PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι γλάστρας μπονσάι 2

Nightenigma
22-05-09, 19:18
Αγαπητέ Nightenigma όλα μου τα φυτά δεν γίνανε για επίδειξη.Γίνανε μόνο για προσωπική ευχαρίστηση και να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να κάνω κάτι.Μετά απο σχεδόν 30 χρόνια εμπλοκής έχει επέλθει ο κορεσμός και τα ενδιαφέροντα έχουν αλλάξει.Απλά τώρα τα συντηρώ.Η γλάστρα ήτανε πάντα για εμένα το τελευταίο πράγμα.

Φίλε μου καλέ, αφού ασχολείσαι 30 χρόνια με αυτή την τέχνη θα γνωρίζεις βεβαιως ότι Bon-Sai είναι η αρμονία ανάμεσα στο δέντρο και το δοχείο. Αλλιώς θα λεγόταν μόνο Bon. Aντιλαμβάνομαι, βεβαίως, ότι στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις ποικιλία από Bonsai Pots.
Οπως προανέφερα το δεντράκι σου είναι πολύ ωραίο και απλά εξέφρασα τη γνώμη μου για το δοχείο. :480608::961605:

Τακης
22-05-09, 20:18
στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις ποικιλία από bonsai pots.
... και για μεγαλα δενδρα ειναι και ιδιαιτερα ακριβες. Και αν μιλαμε για ενα δενδρο παλεύεται, αλλα αν καποιος εχει μερικα, πρεπει να ακουμπησει ενα σεβαστο ποσο.... :480608::279916:

Nightenigma
23-05-09, 00:06
... και για μεγαλα δενδρα ειναι και ιδιαιτερα ακριβες. Και αν μιλαμε για ενα δενδρο παλεύεται, αλλα αν καποιος εχει μερικα, πρεπει να ακουμπησει ενα σεβαστο ποσο.... :480608::279916:

Σε μένα το λες?:986390: Να δεις λεφτά που ακούμπησα το 2007-08 για γλάστρες από το εξωτερικό. Και τρόμαξα μη και σπάσουν μέχρι να έρθουν κιόλας...:715702:

Τακης
23-05-09, 01:23
Σε πιστευω...
Ειναι πανακριβες!! :820492:

glyn
23-05-09, 01:42
και ομως, υπαρχουν διαφοροι τροποι να δημιουργησουμε τα δικα μας δοχεια, υπαρχουν οδηγιες στο νετ για διαφορες τεχνικες, επισης μια επαφη με εναν κεραμοποιο θα μας μειωσει κατα πολυ το κοστος ειδικα αν γινει καλουπι και κανουμε ολοι μαζι μια παραγγελια.
Σχετικα με το θεμα της γλαστρας τωρα, θα συμφωνησω οτι το ολοκληρωμενο bonsai ειναι αυτο που θα μπει στην ρηχοτερη δυνατον γλαστρα, ομως εφοσον βρισκεται ηδη σε δοχειο, οποιουδηποτε μεγεθους, δεν παυει να ειναι μπονσαι.

Τακης
23-05-09, 01:50
εφοσον βρισκεται ηδη σε δοχειο, οποιουδηποτε μεγεθους, δεν παυει να ειναι μπονσαι.
Αυτο θεωρειται δεδομενο.
Μη το ξαναπιασουμε και το δει ο Χαρης και ξαναρχισει!!! :991552::150492::150492:

glyn
23-05-09, 01:52
Αυτο θεωρειται δεδομενο.
Μη το ξαναπιασουμε και το δει ο Χαρης και ξαναρχισει!!! :991552::150492::150492:

:991552: για αυτο το ειπα!!!

mixanobios
23-05-09, 05:36
:991552: για αυτο το ειπα!!!

ετσι ετσι....:) αυτη η συζητηση μου αρεσε πολυ! :) :035::150492:

Τακης
23-05-09, 14:17
Το ξερουμε αυτο!!! Το καταλαβαμε!!! :247972::247972::97669:

stratoz
23-05-09, 15:43
Επειδη εγω ειμουν απων Χαρη μπορεις να μου επαναλαβεις λιγο πιο ηταν το θεμα
που δημηουργηθηκε?:820492::035::035:

lena
23-05-09, 18:16
Επειδη εγω ειμουν απων Χαρη μπορεις να μου επαναλαβεις λιγο πιο ηταν το θεμα
που δημηουργηθηκε?:820492::035::035:

Ελεος Στράτο, τι απορίες είναι κ αυτές που έχεις.
Μη τον προκαλείς θα ξεκινήσει πάλι.:affraid::991552:

stratoz
23-05-09, 19:16
Mια ερωτηση εκανα Λενα?:820492:

glyn
23-05-09, 22:15
:991552: ξερει τι λεει η Λενα...ειχαμε ενα θεμα με τον Χαρη που καναμε αμαν και πως να το κλεισουμε, οποτε μην του βαζουμε φιτιλιες και ξαναρχισει το παλικαρι μας...το θεμα με λιγα λογια ηταν οτι ο Χαρης δεν θεωρει μπονσαι οποιο δεντρο δεν ειναι σε γλαστρα βαθους λιγων εκατοστων.

liza
24-05-09, 00:40
:991552: ξερει τι λεει η Λενα...ειχαμε ενα θεμα με τον Χαρη που καναμε αμαν και πως να το κλεισουμε, οποτε μην του βαζουμε φιτιλιες και ξαναρχισει το παλικαρι μας...το θεμα με λιγα λογια ηταν οτι ο Χαρης δεν θεωρει μπονσαι οποιο δεντρο δεν ειναι σε γλαστρα βαθους λιγων εκατοστων.

λιγων εκατοστων???:affraid::affraid:
δεν τον υποστηρίζω...αλλα μιλούσε για τις γλάστρες που δεν ειναι για μπονσαι!!!:P :P

stratoz
24-05-09, 16:31
Ε τοτε συμφωνω μαζι του,αν ειναι ετσι δεν θα ονομαζοταν Bon-Δεντρο Sai-πιατο
ρηχη γλαστρα.Θα ονομαζοταν Μπον........,ετσι νομιζω κι εγω χωρις να υποστηριζω κανεναν,ετσι γραφουν τα βιβλια και οι σελιδες του Νετ.

glyn
24-05-09, 19:10
τοτε τα kengai δεν ειναι bonsai αφου πρεπει να ειναι σε βαθια γλαστρα, Στρατο αστο, το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα και υπαρχουν διαφωνιες απο ολους και ολοι εχουν τα επιχειρηματα τους, εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι δεν υπαρχουν γραμμενες συγκεκριμμενες προδιαγραφες για το βαθος της γλαστρας, εκτος και αν μου διαφευγουν αυτες οι προδιαγραφες, οποτε παω πασο, αλλα να δω τα reference πρωτα.

Perkos
24-05-09, 23:40
Συγνωμη που ξαπιανω και εγω παλι το θεμα, αλλα δεν κρατιεμαι ! ( Παντα με αγαθη διαθεση και καλοπροαιρετα ε!)
Αν λοιπον, τα δυο δομικα στοιχεια, για να χαραχτηριστει μια δημιουργια ως μπονσαι ειναι ΔΕΝΤΡΟ και ΡΗΧΗ ΓΛΑΣΤΡΑ τοτε . . .
Εκτος απο τα Κengai ΔΕΝ ειναι μπονσαι και . . .
Οι δημιουργιες δασακια, γιατι δεν ειναι σε ρηχη γλαστρα, αλλα σε επιπεδη πετρα.
Τα διαφορα yamadori που φωτογραφιες τους ειδαμε εδω στο φορουμ, γιατι δεν ειναι σε ρηχη γλαστρα, αλλα μεσα σε σχισμες βραχων, τοιχους παλιων σπιτιων, ακομα και σε κεραμμυδια, και
Οι Αζαλεες, οι πυρακανθοι κ.α, γιατι δεν ειναι δεντρα, ειναι θαμνοι !

jean-zac
25-05-09, 09:27
Με και χωρίς τις παρατηρήσεις σας εγώ σας αγαπάω όλους και δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κανέναν.Γι αυτό συνεχίζω να βρίσκομαι εδώ ακόμη.Το ουδέτερο μάτι σας θα με βελτιώσει και θα αρχίσω τις οικονομίες για μερικά πότ.(αν και θα ήθελα να μπορούσα να τα φτιάξω μόνος μου).Θα πρέπει να κάνω περικοπές από τα έξοδα για τα ελικόπτερα .Το λέω και πάλι .Για όλα φταίει ο Κύριος Τάκης ( με την καλή έννοια !!) που με ξαναέβαλε στό χώρο των μπονσάι.Πάντως να είστε καλά όλοι σας και άντε να κανονίσουμε και ένα νέο ραντεβού συνάντησης με την ομάδα ΚΟΒΑΛΣΚΙ και εσάς..

Nightenigma
25-05-09, 09:50
Συγνωμη που ξαπιανω και εγω παλι το θεμα, αλλα δεν κρατιεμαι ! ( Παντα με αγαθη διαθεση και καλοπροαιρετα ε!)
Αν λοιπον, τα δυο δομικα στοιχεια, για να χαραχτηριστει μια δημιουργια ως μπονσαι ειναι ΔΕΝΤΡΟ και ΡΗΧΗ ΓΛΑΣΤΡΑ τοτε . . .
Εκτος απο τα Κengai ΔΕΝ ειναι μπονσαι και . . .
Οι δημιουργιες δασακια, γιατι δεν ειναι σε ρηχη γλαστρα, αλλα σε επιπεδη πετρα.
Τα διαφορα yamadori που φωτογραφιες τους ειδαμε εδω στο φορουμ, γιατι δεν ειναι σε ρηχη γλαστρα, αλλα μεσα σε σχισμες βραχων, τοιχους παλιων σπιτιων, ακομα και σε κεραμμυδια, και
Οι Αζαλεες, οι πυρακανθοι κ.α, γιατι δεν ειναι δεντρα, ειναι θαμνοι !

Επειδή νομίζω πως η συζήτηση για τις γλάστρες ξεκίνησε από μένα να τονίσω οτι δεν μίλησα για ρηχή γλάστρα άλλα μια κατάλληλη οβάλ γλάστρα. Σίγουρα δεν είναι όλα τα δοχεία για Bonsai ρηχά. Ανάλογα με το στυλ του δέντρου και την τεχνοτροπία πάει και το δοχείο.
Γνώμη μου όμως είναι πως Bonsai δεν νοέιται αν μιλάμε μόνο για το δέντρο. Η αρμονία είναι αυτό που το κάνει όμορφο. Εχω δει στο παρελθόν πανέμορφα δέντρα που "χάσανε¨ πολύ λόγο δοχείου.
Θα συμφωνήσω μάλιστα με τον φίλο Jean στο οτι είναι πολύ όμορφο να φτιάχνεις κάτι μόνος σου, αρκεί αυτό να ταιριάζει και το σύνολο Δέντρο-Γλάστρα.:480608::)

liza
25-05-09, 10:51
Επειδή νομίζω πως η συζήτηση για τις γλάστρες ξεκίνησε από μένα να τονίσω οτι δεν μίλησα για ρηχή γλάστρα άλλα μια κατάλληλη οβάλ γλάστρα. Σίγουρα δεν είναι όλα τα δοχεία για bonsai ρηχά. Ανάλογα με το στυλ του δέντρου και την τεχνοτροπία πάει και το δοχείο.
Γνώμη μου όμως είναι πως bonsai δεν νοέιται αν μιλάμε μόνο για το δέντρο. Η αρμονία είναι αυτό που το κάνει όμορφο. Εχω δει στο παρελθόν πανέμορφα δέντρα που "χάσανε¨ πολύ λόγο δοχείου.
Θα συμφωνήσω μάλιστα με τον φίλο jean στο οτι είναι πολύ όμορφο να φτιάχνεις κάτι μόνος σου, αρκεί αυτό να ταιριάζει και το σύνολο Δέντρο-Γλάστρα.:480608::)

συμφωνω απολυτα μαζι σου...:150492:

paulos
25-05-09, 14:32
βασικα νομιζω οτι ειναι πολυ υποκειμενικο να λες ενα δεντρο bonsai αφου με τον ορο αυτο εννουμε δεντρο μεγαλης ηλικας η που δειχνει μεγαλης σε καταλληλο για αυτο δοχειο,αλλα καταλληλο μπορει να ειναι για τον καθενα κατι διαφορετικο αναλογα με τα γουστα του,επισης ενα δεντρο δεν ειναι απαραιτητο να εχει ενα απο τα σχηματα που υπαρχουν για να λεγετε bonsai αν απο μονο του θυμιζει ηλικιωμενο δεντρο γιατι κανενα δεντρο στη φυση δεν ειναι ιδιο π.χ στον κηπο μας εχουμε μια βερικοκια 50 χρονων η οποια αν την δεις νομιζεις οτι φυτευτηκε πριν 2 χρονια! αρα μπορει να υπαρχει μια γενικη συμβουλη για τη δημιουργια ενος bonsai αλλα με δυματοτητα παρεκτροπεις απο αυτη και να μην κολλαμε στο θελω ενα συγκεκριμενο στιλ βιαζοντας τα δεντρα να μοιασουν σε αυτο

paulos
25-05-09, 14:37
http://www.facebook.com/photo_search.php?page=8&oid=2218244803&aid=-1&auser=&view=all#/photo_search.php?page=9&oid=2218244803&aid=-1&auser=&view=all

δειτε σε αυτο το γκρουπ φωτογραφιες απο bonsai ανω των 300 χρονων τα οποια δεν ειναι σε ρηχα ποτ!!!!!!!

philip
25-05-09, 16:41
http://www.facebook.com/photo_search.php?page=8&oid=2218244803&aid=-1&auser=&view=all#/photo_search.php?page=9&oid=2218244803&aid=-1&auser=&view=all

δειτε σε αυτο το γκρουπ φωτογραφιες απο bonsai ανω των 300 χρονων τα οποια δεν ειναι σε ρηχα ποτ!!!!!!!
Τα μπονσαι τα χωρίζουμε σε κατηγοριες ανάλογα με το υψος τους. Υπάρχει σχετικο θέμα στο φορουμ.

paulos
25-05-09, 17:09
ειναι γνωστο αυτο
δεν καταλαβαινω ομως το λογο αναφορας αυτης δεδομενου οτι μιλαμε γι=ενικα για τα bonsai

philip
25-05-09, 17:20

Τα large tree τα βάζουμε σε large pot

Nightenigma
25-05-09, 17:54

Και πάλι ρηχά είναι όμως, συγκριτικά με το μέγεθος τους. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να πεις ένα όχημα, με 2 ρόδες, αυτοκίνητο. Γνώμη μου είναι πως δεν μπορείς. Το ίδιο ισχύει, και πάλι κατά την ταπεινή μου άποψη, με τα bonsai. Ενα οποιοδήποτε δεντράκι ΔΕΝ είναι Bonsai αν δεν πληρεί κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και το δοχείο.

Τακης
25-05-09, 20:36
Ενα σωστο μπονσαι ειναι δενδρο με σωστες αναλογιες, σωστα κλαδια στην σωστη θεση, αναλογα με την φορμα, σωστο κορμο, σωστο nebari, σωστο μεγεθος φυλλων, σωστη γλαστρα.
Αν αφαιρεσουμε την γλαστρα, ολα τα αλλα θελουν χρονια για να γινουν και παραμενουν, ασχετα απο την γλαστρα που χρησιμοποιουμε. Αρα το σημαντικο και δυσκολο κομματι ειναι ολα τα αλλα, ενω η γλαστρα ολοκληρωνει την εικονα. Ειναι σαν την κορνιζα σε ενα εργο ζωγραφικης. Για να γινει το εργο μπορει να χρειαστει ο ζωγραφος μηνες να το κανει. Για την κορνιζα ειναι θεμα επιλογης στο τελος. Ενα εργο ζωγραφικης δεν παυει να ειναι εργο οταν δεν ειναι σε κορνιζα.
Δηλαδη ενα ολοκληρωμενο μπονσαι θελει την σωστη γλαστρα του.
Οσο δεν την εχει ομως δεν παυει να ειναι μπονσαι. Ειναι ενα μπονσαι που θελει την γλαστρα του.
Αυτα στην παρακατω φωτο για μενα ειναι πολυ ομορφα μπονσαι, που ομως δεν φαινονται οι γλαστρες τους. Ειναι ομως μπονσαι!!
http://bonsaitreeplaza.info/wp-content/uploads/large-bonsai-tree.jpg

http://bonsaiplantsguide.com/wp-content/uploads/2009/04/bonsai.jpg

Nightenigma
25-05-09, 21:13
Πολύ όμορφα Bon αλλά θέλουν το Sai τους :480608::870531:
Πέρα από την πλάκα πάντως θέλω να αναλογιστούμε όλοι μας αν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση εάν υπήρχε πλήθώρα και σε λογικές τιμές από γλάστρες Bonsai στην Ελλάδα.
Μάλλον όχι κατά τη γνώμη μου...

Rommel
25-05-09, 21:22
Αρα το σημαντικο και δυσκολο κομματι ειναι ολα τα αλλα, ενω η γλαστρα ολοκληρωνει την εικονα.
+10000000000

Τακης
25-05-09, 21:32
Πέρα από την πλάκα πάντως θέλω να αναλογιστούμε όλοι μας αν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση εάν υπήρχε πλήθώρα και σε λογικές τιμές από γλάστρες bonsai στην Ελλάδα.
Μάλλον όχι κατά τη γνώμη μου...
Αυτο που λες ειναι σωστο, οταν προκειται για ετοιμα σε μεγαλο βαθμο δενδρα.
Πολλοι ομως απο εμας ξεκιναμε ενα δενδρο, και ενω ακομα ειναι σε σταδιο δημιουργιας, το βαζουμε σε γλαστρα μπονσαι, με αποτελεσμα να φρεναρουμε σε μεγαλο βαθμο την προοδο του.
Αυτο πρεπει να μας γινει σαφες, γιατι αλλιως θα παλευουμε για χρονια με καποια δενδρα που στην μεγαλη γλαστρα πολυ πιο συντομα θα επαιρναν την φορμα που επιθυμουμε..
Την σωστη γλαστρα, για να ολοκληρωσουμε ενα βονσαι, την χρησιμοποιουμε οταν πλεον το δενδρο μας εχει ξεκαθαρα την καταλληλη φορμα, ωστε να λεγεται μπονσαι.

Nightenigma
25-05-09, 21:51
Γιαυτό μιλάω gia Bonsai και όχι Malsai. Eννοείται ότι είναι λάθος να βάζουμε ένα δέντρο κατευθείαν σε ρηχή γλάστρα, τη στιγμή που δεν έχουν αναπτυχθεί οί ρίζες. Σε αυτό το λάθος έχουν πέσει νομίζω όλοι. Εγώ σίγουρα το έκανα στην αρχή αυτό το λάθος...

Nightenigma
25-05-09, 21:54
Και γιαυτό μίλησα εξ'αρχής για την ελιά που σχολιάζουμε. Πιστεύω πως ειναι σε ένα πολύ καλό στάδιο για να μπει σε κανονική γλάστρα. Για να μας επαναφέρω στο topic κιόλας :247972::991552:

ValsGeo
26-05-09, 00:25
Αυτο που λες ειναι σωστο, οταν προκειται για ετοιμα σε μεγαλο βαθμο δενδρα.
Πολλοι ομως απο εμας ξεκιναμε ενα δενδρο, και ενω ακομα ειναι σε σταδιο δημιουργιας, το βαζουμε σε γλαστρα μπονσαι, με αποτελεσμα να φρεναρουμε σε μεγαλο βαθμο την προοδο του.
Αυτο πρεπει να μας γινει σαφες, γιατι αλλιως θα παλευουμε για χρονια με καποια δενδρα που στην μεγαλη γλαστρα πολυ πιο συντομα θα επαιρναν την φορμα που επιθυμουμε..
Την σωστη γλαστρα, για να ολοκληρωσουμε ενα βονσαι, την χρησιμοποιουμε οταν πλεον το δενδρο μας εχει ξεκαθαρα την καταλληλη φορμα, ωστε να λεγεται μπονσαι.

:150492::150492::150492::150492::150492:

liza
26-05-09, 10:55
Γιαυτό μιλάω gia Bonsai και όχι Malsai. Eννοείται ότι είναι λάθος να βάζουμε ένα δέντρο κατευθείαν σε ρηχή γλάστρα, τη στιγμή που δεν έχουν αναπτυχθεί οί ρίζες. Σε αυτό το λάθος έχουν πέσει νομίζω όλοι. Εγώ σίγουρα το έκανα στην αρχή αυτό το λάθος...

