PDA

Επιστροφή στο Forum : αραχνιασεεεε βοηθεια!!!

mybonsai
17-06-09, 17:47
mixxanobios
Μέλος
Θέμα: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 2:20 am

Σε ενα δεντρακι Serissa Foetida ενω πριν 2 βδομαδες ηταν καταπρασινο....τωρα εχει αρχισει κ κιτρινιζει πεφτουν φυλλα...
Βγαζω το γλαστρακι και τι βλεπω κατι ξανθα (κατσαριδο) αραχνακια!!!! Τρελλαθηκα! το βουτιξα στο νερο.... γιατι δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP :affraid::affraid:

Μπορει να ειναι ακαρεα... τετρανυχος ψεκασμα με omite ???

εδω εχει καποιες πολυ χρησιμες πληροφοριες!

http://www.valentine.gr/insects_gr.php

--------------------------------------------------------------------------

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 3:37 am

Πολύ καλή σελίδα αυτή που έβαλες, και χρήσιμη στο να μας κατατοπίσει για τους πιο συνηθισμένους εχθρούς των μπονσάι μας.
Έλεγξε την Σέρισσα αν έχει αραχνίτσες στο κάτω μέρος των φύλλων. Αν δυσκολεύεσαι να τις δείς, ψάξε για λεπτό ιστό στο ίδιο μέρος. Δεν ξέρω αν ο Τετράνυχος διαχειμάζει και στο χώμα ή στις ρίζες. Αυτό καλύτερα θα μας το πουν οι δασολόγοι και οι γεωπόνοι μας.
Αν όντως είναι Τετράνυχος, ψέκασε με Omite.
Ψάξε επίσης μήπως συντρέχουν άλλοι λόγοι που κιτρινίζουν τα φύλλα (π.χ. φάση προσαρμογής, φώς, πότισμα, θερμοκρασία, κλπ)

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 4:16 am

Από όσο ξέρω τετράνυχος είναι οπότε καλά έκανε και το φαρμάκωσε, για το που διαχειμάζει δεν ξέρω να σας πω :820492:

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: ..........!!!!!!!!!!!! Τρι Feb 03, 2009 10:59 am

Το πρόβλημα ειναι αλλου.... πως δημιουργήθηκαν (εμφανιστηκαν) αυτα τα αραχνακια?
Εχτες εκανα μια πατεντα... Το ποτισα με οινοπνευμα.... μετα με σαπουνονερο.... και μετα παλι βουτιγμα σε καθαρο νερο... Δεν ξαναειδα ζωυφιο!!! (δεντρακι 8α εχω μετα απο ολα αυτα?)
Μηπως να ξεχακασω με OMITE ολα τα δεντρακια μου??? Tα αραχνακια δεν τα ειδα επανω στα φυλλα αλλα επανω στο χωμα. Τρυπωναν μεσα στο γλαστρακι..... Ειναι παρα πολυ μικρα... Πιο μικρα και απο κεφαλι καρφιτσας!

Το προβλημα μου ειναι πως μεσα στο σπιτι βρέθηκαν αραχνακια....

