέρει τουλάχιστον σε διαστάσεις για δέντρα που τους ταιριάζει η πέτρα.

Αιμιλία 12-02-17 18:34

:150492::150492::150492:

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.