γιατι στην ρηχή γλαστρα δεν αναπτύσσονται οι ρίζες? τοτε οταν κάνουμε μεταφύτευση γιατι γινεται χαμός απο ρίζες?
απλα στη μεγαλύτερη γλάστρα αναπτυσσετε το φυτο πιο γρήγορα..
ειναι θεμα επιλογής, πως θελει ο καθένας να το φτιάξει..

παντως συμφωνώ σε αυτο..
"Πολύ όμορφα Bon αλλά θέλουν το Sai τους" :) :)

liza
26-05-09, 11:12
Αρα το σημαντικο και δυσκολο κομματι ειναι ολα τα αλλα, ενω η γλαστρα ολοκληρωνει την εικονα. Ειναι σαν την κορνιζα σε ενα εργο ζωγραφικης. Για να γινει το εργο μπορει να χρειαστει ο ζωγραφος μηνες να το κανει. Για την κορνιζα ειναι θεμα επιλογης στο τελος.

δε συμφωνω με αυτην την παρομοίωση, γιατι θεωρω οτι το να ζησει το φυτο που εχεις με τοση υπομονη φτιαξει μεσα στο ποτ, θελει και αυτο δουλεια...
οποτε δε θεωρω οτι ειναι τοσο ευκολη υποθεση..!!!
Ενα λαθος κόψιμο ριζας και το φυτο το ξεχνάς...!!
Λαθος εποχη μεταφύτευσης, λαθος χώμα και πολλα που πρεπει να προσεξεις για να ζησει το φυτο μεσα στο ποτ...

ενας φιλος μου εχει πει...μπονσαι λες οτι εχεις οταν εχεις διαμορφώσει το δέντρο σου, και το εχεις μεσα στο μικρο ποτ τουλάχιστον 5 χρόνια..

stratoz
26-05-09, 11:27
Γενικα βρισκω αστοχο το παραδειγμα του πινακα με την κορνιζα.Την κορνιζα την
κοβεις στα μετρα της και την περνας στο πινακα,σε ενα δεντρο απο βαθια γλαστρα σαν ενα κουβα στο να πας σε μια γλαστρα 6,7,εκ. δεν ειναι μονο θεμα
επιλογης αλλα και χρονου,γιατι εχεις να κανεις με το κοψιμο της ριζας και αυτο
δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη.:820492:Αυτη ειναι η δικη μου αποψη στο θεμα και δεν θα ασχοληθω ξανα με το θεμα.Οσο για το Kengai Γιωργο ενω
ξερεις και ο ιδιος πως ειναι εξαιρεση στα Μπονσαι,δεν ξερω γιατι μου το αναφερες σαν παραδειγμα?ΤΕΛΟΣ!!:97669:

Τακης
26-05-09, 12:02
Αντε παλι!!
Την παρομοιωση με την κορνιζα την κανω για να πω οτι μπορει καποιος να αλλαζει γλαστρα καθε 2 χρονια, χωρις προβλημα. Ετσι κι αλλιως τα δενδρα του Γιαννη, οπως η ελια, δεν ειναι σε γλαστρα κλασικη με βαθος. Ειναι σε τετοια γλαστρα που ειναι πανευκολο να μεταφερθει σε γλαστρα μπονσαι.
Ειναι και θεμα εμπειριας, αλλα πολυ δυσκολα χανει κανεις δενδρο οταν κανει μεταφυτευση απο ξεβαθη γλαστρα σε κλασικη γλαστρα μπονσαι. Η ελια του Γιαννη μεταφερεται για πλακα σε γλαστρα μπονσαι απο αυτη που ειναι τωρα. Αν την ξανακοιταξετε θα δειτε οτι δεν ειναι σε βαθεια γλαστρα. Μη μου πειτε οτι απο αυτη τη γλαστρα ειναι δυσκολο να μπει σε αλλη!! Το μονο που μενει ειναι να βαλει το χερι στην τσεπη :247972: και απο την μια μερα στην αλλη θα εχει μπονσαι, ενω κατα την γνωμη σας τωρα δεν ειναι μπονσαι. Τι ειναι τωρα δηλαδη? Θαμνος? :247972:

elsa
26-05-09, 12:30
Πές τα Δάσκαλε!!! Εγώ είμαι μαζί σου!!! :667324::667324::667324::247972::247972::247972:

Nightenigma
26-05-09, 12:35
Πάντως αν το πρόβλημα είναι οικονομικό, φίλε Jean μπορώ να σου δώσω μία από τις δικές μου γλάστρες. Αν σου αρέσει καμία βέβαια :820492:.
Το δέντρο είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όμορφο!!!
Μία άλλη ιδέα για ελίες κυρίως είναι να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε pot από τσιμέντο με χρώμα. Γνώμη μου είναι οτι αυτά τα pots δείχνουν πολύ "γήινα", κάτι που ταιριάζει πολύ στις ελιές.
http://img29.imageshack.us/img29/8822/pv1bsmjpg.jpg (http://img29.imageshack.us/my.php?image=pv1bsmjpg.jpg)

jean-zac
26-05-09, 13:37
Ο Τάκης είναι ο μόνος που με την φαντασία και την πείρα του έχει καταλάβει τι υπάρχει μέσα στήν ίδια την γλάστρα κάτω από το φυτό.Συνήθως βάζω μιά δεύτερη γλάστρα μέσα στήν ιδια γλάστρα ανάποδα.Ετσι το φυτό πατάει πάνω σε σε αυτήν και οι ρίζες του απλώνουν ακτινικά.Ετσι είναι έτοιμο να μπεί σε ρυχό πιάτο ανά πάσα στιγμή.Τα μυστικά του επαγγέλματος.

bilys
26-05-09, 14:24
χαχα και εγω στις μεγαλες κανω το ιδιο αλλα με πετρα ,φαινετε ασχημα στην αρχη αλλα μακροπροθεσμα...:97669:

stratoz
26-05-09, 23:22
Συνήθως βάζω μιά δεύτερη γλάστρα μέσα στήν ιδια γλάστρα ανάποδα.Ετσι το φυτό πατάει πάνω σε σε αυτήν και οι ρίζες του απλώνουν ακτινικά.Ετσι είναι έτοιμο να μπεί σε ρυχό πιάτο ανά πάσα στιγμή.Γιαυτο μαρεσουν τα Φορα τετοια τρικ δεν τα βλεπεις στα βιβλια.:376571:

Σαββας Παπαλοιζου
26-05-09, 23:33
Καλοοο,πολυ καλο:376571:τετοια να ακουμε ρε παιδια απο εσας τους παλιους:32814::32814:

migiaki
27-05-09, 01:00
Αντε παλι!!
Την παρομοιωση με την κορνιζα την κανω για να πω οτι μπορει καποιος να αλλαζει γλαστρα καθε 2 χρονια, χωρις προβλημα. Ετσι κι αλλιως τα δενδρα του Γιαννη, οπως η ελια, δεν ειναι σε γλαστρα κλασικη με βαθος. Ειναι σε τετοια γλαστρα που ειναι πανευκολο να μεταφερθει σε γλαστρα μπονσαι.
Ειναι και θεμα εμπειριας, αλλα πολυ δυσκολα χανει κανεις δενδρο οταν κανει μεταφυτευση απο ξεβαθη γλαστρα σε κλασικη γλαστρα μπονσαι. Η ελια του Γιαννη μεταφερεται για πλακα σε γλαστρα μπονσαι απο αυτη που ειναι τωρα. Αν την ξανακοιταξετε θα δειτε οτι δεν ειναι σε βαθεια γλαστρα. Μη μου πειτε οτι απο αυτη τη γλαστρα ειναι δυσκολο να μπει σε αλλη!! Το μονο που μενει ειναι να βαλει το χερι στην τσεπη :247972: και απο την μια μερα στην αλλη θα εχει μπονσαι, ενω κατα την γνωμη σας τωρα δεν ειναι μπονσαι. Τι ειναι τωρα δηλαδη? Θαμνος? :247972:

συμφωνω και επαυξανω.
για καποιον που εχει μια σχετικη εμπειρια ,το πιο ευκολο κομματι δημιουργιας
ενος μπονσαι ειναι η μεταφυτευση,ειναι ζητημα μισης ωρας.οταν καλλιεργεις
ενα δενδρο για καποια χρονια δεν επιτρεπεις στον εαυτο σου να κανει λαθος
στο τελικο σταδιο.εισαι σιγουρος για το μεγεθος του καταλληλου δοχειου
που εχεις ηδη βρει, προσπαθεις να προσαρμοσεις το δενδρο σ'αυτο χωρις
να καταφευγεις σε λυσεις του τυπου,κοψε λιγο ριζα παραπανω η στριμωξε το
να τελειωνουμε,τελειωνοντας ομως ετσι και το ιδιο το δενδρο καποιες φορες.
σχετικα με την κορνιζα στους πινακες ζωγραφικης και τον αναλογο συσχετισμο με τα bonsai , συμφωνω απολυτα με τον Τακη,μια και στα
περισσοτερα βιβλια γινεται η σχετικη αναφορα σ΄αυτο.
η κουβεντα αυτη δεν θα ειχε παρει τοση διασταση, αν υπηρχαν περισσοτερα
καταστηματα με γλαστρες για μπονσαι και σε καλυτερες τιμες.
ενα αλλο τεχνικο θεμα αναλογο με αυτο που ειπε ο jean ειναι η επιλογη
γλαστρας καλλιεργειας -αναπτυξης, γινεται με κριτηρια .λιγοτερο βαθος ,περισσοτερο ευρος.η τοποθετηση του δενδρου να γινεται ωστε η επιφανεια του χωματος να βρισκεται αρκετα κατω απο το χειλος της γλαστρας οταν θελουμε λιγοτερο βαθος στις ριζες.

glyn
27-05-09, 01:57
Για αλλη μια φορα καποιοι συντροφοι δεν θελουν να καταλαβουν τι τους λενε αυτοι που εχουν περισσοτερη εμπειρια. Αν για καποιους μπονσαι σημαινει το δεντρακι εμποριου που περνουμε 25 ε απο ενα φυτωριο ή μια εκθεση και δεν θελουν να ακουσουν ανθρωπους που εχουν φαει 10 και πλεον χρονια για να φτιαξουν ενα bonsai σχεδον απο το μηδεν (δεν λεω για εμενα, λεω για τον Τακη, τον Μigiaki , τον Γιαννη και αλλους), τοτε ειναι προβλημα τους...εμενα δεν με πειθουν να βιαστω να βαλω τα δεντρακια μου σε ρηχη γλαστρα και ας μην λεγονται μπονσαι...δεν εχω μπονσαι ουτε εγω λοιπον.
Σορρυ αλλα κουραστηκα και εγω να παιζουμε με τις λεξεις, το προβλημα ειναι οτι μπερδευουμε τον κοσμο.

migiaki
27-05-09, 02:05
:150492::150492:
Γιωργο εχεις δικιο.οσο ασχολουμαστε με τις λεξεις ειμαστε εκτος θεματος.

ValsGeo
27-05-09, 02:41
Για αλλη μια φορα καποιοι συντροφοι δεν θελουν να καταλαβουν τι τους λενε αυτοι που εχουν περισσοτερη εμπειρια. Αν για καποιους μπονσαι σημαινει το δεντρακι εμποριου που περνουμε 25 ε απο ενα φυτωριο ή μια εκθεση και δεν θελουν να ακουσουν ανθρωπους που εχουν φαει 10 και πλεον χρονια για να φτιαξουν ενα bonsai σχεδον απο το μηδεν (δεν λεω για εμενα, λεω για τον Τακη, τον Μigiaki , τον Γιαννη και αλλους), τοτε ειναι προβλημα τους...εμενα δεν με πειθουν να βιαστω να βαλω τα δεντρακια μου σε ρηχη γλαστρα και ας μην λεγονται μπονσαι...δεν εχω μπονσαι ουτε εγω λοιπον.
Σορρυ αλλα κουραστηκα και εγω να παιζουμε με τις λεξεις, το προβλημα ειναι οτι μπερδευουμε τον κοσμο.

;):150492:

mixanobios
27-05-09, 05:18

To οτι τα ονόμασε αυτος μπονσαι δεν σημαινει οτι ειναι κι'ολας... Δηλαδη αν φτιαξω φασεμπουκ και βαλω τα δεντρακια μας ως μπονσαι ειναι κι'ολας?
Πηγαινε στον Walter Pall και βρες δεντρακι που το ονομαζει μπονσαι κ δεν ειναι συμφωνα με τους κανονισμους.... Στο φασε μπουκ ειναι ακυρο ο καθε ενας βαζει κ ονομαζει οτι θελει...

Αυτο που αναφερθηκε και στην εκθεση ηταν οτι το μπονσαι λεγετε μπονσαι μετα απο 5 χρονια σε γλαστρα ποτ... πριν περασουν τα 5 χρονια λεγετε προμπονσαι. (το ειπε ο Μανωλης την στιγμη που ειχε τελειωσει το δεντρακι του.... το τόνισε δεν ειναι μπονσαι ακομα... μολις περασουν 5 χρονια στο ιδιο ποτ!!!!)
Αρα τελικα ο πινακας ειναι πινακας οταν περασουν 5 χρονια.... Αρα ειναι αστοχο εν μερη το παραδειγμα.... (σορρυ Τακη :) ) (αν δεν ειμαι στο φορουμ αυριο ξερετε ποιος θα με εχει πεταξει στον δρομο σαν σκυλι....)

Φιλικα Χαρης

Nightenigma
27-05-09, 08:53

Η ελιά που σχολιάζουμε είναι προ-bonsai? Δεν νομίζω... Ούτε 25 ευρώ κάνει...
Δεν νομίζω οτι είναι σωστό να φέρνουμε στα μέτρα μας μία τέχνη μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε πρόσβαση σε bonsai pots. Και δεν νομίζω ότι, σε ολόκληρο το thread είπε κάποιος ότι είναι σωστό να βιάζεσαι και να βάζεις οποιοδήποτε δέντρο που είναι υπό εκπαίδευση σε bonsai pot.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει αυτή η ένταση...

ValsGeo
27-05-09, 10:23
to οτι τα ονόμασε αυτος μπονσαι δεν σημαινει οτι ειναι κι'ολας... Δηλαδη αν φτιαξω φασεμπουκ και βαλω τα δεντρακια μας ως μπονσαι ειναι κι'ολας?
Πηγαινε στον walter pall και βρες δεντρακι που το ονομαζει μπονσαι κ δεν ειναι συμφωνα με τους κανονισμους.... Στο φασε μπουκ ειναι ακυρο ο καθε ενας βαζει κ ονομαζει οτι θελει...

Αυτο που αναφερθηκε και στην εκθεση ηταν οτι το μπονσαι λεγετε μπονσαι μετα απο 5 χρονια σε γλαστρα ποτ... πριν περασουν τα 5 χρονια λεγετε προμπονσαι. (το ειπε ο Μανωλης την στιγμη που ειχε τελειωσει το δεντρακι του.... το τόνισε δεν ειναι μπονσαι ακομα... μολις περασουν 5 χρονια στο ιδιο ποτ!!!!)
Αρα τελικα ο πινακας ειναι πινακας οταν περασουν 5 χρονια.... Αρα ειναι αστοχο εν μερη το παραδειγμα.... (σορρυ Τακη :) ) (αν δεν ειμαι στο φορουμ αυριο ξερετε ποιος θα με εχει πεταξει στον δρομο σαν σκυλι....)

Φιλικα Χαρης

Όλα αυτά επειδή το είπε ο Μανόλης? Μάλλον δικός του κανόνας είναι για ιδίων όφελος…αφού το είπε ο Μανόλης πάω πάσο δεν το ξερά…:991552::991552:

mixanobios
27-05-09, 10:38
Όλα αυτά επειδή το είπε ο Μανόλης? Μάλλον δικός του κανόνας είναι για ιδίων όφελος…αφού το είπε ο Μανόλης πάω πάσο δεν το ξερά…:991552::991552:

Αυτο το εχω ακουσει και απο αλλου δεν περιμενα απο τον Μανωλη.... Αλλα ακομα και αυτος το ανεφερε και πιστεψε με ΔΕΝ θα τον συνέφερε να πουλάει προ-μπονσαι.... αν το σκεφτεις κατά του ηταν και οχι υπερ του! Αν δεν καταλαβες το γιατι μπορω να στο εξηγησω....:820492:

ValsGeo
27-05-09, 11:05
Αυτο το εχω ακουσει και απο αλλου δεν περιμενα απο τον Μανωλη.... Αλλα ακομα και αυτος το ανεφερε και πιστεψε με ΔΕΝ θα τον συνέφερε να πουλάει προ-μπονσαι.... αν το σκεφτεις κατά του ηταν και οχι υπερ του! Αν δεν καταλαβες το γιατι μπορω να στο εξηγησω....:820492:

Αρχικά κατάλαβες βέβαια ότι το σχόλιο ήταν για τον Μανόλη, εσύ καλά κάνεις και μεταφέρεις αυτό που άκουσες.

Δεν θέλω να μου εξηγήσεις εάν αυτό που λέει τον συμφέρει η όχι, μπορώ να σκεφτώ και εγώ πολλά για το αν τον συμφέρει η όχι.

Αυτό που θέλω να νου πεις είναι γιατί πρέπει να μείνει 5 χρόνια ρε ρηχό ποτ ένα δέντρο για να λέγεται βονσαι εφόσον κάποιος το έχει καλλιεργήσει και το εχει έτοιμο σε μεγαλύτερη γλάστρα και απλός το μεταφυτεύει.

Επιπλέον πολύ φιλικά σου λέω ότι δεν είναι το πλέον αξιόπιστο άτομο αυτά που είπε στην έκθεση κατά την επίδειξη που αφορούν την μεταφύτευση των πεύκων είναι λάθος και μπορώ να σου το αποδείξω πολύ εύκολα.

Έχουν ακόμα την εντύπωση ότι απευθύνονται μόνο σε άσχετους και πετάνε μπαρούφες ίσως και για εντυπωσιασμό.

Rommel
27-05-09, 11:44
Εγω θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο Μιγιακι.Για καποιον που το κατεχει χρονια το αντικειμενο ειναι πολυ απλη υποθεση να κανει μια μεταφυτευση...Ειναι ΤΟΣΟ απλο οσο το να βαζεις μια κορνιζα σε ενα πινακα οπως ειπε ο Τακης..
Τωρα οσο αφορα τον περιβοητο ΜΑΝΩΛΗ,εγω προτιμω να ακουσω καποιον απο εδω μεσα με μεγαλη εμπειρια παρα καποιον ΕΜΠΟΡΟ...
Αυτα...

mixanobios
27-05-09, 11:49
Αρχικά κατάλαβες βέβαια ότι το σχόλιο ήταν για τον Μανόλη, εσύ καλά κάνεις και μεταφέρεις αυτό που άκουσες.

Δεν θέλω να μου εξηγήσεις εάν αυτό που λέει τον συμφέρει η όχι, μπορώ να σκεφτώ και εγώ πολλά για το αν τον συμφέρει η όχι.

Αυτό που θέλω να νου πεις είναι γιατί πρέπει να μείνει 5 χρόνια ρε ρηχό ποτ ένα δέντρο για να λέγεται βονσαι εφόσον κάποιος το έχει καλλιεργήσει και το εχει έτοιμο σε μεγαλύτερη γλάστρα και απλός το μεταφυτεύει.

Επιπλέον πολύ φιλικά σου λέω ότι δεν είναι το πλέον αξιόπιστο άτομο αυτά που είπε στην έκθεση κατά την επίδειξη που αφορούν την μεταφύτευση των πεύκων είναι λάθος και μπορώ να σου το αποδείξω πολύ εύκολα.

Έχουν ακόμα την εντύπωση ότι απευθύνονται μόνο σε άσχετους και πετάνε μπαρούφες ίσως και για εντυπωσιασμό.