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 1:38 pm

ΜΕ ΣΚΕΤΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΠΟΤΙΣΕΣ?????? :affraid::affraid::affraid:
Το καυτηρίασες για τα καλά το καημένο! Τα επόμενα ποτίσματα φρόντισε να είναι πλούσια (άσε μπόλικο νερό να τρέχει στο χώμα) για να ξεπλυθεί σαν μπουγάδα, αν και ό,τι ζημιά ήταν να γίνει έγινε. Η αλκοόλη έχει την ιδιότητα να στεγνώνει το νερό. Ας ελπίσουμε ότι το βούτηγμα σε καθαρό νερό που του έκανες ήταν για αρκετή ώρα και διόρθωσε το πρόβλημα.
Ο Τετράνυχος θέλει ξηρή ατμόσφαιρα για να αναπτυχθεί. Το σίγουρο είναι ότι σου ήρθαν απ' έξω με κάποιο καινούργιο φυτό ή ακόμα και με τον αέρα από γειτονικά δέντρα.
Δεν είμαι σίγουρη πάντως, αλλά σαν κάτι να πήρε το μάτι μου και για τετράνυχο που πάει στη ρίζα... έχει αρκετά είδη, άντε να βγάλεις άκρη.
Η περίοδος που εμφανίζεται κανονικά ο Τετράνυχος είναι περίπου στις 10-15 Ιουνίου, αλλά εάν του δωθούν οι κατάλληλες συνθήκες, εμφανίζεται και νωρίτερα (όπως πχ το περιβάλλον του σπιτιού μας).
Να ξέρεις ότι σιχαίνονται την υγρασία, οπότε καλά θα κάνεις να ψεκάζεις τα φύλλα με νερό τακτικά και να βάλεις δίσκο με χαλικάκι και νερό κάτω από τη γλάστρα σου.
Καλό είναι να μην μπλέκεις με φυτοφάρμακα όταν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος, γιατί εκτός του ότι είναι επικίνδυνα για την υγεία μας, τα ζωύφια αποκτούν και ανθεκτικά στελέχη και μετά τα φάρμακα δεν τους κάνουν τίποτα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι τακτικός έλεγχος για επανεμφάνιση και μόλις δεις την αρχή μίας προσβολής, τότε να ψεκάζεις.
Εφόσον είδες ότι είναι πολλά, τότε να ψεκάσεις με Omite τη Σέρισσα και κάνε έλεγχο στα υπόλοιπα φυτά (φύλλα, ρίζα, χώμα). Άν δεις και την παραμικρή κίνηση στα υπόλοιπα, τότε ψέκασέ τα κι εκείνα.

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 2:14 pm

Ευχαριστω πολυ!!!! Πηγα να βρω OMITE αλλα δεν βρηκα πουθενα.... μου εδιναν διαφορα αλλα... Τελικα αγορασα ενα που αναγραφει οτι ειναι για ακαρεα κ για τα αυγα τους κ διαφορα αλλα ζιζανια. TRIONA της BASF. (http://www.agro.basf.gr/gr/productCatalogue/ProductRecommendationSubmit.do?productId=-16197) Ο κυριος στο φυτωριο μου ειπε οτι κανονικα δεν επρεπε τετοια εποχη να εχεις ζιζανια.... Μπορει λεει να φταιει το κοπροχωμα δημιουργησε μεγαλη θερμοκρασια...
Αγορασα νεο χωμα: Εχει ξανθια τυρφη κ μαυρη τυρφη. Περλιτη ενα λιπασμα και κατι αλλα...

Μηπως να κανω μεταφυτευση?

bilys
Μελος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 2:50 pm

εγω περυσι εβαλα στο ψεκαστηρι ξυδι και λιγο οινοπνευμα,τυλιξα με σακουλα τη γλαστρα και ψεκασα δυο φορες ανα 5 μερες και οκ
πιστευω οτι η υγρασια το ευνοει!!!οπως επισης και ο ελλειπης φωτισμος-αερισμος...

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 3:14 pm

μπερδευτικα.... ψεκασες μονο τα φυλλα? μεσα στο χωμα εριξες? η σακουλα τι κανει? Smile sorry απλα δεν καταλαβα την διαδικασια...

liakos
Μέλος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 5:22 pm

Επειδή σαν δασολόγος οι γνώσεις ,ως προς την προστασία των φυτών, που έχω πάρει είναι περισσότερο παθητικές και φυσικές , δηλαδή αποφυγή προσβολών κλπ.
Αναρωτιέμαι αν είναι υπερβολή η χρησιμοποίηση τόσων φυτοπροστατευτικών και τόσο συχνά.
Και μιλάμε για φυτά που που τα βάζουμε μέσα στο σπίτι οπότε θα μένουν κάποια υπολείμματα.
Αυτή είναι άποψη μου! και εννοειται πως δεν αρνούμαι την χρήση φυτοπροστατευτικών απλά με φειδώ και μεγάλη προστασία.

stratoz
Moderator
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 03, 2009 9:34 pm

Το Δεντρο το ξαναειδες?

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τετ Feb 04, 2009 12:15 am

το δεντρακι μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα... και ζωα κ τερατα δεν υπαρχουν επανω του... θα διξει σε καμια 10 μερες.....