Καλα αυτο φανηκε.... οτι αλλα ελεγε ο ενας και αλλα εκανε ο αλλος... π.χ δεν ψεκαζουμε τα πευκα..... και μετα το τρελλανε ο αλλος στο ψεκασμα! Οτι μην μενει το δεντρο διπλα σε αλλο κανονικο δεντρο γιατι παθαινει ψυχολογικα.... (αυτο ισως θα το ψαξω μπορει να εχει κ δικιο.... αλλα κατι παραδειγματα οτι ενας 40αρης δεν μπορει να κανει παρεα με 20αρη.... ετσι και τα δεντρα..... χαχα ειχα λιωσει.... Ειχαν ερθει τελειος απροετοίμαστοι.... τσουβαλι στο σακι....)

Ειδικα ο αλλος ηταν χυμαδιο....

Ειλικρινα αυτον που θα ηθελα να γνωρισω ειναι ο τυπος απο το bonsailand !!! πολυ καλος και να σε βοηθησει .... λιγομιλητος ουτε το παιζει ....
Δεν ξερω βεβαια εαν κανει κ δικα του δεντρακια ή μονο ετοιμα.... παντως γνωσεις εχει!

mariana
27-05-09, 11:54
αυτός στην έκθεση μου έδωσε 2 dvd δώρο από παλιό σεμινάριο έκθεσης. τα dvd δεν έπαιξαν ποτέ. Μου είπε: μπες στο internet να μάθεις για τη φροντίδα bonsai, του είπα ότι είμαι γραμμένη σε αυτό το forum και μου είπε : α δεν είναι καλό μπες στη σελίδα μου! Παιδιά η σελίδα του δεν λέει τίποτα!!! Διαφημίζει ακόμα το σεμινάριο του 2006!!!! Πολύ φιδέμπορας ο τύπος!!!!!!!!:991552: :991552: :991552:

mixanobios
27-05-09, 11:58
Πολύ φιδέμπορας ο τύπος!!!!!!!!:991552: :991552: :991552:[/quote]
[/b]

:991552::991552::991552:

ValsGeo
27-05-09, 12:07
Ειλικρινα αυτον που θα ηθελα να γνωρισω ειναι ο τυπος απο το bonsailand !!! πολυ καλος και να σε βοηθησει .... λιγομιλητος ουτε το παιζει ....
Δεν ξερω βεβαια εαν κανει κ δικα του δεντρακια ή μονο ετοιμα.... παντως γνωσεις εχει!

Το καλοκαίρι θα πάω Χανιά διακοπές θα πεταχτώ οπωσδήποτε Ηράκλειο να τους δω από κοντά.

ValsGeo
27-05-09, 12:10
Εγω θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο Μιγιακι.Για καποιον που το κατεχει χρονια το αντικειμενο ειναι πολυ απλη υποθεση να κανει μια μεταφυτευση...Ειναι ΤΟΣΟ απλο οσο το να βαζεις μια κορνιζα σε ενα πινακα οπως ειπε ο Τακης..
Τωρα οσο αφορα τον περιβοητο ΜΑΝΩΛΗ,εγω προτιμω να ακουσω καποιον απο εδω μεσα με μεγαλη εμπειρια παρα καποιον ΕΜΠΟΡΟ...
Αυτα...

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Γιάννη :480608::480608:

Τακης
27-05-09, 12:27

Δεν υπαρχει ενταση Ανδρεα και βεβαια δεν υπαρχει και προβλημα!!!
Τον Χαρη (mixanobios) τον πεταω εξω απο το φορουμ στα γρηγορα και τελειωνουμε!! :150492::150492::150492:
Μην δινεις σημασια λοιπον και μη το βλεπεις σαν κοντρα. Ετσι, κουβεντα γινεται και μεχρι τωρα σε πολυ καλο κλιμα. :247972: Η διαφωνια κανει καλο!!(αρκει να πεταξω τον Χαρη εξω...:986390::991552:)

liza
27-05-09, 12:44
Τον Χαρη (mixanobios) τον πεταω εξω απο το φορουμ στα γρηγορα και τελειωνουμε!! :150492::150492::150492:

:mad::mad::075::064:

Τακης
27-05-09, 12:45
Τι? :820492:
Θυμωσες που δεν ειπα οτι θα διωξω και εσενα? :icon_scratch:
Λαθος μου!!! :150492::150492::247972::247972::667324:

liza
27-05-09, 12:47
Τι? :820492:
Θυμωσες που δεν ειπα οτι θα διωξω και εσενα? :icon_scratch:
Λαθος μου!!! :150492::150492::247972::247972::667324:

:affraid::affraid::affraid:
η τρομοκρατία δε θα περάσει!!!
:lol::lol::lol::991552::991552:

Τακης
27-05-09, 12:56
η τρομοκρατία δε θα περάσει!!!

:247972::247972::247972::247972::247972::247972::p

jean-zac
27-05-09, 13:22
ΗΡΕΜΙΑ !!! Θα την φυτέψω και θα ησυχάσουμε όλοι .

Τακης
27-05-09, 13:23
Καλα αυτο φανηκε.... οτι αλλα ελεγε ο ενας και αλλα εκανε ο αλλος... π.χ δεν ψεκαζουμε τα πευκα..... και μετα το τρελλανε ο αλλος στο ψεκασμα! Οτι μην μενει το δεντρο διπλα σε αλλο κανονικο δεντρο γιατι παθαινει ψυχολογικα.... (αυτο ισως θα το ψαξω μπορει να εχει κ δικιο.... αλλα κατι παραδειγματα οτι ενας 40αρης δεν μπορει να κανει παρεα με 20αρη.... ετσι και τα δεντρα..... χαχα ειχα λιωσει.... Ειχαν ερθει τελειος απροετοίμαστοι.... τσουβαλι στο σακι....)

Εγω παντως πολυ θα ηθελα να συμμετεχουν και εδω στο φορουμ για να εχουν τροπο να πουν τις αποψεις τους. Αυτο θα ηταν το λογικο, για να υπαρχει η αποψη και της αλλης πλευρας.
Αυτο ομως ειναι ζητημα επιλογης τους και δεν ειναι στο χερι μας.
Εκεινο που πρεπει να πω ομως ειναι οτι πρεπει κανουμε αντικειμενικη κριτικη, χωρις ομως χαρακτηρισμους προσωπικους, αφου δεν ειναι αυτος ο σκοπος μας, να ανοιξουμε προσωπικη κοντρα. Δεν ειναι προσωπικο το ζητημα...

Τακης
27-05-09, 13:26
ΗΡΕΜΙΑ !!! Θα την φυτέψω και θα ησυχάσουμε όλοι .
Δεν καταλαβες!!! Εχεις πολλα να φυτεψεις για να ησυχασουμε ολοι!!! Δεν εχεις μονο ενα δενδρο!!! :247972::247972::247972:

jean-zac
27-05-09, 13:57
Τελικά βλέπω την ταράτσα με χώμα ,γκαζόν και τρύπες για γκόλφ.Τα ελικόπτερα που θα τα προσγειώνω όμως ????

glyn
27-05-09, 14:06
Η ελιά που σχολιάζουμε είναι προ-bonsai? Δεν νομίζω... Ούτε 25 ευρώ κάνει...
Δεν νομίζω οτι είναι σωστό να φέρνουμε στα μέτρα μας μία τέχνη μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε πρόσβαση σε bonsai pots. Και δεν νομίζω ότι, σε ολόκληρο το thread είπε κάποιος ότι είναι σωστό να βιάζεσαι και να βάζεις οποιοδήποτε δέντρο που είναι υπό εκπαίδευση σε bonsai pot.

Φιλε μου μαλλον παρεξηγησες τα λεγομενα μου, λεω ακριβως το αντιθετο...Η συγκεκριμμενη ελια του Γιαννη ΣΑΦΩΣ και ειναι ΜΠΟΝΣΑΙ και σαφως δεν ειναι της κατηγοριας των 25ε. αν διαβασεις λιγο καλυτερα το μυνημα μου θα καταλαβεις....επισης η ενταση υπαρχει γιατι απο την μια πλευρα ειμαστε αυτοι που λεμε οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα και εχουμε και δεκαδες επιχειρηματα για αυτο, και απο την αλλη πλευρα εχουμε αυτους που θεωρουν οτι, οτι βρισκεται σε ρηχη γλαστρα λεγεται μπονσαι. τελος παντων, προσωπικα οπως ειπα και παραπανω με κουρασε αυτη η συζητηση και παραιτουμαι απο το συγκεκριμμενο θεμα, ας κανει ο καθενας οτι νομιζει (και μετα απο 5-6 χρονια θα καταλαβει το λαθος του).

Τακης
27-05-09, 14:18
Τελικά βλέπω την ταράτσα με χώμα ,γκαζόν και τρύπες για γκόλφ.Τα ελικόπτερα που θα τα προσγειώνω όμως ????
Μεσα σε ολα, βαλε και μια πιστα προσγειωσης!!!:247972::p:p

lena
27-05-09, 15:31
Εγώ ξέρω ότι με το οίστρο που σας έχει πιάσει όλους, το τόπικ το έχετε κάνει χάλια. Μόνο "η ελιά μου" δεν έπρεπε να λέγεται....

Αντε jean ξεκίνα να φυτεύεις για να ησυχάσουμε...:lol:

jean-zac
27-05-09, 15:46
Μιά και έχουμε παρει φόρα πάμε και στα άλλα φυτά μου να δούμε τις "όμορφες "γλάστρες.Ετσι μπας και ηρεμίσουμε από την ψύχωση με τα πότ.

jean-zac
27-05-09, 15:50
Αντε και άλλη μια φωτογραφία για χαλάρωση !

jean-zac
27-05-09, 15:57
Και άλλη μία για τα καλοκαιρινά σας όνειρα .( χωρίς πότ !!)

mixanobios
27-05-09, 16:06
Εγω παντως πολυ θα ηθελα να συμμετεχουν και εδω στο φορουμ για να εχουν τροπο να πουν τις αποψεις τους. Αυτο θα ηταν το λογικο, για να υπαρχει η αποψη και της αλλης πλευρας.
Αυτο ομως ειναι ζητημα επιλογης τους και δεν ειναι στο χερι μας.
Εκεινο που πρεπει να πω ομως ειναι οτι πρεπει κανουμε αντικειμενικη κριτικη, χωρις ομως χαρακτηρισμους προσωπικους, αφου δεν ειναι αυτος ο σκοπος μας, να ανοιξουμε προσωπικη κοντρα. Δεν ειναι προσωπικο το ζητημα...

Θα το ηθελα παρα πολυ να γινονταν αυτο! Οτι ειπα το ακουσαν οσοι ηταν εκει!!! Δεν ειναι οτι τα λεω απο μονος μου!!!

Μακαρι να απαντουσαν σε διαφορα θεματα! Δεν ειναι κακο! Ολοι θα κερδισουμε απο αυτο!

liza
27-05-09, 16:10
Αντε και άλλη μια φωτογραφία για χαλάρωση !

axou to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τελειο ειναι το σκατζοχοιρακι!!!!:150492::150492:

mixanobios
27-05-09, 16:10
Φιλε μου μαλλον παρεξηγησες τα λεγομενα μου, λεω ακριβως το αντιθετο...Η συγκεκριμμενη ελια του Γιαννη ΣΑΦΩΣ και ειναι ΜΠΟΝΣΑΙ και σαφως δεν ειναι της κατηγοριας των 25ε. αν διαβασεις λιγο καλυτερα το μυνημα μου θα καταλαβεις....επισης η ενταση υπαρχει γιατι απο την μια πλευρα ειμαστε αυτοι που λεμε οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα και εχουμε και δεκαδες επιχειρηματα για αυτο, και απο την αλλη πλευρα εχουμε αυτους που θεωρουν οτι, οτι βρισκεται σε ρηχη γλαστρα λεγεται μπονσαι. τελος παντων, προσωπικα οπως ειπα και παραπανω με κουρασε αυτη η συζητηση και παραιτουμαι απο το συγκεκριμμενο θεμα, ας κανει ο καθενας οτι νομιζει (και μετα απο 5-6 χρονια θα καταλαβει το λαθος του).

10δες επιχειρηματα εχετε οι εσεις.... και 10δες οι εμεις! (μονο που τα δικα μας ειναι γραμμενα σε βιβλια και σε σιτε) :) :247972::035::035:

Rommel
27-05-09, 17:02
10δες επιχειρηματα εχετε οι εσεις.... και 10δες οι εμεις! (μονο που τα δικα μας ειναι γραμμενα σε βιβλια και σε σιτε) :) :247972::035::035:

Το βιολι του ο Καρα-Γιαννης....:035::035::035:

mixanobios
27-05-09, 17:11
Το βιολι του ο Καρα-Γιαννης....:035::035::035:

Rommel μου αρεσεις παντως... ολο παντα κατι λες και ποτε δεν λες τιποτα...
Εναν πολίτικο μου θυμιζεις.... Αλλα των ρωτουν και αλλα λεει και απανταει....

Σε παω !!! (Χριστοδουλος) :667324:

jean-zac
27-05-09, 17:14
.........................

Rommel
27-05-09, 17:14
rommel μου αρεσεις παντως... ολο παντα κατι λες και ποτε δεν λες τιποτα...
Εναν πολίτικο μου θυμιζεις.... Αλλα των ρωτουν και αλλα λεει και απανταει....

Σε παω !!! (Χριστοδουλος) :667324:

Εγω δεν λεω τιποτα γιατι δεν ξερω τιποτα...
Εσυ τι λες σε αυτους που ασχολουντε 10-20 χρονια εδω μεσα και εχουν βγαλει τα συμπερασματα τους???Αυτα που ακουσες στην εκθεση???ή αυτα που διαβασες???
Στο ξαναλεω οτι εγω δεν ξερω τιποτα....

mixanobios
27-05-09, 17:17
Εγω δεν λεω τιποτα γιατι δεν ξερω τιποτα...
Εσυ τι λες σε αυτους που ασχολουντε 10-20 χρονια εδω μεσα και εχουν βγαλει τα συμπερασματα τους???Αυτα που ακουσες στην εκθεση???ή αυτα που διαβασες???
Στο ξαναλεω οτι εγω δεν ξερω τιποτα....

Ουτε και εγω δεν ηξερα μεχρι που διαβασα! Διαβασε και εσυ ΜΠΟΡΕΙΣ!
:247972:

Rommel
27-05-09, 17:20
Ουτε και εγω δεν ηξερα μεχρι που διαβασα! Διαβασε και εσυ ΜΠΟΡΕΙΣ!
:247972:

Επειδη ειμαι περισσοτερο ακουστικος τυπος θα προτιμουσα να βρισκομασταν να μου τα πεις....Κι επειδη ειμαι και οπτικος τυπος μπορεις να μου τα δειξεις κιολας στην πραξη στα δεντρα σου...

jean-zac
27-05-09, 17:36
Πρίν πάρω ανάποδες γιατί χάλασε το τόπικ κανονίστε συνάντηση από κοινού για την προετοιμασία και παρουσίαση ενός φυτού.Χωρίς έχθρες αλλά με κοινό πάθος.Ο κλάδος ελιάς είναι δείγμα ειρήνης.Και βλέπω μέσα στήν ελιά μου να κυκλοφορεί επικίνδυνα ο δάκος.Δέν μου αρέσει.Είπαμε οτι όταν κρίνω σκόπιμο θα αλλάξω την γλάστρα.Ισως του χρόνου για τον επόμενο διαγωνισμό.

ValsGeo
27-05-09, 17:38
Παιδιά μην ξεφεύγουμε…ψυχραιμία

Τα βιβλία Χάρη γράφουν αυτό που λέμε εμείς (άσε που το εμείς και εσείς με ενοχλεί, κουβέντα κάνουμε δεν έχουμε χωριστή σε στρατόπεδα)

Κανένας δεν αμφισβητεί το ότι πρέπει να μπαίνει σε κατάλληλη γλάστρα Bonsai ένα δέντρο ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ για να ολοκληρωθεί η εικόνα του, το πότε είναι έτοιμο όμως έχει να κάνει με αυτό που έχει σαν στόχο ο δημιουργός.

Παρατηρήστε τις Φώτο παρακάτω, και μι μου πει ότι δεν είναι βονσαι αυτά γιατί σε δευτερόλεπτα το βγάζει ο μάστορας και διαμορφώνει, συρματώνει και το βάζει σε ρηχή γλάστρα και είναι έτοιμο…

ValsGeo
27-05-09, 17:40
και αυτες ...........

Nightenigma
27-05-09, 17:46

Νομίζω φίλε μου πως δεν με κατάλαβες. Κανεις δεν λέει ότι θα φτιάξεις ένα Bonsai επειδή θα βάλεις ένα οποιοδήποτε δεντράκι ή φυτό σε ρηχή γλάστρα.
Η τέχνη όμως λέγεται BON-SAI για ένα πολύ σιγκεκριμένο και ξεκάθαρο λόγο. Ενα λόγο που επικαλούνται και οι μεγαλύτεροι Ιάπωνες καλλιτέχνες αλλά και οι μεγάλοι ευρωπαίοι όπως o Walter Pall που προανέφερε ένας φίλος. Ο λόγος είναι οτι μιλάμε για το Βon σε συνδυασμό με το Sai. Oχι το Sai απλά να συμπληρώνει όπως η κορνίζα σε ένα πίνακα. Μία εικόνα δηλαδή ολοκληρωμένη, όχι μία εικόνα ενός δέντρου συμπληρωμένη από την εικόνα μιας γλάστρας.
Τώρα όσον αφορά την εμπειρία του καθενός επέτρεψε μου να διαφωνίσω στο εξής. Δεν νομίζω οτι ένας άνθρωπος που ασχολείται 40 χρόνια με ένα αντικείμενο είναι και αυτόματα μεγαλύτερος γνώστης του αντικειμένου από κάποιον που ασχολείται 15. Αυτός με τα 15 χρόνια ενασχόλησης μπορεί να έκανε μεγαλύτερη έρευνα και να διδάχτηκε από μεγαλύτερους δασκάλους.
Και καταλήγω πως ούτε το αντίθετο συμβαίνει απαραίτητα. Απλά δεν είναι μέτρο σύγκρισης ο χρόνος ενασχόλησης, αλλά η ποιότητα. Και αυτό είναι μιά πολύ δύσκολη σηζήτηση.

Nightenigma
27-05-09, 17:49
Παιδιά μην ξεφεύγουμε…ψυχραιμία

Τα βιβλία Χάρη γράφουν αυτό που λέμε εμείς (άσε που το εμείς και εσείς με ενοχλεί, κουβέντα κάνουμε δεν έχουμε χωριστή σε στρατόπεδα)

Κανένας δεν αμφισβητεί το ότι πρέπει να μπαίνει σε κατάλληλη γλάστρα Bonsai ένα δέντρο ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ για να ολοκληρωθεί η εικόνα του, το πότε είναι έτοιμο όμως έχει να κάνει με αυτό που έχει σαν στόχο ο δημιουργός.

Παρατηρήστε τις Φώτο παρακάτω, και μι μου πει ότι δεν είναι βονσαι αυτά γιατί σε δευτερόλεπτα το βγάζει ο μάστορας και διαμορφώνει, συρματώνει και το βάζει σε ρηχή γλάστρα και είναι έτοιμο…

Και πάλι... πολύ όμορφα Βon. Oχι Bonsai όμως. Γνώμη μου:820492::97669:

Τακης
27-05-09, 20:36
Η τέχνη όμως λέγεται bon-sai για ένα πολύ σιγκεκριμένο και ξεκάθαρο λόγο. Ενα λόγο που επικαλούνται και οι μεγαλύτεροι Ιάπωνες καλλιτέχνες αλλά και οι μεγάλοι ευρωπαίοι όπως o walter pall που προανέφερε ένας φίλος. Ο λόγος είναι οτι μιλάμε για το Βon σε συνδυασμό με το sai. Oχι το sai απλά να συμπληρώνει όπως η κορνίζα σε ένα πίνακα. Μία εικόνα δηλαδή ολοκληρωμένη, όχι μία εικόνα ενός δέντρου συμπληρωμένη από την εικόνα μιας γλάστρας.

Σε ολα αυτα κανενας μας δεν εχει αντιρρηση. Ειναι ακριβως οπως τα λες. Ετσι τα λενε και οι δασκαλοι του ειδους.
Αυτο ομως εχει να κανει με τις λεξεις. Εμεις δεν μιλαμε για το τι ειναι μπονσαι ετυμολογικα, αλλα το τι δουλεια συνεπαγεται για να γινει ενα μπονσαι.
Αν τα βαλεις σε μια ζυγαρια:

Ποσο χρονο θελει να γινει η ελια του Γιαννη οπως ειναι?
Ποσο χρονο θελει τωρα για να μπει σε σωστη γλαστρα?
Οπως ειναι τωρα, πως την ονομαζεις? (και μη μου πεις bon γιατι θα αρχισω να :986390::247972:)
(Οταν μπει στην σωστη γλαστρα θα ειναι μπονσαι, σε αυτο συμφωνουμε :247972:)
Αυτα τα γραφω για να μην πελαγοδρομουμε με ορολογιες, ενω η ουσια ειναι αλλου. Δεν διαφωνουμε στο τι σημαινει μπονσαι, αλλα στο τι πρεπει να γινει μεχρι να μπει ενα δενδρο στην σωστη του γλαστρα. Και αυτο για να μαθαινουμε και οχι για να πουμε οτι εχουμε δικιο.
Τελος, αυτη η κουβεντα εχει την πλακα της (γιατι απο καποιο σημειο και μετα για πλακα προκειται!!!) αλλα μην την μετατρεψουμε σε κοντρα και μαλιστα χωρις επιχειρηματα...
Αν θελετε το συνεχιζουμε, αλλά χαλαρα!!! :279916:

Nightenigma
27-05-09, 20:45
Βεβαίως και να τη συνεχίσουμε και εννοείται με σοβαρότητα και όχι αντίλογο για χάρη της διαφωνίας.
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στο εξής. Εχεις αναφερθεί επανειλλημένα στο "μόλις τελειώσουμε την βάζουμε σε μια γλάστρα και αυτό ήτανε¨. Αν είναι έτσι τότε γιατί οι μεγάλοι Ιάπωνες δάσκαλοι του είδους κάνουν μέχρι και χρόνια για να βρούνε την κατάλληλη γλάστρα; Γιατί δίνουν τόσοι σημασία στο δοχείο; Μήπως γιατί του δίνουν την ίδια βαρύτητα με το δέντρο; Μη ξεχνάμε ότι, όπως αλλάζει το δέντρο, το οποίο είναι μια αέναη διαδικασία, έτσι αλλάζουν και τα δοχεία.
Για να μη μιλήσουμε για τις μεγάλες σχολές χειροποίητων δοχείων...

Τακης
27-05-09, 21:02
Εχεις αναφερθεί επανειλλημένα στο "μόλις τελειώσουμε την βάζουμε σε μια γλάστρα και αυτό ήτανε¨
Με αυτο εννοω την διαδικασια και οχι την επιλογη της γλαστρας. Εννοω οτι για να γινει η διαμορφωση θελει χρονια, αλλα για να γινει η τοποθετηση στην γλαστρα δεν θελει καμια ιδιαιτερα χρονοβορα δουλεια.
Φυσικα και ειναι πολυ σημαντικη η γλαστρα, αν και για το δικο μας επιπεδο μικρη σημασια εχει, αφου μια ιδιαιτερη γλαστρα απαιτει ενα ιδιαιτερο δενδρο, κατι που δεν ειναι ακομα στα μετρα μας...
Ξερω οτι υπαρχουν σχολες για τις γλαστρες, οτι ειναι σημαντικο κομματι στην τελικη παρουσιαση ενος δενδρου, αλλα πιστευω οτι ακριβως, αφορα την τελικη παρουσιαση του.
Με τα χρονια μεγαλωνει το δενδρο, οριμαζει η εικονα του και αρα απαιτει και διαφορετικη γλαστρα. Σε ολα αυτα συμφωνουμε. Εξακολουθω ομως να λεω οτι η ελια του Γιαννη ειναι ενα πολυ ομορφο μπονσαι, αλλα ακομα χωρις την καταλληλη γλαστρα. Δεν θα μπορουσα να πω οτι ο Γιαννης εχει ενα ωραιο bon!!! Ποιος θα ελεγε κατι τετοιο και θα καταλαβαιναν οι αλλοι τι θελει να πει?:247972:

Nightenigma
27-05-09, 21:09
Συμφωνούμε πάντως σε κάτι. Η ελιά του Γιάννη είναι ένα πανέμορφο δεντράκι :247972:
Προσωπικά θα την πω την αμαρτία μου, τον ζηλεύω πολύ...:434707::p

Τακης
27-05-09, 21:15
Εχει μερικα ωραια μπον... συγνωμη, δενδρακια :p αλλα εχει και πολλα χρονια κρυμμενα πισω απο αυτα, οποτε δεν χρειαζεται να ζηλευεις. Καλα να εισαι και μετα απο 30 χρονια θα εχεις και εσυ τετοια!!! Τοτε ελπιζω να εχει και καταλληλες γλαστρες σε λογικες τιμες και στην Ελλαδα :247972:

elsa
27-05-09, 21:25
Τοτε ελπιζω να εχει και καταλληλες γλαστρες σε λογικες τιμες και στην Ελλαδα :247972:

Αμήν και πότε! :247972:

Nightenigma
27-05-09, 21:32
Πάντως οι λόγοι που δεν υπάρχουν δοχεία για Bonsai στην Ελλάδα δεν είναι αδικαιολόγητοι. Μη ξεχνάμε ότι δεν μπορεί να γίνει μαζική εισαγωγή ενός προϊόντος αν δεν υπάρχει και η αντίστοιχη ζήτηση. Και στην Ελλάδα πιστεύω δεν υπάρχει ακόμα τόσο μεγάλη ζήτηση.

Τακης
27-05-09, 21:41
Δεν υπαρχει καθολου ζητηση για την ωρα....

jean-zac
28-05-09, 12:39
Mr Glyn εάν με ακούς και με διαβάζεις βάλε μου σε παρακαλώ ένα ποτ και εξαφάνισε και το τραπέζι για να τελειώνει πιά αυτή η ιστορία με τις
γλάστες μου.
Ευχαριστώ.

Τακης
28-05-09, 13:00
Δεν ειναι οι γλαστρες σου Γιαννη το θεμα μας!!! Απλα η αφορμη για αυτη την συζητηση. :247972:
Εξαλλου, αν κοιταμε να τελειωνουμε καθε κουβεντα για διαφορετικες αποψεις μας, δεν θα λυθουν αποριες, αλλα και θα σταματησουμε να επικοινωνουμε, εστω και διαφωνωντας!!!
Ο Διαλογος δεν ειναι ποτε κακος. Αυτο ειναι που προσφερει ενα φορουμ στην ουσια...:97669:

Nightenigma
28-05-09, 13:19
Δεν ειναι οι γλαστρες σου Γιαννη το θεμα μας!!! Απλα η αφορμη για αυτη την συζητηση. :247972:
Εξαλλου, αν κοιταμε να τελειωνουμε καθε κουβεντα για διαφορετικες αποψεις μας, δεν θα λυθουν αποριες, αλλα και θα σταματησουμε να επικοινωνουμε, εστω και διαφωνωντας!!!
Ο Διαλογος δεν ειναι ποτε κακος. Αυτο ειναι που προσφερει ενα φορουμ στην ουσια...:97669:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

liza
28-05-09, 13:24

:279916::279916::97669::97669:

Nightenigma
28-05-09, 13:32
Ο γραπτός λόγος είναι αλήθεια οτι είναι παρεξηγήσιμος πολλές φορές. Γι αυτό και δημιουργούνται παρεξηγήσεις και ξεφεύγει καμιά φορά από την υγιή διάλογο η κατάσταση. Το έχω ζήσει σε άπειρα forums αυτό. Η διαφωνία είναι πολύ καλό πράγμα. Ετσι βελτιωνόμαστε όλοι. Το να σχολιάζει κάποιος και να έχει αντίθετη άποψη από σένα δεν σημαίνει ότι θέλει να σου φάει το κεφάλι.
Και Τάκη, να τονίσω ότι σε αυτή την λογική κινείσαι μια χαρά εσύ. Γι αυτό είναι απολαυστικό να ανταλλάζουμε απόψεις. Και ας διαφωνούμε.
Για να επιστρέψω όμως στο θέμα που, όντως, έχει ξεφύγει λίγο από την ελιά και γι αυτό ζητάω συγνώμη. Το θέμα πιστεύω δεν είναι ετυμολογικό. Αν Bonsai σημαίνει Δέντρο και Γλάστρα δηλαδή. Αυτό θέλω να καταλάβαιτε. Αυτό που λέω είναι πως αν το βλέπεις σαν μια μορφή τέχνης και όχι σαν κηπουρική ΠΡΕΠΕΙ να δίνεις την ίδια σημασία στο δοχείο. Δεν είναι η τέχνη του να κρατάς το δέντρο όμορφο και μικρό αλλά ένα όμορφο δέντρο με ένα όμορφο δοχείο ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ! Ενα έργο όχι 2 συμπληρωματικά.
Εγώ είμαι ένας ερασιτέχνης του είδους και μαθητευόμενος αλλά δεν σημαίνει οτι επειδη τα Bonsai μου έχουν ακόμα πολύ δρόμο δεν μπορώ να κρίνω τι είναι Bonsai και τι όχι.

Τακης
28-05-09, 14:19
Διαβαζοντας μερικα βιβλια για την τεχνη των μπονσαι παιρνεις την απαντηση σε αυτο που εγω υποστηριζω. Δηλαδη οτι το δυσκολο, χρονοβορο και πολυπλοκο καμματι ειναι το δενδρο.
Στα βιβλια βλεπεις οτι το 95% των σελιδων αφορουν τα φυτα, τις αναγκες τους, την τεχνικη που θελουν, τις ασθενειες, το λιπασμα, το χωμα, και πολλα πολλα αλλα. Σε καποιο σημειο αναφερουν και τα περι γλαστρας, αλλα εκει δεν εχουν να πουν και πολλα. Η γλαστρα ειναι σημαντικη, αλλα οπως συμβαινει γενικα με την τεχνη, δεν μπαινει σε καλουπι το γουστο του καθενος.
Θελω να καταληξω οτι συμφωνω οτι προκειται για μια ενιαια εικονα φυτο-γλαστρα, αλλα το ζορι και αυτο που προβληματιζει τους πιο πολλους ειναι το φυτο. Οι δασκαλοι εχουν λυσει προ πολλου το πως θα κανουν ενα δενδρο σωστο και υγιες και εχουν φτασει στο πως θα το παρουσιασουν πιο σωστα.
Εμεις εχουμε ακομα πολυ δρομο να τρεξουμε σε σχεση με το φυτο για να φτασουμε στις λεπτες ισορροπιες που συνεπαγεται μια σωστη και καταλληλη γλαστρα.
Δεν ειναι σωστο ομως να φροντιζουμε ενα δενδρο για καποια χρονια και να μην μας επιτρεπεται να το λεμε μπονσαι, μονο και μονο γιατι δεν ειναι στην καταλληλη γλαστρα!!! Νομιζω οτι εκει ειναι η ουσιαστικη διαφωνια μας (και οχι η διαφορα μας!!!)

Nightenigma
28-05-09, 14:35
Βέβαια... διαβάζοντας ένα σωρό άλλα βιβλία θα δεις οτι υποστηρίζουν αυτό που λέω εγώ. Και ξανατονίζω, κανείς δεν είπε ότι ο σχηματισμός του δέντρου δεν είναι το δυσκολότερο και πιο χρονοβόρο κομμάτι αλλά αυτό πραγματικά τι σχέση έχει; To θέμα μας νομίζω είναι εάν λέγεται bonsai ένα περίτεχνο μίνι δέντρο, που δεν είναι σε κατάλληλο δοχείο, ή όχι. Γνώμη μου είναι πως όχι.

Nightenigma
28-05-09, 14:37
Mr Glyn εάν με ακούς και με διαβάζεις βάλε μου σε παρακαλώ ένα ποτ και εξαφάνισε και το τραπέζι για να τελειώνει πιά αυτή η ιστορία με τις
γλάστες μου.
Ευχαριστώ.

Και φίλε Jean μάλλον δεν κατάλαβες ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με τις γλάστρες σου αλλά έχει ανοίξει μια γενικότερη συζήτηση.

philip
28-05-09, 14:42
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Ανδρέα ότι BONSAI είναι ένα ολοκληρωμένο σύνολο, δέντρου σε ρηχό pot .
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον αυτή την υγιή συζήτηση καιρό τώρα κ θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα που ίσως μας βοηθήσουν .Πιστεύω ότι όλοι έχουμε δίκιο από διαφορετική σκοπιά όμως.
Τι είναι τελικά BONSAI ένα οποιοδήποτε δέντρο που το βάζω σε μια μικρή ρηχή γλάστρα ή σε μια μεγάλη βαθιά γλάστρα η και ακόμα στο χώμα ?
Για μένα τίποτα από τα παραπάνω…..
Η τέχνη των BONSAI τι είναι?
Για μένα είναι μια πνευματική άσκηση μια χαλάρωση μια δημιουργία .
Πόσο καιρό χρειάζομαι να κάνω ένα δέντρο Bonsai?
Αναλόγως το είδος του δέντρου και τις επιθυμίες διαμόρφωσης μου.
Πως μπορώ να δημιουργήσω ένα BONSAI ?
Υπάρχουν δεκάδες τεχνικές ,όλες δεκτές . Πρώτα αποφασίσω το μέγεθος του και αναλόγως πράττω.
Ποιος είναι ο τελικός σκοπός ?
Να καταφέρω να μεταφέρω την αρμονία της φύσης σε λίγα εκατοστά.

Όταν βλέπω ένα BONSAI τι ρωτάω , πόσο ετών είναι το δεντράκι ή πόσο ετών είναι Bonsai?
Εγώ ρωτάω πόσο ετών είναι μπονσαι.
Ότι αναφέρω ποιο πάνω είναι μόνο η άποψη μου

Τακης
28-05-09, 15:04
Βέβαια... διαβάζοντας ένα σωρό άλλα βιβλία θα δεις οτι υποστηρίζουν αυτό που λέω εγώ.
Το υποστηριζουν και συμφωνω και εγω, αλλα παντα ο χωρος που διαθετουν ειναι ελαχιστος σε σχεση με τα ιδια τα φυτα...

Και ξανατονίζω, κανείς δεν είπε ότι ο σχηματισμός του δέντρου δεν είναι το δυσκολότερο και πιο χρονοβόρο κομμάτι αλλά αυτό πραγματικά τι σχέση έχει;
Εχει σχεση με το γεγονος οτι μετα απο κοπο χρονων, εχεις κανει ενα δενδρο πραγματικα κοσμημα, κατι που απαιτει χρονο κοπο και ψυχη και ερχεται ενας και σου λεει «Ολα καλα, αλλα αυτο δεν ειναι μπονσαι» :986390:
Και το βαζεις την ιδια μερα σε μια ομορφη καταλληλη γλαστρα και ω! του θαυματος, ξαφνικα γινεται μπονσαι!!!
Αυτο ειναι το παραλογο της ολης ιστοριας και εκει ειναι που εγω :986390: (να παρω και μια ασπιρινη, γιατι το κεφαλι μου παει να σπασει απο τις κουτουλιες :991552::991552::991552:)

Τακης
28-05-09, 15:09
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Ανδρέα ότι bonsai είναι ένα ολοκληρωμένο σύνολο, δέντρου σε ρηχό pot .

Σε ολα οσα αναφερεις εγω τουλαχιστον δεν διαφωνω. Και στο κομματι πιο πανω επισης συμφωνω. Απο την αρχη οταν μιλαμε για σωστη γλαστρα εννοουμε μια γλαστρα για μπονσαι. Εγω ποτε δεν ειπα οτι ενα δενδρο φτιαγμενο, αλλα φυτεμενο σε μια κλασικη, μεγαλη, βαθεια γλαστρα ειναι μπονσαι.
Ενα δενδρο ομως σε μια γλαστρα που εχει τις καταλληλες αναλογιες, και ισως λιγο μεγαλυτερη απο την πρεπουσα, μπορει μια χαρα να ειναι μπονσαι που ψαχνει την γλαστρα του. :247972:

Rommel
28-05-09, 15:21
Εγω θα πω απλα οτι το να βαζεις ενα δεντρο (μπονσαι,προμπονσαι,οτιδηποτε) σε μια πιο βαθεια γλαστρα για ενα χρονικο διαστημα που μπορει να διαρκεσει και χρονια ειναι μια διαδικασια που γινεται σκοπιμως και μπορει να αποτελεσει μερος της ευρητερης διαδικασιας μετατροπης ενος δεντρου σε μπονσαι..Και τα οφελη αυτης ειναι πολλα,δεν χρειαζεται να αναφερθω...Μια αλλη διαδικασια μπορει να ειναι αυτη που εχει περιγραψει σε ενα παλιοτερο ποστ του ο Glyn και αν θυμαμαι καλα μιλουσε για τρυπημα του κορμου ετσι ωστε να προκυψει η παχυνση του.
Τωρα το ποτε θα ολοκληρωθει η διαδικασια μετατροπης ενος δεντρου σε μπονσαι ειναι καθαρα υποκειμενικο...

philip
28-05-09, 15:35
Το υποστηριζουν και συμφωνω και εγω, αλλα παντα ο χωρος που διαθετουν ειναι ελαχιστος σε σχεση με τα ιδια τα φυτα...

Εχει σχεση με το γεγονος οτι μετα απο κοπο χρονων, εχεις κανει ενα δενδρο πραγματικα κοσμημα, κατι που απαιτει χρονο κοπο και ψυχη και ερχεται ενας και σου λεει «Ολα καλα, αλλα αυτο δεν ειναι μπονσαι» :986390:
Και το βαζεις την ιδια μερα σε μια ομορφη καταλληλη γλαστρα και ω! του θαυματος, ξαφνικα γινεται μπονσαι!!!
Αυτο ειναι το παραλογο της ολης ιστοριας και εκει ειναι που εγω :986390: (να παρω και μια ασπιρινη, γιατι το κεφαλι μου παει να σπασει απο τις κουτουλιες :991552::991552::991552:)
Αρα για σένα Τάκη ποτε ένα δεντρο αρχίζει να λέγετε bonsai ?

Nightenigma
28-05-09, 15:42
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Ανδρέα ότι bonsai είναι ένα ολοκληρωμένο σύνολο, δέντρου σε ρηχό pot .
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον αυτή την υγιή συζήτηση καιρό τώρα κ θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα που ίσως μας βοηθήσουν .Πιστεύω ότι όλοι έχουμε δίκιο από διαφορετική σκοπιά όμως.
Τι είναι τελικά bonsai ένα οποιοδήποτε δέντρο που το βάζω σε μια μικρή ρηχή γλάστρα ή σε μια μεγάλη βαθιά γλάστρα η και ακόμα στο χώμα ?
Για μένα τίποτα από τα παραπάνω…..
Η τέχνη των bonsai τι είναι?
Για μένα είναι μια πνευματική άσκηση μια χαλάρωση μια δημιουργία .
Πόσο καιρό χρειάζομαι να κάνω ένα δέντρο bonsai?
Αναλόγως το είδος του δέντρου και τις επιθυμίες διαμόρφωσης μου.
Πως μπορώ να δημιουργήσω ένα bonsai ?
Υπάρχουν δεκάδες τεχνικές ,όλες δεκτές . Πρώτα αποφασίσω το μέγεθος του και αναλόγως πράττω.
Ποιος είναι ο τελικός σκοπός ?
Να καταφέρω να μεταφέρω την αρμονία της φύσης σε λίγα εκατοστά.

Όταν βλέπω ένα bonsai τι ρωτάω , πόσο ετών είναι το δεντράκι ή πόσο ετών είναι bonsai?
Εγώ ρωτάω πόσο ετών είναι μπονσαι.
Ότι αναφέρω ποιο πάνω είναι μόνο η άποψη μου

Πολύ καλή τοποθέτηση! Και όχι γιατί συμφωνείς μαζί μου. Οσον αφορα τα ερωτήματα που θέτεις να σου πω ότι βρίσκεσαι ακριβώς μέσα στο πνεύμα αυτού που προσπαθώ να εκφράσω.

Nightenigma
28-05-09, 15:52
Εγω θα πω απλα οτι το να βαζεις ενα δεντρο (μπονσαι,προμπονσαι,οτιδηποτε) σε μια πιο βαθεια γλαστρα για ενα χρονικο διαστημα που μπορει να διαρκεσει και χρονια ειναι μια διαδικασια που γινεται σκοπιμως και μπορει να αποτελεσει μερος της ευρητερης διαδικασιας μετατροπης ενος δεντρου σε μπονσαι..Και τα οφελη αυτης ειναι πολλα,δεν χρειαζεται να αναφερθω...Μια αλλη διαδικασια μπορει να ειναι αυτη που εχει περιγραψει σε ενα παλιοτερο ποστ του ο Glyn και αν θυμαμαι καλα μιλουσε για τρυπημα του κορμου ετσι ωστε να προκυψει η παχυνση του.
Τωρα το ποτε θα ολοκληρωθει η διαδικασια μετατροπης ενος δεντρου σε μπονσαι ειναι καθαρα υποκειμενικο...