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τετ Feb 04, 2009 1:15 am

Λιάκο συμφωνώ μαζί σου ότι η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη και να μην ξεχνάμε ότι τα φάρμακα αυτά είναι και καρκινογόνα και θέλει μεγάλη προσοχή κατά τη χρήση τους.
Η πρόληψη δυστυχώς όμως δεν πετυχαίνει πάντα και σε περίπτωση βαριάς προσβολής είναι αναπόφευκτα.

Κατά τον ψεκασμό, πρέπει πάντα να φοράμε γάντια μιας χρήσεως και μάσκα. Τα ρούχα μας αφού ψεκάσουμε και μετά τα βγάζουμε αμέσως. Ο ψεκασμός, επίσης, πρέπει να γίνεται έξω σε ανοιχτό χώρο και όχι μέσα στο σπίτι.

Μηχανόβιε καλό ακούγεται και αυτό που πήρες, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο για να σου πω περισσότερα. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης και τις προφυλάξεις.

Η ξηρασία τα ευνοεί, και όχι η υγρασία!

Διάβασα επίσης ότι υπάρχουν πολλά είδη που είναι πιο ενεργά το Φθινόπωρο ή την Άνοιξη και διαχειμάζουν σε ρωγμές του κορμού των δέντρων ή κάτω από φύλλα στο χώμα.
Διαβάστε και την παρακάτω σελίδα:

http://www.ext.colostate.edu/PUBS/insect/05507.html#top#top

mixxanobios
Μέλος
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Δευ Feb 09, 2009 4:27 pm

Μας αφησε χρονους το δεντρακι...

αστα κ ηταν απο τα πιο ομορφα δεντρακια που ειχα!!! Αυτο ειχα επανω στο τραπεζι που ετρωγα...
Εκανα το κολπο με το ξυραφακι στον κορμο και τιποτα απο πρασινιλα....

Εκοψα μερικα κλαδακια και τα εβαλα στο χωμα... μπας κ πεταξουν απο εκει....

αστα χαλια ειμαι... :715702:

Τακης
Admin
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Δευ Feb 09, 2009 4:33 pm

καθολου περιεργο μετα απο αυτα που περασε....
Απλα να σου γινει μαθημα να μην ξανακανεις πειραματα....
Το ξεπερνας και συνεχιζεις...

elsa
Moderator
Θέμα: Απ: αραχνιασεεεε βοηθεια!!! Τρι Feb 10, 2009 12:41 am

Μηχανόβιε μην στεναχωριέσαι. Εγώ να δείς πόσα δέντρα έχασα μέχρι να μάθω και να εμπεδώσω αυτά που έμαθα! Και για κάθε δέντρο που έχω χάσει, με πονάει ακόμα. Αλλά αν δεν κάνεις λάθη δεν μαθαίνεις. Δυστυχώς έτσι είναι σε όλα τα πράγματα.
Εύχομαι να πιάσουν τα κλαδάκια! :259345:

manos
17-06-09, 23:20
οταν υπαρχουν αραχνες δεν τα βουταμε στο νερο γιατι πολλαπλασιαζονται επειδη στεγνωνει ελαφρως και μετα εκτειθεται στη ζεστη. αντι ομιτε βαλε την αλλη φορα talstar (4 σταγονες σε ενα ψεκαστηρι γεματο με νερο) και ψεκαζε 1 φορα την εβδομαδα.

mariana
18-06-09, 10:16
Ρε παιδιά έχω αραχνοφοβία, εδώ στην Κυψέλη ευτυχώς δεν έχει πολύ πράμα, μόλις πήρα τα bonsai μαζεύτηκαν, έλεος που τα μυρίστηκαν?

jean-zac
18-06-09, 15:55
Το παρτυ όλοι το μαθαίνουν και έρχονται !!(Δωρεάν φαγητό)

jean-zac
18-06-09, 15:57
Μήν κλικάρης επάνω της γιατί περπατάει !!!!!!!!!Προσοχή !!!

jean-zac
18-06-09, 16:04
Αλλά πάρε και την λύση !!!!! (με κλικ στην φωτό ) ή τον Bob.Με ένα κλικ και αυτός θα τις καθαρίσει.

mariana
19-06-09, 14:02
Μήν κλικάρης επάνω της γιατί περπατάει !!!!!!!!!Προσοχή !!!

Πολύ αργά!!!!!! αηδία...............