Nαι δεν διαφωνεί κανείς. Αλλα και πάλι, και παρακαλώ μην το πάρεις στραβά, τί σχέση έχει αυτό με το ερώτημα "τί είναι Bonsai;".
Το ερώτημα είναι "είναι τα Bonsai μία μορφή τέχνης ή αποκλειστικά μία τεχνική;". Γιατί αν ισχύει το πρώτο τότε Bonsai θεωρείται μόνο ότι είναι ολοκληρωμένο.

Nightenigma
28-05-09, 15:57
Και για το πόσο σημασία δίνουν οι "Μεγάλοι του είδους" παραθέτω το link με έργα ενός εκ των μεγαλυτέρων Bonsai artists στον κόσμο. Προσέξτε πόσο σημασία δίνει στην περιγραφή και του δέντρου αλλά και του pot στις λεζάντες.

http://www.artofbonsai.org/galleries/barton_bonsai.php

migiaki
28-05-09, 16:04
Νομιζω οτι εχουμε παρασυρθει σε μια κουβεντα με λαθος περιεχομενο και ουσια
Η ουσια του τι ειναι bonsai βρισκεται στα γενικα και επι μερους χαρακτηριστικα του δενδρου και γυρω απ αυτα επρεπε να συζηταμε τωρα και οχι με τα ετυμολογικα της λεξης.Τη γενικη εικονα βεβαια συμπληρωνει και ολοκληρωνει το δοχειο για bonsai ,οπως η κορνιζα ενα πινακα ζωγραφικης.
οταν ενα bonsai ειναι ετοιμο για επιδειξη ειναι απαραιτητο να βρισκεται στο
καταλληλο δοχειο .
πως θα ονομασουμε ενα δενδρο μπονσαι,οταν για χ,ψ λογους βρισκεται ειτε στο χωμα ειτε σε μεγαλο δοχειο για λογους γρηγορης αναπτυξης ?παυει αυτο το δενδρο αυτοματα να ονομαζεται μπονσαι?
θα προτεινα οσους το υποστηριζουν αυτο να κανουν μια ερωτηση στον walter
pall πως ονομαζει τα δενδρα του οταν βρισκονται εκτος καταλληλου δοχειου.
π.χ στο χωμα ,μηπως ''μη μπονσαι''νομιζω οτι εχουμε λιγακι εκτροχιαστει.
ολα τα μεγαλα ονοματα χρησιμοποιουν training pot οχι απαραιτητα ρηχα
για ευνοητους λογους ,εμεις που ειμαστε ακομη στα σπαργανα αυτο μας
μαρανε ,αν λεγεται ετσι η αλλιως

jean-zac
28-05-09, 16:06
Mr Glyn περιμένω το ποτ για να μπορώ να λέω οτι έχω μπονσάι (ενω πριν δεν είχα)

philip
28-05-09, 16:16
Η ουσια του τι ειναι bonsai βρισκεται στα γενικα και επι μερους χαρακτηριστικα του δενδρου και γυρω απ αυτα επρεπε να συζηταμε τωρα και οχι με τα ετυμολογικα της λεξης.Τη γενικη εικονα βεβαια συμπληρωνει και ολοκληρωνει το δοχειο για bonsai ,οπως η κορνιζα ενα πινακα ζωγραφικης.
καταλληλο δοχειο .

κ. Κωστα λογο εμπειριας θα ήθελα να μας βοηθησετε. Οταν πλεον καταφέρω να βάλω το δεντράκι μου σε μικρο ποτ μηπως αλλαζουν ολοι οι παράμετροι του ποτίσματος της λίπανσης κ της γενικης συμπεριφορας του δέντρου ?

Rommel
28-05-09, 16:29
Nαι δεν διαφωνεί κανείς. Αλλα και πάλι, και παρακαλώ μην το πάρεις στραβά, τί σχέση έχει αυτό με το ερώτημα "τί είναι Bonsai;".
Το ερώτημα είναι "είναι τα Bonsai μία μορφή τέχνης ή αποκλειστικά μία τεχνική;". Γιατί αν ισχύει το πρώτο τότε Bonsai θεωρείται μόνο ότι είναι ολοκληρωμένο.
Μα ποιος εκανε αυτην την ερωτηση?Συζητουμε για το τι ειναι μπονσαι???Η μηπως συζητουμε για τον αν ενα δεντρο που δεν ειναι σε ρηχη γλαστρα πρεπει να λεγεται ή οχι μπονσαι???
Αν συζητουμε για το τι ειναι μπονσαι τοτε θα πρεπει να γραψουμε σελιδες αν οχι τομους.Αν συζητουμε για το δευτερο τοτε ξαναλεω οτι το να βαζεις ενα δεντρο σε βαθεια γλαστρα ειναι μια απο τις πολλες τεχνικες για να το μετατρεψεις σε μπονσαι.
Τωρα αν αυτο το δεντρο , το διαστημα που θα μεινει στην βαθεια γλαστρα,πρεπει να λεγεται μπονσαι ή οχι δεν νομιζω πως ενδιαφερει και πολυ τους κατοχους των εν λογω δεντρων...Κι αυτο διοτι αυτο το διαστημα τα δεντρα τους θα ειναι ''in training''..Οταν θα θελησουν να τα παρουσιασουν θα τα βαλουν σε ενα ρηχο ποτ....

liza
28-05-09, 16:34
Μα ποιος εκανε αυτην την ερωτηση?Συζητουμε για το τι ειναι μπονσαι???Η μηπως συζητουμε για τον αν ενα δεντρο που δεν ειναι σε ρηχη γλαστρα πρεπει να λεγεται ή οχι μπονσαι???
Αν συζητουμε για το τι ειναι μπονσαι τοτε θα πρεπει να γραψουμε σελιδες αν οχι τομους.Αν συζητουμε για το δευτερο τοτε ξαναλεω οτι το να βαζεις ενα δεντρο σε βαθεια γλαστρα ειναι μια απο τις πολλες τεχνικες για να το μετατρεψεις σε μπονσαι.
Τωρα αν αυτο το δεντρο , το διαστημα που θα μεινει στην βαθεια γλαστρα,πρεπει να λεγεται μπονσαι ή οχι δεν νομιζω πως ενδιαφερει και πολυ τους κατοχους των εν λογω δεντρων...Κι αυτο διοτι αυτο το διαστημα τα δεντρα τους θα ειναι ''in training''..Οταν θα θελησουν να τα παρουσιασουν θα τα βαλουν σε ενα ρηχο ποτ....

σορυ που επεμβαίνω...(πετάγομαι!!) απλα νομίζω οτι δεν ειναι μόνο θέμα παρουσίασης το ρηχό ποτ αλλά και επιβίωσης για το δεντράκι...
άλλοι υποστηριζουν πως ειναι εύκολη υποθεση και άλλοι οτι ειναι δύσκολη..
εγω θα ελεγα οτι αυτο μπορει να το κρίνει ο καθένας μας με βάση την εμπειρία του στα μπονσαι..

migiaki
28-05-09, 16:38
Philip δεν αλλαζει τιποτα εκτος απο το πρωτο διαστημα μετα τη μεταφυτευση
περιπου ενα μηνα ,οπου δεν λιπαινουμε ,διατηρουμε το δενδρο σε σκιερο
σημειο ,ποτιζουμε κανονικα, λιγο επιπλεον ψεκασμα νομιζω θα το βοηθουσε
να περασει ευκολοτερα το σοκ της μεταφυτευσης .προυποθεση βεβαια οτι
εχουν γινει ολα τα της μεταφυτευσης σωστα ,χωρις ακραια πραγματα και τη
καταλληλη εποχη.

philip
28-05-09, 16:42
Philip δεν αλλαζει τιποτα εκτος απο το πρωτο διαστημα μετα τη μεταφυτευση
περιπου ενα μηνα ,οπου δεν λιπαινουμε ,διατηρουμε το δενδρο σε σκιερο
σημειο ,ποτιζουμε κανονικα, λιγο επιπλεον ψεκασμα νομιζω θα το βοηθουσε
να περασει ευκολοτερα το σοκ της μεταφυτευσης .προυποθεση βεβαια οτι
εχουν γινει ολα τα της μεταφυτευσης σωστα ,χωρις ακραια πραγματα και τη
καταλληλη εποχη.

Ευχαριστω κ.ΚΩΣΤΑ

migiaki
28-05-09, 16:49
Κωστα σκετο χωρις κ:279916:

philip
28-05-09, 16:51
Κωστα σκετο χωρις κ:279916:

:376571: Κωστα

Nightenigma
28-05-09, 17:19
καταλληλο δοχειο .
πως θα ονομασουμε ενα δενδρο μπονσαι,οταν για χ,ψ λογους βρισκεται ειτε στο χωμα ειτε σε μεγαλο δοχειο για λογους γρηγορης αναπτυξης ?παυει αυτο το δενδρο αυτοματα να ονομαζεται μπονσαι?
θα προτεινα οσους το υποστηριζουν αυτο να κανουν μια ερωτηση στον walter
pall πως ονομαζει τα δενδρα του οταν βρισκονται εκτος καταλληλου δοχειου.
π.χ στο χωμα ,μηπως ''μη μπονσαι''νομιζω οτι εχουμε λιγακι εκτροχιαστει.
ολα τα μεγαλα ονοματα χρησιμοποιουν training pot οχι απαραιτητα ρηχα
για ευνοητους λογους ,εμεις που ειμαστε ακομη στα σπαργανα αυτο μας
μαρανε ,αν λεγεται ετσι η αλλιως

O Walter Pall μιας και τον ανέφερες, τα ονομάζει potensai ή malsai. Και όταν λες "πως θα ονομάσουμε ένα δένδρο bonsai" είναι σχήμα οξύμωρο. Είναι σαν να λές "πως θα ονομάσουμε ένα δέντρο, δέντρο-γλάστρα. Γνώμη μου...

Nightenigma
28-05-09, 17:23
Και παρακαλώ, αν θέλετε, να διατυπώσετε την άποψη σας για το αν το Bonsai είναι τέχνη ή τεχνική. Πιστεύω πως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διαφοροποίηση.
Ο master του Bonsai λέγεται Bonsai artist για κάποιο λόγο. Οχι Bonsai κηπουρός.

ValsGeo
28-05-09, 17:30
o walter pall μιας και τον ανέφερες, τα ονομάζει potensai ή malsai. Και όταν λες "πως θα ονομάσουμε ένα δένδρο bonsai" είναι σχήμα οξύμωρο. Είναι σαν να λές "πως θα ονομάσουμε ένα δέντρο, δέντρο-γλάστρα. Γνώμη μου...

Οι ονομασιες που αναφερεις εχουν να κανουν με το είδος της γλάστρας

philip
28-05-09, 17:33
Θέλω να Θέσω ένα ερωτημα παιδια γιατι έχω μπερδευτει .
Τι σημαίνει bon sai ?
Η ξαδερφουλα μου 10 γλωσσες ξέρει να είναι καλα (ασχετη με κηπουρικη) μου λεει οτι bon=δοχειο ή μικρη συσκευασια κ sai=ΦΥΤΕΥΩ. Αρα της λεω μπονσαι σημαίνει να καταφέρω να φυτεύσω ένα δοχειο ή να καλλιεργησω ένα δοχειο ? ?
Για βοηθηστε :rolleyes: :rolleyes:

migiaki
28-05-09, 17:37
O Walter Pall μιας και τον ανέφερες, τα ονομάζει potensai ή malsai. Και όταν λες "πως θα ονομάσουμε ένα δένδρο bonsai" είναι σχήμα οξύμωρο. Είναι σαν να λές "πως θα ονομάσουμε ένα δέντρο, δέντρο-γλάστρα. Γνώμη μου...

σ αρεσει να παιζεις με τις λεξεις ,δεν ειναι κακο.
οταν θες να πεις bonsai στα Ελληνικα να λες δενδρο γλαστρα και αν
καταλαβει κανενας τι εννοεις, να μου γραψεις

Nightenigma
28-05-09, 17:41
Οι ονομασιες που αναφερεις εχουν να κανουν με το είδος της γλάστρας

http://wiki.bonsaitalk.com/index.php/Potensai
http://forums.bonsaisite.com/index.php?showtopic=17831&st=15&start=15

jean-zac
28-05-09, 17:42
Από θεωρία τα πάτε καλά όλοι και έμαθα αρκετά για τα επόμενα μου χρόνια.Εκείνο που βλέπω όμως ειναι φυτά βλαστάρια σε όμορφα ποτ΄.Είμαι τυχερός που υπάρχει η ομάδα ΚΟΒΑΛΣΚΙ και θα κάνουμε τον χαβάλέ μας (όπως λέει και ο Rommel).Και για όλους εσας να ένα όμορφο ΜΠΟΝΣΑΙ σε 'ενα όμορφο ποτ.

Nightenigma
28-05-09, 17:43
σ αρεσει να παιζεις με τις λεξεις ,δεν ειναι κακο.
οταν θες να πεις bonsai στα Ελληνικα να λες δενδρο γλαστρα και αν
καταλαβει κανενας τι εννοεις, να μου γραψεις

Δεν μου είπες τη γνώμη σου για το αν το θεωρείς τέχνη ή τεχνική πάντως.
Και δεν μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις αλλά κυρίως δεν μου αρέσει να παίζω με τις έννοιες.

Nightenigma
28-05-09, 17:46
Από θεωρία τα πάτε καλά όλοι και έμαθα αρκετά για τα επόμενα μου χρόνια.Εκείνο που βλέπω όμως ειναι φυτά βλαστάρια σε όμορφα ποτ΄.Είμαι τυχερός που υπάρχει η ομάδα ΚΟΒΑΛΣΚΙ και θα κάνουμε τον χαβάλέ μας (όπως λέει και ο rommel).Και για όλους εσας να ένα όμορφο ΜΠΟΝΣΑΙ σε 'ενα όμορφο ποτ.

Συγνώμη που παρεκλείναμε απο το θέμα σου όπως προείπα. Θες να πεις και εσύ τη γνώμη σου στο αν είναι τέχνη ή τεχνική?

Rommel
28-05-09, 17:48
Συγνώμη που παρεκλείναμε απο το θέμα σου όπως προείπα. Θες να πεις και εσύ τη γνώμη σου στο αν είναι τέχνη ή τεχνική?

Δεν νομιζω να εχει καποιος αντιρηση πως ειναι τεχνη...Προφανως ομως οπως ολες οι τεχνες χρειαζοντε και διαφορες τεχνικες...

Nightenigma
28-05-09, 17:53
Δεν νομιζω να εχει καποιος αντιρηση πως ειναι τεχνη...Προφανως ομως οπως ολες οι τεχνες χρειαζοντε και διαφορες τεχνικες...

Αφού λοιπόν είναι τέχνη, η εικόνα του δεν είναι ολοκληρωμένη και μία μόνο;
Κατά συνέπεια ΜΕ το ΔΟΧΕΙΟ; Μια καλύτερη παρομοίωση από την κορνίζα και τον πίνακα, πιστεύω, είναι ο κανβάς και το χρώμα. Μέχρι αυτά τα 2 γίνουν ένα, δεν μιλάμε για πίνακα ζωγραφικής.

jean-zac
28-05-09, 17:55
Αγαπητέ Ανδρέα για εμένα ήταν ένα χόμπυ για 30 χρόνια και συνεχίζει σε πιο ήπιους ρυθμούς.Κορεσμός.!!Και με αυτά που διαβάζω ίσως χωρισμός.Φτιάξτε ομάδες μεταξύ σας .Θα κερδισετε περισσότερα.Εχω διαβάσει 7000 + σελίδες ανατομίας αλλά στήν πράξη τρέμανε χέρια και πόδια.Η θεωρία από την πράξη πολλές φορές απέχει πολύ.Σε πολλόυς απουσιάζει η πρακτική εξάσκηση.Αυτή να ψάξετε να βρείτε.

Nightenigma
28-05-09, 18:04
Αγαπητέ Ανδρέα για εμένα ήταν ένα χόμπυ για 30 χρόνια και συνεχίζει σε πιο ήπιους ρυθμούς.Κορεσμός.!!Και με αυτά που διαβάζω ίσως χωρισμός.Φτιάξτε ομάδες μεταξύ σας .Θα κερδισετε περισσότερα.Εχω διαβάσει 7000 + σελίδες ανατομίας αλλά στήν πράξη τρέμανε χέρια και πόδια.Η θεωρία από την πράξη πολλές φορές απέχει πολύ.Σε πολλόυς απουσιάζει η πρακτική εξάσκηση.Αυτή να ψάξετε να βρείτε.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πάντως, και συγχώρεσε με αν σε ενοχλεί αυτό αλλά πραγματικά το λέω με την ανάγκη να σε καταλάβω, είναι γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ μια θεωρητική συζήτηση πάνω σε ένα χόμπι όπως το αποκαλείς εσύ. Θεωρείς ότι είναι πολεμική και έχουμε βγάλει έξω τα μαχαίρια μας και τα μετράμε; Προς Θεού δηλαδή.
Αν διάβασες πιο πάνω μάλιστα σου είχα γράψει πως αν είναι οικονομικοί οι λόγοι, χωρίς να γνωρίζω βέβαια, είμαι διατεθιμένος να σου χαρίσω εγώ ένα οποιοδήποτε δοχείο εφόσον σου αρέσει βεβαίως. Συγνώμη αν από πλευράς μου πιστεύεις ότι επιτήθωμαι σε κάποιον επειδή έχω διαφορετική γνώμη. Και συγνώμη γενικότερα αν έχει περάσει και σε άλλα μέλη αυτό.

Φιλικά
Ανδρέας

Rommel
28-05-09, 18:10
Αφού λοιπόν είναι τέχνη, η εικόνα του δεν είναι ολοκληρωμένη και μία μόνο;
Κατά συνέπεια ΜΕ το ΔΟΧΕΙΟ; Μια καλύτερη παρομοίωση από την κορνίζα και τον πίνακα, πιστεύω, είναι ο κανβάς και το χρώμα. Μέχρι αυτά τα 2 γίνουν ένα, δεν μιλάμε για πίνακα ζωγραφικής.

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως η εικονα του ειναι μια και ολοκληρωμενη...Ξερεις γιατι?γιατι προκειται για ζωντανο οργανισμο που μεγαλωνει...

Rommel
28-05-09, 18:15
Οσο για την συζητηση,εμενα δεν με ενοχλει καθολου,αλλα σαν νεος στον χωρο θα ηθελα να εβλεπα το ιδιο παθος απο εσενα και οποιον αλλον στην πραξη και οχι σε θεωρητικες συζητησεις...
Πιστευω πως εγω και παρα πολλα αλλα μελη προτιμουμε να μαθουμε πως θα φροντιζουμε πιο σωστα τα δεντρα μας ή πως θα τελειοποιουμε την μορφη που θελουμε να δωσουμε σε αυτα παρα να συζηταμε για το τι γλαστρα να τους βαλουμε...

Κι εγω ακομα πιο πολυ φιλικα,
Γιαννης

glyn
28-05-09, 18:23
http://img9.imageshack.us/img9/3159/attachmentxbv.jpg (http://img9.imageshack.us/my.php?image=attachmentxbv.jpg)

:247972::247972::247972::247972:
αααα! αλλο δεντρο!!! συγνωμη Γιαννη αλλα τοσα χρονια εκανες "σαχλαμαρες" τωρα εγινε δουλεια...νομιζω οτι και αυτο το δεντρο σου μου ανηκει δικαιωματικα...δεχομαι να το ονομασεις OliveGlyn...

Nightenigma
28-05-09, 18:58
Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως η εικονα του ειναι μια και ολοκληρωμενη...Ξερεις γιατι?γιατι προκειται για ζωντανο οργανισμο που μεγαλωνει...

Φυσικά και δεν εννοούσα το δέντρο (ολοκληρωμένο) αλλά την εικόνα Δέντρο-Γλάστρα. Αν διαβάσεις πιο πάνω θα δεις τι έχω αναφερθεί και εγώ σε αυτο που αναφέρεις ήδη.

migiaki
28-05-09, 19:02
Δεν μου είπες τη γνώμη σου για το αν το θεωρείς τέχνη ή τεχνική πάντως.
Και δεν μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις αλλά κυρίως δεν μου αρέσει να παίζω με τις έννοιες.

Διαβασε στα προ-μπονσαι των μελων chinese elm migiaki 17/5

Nightenigma
28-05-09, 19:03
Οσο για την συζητηση,εμενα δεν με ενοχλει καθολου,αλλα σαν νεος στον χωρο θα ηθελα να εβλεπα το ιδιο παθος απο εσενα και οποιον αλλον στην πραξη και οχι σε θεωρητικες συζητησεις...
Πιστευω πως εγω και παρα πολλα αλλα μελη προτιμουμε να μαθουμε πως θα φροντιζουμε πιο σωστα τα δεντρα μας ή πως θα τελειοποιουμε την μορφη που θελουμε να δωσουμε σε αυτα παρα να συζηταμε για το τι γλαστρα να τους βαλουμε...

Κι εγω ακομα πιο πολυ φιλικα,
Γιαννης

Και πάλι θα αναφέρω ότι η σύγκριση του εγώ ασχολούμαι 40 χρόνια > εσύ 6 (άρα κερδίζω) είναι άστοχη. Δεν απαγορεύει σε κανέναν, με επιχειρήματα, να έχει άποψη ακόμα και αν ασχολείται 2 μήνες.
Αυτά που προανέφερες για να μάθουμε στην πράξη πως να φροντίζουμε τα δέντρα μας κτλ ΔΕΝ έχουν σχέση με το θέμα που σηζητάμε τώρα και την τροπή που πήρε η συζήτηση με αφορμή την αντικειμενικά πανέμορφη ελιά του φίλου Γιάννη.

Nightenigma
28-05-09, 19:06
Διαβασε στα προ-μπονσαι των μελων chinese elm migiaki 17/5

Ναι;
Βοήθησε με να σε καταλάβω.

Nightenigma
28-05-09, 19:11
http://img9.imageshack.us/img9/3159/attachmentxbv.jpg (http://img9.imageshack.us/my.php?image=attachmentxbv.jpg)

:247972::247972::247972::247972:
αααα! αλλο δεντρο!!! συγνωμη Γιαννη αλλα τοσα χρονια εκανες "σαχλαμαρες" τωρα εγινε δουλεια...νομιζω οτι και αυτο το δεντρο σου μου ανηκει δικαιοματικα...δεχομαι να το ονομασεις oliveglyn...

Αν έγινε αναφορά στην ηλικία και τον όγκο δουλειάς και δεν το είδα συγνώμη. Πρόσεξα μόνο στην αρχή που λέει Ελιά αγορασμένη από φυτώριο.

migiaki
28-05-09, 19:20
νομιζω οτι εχω απαντησει στο ερωτημα σου αν ειναι τεχνη.

δεν υπαρχει λογος να ανοιξει μια συζητηση για τα αυτονοητα.οταν και
μονο ο τιτλος απο καποια βιβλια το φωναζει .
αυτα και παντα φιλικα

Nightenigma
28-05-09, 19:26
νομιζω οτι εχω απαντησει στο ερωτημα σου αν ειναι τεχνη.

δεν υπαρχει λογος να ανοιξει μια συζητηση για τα αυτονοητα.οταν και
μονο ο τιτλος απο καποια βιβλια το φωναζει .
αυτα και παντα φιλικα

Δεν πιστεύεις οτι υπάρχει λόγος να ανοίξει συζήτηση αλλά ποστάρεις σε μια συζήτηση που δεν πιστεύεις ότι έπρεπε να υπάρχει. Ενδιαφέρον...
Γνώμη μου, και πάλι, όταν δεν ενδιαφερόμαστε για ένα θέμα και αυτό δεν απευθύνεται σε σένα μόνο αποκλειστικά βεβαίως, δεν δίνουμε σημασία στο τί λένε άνθρωποι που τους ενδιαφέρει το θέμα.
Πάλι φιλικά και χωρίς καμία δόση ειρωνείας,την οποία σίγουρα ο γραπτός λόγος μεταφέρει.

glyn
28-05-09, 19:52
Ανδρεα συγκεκριμενα για τον Migiaki και τον Γιαννη, τα αποτελεσματα της δουλειας τους φαινονται απο τα αποτελεσματα...αρα το οτι ασχολουνται 30 χρονια δεν λεει τιποτα, το αποτελεσμα ομως των χρονων της ασχολιας τους λενε παρα πολλα! εχεις δει τα δεντρα τους και μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειναι στην κατηγορια αγοραζω ενα ψευτοbonsai και λεω οτι εχω συλλογη, οι ανθρωποι τα εχουν φτιαξει μονοι τους και για εμενα τα λεγομενα τους εχουν μεγαλυτερο βαρος απο ολα τα βιβλια που εχω μαζι (και δεν εχω λιγα).

Nightenigma
28-05-09, 19:56
Ανδρεα συγκεκριμενα για τον migiaki και τον Γιαννη, τα αποτελεσματα της δουλειας τους φαινονται απο τα αποτελεσματα...αρα το οτι ασχολουνται 30 χρονια δεν λεει τιποτα, το αποτελεσμα ομως των χρονων της ασχολιας τους λενε παρα πολλα! εχεις δει τα δεντρα τους και μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειναι στην κατηγορια αγοραζω ενα ψευτοbonsai και λεω οτι εχω συλλογη, οι ανθρωποι τα εχουν φτιαξει μονοι τους και για εμενα τα λεγομενα τους εχουν μεγαλυτερο βαρος απο ολα τα βιβλια που εχω μαζι (και δεν εχω λιγα).

Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να διαφωνίσω για την ποιότητα των δέντρων τους. Αυτό όμως δεν απαγορεύει σε εμένα αλλά, κατ' επέκτασην, σε κανένα να λέει και να υποστηρίζει τη γνώμη του, τη στιγμή δε που έχει επιχειρήματα.
Δεν είμαστε εδώ για να μετρήσουμε τα Νebari μας.

Τακης
28-05-09, 20:03
Εχει χασει λιγο την μπαλα το θεμα, αλλα εμενα μου αρεσει!! :247972:(Σε οσους δεν αρεσει, απλα διαβαζουν σε αλλες κατηγοριες!!:820492:)
Να πω μονο οτι εδω συμμετεχει οποιος εχει να πει κατι για το θεμα. Οποιος δεν εχει να πει κατι και θεωρει οτι προκειται για χαζοκουβεντα, δεν συμμετεχει.
--------------------------------------
Να επανατοποθετησω το ερωτημα:
Ενα δενδρο διαμορφωμενο σε μεγαλο βαθμο, αλλα που δεν ειναι στην καταλληλη γλαστρα τι ειναι? Πως το λενε?
Ενα δενδρο που ειναι σε μια ωραια σωστη γλαστρα, αλλα για καποιο λογο πρεπει να υποστει καποια αλλαγη και γι αυτο μπαινει σε μεγαλη γλαστρα ή στο χωμα για μερικους μηνες τι ειναι? Πως το λενε?
Ενα δενδρο για να παρει την φορμα που επιθυμουμε εχει υποστει επεξεργασια μερικων ετων. Αυτο ειναι το ενα μερος.
Σε καποια αλλη περιοχη του κοσμου καποιοι φτιαχνουν την καταλληλη γλαστρα για αυτο το φυτο, που θα την χρησιμοποιησουμε την καταλληλη στιγμη. Περα απο την επιλογη της γλαστρας αυτης απο τον κατοχο του δενδρου, αυτος δεν συμμετεχει πουθενα στην κατασκευη, το χρωμα, και την μορφη της γλαστρας.
Που ειναι η συμμετοχη του στην ολοκληρωση του μπονσαι? Απλα οτι εκανε σωστη επιλογη? Οτι εχει καλο γουστο?
Ενα ολοκληρωμενο μπονσαι θελει την γλαστρα του, αλλα δεν ειναι αυτο δουλεια ενος ανθρωπου (τουλαχιστον σε πολυ μεγαλο ποσοστο) Αλλος δημιουργει το δενδρο (μεγαλη τεχνη!) αλλος φτιαχνει την γλαστρα (επισης τεχνη)
Ειναι λιγο μπερδεμα το πραγμα... :icon_scratch::icon_scratch:

Nightenigma
28-05-09, 20:13
Εχει χασει λιγο την μπαλα το θεμα, αλλα εμενα μου αρεσει!! :247972:(Σε οσους δεν αρεσει, απλα διαβαζουν σε αλλες κατηγοριες!!:820492:)
Να πω μονο οτι εδω συμμετεχει οποιος εχει να πει κατι για το θεμα. Οποιος δεν εχει να πει κατι και θεωρει οτι προκειται για χαζοκουβεντα, δεν συμμετεχει.
--------------------------------------
Να επανατοποθετησω το ερωτημα:
Ενα δενδρο διαμορφωμενο σε μεγαλο βαθμο, αλλα που δεν ειναι στην καταλληλη γλαστρα τι ειναι? Πως το λενε?
Ενα δενδρο που ειναι σε μια ωραια σωστη γλαστρα, αλλα για καποιο λογο πρεπει να υποστει καποια αλλαγη και γι αυτο μπαινει σε μεγαλη γλαστρα ή στο χωμα για μερικους μηνες τι ειναι? Πως το λενε?
Ενα δενδρο για να παρει την φορμα που επιθυμουμε εχει υποστει επεξεργασια μερικων ετων. Αυτο ειναι το ενα μερος.
Σε καποια αλλη περιοχη του κοσμου καποιοι φτιαχνουν την καταλληλη γλαστρα για αυτο το φυτο, που θα την χρησιμοποιησουμε την καταλληλη στιγμη. Περα απο την επιλογη της γλαστρας αυτης απο τον κατοχο του δενδρου, αυτος δεν συμμετεχει πουθενα στην κατασκευη, το χρωμα, και την μορφη της γλαστρας.
Που ειναι η συμμετοχη του στην ολοκληρωση του μπονσαι? Απλα οτι εκανε σωστη επιλογη? Οτι εχει καλο γουστο?
Ενα ολοκληρωμενο μπονσαι θελει την γλαστρα του, αλλα δεν ειναι αυτο δουλεια ενος ανθρωπου (τουλαχιστον σε πολυ μεγαλο ποσοστο) Αλλος δημιουργει το δενδρο (μεγαλη τεχνη!) αλλος φτιαχνει την γλαστρα (επισης τεχνη)

Πάλι πολύ ενδιαφέροντα τα επιχειρήματα σου και με βάζουν σε σκέψεις. Ειδικά αυτά:
"Ενα δενδρο διαμορφωμενο σε μεγαλο βαθμο, αλλα που δεν ειναι στην καταλληλη γλαστρα τι ειναι? Πως το λενε?
Ενα δενδρο που ειναι σε μια ωραια σωστη γλαστρα, αλλα για καποιο λογο πρεπει να υποστει καποια αλλαγη και γι αυτο μπαινει σε μεγαλη γλαστρα ή στο χωμα για μερικους μηνες τι ειναι? Πως το λενε?"

Σε αυτό όμως:
"Που ειναι η συμμετοχη του στην ολοκληρωση του μπονσαι? Απλα οτι εκανε σωστη επιλογη? Οτι εχει καλο γουστο?"
Θα απαντήσω πως ναι, σίγουρα. Το ότι έκανε τη σωστή επιλογή και έχει καλό γούστο είναι κομμάτι της τέχνης του Bonsai.

Rommel
28-05-09, 20:14
Πάλι πολύ ενδιαφέροντα τα επιχειρήματα σου και με βάζουν σε σκέψεις. Ειδικά αυτά:
"Ενα δενδρο διαμορφωμενο σε μεγαλο βαθμο, αλλα που δεν ειναι στην καταλληλη γλαστρα τι ειναι? Πως το λενε?
Ενα δενδρο που ειναι σε μια ωραια σωστη γλαστρα, αλλα για καποιο λογο πρεπει να υποστει καποια αλλαγη και γι αυτο μπαινει σε μεγαλη γλαστρα ή στο χωμα για μερικους μηνες τι ειναι? Πως το λενε?"

Σε αυτό όμως:
"Που ειναι η συμμετοχη του στην ολοκληρωση του μπονσαι? Απλα οτι εκανε σωστη επιλογη? Οτι εχει καλο γουστο?"
Θα απαντήσω πως ναι, σίγουρα. Το ότι έκανε τη σωστή επιλογή και έχει καλό γούστο είναι κομμάτι της τέχνης του bonsai.

Στα προηγουμενα τι εχεις να απαντησεις?

Nightenigma
28-05-09, 20:17

Σε αυτό θα σου πω οτι, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο σωστός Bonsai artist είναι αυτός που δημιουργεί το δέντρο ΚΑΙ επιλέγει την κατάλληλη γλάστρα που έφτιαξε κάποιος άλλος.

Rommel
28-05-09, 20:18
Και οταν αυτο το δεντρο χρειαστει για καποια χρονια να ξαναμπει σε μεγαλη γλαστρα οπως ειπε κι ο Τακης θα σταματησει να λεγεται μπονσαι και μολις ξαναμπει σε ρηχη θα ξαναλεγεται μπονσαι???

Τακης
28-05-09, 20:21
[B]
Θα απαντήσω πως ναι, σίγουρα. Το ότι έκανε τη σωστή επιλογή και έχει καλό γούστο είναι κομμάτι της τέχνης του Bonsai.
Τοτε ομως πεφτουμε παλι στο θεμα της κορνιζας σε εναν πινακα.
Ο ζωγραφος απλα αρκει να διαλεξει μια καταλληλη κορνιζα. Δεν συμμετεχει στην τεχνη της κατασκευης μιας κορνιζας... Δημιουργει ομως τρελά οσο δουλευει τον πινακα... :820492::icon_scratch:
Νομιζω οτι φτασαμε ομως σε ενα οριο την κουβεντα που ολοι εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας.
Δεν ξερω αν εχει νοημα να το συνεχισουμε. Οχι τιποτα αλλο, αλλα μερικοι μας κραζουν που δεν ασχολουμαστε με θεματα τεχνικης και δημιουργιας ενος μπονσαι. :247972:
(Φυσικα εδω να πω οτι εγω τουλαχιστον επιθυμω την συμμετοχη τους σε ολα τα θεματα του φορουμ. Αυτο εχουμε αναγκη και γι αυτο εγινε το φορουμ. Αν οι πιο εμπειροι δεν εχουν να πουν κατι στους νεους που εχουν πολλες αποριες, δεν κανουμε τιποτα....)

Nightenigma
28-05-09, 20:21
Στα προηγουμενα τι εχεις να απαντησεις?

Οπως είπα αυτό με έβαλε σε σκέψεις και αυτή είναι η ομορφιά του να ανταλλάζουμε απόψεις. Θα επιμείνω όμως λέγοντας ότι για το διάστημα που δεν είναι σε δοχείο ΔΕΝ είναι Bonsai. Γνώμη μου. Οπως λέει και η υπογραφή σου :247972::480608:

Rommel
28-05-09, 20:22
Οχι τιποτα αλλο, αλλα μερικοι μας κραζουν που δεν ασχολουμαστε με θεματα τεχνικης και δημιουργιας ενος μπονσαι.
Για μενα λες???:064::064::affraid:

Nightenigma
28-05-09, 20:24
Τοτε ομως πεφτουμε παλι στο θεμα της κορνιζας σε εναν πινακα.
Ο ζωγραφος απλα αρκει να διαλεξει μια καταλληλη κορνιζα. Δεν συμμετεχει στην τεχνη της κατασκευης μιας κορνιζας... Δημιουργει ομως τρελά οσο δουλευει τον πινακα... :820492::icon_scratch:
Νομιζω οτι φτασαμε ομως σε ενα οριο την κουβεντα που ολοι εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας.
Δεν ξερω αν εχει νοημα να το συνεχισουμε. Οχι τιποτα αλλο, αλλα μερικοι μας κραζουν που δεν ασχολουμαστε με θεματα τεχνικης και δημιουργιας ενος μπονσαι. :247972:
(Φυσικα εδω να πω οτι εγω τουλαχιστον επιθυμω την συμμετοχη τους σε ολα τα θεματα του φορουμ. Αυτο εχουμε αναγκη και γι αυτο εγινε το φορουμ. Αν οι πιο εμπειροι δεν εχουν να πουν κατι στους νεους που εχουν πολλες αποριες, δεν κανουμε τιποτα....)

Σωστός! Και θα συμφωνήσω στο οτι έφτασε σε ένα καλό σημείο η συζήτηση. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν να κάνουν διάλογο. Αν θέλει κάποιος να πει κάτι άλλο θα συνεχίσω και εγώ, αλλιώς see you in another thread :480608:

Τακης
28-05-09, 20:26
Για μενα λες???:064::064::affraid:
Φυσικα και οχι!! :820492:
Αν διαβασεις πιο κατω θα καταλαβεις τι εννοω...:97669:

Τακης
28-05-09, 20:27
αλλιώς see you in another thread :480608:
...και αυτο ειναι εξισου ή ακομα πιο χρησιμο για ολους!!! :667324:

glyn
28-05-09, 20:40
ολα καταλληγουν σε αυτο που εχει ειπωθει 100 σελιδες πιο πισω...παιζουμε με τις λεξεις...αν λοιπον δεχθουμε οτι κανουμε αυτο το παιχνιδι τοτε ναι, bonsai ειναι ενα τελειωμενο bonsai, ελα ομως που ποτε δεν τελειωνει ενα bonsai, απλα ολοκληρωνει την εικονα του η οποια ομως και αυτη ειναι παροδικη, γιατι μπορει πχ να τσιμπησει ενα μυκητα στις ριζες (ενω εχει δικαιωματικα παρει τον τιτλο του bonsai) και να χρειαστει να μπει σε μεγαλυτερη γλαστρα, αρα αυτοματως του ξεκρεμαμε και την ταμπελιτσα τουςμπονσαι για μερικα χρονια και οταν εχει το θαρος να ξαναμπει στο σωστο του ποτ τοτε θα κερδισει πισω τον τιτλο του!!! μετα θα ξαναγινει bonsai και θα εχει χασει δυο και τρια χρονια μεσα σε μια μεγαλη γλαστρα μονο και μονο για να συνελθει και με κοστος να το βλεπουν τα αλλα bonsai και να το φτυνουν και να ντρεπονται για αυτο!!! Bonsai ειναι η διαδρομη κυριοι, ΟΧΙ το αποτελεσμα, γιατι πολυ απλα, το αποτελεσμα δεν θεωρειται τελικο ΠΟΤΕ! και η υπογραφη του ROMMEL ειναι το πιο καλο παραδειγμα στα επιχειρηματα μου. Τελειωμενο bonsai, ειναι το νεκρο BONSAI. Αρα...πραγματικο Bonsai ειναι το νεκρο Bonsai (αρκει να ειναι σε ρηχη γλαστρα οταν πεθανει)

Rommel
28-05-09, 20:44
και η υπογραφη του ROMMEL ειναι το πιο καλο παραδειγμα στα επιχειρηματα μου. Τελειωμενο bonsai, ειναι το νεκρο BONSAI.
Εϊ,ψιτ...κυριε Γκλυν τι θα γινει με την παρτυ σας???
Την μια με μπερδευετε με τον Τσιφ και με λετε Σιμο,την αλλη μπερδευετε την υπογραφη μου με την υπογραφη του Valsgeo...Ημαρτον που λεει κι ο Γεωργιου...:496149::496149::496149:
Γεραματα....Ενω εμεις τα πιπινια ειμαστε ακμαιοι ακομα!!!

Nightenigma
28-05-09, 20:45
ολα καταλληγουν σε αυτο που εχει ειπωθει 100 σελιδες πιο πισω...παιζουμε με τις λεξεις...αν λοιπον δεχθουμε οτι κανουμε αυτο το παιχνιδι τοτε ναι, bonsai ειναι ενα τελειωμενο bonsai, ελα ομως που ποτε δεν τελειωνει ενα bonsai, απλα ολοκληρωνει την εικονα του η οποια ομως και αυτη ειναι παροδικη, γιατι μπορει πχ να τσιμπησει ενα μυκητα στις ριζες (ενω εχει δικαιωματικα παρει τον τιτλο του bonsai) και να χρειαστει να μπει σε μεγαλυτερη γλαστρα, αρα αυτοματως του ξεκρεμαμε και την ταμπελιτσα τουςμπονσαι για μερικα χρονια και οταν εχει το θαρος να ξαναμπει στο σωστο του ποτ τοτε θα κερδισει πισω τον τιτλο του!!! μετα θα ξαναγινει bonsai και θα εχει χασει δυο και τρια χρονια μεσα σε μια μεγαλη γλαστρα μονο και μονο για να συνελθει και με κοστος να το βλεπουν τα αλλα bonsai και να το φτυνουν και να ντρεπονται για αυτο!!! Bonsai ειναι η διαδρομη κυριοι, ΟΧΙ το αποτελεσμα, γιατι πολυ απλα, το αποτελεσμα δεν θεωρειται τελικο ΠΟΤΕ! και η υπογραφη του ROMMEL ειναι το πιο καλο παραδειγμα στα επιχειρηματα μου. Τελειωμενο bonsai, ειναι το νεκρο BONSAI. Αρα...πραγματικο Bonsai ειναι το νεκρο Bonsai (αρκει να ειναι σε ρηχη γλαστρα οταν πεθανει)

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς οτι το Bonsai μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένο.
Για την εικόνα του δέντρου μαζί με το δοχείο μιλούσαμε.
Αλλά αν μετά από 100 σελίδες, όπως λες, τα επιχειρήματα σου είναι αυτά, tespa. Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι.

Τακης
28-05-09, 20:47
Εϊ,ψιτ...κυριε Γκλυν τι θα γινει με την παρτυ σας???
Την μια με μπερδευετε με τον Τσιφ και με λετε Σιμο,την αλλη μπερδευετε την υπογραφη μου με την υπογραφη του Valsgeo...Ημαρτον που λεει κι ο Γεωργιου...:496149::496149::496149:
Γεραματα....Ενω εμεις τα πιπινια ειμαστε ακμαιοι ακομα!!!
:991552::991552::991552::991552::lol:

Τακης
28-05-09, 20:48
Ας μη το πιασουμε απο την αρχη φιλοι μου!!! :247972:
Νομιζω οτι τα ειπαμε ολα!!!

Nightenigma
28-05-09, 20:50
Σωστός! :480608:

Rommel
28-05-09, 20:50
Ρε συ Τακη δεν μεταφερεις τα μηνυματα σε νεο thread γιατι εχουμε κανει το thread του Γιαννη @#%!@##!...

glyn
28-05-09, 20:53
Ανδρεα δυστυχως εχουμε χασμα αποψεων και κατανοησης το τι θελει να πει ο καθενας μας, δεν καταλαβαινεις τι λεω και δεν καταλαβαινω και εγω τι λες εσυ...no hard feelings , δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι για να ταιριαζουν.
Rommel συγνωμη φιλε, παει γερασαμε...μηπως ομως εισαι το ιδιο ατομο με τον TSIF και εχεις κανει δυο προφιλ? :247972:

Τακης
28-05-09, 20:56
Ανδρεα δυστυχως εχουμε χασμα αποψεων και κατανοησης το τι θελει να πει ο καθενας μας, δεν καταλαβαινεις τι λεω και δεν καταλαβαινω και εγω τι λες εσυ...no hard feelings , δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι για να ταιριαζουν.

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο πολυπλοκη η διαφωνια για να μιλαμε για χασμα αποψεων!!! Απλα ο καθενας μιλαει απο αλλη αφετηρια. Δεν ειναι κακο αυτο.. :480608:

Nightenigma
28-05-09, 20:58
Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο πολυπλοκη η διαφωνια για να μιλαμε για χασμα αποψεων!!! Απλα ο καθενας μιλαει απο αλλη αφετηρια. Δεν ειναι κακο αυτο.. :480608:

Ακριβώς :480608:

mixanobios
28-05-09, 22:25
Με το να μπει ενα δεντρακι σε ενα ποτ δεν γινεται αυτοματα μπονσαι πρεπει να περασουν χρονια στο ιδιο ποτ για να λεγετε μπονσαι.

Αν ενα δεντρακι το βγαλεις απο το ποτ για τον Α-Β λογο και το βαλεις σε ζαρντινιερα αυτοματα δεν ειναι μπονσαι.... γιατι οταν θα το ξαναβαλεις σε ποτ θα πρεπει να περασουν χρονια για να γινει παλι μπονσαι....

Το δεντρο δεν βρισκετε μεσα σε συρταρι-κουτακι.... ανοιγω το συρταρι βαζω το μπαλακι... ανοιγω το συρταρι περνω το μπαλακι....
Το δεντρακι τρελαίνετε ....
Η διαδικασια του ποτ και το να παρεις το σωστο ποτ.... με τις σωστες διαστασεις για το δεντρακι ειναι μια διαδικασια που μπορει να παρει χρονο.

Δεν ειναι πινακας και κορνιζα.... ειναι χρωμα και καμβας (οπως ειπε ο night) η κορνιζα ειναι το τραπεζακι που θα βαλεις το δεντρακι-ποτ οπως ο WALTER PALL σε μερικα εχει υπεροχα τραπεζακια και ολοκληρωνει την gallery - φωτογράφιση.

Nightenigma
28-05-09, 22:29
Aκριβώς αυτό θέλω να πω και εγώ. Ο παραλληλισμός με τον Pall είναι πολύ σωστός.

Τακης
28-05-09, 22:42
Μην αρχιζουμε παλι Χαρη.
Κατα την γνωμη μου τα επιχειρρηματα σου ειναι εντελως ατοπα, αλλα δεν πειραζει.
Αν πιασουμε τωρα και τα τραπεζακια, μετα θα παμε στις καρεκλες που ειναι διπλα και τελος στο πατωμα... Ελεος!!!!:986390::986390::986390::986390:

TSIF
28-05-09, 22:47
Έχω πχ ένα τέλειο δέντρο σε δοχείο για μπονσαι αλλά είμαι πολλή κακόγουστος τέλειο δέντρο ρηχό δοχείο αλλά δεν δένει με το δέντρο άρα δεν είναι μπονσαι ? πάμε παρακατο την ψώνισα και το έσπασα το δοχείο παραγγέλνω από έξω θέλει 15 μέρες να έρθει το βάζω σε μια ζαρτιέρα για να μην χαλάσει όπως είναι η ρίζα απλωμένη με το χώμα ξαφνικά δεν είναι μπονσαι έρχεται το δοχείο ίδιες διαστάσεις βάζω το φυτό στο δοχείο αλλά πάλι δεν είναι μπονσαι πρέπει να μείνει κάποιο διάστημα στο συγκεκριμένο δοχείο για να ξανά βαπτιστεί μπονσαι ?
Συμπέρασμα παίζουμε με της λέξεις και θα χρειαστούμε πολλές βαπτίσεις για το ίδιο φυτό ιδικά κάποια φυτά τα μεταφυτεύει κάποιος και με ελάχιστες γνώσεις χωρίς να κινδυνέψουν

mixanobios
28-05-09, 22:48
Μην αρχιζουμε παλι Χαρη.
Κατα την γνωμη μου τα επιχειρρηματα σου ειναι εντελως ατοπα, αλλα δεν πειραζει.
Αν πιασουμε τωρα και τα τραπεζακια, μετα θα παμε στις καρεκλες που ειναι διπλα και τελος στο πατωμα... Ελεος!!!!:986390::986390::986390::986390:

Τακη δεν το καταλαβες μαλλον τι εγραψα γι'αυτο θα το εξηγησω καλυτερα.

bon=πινακας sai=κορνιζα για σενα....
bon=μπογιες sai=καμβας (κορνιζα=τραπεζακι για μενα. αρα ασχετο απο την εννοια bonsai ομως δεν παυει να ειναι μερος του ART)

mixanobios
28-05-09, 22:54
Έχω πχ ένα τέλειο δέντρο σε δοχείο για μπονσαι αλλά είμαι πολλή κακόγουστος τέλειο δέντρο ρηχό δοχείο αλλά δεν δένει με το δέντρο άρα δεν είναι μπονσαι ? πάμε παρακατο την ψώνισα και το έσπασα το δοχείο παραγγέλνω από έξω θέλει 15 μέρες να έρθει το βάζω σε μια ζαρτιέρα για να μην χαλάσει όπως είναι η ρίζα απλωμένη με το χώμα ξαφνικά δεν είναι μπονσαι έρχεται το δοχείο ίδιες διαστάσεις βάζω το φυτό στο δοχείο αλλά πάλι δεν είναι μπονσαι πρέπει να μείνει κάποιο διάστημα στο συγκεκριμένο δοχείο για να ξανά βαπτιστεί μπονσαι ?
Συμπέρασμα παίζουμε με της λέξεις και θα χρειαστούμε πολλές βαπτίσεις για το ίδιο φυτό ιδικά κάποια φυτά τα μεταφυτεύει κάποιος και με ελάχιστες γνώσεις χωρίς να κινδυνέψουν

Η κακογουστια ειναι μερος του ART γι'αυτο και ολοι δεν ειναι walter pall

Αν σου σπασει και το βαλεις σε ζαντινιερα ειναι 100% οτι του αρεσει η ζαρντινιερα και θα υπαρχει αυριο το δεντρο? Οταν ερθει το ποτ θα του αρεσει το ποτ ή απο τις αλλαγες θα σου μεινει μονο το ποτ?
και ναι δεν θα ειναι μπονσαι εαν δεν περασει καιρος απο τα σοκ... για να ξερεις οτι ολα πηγαν καλα!

migiaki
28-05-09, 23:05
προβλεπω να βαζει λουκετο παλι ο Τακης:991552:
και δεν θαχει και αδικο

Nightenigma
28-05-09, 23:08
Lock μονο όταν βγαίνουν τα πράγματα από φυσιολογικό διάλογο και καταλήγουν στην εμπάθεια. Δεν νομίζω να έχει γινει κέτι τέτοιο.

Rommel
28-05-09, 23:18
lock μονο όταν βγαίνουν τα πράγματα από φυσιολογικό διάλογο και καταλήγουν στην εμπάθεια. Δεν νομίζω να έχει γινει κέτι τέτοιο.

Η οταν λεμε τα ιδια πραγματα...
Η οταν πλαταινει η συζητηση και λεμε για τραπεζοκαθισματα....

Τακης
28-05-09, 23:19
Δεν εχει και νοημα ομως πλεον η κουβεντα. Μια απο τα ιδια παλι...
Ετσι θα εχουμε να λεμε για μηνες!!!! :247972:
Θα με κανετε να λειτουργησω τελειως δημοκρατικα και να το κλειδωσω!! :991552:

TSIF
29-05-09, 00:04
Η κακογουστια ειναι μερος του art γι'αυτο και ολοι δεν ειναι walter pall

Αν σου σπασει και το βαλεις σε ζαντινιερα ειναι 100% οτι του αρεσει η ζαρντινιερα και θα υπαρχει αυριο το δεντρο? Οταν ερθει το ποτ θα του αρεσει το ποτ ή απο τις αλλαγες θα σου μεινει μονο το ποτ?
και ναι δεν θα ειναι μπονσαι εαν δεν περασει καιρος απο τα σοκ... για να ξερεις οτι ολα πηγαν καλα!

Χάρι δεν κατάλαβες είπα όπως είναι το φυτό ρίζα χώμα μαζί απείραχτο και δοχείο ίδιων διαστάσεων δεν πειράζουμε τίποτα
Δέχομαι ότι έχεις κακή εμπειρία στις μεταφυτευσεις και σε επηρεάζει προσωπικά λέω ότι αν και λανθασμένα λόγο εποχής έχω κάνει πάνω από 30 μεταφυτευσεις μέσα στον μήνα χωρείς κανένα πρόβλημα σήμερα πήρα το ρίσκο και μεταφυτευσα ένα κωνοφόρο και το ψιλό έσκισα την ρίζα αυτό είναι επικίνδυνο πήρα το ρίσκο γιατί θα έχανα όλον τον χρόνο άμα περίμενα άμα ήταν πεύκο βέβαια δεν θα το έκανα καλύτερα να το πετούσα κατευθείαν
Δεν είναι όλα τα φυτά ευαίσθητα και ιδικά όταν πιο μπροστά βρίσκονται σε ρηχό δοχείο η μεταφύτευση είναι παιχνιδάκι να γίνει ακόμα και τώρα :259345:

mixanobios
29-05-09, 00:07
Δυστυχώς κάποιοι καταστρέφουν τον διάλογο και πολύ απλά μένουν στα πιστεύω τους χωρίς να αναζητήσουν την γνώση μέσα από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ που είναι η βιβλιοθήκη του παρόντος και κολλάνε σε λέξεις π.χ τραπεζοκαθισματα

Αν πιστεύεις οτι πρέπει την κλείσεις Τακη κλείσε την...
Αυτη την συζητηση δεν την ξεκινησα εγω.... οπως στην πρωτη που ειχα βγει 'λαθος'...
Αυτο ομως που βλέπω ειναι υπήρξαν αρκετοί αξιόλογοι συμφοφουριτες που είχαν την ιδια άποψη με εμένα. Αυτό πρέπει να το σκεφτείς και ίσως τελικά να ανοίξεις εκείνο το Θέμα με τα pots και που ξέρεις οτι κάποιος απο τον χώρο της αγγειοπλαστικής (και έχουμε πολύ καλούς καλλιτέχνες) και είμαστε εμείς οι Έλληνες απο το 6-7000π.Χ ασχολούμαστε με αυτή την τέχνη.
Μην το βλέπεις λοιπόν σαν κάτι απλό μπορεί να βγει κάτι θετικό στην υπόθεση και να είμαστε κερδισμένοι όλοι.

Nightenigma
29-05-09, 08:36
Δυστυχώς κάποιοι καταστρέφουν τον διάλογο και πολύ απλά μένουν στα πιστεύω τους χωρίς να αναζητήσουν την γνώση μέσα από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ που είναι η βιβλιοθήκη του παρόντος και κολλάνε σε λέξεις π.χ τραπεζοκαθισματα

Αν πιστεύεις οτι πρέπει την κλείσεις Τακη κλείσε την...
Αυτη την συζητηση δεν την ξεκινησα εγω.... οπως στην πρωτη που ειχα βγει 'λαθος'...
Αυτο ομως που βλέπω ειναι υπήρξαν αρκετοί αξιόλογοι συμφοφουριτες που είχαν την ιδια άποψη με εμένα. Αυτό πρέπει να το σκεφτείς και ίσως τελικά να ανοίξεις εκείνο το Θέμα με τα pots και που ξέρεις οτι κάποιος απο τον χώρο της αγγειοπλαστικής (και έχουμε πολύ καλούς καλλιτέχνες) και είμαστε εμείς οι Έλληνες απο το 6-7000π.Χ ασχολούμαστε με αυτή την τέχνη.
Μην το βλέπεις λοιπόν σαν κάτι απλό μπορεί να βγει κάτι θετικό στην υπόθεση και να είμαστε κερδισμένοι όλοι.

Μπράβο ρε Χάρη. Να κάποιος με θετική σκέψη που θέλει να παει την κατάσταση πιο μπροστά. Χαίρομαι που υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που καταλαβαίνουν τον λόγο ύπαρξης ενός forum. :icon_study:

jean-zac
29-05-09, 09:14
Ευχαριστώ Mr Glyn.:150492:Τώρα μπορώ να λέω ότι έχω μπονσαι ??????????.Ας απαντήσουν οι γνώστες γιατί 2 ημέρες τώρα με τρώει η αμφιβολία.:991552:
Δεκτή η αλλαγή της ονομασίας αλλά τσοντάρισε και το δικό μου όνομα στο πλάι.Πάντως είναι όμορφη έτσι.Σε ευχαριστώ !!!!

Τακης
29-05-09, 12:56
Συγνωμη, αλλα εγω προσωπικα δεν θα «παιξω» αλλο.
Πιστευω οτι ερχεται μια στιγμη που το θεμα εξαντλειται, και αυτη η στιγμη ηρθε εδω,τουλαχιστον στα δικα μου ματια...

philip
29-05-09, 23:48
Συγνωμη, αλλα εγω προσωπικα δεν θα «παιξω» αλλο.
Πιστευω οτι ερχεται μια στιγμη που το θεμα εξαντλειται, και αυτη η στιγμη ηρθε εδω,τουλαχιστον στα δικα μου ματια...

Τάκη για να βγει κ κατι καλο απο αυτην την συζητηση. Θα μου επιτρέψεις να ανεβασω ένα μεταφρασμένο αρθρο απο ένα φίλο για την επιλογη του σωστου δοχειου ? :820492:

Τακης
29-05-09, 23:52
Αν κρινεις οτι εχει ενδιαφερον, φυσικα και να το ανεβασεις!!
Θα το βαλεις ομως αλλου http://www.mybonsai.gr/vb/forumdisplay.php?f=16 και πιστευω οτι θα πρεπει να κλειδωθει σαν αρθρο για να μην γινει διαλογος απο κατω, αλλα να μεινει σαν αναφορα...
Τελος πρεπει να εχει αναφορα στον συγγραφεα και λινκ, αν υπαρχει.

philip
29-05-09, 23:55
:32814: Τακη

Perkos
30-05-09, 02:07
Σημερα το πρωι σηκωθηκα χαραματα. Ετοιμασα καφεδακι και κατεβηκα στην καροτσα. Αφου καλημερησα τα φιλαρακια μου, ηπια δυο γουλιες, εστριψα και ενα τσιγαρακι(οχι τσιγαρλικι ε?), και αφησα τη φυση γυρω μου να μου προσφερει τα δωρα της.
Οπως καθομαι λοιπον και απολαμβανω το ομορφο πρωινο, βλεπω μια μεγαλη πρασινη καμπια να παιρνει το πρωινο της πανω στη διχρονη σποροφυτη δαμασκηνια μου. Την βοηθησα να μετακομισει σε αλλο εστιατοριο , λιγο μακρυτερα, και γυρνοντας περασα μπροστα απο τις φετινες κλαιουσες . Κοντοσταθηκα , τις κοιταξα και σκεφθηκα οτι ηρθε η ωρα να τις κλαδεψω. Ξεκινοντας για τα κλαδευτηρια, το μετανιωσα. Ασε καλυτερα . Να ρωτησω πρωτα στο φορουμ, μην κανω καμμια πατατα.
Γυρισα στο τραπεζακι , ηπια αλλες δυο γουλιες καφε, εστριψα αλλο ενα τσιγαρακι, και οπως πηγα να το αναψω , το βλεμμα μου επεσε πανω στον Κεδρο του Λιβανου.Εγινε πολυ ωραιος μετα το κλαδεμα και την διαμορφωση. Ειχαν δικαιο ο Μr. glyn και η Ελσα.
Ειπα Ελσα και θυμηθηκα την Τσιτονια.Μπαινω στη καροτσα και ολος χαρα αντικρυζω το πρωτο κατακοκκινο λουλουδι. Ικανοποιηση. Να την βγαλω εξω καλυτερα. Τωρα ισως χρειαζεται περισσοτερο φως.
Να μη φλυαρω αλλο και σας κουραζω, καπως ετσι περασαν δυο ωρες, χωρις νατο καταλαβω.Εφυγα για την δουλεια, χαρουμενος, αισιοδοξος και γεματος ενεργεια.
Εχω καμμια 80αρια φιλαρακια. Αλλα σε ρηχη, αλλα σε βαθεια, αλλα σε πλαστικη και αλλα χωρις γλαστρα.
Τα βλεπω να ζουν , και αυτο μου φτανει.
Ισως μερικα ειναι μπονσαι, ισως και να μην ειναι.
Λιγο με ενδιαφερει ! ! !

Nightenigma
30-05-09, 02:23
Σημερα το πρωι σηκωθηκα χαραματα. Ετοιμασα καφεδακι και κατεβηκα στην καροτσα. Αφου καλημερησα τα φιλαρακια μου, ηπια δυο γουλιες, εστριψα και ενα τσιγαρακι(οχι τσιγαρλικι ε?), και αφησα τη φυση γυρω μου να μου προσφερει τα δωρα της.
Οπως καθομαι λοιπον και απολαμβανω το ομορφο πρωινο, βλεπω μια μεγαλη πρασινη καμπια να παιρνει το πρωινο της πανω στη διχρονη σποροφυτη δαμασκηνια μου. Την βοηθησα να μετακομισει σε αλλο εστιατοριο , λιγο μακρυτερα, και γυρνοντας περασα μπροστα απο τις φετινες κλαιουσες . Κοντοσταθηκα , τις κοιταξα και σκεφθηκα οτι ηρθε η ωρα να τις κλαδεψω. Ξεκινοντας για τα κλαδευτηρια, το μετανιωσα. Ασε καλυτερα . Να ρωτησω πρωτα στο φορουμ, μην κανω καμμια πατατα.
Γυρισα στο τραπεζακι , ηπια αλλες δυο γουλιες καφε, εστριψα αλλο ενα τσιγαρακι, και οπως πηγα να το αναψω , το βλεμμα μου επεσε πανω στον Κεδρο του Λιβανου.Εγινε πολυ ωραιος μετα το κλαδεμα και την διαμορφωση. Ειχαν δικαιο ο Μr. Glyn και η Ελσα.
Ειπα Ελσα και θυμηθηκα την Τσιτονια.Μπαινω στη καροτσα και ολος χαρα αντικρυζω το πρωτο κατακοκκινο λουλουδι. Ικανοποιηση. Να την βγαλω εξω καλυτερα. Τωρα ισως χρειαζεται περισσοτερο φως.
Να μη φλυαρω αλλο και σας κουραζω, καπως ετσι περασαν δυο ωρες, χωρις νατο καταλαβω.Εφυγα για την δουλεια, χαρουμενος, αισιοδοξος και γεματος ενεργεια.
Εχω καμμια 80αρια φιλαρακια. Αλλα σε ρηχη, αλλα σε βαθεια, αλλα σε πλαστικη και αλλα χωρις γλαστρα.
Τα βλεπω να ζουν , και αυτο μου φτανει.
Ισως μερικα ειναι μπονσαι, ισως και να μην ειναι.
Λιγο με ενδιαφερει ! ! !

Αυτό είναι μια ωραία και γλυκειά εικόνα και χαίρομαι που τη μοιράζεσαι μαζί μας.

Τακης
30-05-09, 11:44
Αν και θα ακουστει τετριμμενο, θα πω Γιαννη οτι επιασες το νοημα του χομπυ μας...
Ολα τα αλλα ερχονται μετα.....

kalliope
30-05-09, 12:18
Να σας πω τη μαύρη μου αλήθεια, εγώ δεν έχω και ούτε είχα ποτέ καμιά σχέση με τα μπονσάι. Η μεγάλη μου ψώρα είναι τα μεγάλα δέντρα και ο καημός μου ότι δεν έχω χώρο, διότι μένω σε διαμέρισμα, εξ' ου και έχω γεμίσει τον τόπο με γλάστρες και μου έχει πέσει η μέση να ποτίζω κάθε μέρα. Έτσι ξεκίνησα να κάνω έρευνα μια μέρα στο γκούγκλ για πασχαλιές και έπεσε το μάτι μου σε διάφορα σάιτ με μπονσάι. Αν θέλετε το πιστεύετε, μέχρι τότε νόμιζα ότι μόνο κάτι πεύκα γίνονται μπονσάι. :820492:
Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω, και βρήκα και το ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ. Από εκεί βρέθηκα εδώ και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Το ρεζουμέ της υπόθεσης για να μην σας κουράζω είναι ότι μερικές φορές, η τέχνη δεν είναι αυτοσκοπός αλλά ένα μέσο που θα μας προσφέρει ευχαρίστηση. Οπότε το αν ένα δέντρο που στην φύση ζει και γίνεται 4-5 μέτρα, θα μπει σε γλάστρα 5 εκ. βάθος ή σε 15 εκ. βάθος, με αφορά προσωπικά πολύ λίγο. Εμένα μου αρκεί να καταφέρω να φέρω ένα κομμάτι της φύσης πιο κοντά σε μένα, και να έχω ένα αποτέλεσμα που θα είναι ευχάριστο και αληθοφανές. Δεν θα είναι με λίγα λόγια ένα θαμνάκι σε μια γλάστρα, αλλά ένα δέντρο σε μικρογραφία. Αυτό καταλαβαίνω ότι για να συμβεί πρέπει να ακολουθηθούν κάποιοι κανόνες, που έχουν εφαρμοστεί εκατομμύρια φορές πριν και έχουν αποδεδειγμένα αποτελέσματα, αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα το θέμα του ποτ, είναι καθαρά θέμα παρουσίασης, όταν πρόκειται για μεγέθη μαστερς και όχι στο επίπεδο που βρισκόμαστε.
Τώρα αν κάποιοι θεωρούν ότι ένα έργο δεν είναι τέχνη αν δεν ακολουθεί ορισμένους κανόνες να σας θυμήσω ότι όταν εμφανίστηκαν οι ιμπρεσιονιστές, μετά τον κλασικισμό, πολλοί ήταν αυτοί που δεν θεωρούσαν τέχνη τις μουντζούρες πάνω στον καμβά. Το ίδιο συνέβει όταν εμφανίστηκε η μοντέρνα τέχνη, ο κυβισμός και ούτω καθεξής. Ας το σκεφτούμε έτσι.
Αυτά που εκφράζω είναι προσωπική μου άποψη και φυσικά δεν θέλω να μειώσω ούτε να προσβάλλω κανέναν. Απλά εκθέτω μια διαφορετική οπτική του θέματος.

Nightenigma
30-05-09, 12:32
:150492: ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όμορφα διατυπωμένη άποψη και ας διαφωνώ, με ένα κομμάτι τουλάχιστον. Εχεις δίκιο στο ότι καμιά φορά η κανόνες γίνονται αυτοσκοπός. Απλά δεν θεωρώ ότι η γλάστρα είναι θέμα κανόνα. Απλά η τέχνη του bonsai είναι ο συγκερασμός του δοχείου με το δέντρο. Οχι ένα πανέμορφο δέντρο μόνο. Αυτό για μένα είναι και το δύσκολο κομμάτι. Να έχεις φτιάξει ένα πανέμορφο δέντρο που δείχνει πολύ μεγάλης ηλικίας και να καταφέρεις να το "δέσεις" με ένα κατάλληλο δοχείο. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

lena
30-05-09, 12:55
Εγώ Καλλιόπη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όλα.
Δε μένω σε διαμέρισμα αλλά η έλλειψη πράσινου στο νησί μας μου δημιούργησε την ανάγκη να φέρω κ εγώ ένα κομμάτι πράσινη φύση κοντά μου γιατί απο μπλέ έχουμε δόξα το Θεό άφθονη.
Εμείς Ανδρέα καταλαβαίνουμε τι εννοείς, για σένα bosnai είναι τέχνη, για μας αυτή τη στιγμή που μιλάμε κ στο επίπεδο που βρισκόμαστε είναι φύση.
Ετυχε να έχω πολλούς φίλους καλλιτέχνες, ζωγράφους κ γλύπτες, θεωρούν την υπόθεση μπονσάι δύσκολη, κ εμένα πολύ απλοική γι αυτά που κάνω αυτή τη στιγμή.
Ομως πρέπει να τα πάω τα βήματα ένα ένα, όπως άλλωστε τα πάει κ κάθε καλλιτέχνης ζωγράφος ή γλύπτης.
Αλλος θεωρεί ότι ένας πίνακας ζωγραφικής αφορά την αισθητική του στον τοίχο κ άλλος αυτό που του προσθέτει στον ψυχικό του κόσμο όταν τον παρατηρεί.

Nightenigma
30-05-09, 13:31
Αλλος θεωρεί ότι ένας πίνακας ζωγραφικής αφορά την αισθητική του στον τοίχο κ άλλος αυτό που του προσθέτει στον ψυχικό του κόσμο όταν τον παρατηρεί.

Ή και τα 2 μαζί :480608:
Και για μένα η διαδικασία και η φυσική ομορφιά είναι πολύ σημαντική όσο σημαντική είναι και η αισθητική όμως. Είναι πως το βλέπει ο καθένας πιστεύω όπως, προείπες.:97669:

kalliope
30-05-09, 13:47
Αχ και να ξερες πόσο μου λείπει το μπλε! 2 χρόνια έχω να πάω διακοπές...:715702:

Perkos
30-05-09, 16:51
Αυτό είναι μια ωραία και γλυκειά εικόνα και χαίρομαι που τη μοιράζεσαι μαζί μας.

xαιρομαι που χαρηκες φιλε μου Ανδρεα, εστω και αν το ειδες μονο σαν μια γλυκεια και ωραια εικονα.
Αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Για μενα ειναι σταση (οχι τροπος) , ζωης και καταχτηση και αντισταση και ρηξη, οχι μονο τα μπονσαι αλλα και πολλα αλλα πραγματα.
Τα μπονσαι και ο ρολος τους στην παλια Κινεζικη κουλτουρα, δεν εγινε και δεν θα γινει ποτε απολυτα κατανοητος σε μας τους δυτικους.
Σε ολες τις μορφες τεχνης , ακομα και στις πιο απλες, υπαρχουν νεες προτασεις, καινοτομιες, αλλαγες και τροποποιησεις, γιατι οχι και στα μπονσαι.
Εξαλλου μερικες τεχνες λεγονται εικαστικες. (Εικαζω= νομιζω, υποθετω).
Η παρεμβαση λοιπον , κατα την γνωμη μου, του τεχνιτη-καλλιτεχνη, πανω σε ενα φυτο, ειναι δικη του υποθεση και δικος του τροπος εκφρασης. Οι υπολοιποι εμεις , κοιταζουμε το εργο του και απλα υποθετουμε ¨ τι θελει να πει ο καλλιτεχνης¨.
Μη νομιζεις οτι εχω καμμια σχεση με τις τεχνες, ειμαι αταλαντος σε ολες τις μορφες τους.
Μπορω ομως να κρινω.

Nightenigma
30-05-09, 17:11
xαιρομαι που χαρηκες φιλε μου Ανδρεα, εστω και αν το ειδες μονο σαν μια γλυκεια και ωραια εικονα.
Αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Για μενα ειναι σταση (οχι τροπος) , ζωης και καταχτηση και αντισταση και ρηξη, οχι μονο τα μπονσαι αλλα και πολλα αλλα πραγματα.
Τα μπονσαι και ο ρολος τους στην παλια Κινεζικη κουλτουρα, δεν εγινε και δεν θα γινει ποτε απολυτα κατανοητος σε μας τους δυτικους.
Σε ολες τις μορφες τεχνης , ακομα και στις πιο απλες, υπαρχουν νεες προτασεις, καινοτομιες, αλλαγες και τροποποιησεις, γιατι οχι και στα μπονσαι.
Εξαλλου μερικες τεχνες λεγονται εικαστικες. (Εικαζω= νομιζω, υποθετω).
Η παρεμβαση λοιπον , κατα την γνωμη μου, του τεχνιτη-καλλιτεχνη, πανω σε ενα φυτο, ειναι δικη του υποθεση και δικος του τροπος εκφρασης. Οι υπολοιποι εμεις , κοιταζουμε το εργο του και απλα υποθετουμε ¨ τι θελει να πει ο καλλιτεχνης¨.
Μη νομιζεις οτι εχω καμμια σχεση με τις τεχνες, ειμαι αταλαντος σε ολες τις μορφες τους.
Μπορω ομως να κρινω.

Σίγουρα μπορείς να κρίνεις. Απλά να σου κάνω μια μικρή, αλλά σημαντική διόρθωση κατά τη γνώμη όντας καλλιτέχνης, καθότι έχω την αίσθηση ότι εικαστική βγαίνει από το εικάζω-αποικονίζω (εικόνα) και όχι από το υποθέτω.

glyn
30-05-09, 17:15
θα συμφωνησω με τον Ανδρεα για το εικαζω...και για αυτο το λογο η ποιηση ή η συγγραφη, δεν ειναι εικαστικες τεχνες.

Perkos
30-05-09, 17:37
Σίγουρα μπορείς να κρίνεις. Απλά να σου κάνω μια μικρή, αλλά σημαντική διόρθωση κατά τη γνώμη όντας καλλιτέχνης, καθότι έχω την αίσθηση ότι εικαστική βγαίνει από το εικάζω-αποικονίζω (εικόνα) και όχι από το υποθέτω.

Σωστα εχεις την αισθηση Ανδρεα, αλλα ισχυει και το εικαζω= υποθετω. ( Λεξικο Δημητριου Δημητρακου, εκδοσεις Χρ, Γιοβανη,1970).
Το εικαζω = αποικονιζω, αφορα στον καλλιτεχνη.
Το εικαζω = υποθετω, νομιζω , αφορα στον θεατη.
Μην ανοιξουμε ομως και αλλη συζητηση τωρα ομως ε?
Αλλη ειναι η ουσια!

Nightenigma
30-05-09, 17:50
Σωστα εχεις την αισθηση Ανδρεα, αλλα ισχυει και το εικαζω= υποθετω. ( Λεξικο Δημητριου Δημητρακου, εκδοσεις Χρ, Γιοβανη,1970).
Το εικαζω = αποικονιζω, αφορα στον καλλιτεχνη.
Το εικαζω = υποθετω, νομιζω , αφορα στον θεατη.
Μην ανοιξουμε ομως και αλλη συζητηση τωρα ομως ε?
Αλλη ειναι η ουσια!

Δεν έχω λόγο να ανοίξω άλλη συζητηση αν δεν νιώθεις άνετα.

stratoz
30-05-09, 18:13
Νομιζω οτι ειναι το μονο θεμα μεχρι τωρα που εχει φθασει τις 14 σελιδες και συνεχιζει.Ελεος!:150492::150492:

glyn
30-05-09, 21:18
χαχα! εχεις δικαιο Στρατο, εχουν ακουστει χιλλιαδες πραγματα για το κλαδεμα, τα jins, τις τεχνικες, το ποτισμα κ.α. και εμεις ασχολουμαστε για 16 ολοκληρες σελιδες με ενα θεμα το οποιο οπως και να το δει κανενας, ειναι μικροτερης σημασιας σε σχεση με ολα τα αλλα που εχουν να κανουν με το ιδιο το δεντρο. Μακαρι αυτη η ενεργεια να πηγαινε εκει που πρεπει.

Nightenigma
30-05-09, 21:41
χαχα! εχεις δικαιο Στρατο, εχουν ακουστει χιλλιαδες πραγματα για το κλαδεμα, τα jins, τις τεχνικες, το ποτισμα κ.α. και εμεις ασχολουμαστε για 16 ολοκληρες σελιδες με ενα θεμα το οποιο οπως και να το δει κανενας, ειναι μικροτερης σημασιας σε σχεση με ολα τα αλλα που εχουν να κανουν με το ιδιο το δεντρο. Μακαρι αυτη η ενεργεια να πηγαινε εκει που πρεπει.

Γιατί συμβαίνει αυτό όμως πιστεύεις; Χωρίς να ξανανοίγουμε βέβαια τη συζήτηση; Aν όντως είναι τόσο μικρής σημασίας για πoιο λόγο συνεχίζει και postάρει κόσμος ακόμα; Αν δεν θες εδώ μου απαντάς με pm.

glyn
30-05-09, 23:12
θα ειμαι ειλικρινης...πιστευω οτι το θεμα το διατηρειτε εσυ και ο Χαρης... μακαρι αυτη την ενεργεια οπως ειπα να την διοχετευατε σε αλλα θεματα που θα βοηθουσαν και τους υπολοιπους.

Nightenigma
30-05-09, 23:25
θα ειμαι ειλικρινης...πιστευω οτι το θεμα το διατηρειτε εσυ και ο Χαρης... μακαρι αυτη την ενεργεια οπως ειπα να την διοχετευατε σε αλλα θεματα που θα βοηθουσαν και τους υπολοιπους.

Eγώ και ο Χάρης υποστηρίζουμε μια κοινή θέση, αυτό είναι αλήθεια. Αν κοιτάξεις τα παραπάνω post θα διαπιστώσεις ότι δεν μιλάει πουθενά ο Χάρης και εγώ ουσιαστικά κάνω μικροεπισημάνσεις. Οι υπόλοιποι, αφού μάλιστα δεν θεωρούν ότι πρέπει να συνεχίζεται το θέμα, γιατί postάρουν εκεί που δεν υπάρχει λόγος γι αυτούς να συνεχίζεται;
Ας μείνω εγώ, ο Χάρης και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, να ανταλλάζουμε απόψεις. Δεν ενοχλεί κανέναν έτσι δεν είναι;
Τώρα όσον αφορά τα θέματα που θα βοηθούσαν τους άλλους θα συμφωνήσεις ότι όπου μπορώ postάρω και μακάρι να είχα και παραπάνω γνώσεις. Πιο πολύ μαθαίνω εγώ παρά οι άλλοι από εμένα.

Τακης
31-05-09, 00:25
Απο χρονια, σε ολα τα φορα που ξερω, οταν υπηρχε μικρη ή μεγαλη κοντρα ή αντικρουομενες θεσεις για καποιο θεμα, η θεαματικοτητα ανεβαινε σημαντικα!!! Αν γινοταν και καβγας, τοτε ουτε ο Λαζοπουλος δεν τα επιανε τα ποσοστα σε θεατες!! :247972:
Αν στην συζητηση που ξεκινησε για τις γυναικες και τους ανδρες http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=707 αρχισει η κοντρα, να δεις τοτε τι κινηση θα εχει και εκει!!! :035: (Πρεπει να μεταφερθει και αυτη η συζητηση αλλου...)
Αρα δεν ειναι περιεργο το γεγονος οτι υπαρχει ενδιαφερον.
Η ουσια ειναι αυτο που ειπε ο Γιωργος. Καλες οι αναλυσεις και οι συζητησεις, χρησιμες, αλλα ακομα πιο σημαντικη ειναι η βοηθεια που χρειαζομαστε ολοι μας σε καθημερινα προβληματα και αποριες σε σχεση με τα δενδρα μας.
(Βλεπω να ξαναπιανουμε τα ιδια παλι....:icon_scratch:)

stratoz
31-05-09, 00:53
θα ειμαι ειλικρινης...πιστευω οτι το θεμα το διατηρειτε εσυ και ο Χαρης... μακαρι αυτη την ενεργεια οπως ειπα να την διοχετευατε σε αλλα θεματα που θα βοηθουσαν και τους υπολοιπους.+1000:376571:

mixanobios
31-05-09, 05:39

Glyn.... δεν νομιζω πως διατηρώ κάτι εγώ εγω που και που λεω την αποψη μου... απλα έτυχε και αλλοι να εχουν την ιδια αποψη με μενα.... Αν και ο Night ξεκινησε εντελος τυχαια την ιδια συζητηση που ειχα κανει εγω πριν ακομα κανει εγγραφη στο φορουμ.....

Θα ελεγα να κανουμε ενα γκαλοπ.... στο τι πιστεύει ο καθε ενας απο εδω μεσα που μπαινει κ διαβαζει.... Τι ειναι μπονσαι :)

1. Δεντρακι συλλεγμενο απο την φυση σε μια απλη γλαστρα
2. Δεντρακι συλλεγμενο απο την φυση σε ποτ μπονσαι
3. Δεντρακι αγορασμενο απο το εμποριο
4. Καποιο ειδικο δεντρακι
5. Δεντρακι αγορασμενο απο φυτωριο σε απλη γλαστρα
6. Δεντρακι αγορασμενο απο φυτωριο σε ποτ μπονσαι
7. Ενα δεντρακι που μας αρεσει και το λεμε μπονσαι

κ.α που πιστευετε.... πλακα θα εχει....

bonsai για τους δυτικους ειναι το δεντρακι σε ριχο δοχειο
Bonsai για τους κινεζουν - ιαπωνες ειναι το φυτευω σε ριχο πιατο

Nightenigma
31-05-09, 09:37
Οι υπόλοιποι, αφού μάλιστα δεν θεωρούν ότι πρέπει να συνεχίζεται το θέμα, γιατί postάρουν εκεί που δεν υπάρχει λόγος γι αυτούς να συνεχίζεται;
Ας μείνω εγώ, ο Χάρης και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, να ανταλλάζουμε απόψεις. Δεν ενοχλεί κανέναν έτσι δεν είναι;

Για αυτό δεν απάντησε κλασικά κανένας. Οταν δεν σε ενδιαφέρει ένα θέμα το αφήνεις για αυτούς τους οποίους τους ενδιαφέρει.

Τακης
31-05-09, 15:01
Να το θαψουμε το συγκεκριμενο βαθια, μαζι με τα τσεκουρια του πολεμου. :247972:
Σε επομενη φαση, οταν θα εχουμε δενδρα που το μονο προβλημα τους θα ειναι η γλαστρα, θα το ξαναπιακουμε... :97669:
Για τωρα :385473::385473: