PDA

Επιστροφή στο Forum : Φίκος ρίχνει τα φύλλα του

xl_31
22-06-15, 19:46
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Με λένε Χρήστο και έχω το bonsai που φαίνεται στις φωτογραφίες. Εδώ και 15 μέρες ρίχνει τα φύλλα του αφού κιτρινίσουν πρώτα.

Μετά από διάβασμα στο forum νομίζω πως φταίει το ότι το είχα ποτίσει αρκετά με αποτέλεσμα να κρατάει υγρασία και ίσως σαπίσανε οι ρίζες. Εδώ και λίγες μέρες, δεν το ποτίζω καθόλου αλλά το ψεκάζω ώστε να διατηρήσω την υγρασία του φυτού και όχι του χώματος όπως είχα διαβάσει εδώ.

Το θέμα είναι πως το χώμα παραμένει υγρό και επιπλέον τα φύλλα δεν σταματάνε να πέφτουν. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!

Μπουκαμβίλια
22-06-15, 23:36
Καλησπέρα, αφαίρεσε τα κίτρινα φύλλα.Επίσης, ένα φύλλο παρατήρησα πως ζαρώνει ενώ είναι πράσινο.Μήπως κάποιες ώρες της ημέρας είναι σε απευθείας έκθεση στον ήλιο;Προσπάθησε να μάθεις τις ανάγκες του σε νερό και να μην μένει μονίμως ποτισμένο.Πότιζε μόνο όταν ξεραίνεται το χώμα στην επιφάνεια.μπορείς μέχρι να μάθεις τις απαιτήσεις του να βάζεις(βυθίζεις) λίγο το δάχτυλο στο χώμα.Γενικά οι φίκοι μπορούν να μείνουν και λίγο απότιστοι.Είναι χαρακτηριστικό αυτό που λένε "ποτίζω τον φίκο μου όποτε θυμάμαι".Αν τα λέω καλά...μπορεί όμως να μην έχεις καλή αποστράγγιση και ενώ ποτίζεις "κανονικά" να μένει υγρασία στις ρίζες.αν σε παραπληροφορώ κάποιος θα επέμβει και θα σε σώσει. :247972: Καληνύχτα..

My Nellie
23-06-15, 00:45
Πού το έχεις το δένδρο? Μέσα? Έξω?
Το χώμα παραμένει επί πολύ υγρό διότι μάλλον αποτελείται κατά το μεγαλύτερο μέρος -για να μη πω αποκλειστικά- από οργανικό υλικό.
Χρειάζεται αλλαγή του υποστρώματος με νέο μίγμα στο οποίο θα επικρατεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ανόργανο υλικό (λάβα ή ελαφρόπετρα)
Τους φίκους τους μεταφυτεύουμε με τον ζεστό καιρό.
Μέχρι να αποφασίσεις την μεταφύτευση, πρόσεχε πολύ το πότισμα. Εάν έχεις πιατάκι αποστράγγισης και η γλάστρα σου δεν έχει ποδαράκια ώστε να μην ακουμπάει, να το αφαιρέσεις.
Καλή συνέχεια!

xl_31
23-06-15, 15:38
Καλησπέρα, αφαίρεσε τα κίτρινα φύλλα.Επίσης, ένα φύλλο παρατήρησα πως ζαρώνει ενώ είναι πράσινο.Μήπως κάποιες ώρες της ημέρας είναι σε απευθείας έκθεση στον ήλιο;Προσπάθησε να μάθεις τις ανάγκες του σε νερό και να μην μένει μονίμως ποτισμένο.Πότιζε μόνο όταν ξεραίνεται το χώμα στην επιφάνεια.μπορείς μέχρι να μάθεις τις απαιτήσεις του να βάζεις(βυθίζεις) λίγο το δάχτυλο στο χώμα.Γενικά οι φίκοι μπορούν να μείνουν και λίγο απότιστοι.Είναι χαρακτηριστικό αυτό που λένε "ποτίζω τον φίκο μου όποτε θυμάμαι".Αν τα λέω καλά...μπορεί όμως να μην έχεις καλή αποστράγγιση και ενώ ποτίζεις "κανονικά" να μένει υγρασία στις ρίζες.αν σε παραπληροφορώ κάποιος θα επέμβει και θα σε σώσει. :247972: Καληνύχτα.. Η αλήθεια είναι πως για περίπου μια ώρα ίσως το χτύπαγε ο Ήλιος. Το μετακίνησα σε εντελώς σκιερό μέρος, λίγο πιο δίπλα. Το χώμα στην επιφάνεια είναι ξερό αλλά πιο βαθιά έχει υγρασία. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Πού το έχεις το δένδρο? Μέσα? Έξω?
Το χώμα παραμένει επί πολύ υγρό διότι μάλλον αποτελείται κατά το μεγαλύτερο μέρος -για να μη πω αποκλειστικά- από οργανικό υλικό.
Χρειάζεται αλλαγή του υποστρώματος με νέο μίγμα στο οποίο θα επικρατεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ανόργανο υλικό (λάβα ή ελαφρόπετρα)
Τους φίκους τους μεταφυτεύουμε με τον ζεστό καιρό.
Μέχρι να αποφασίσεις την μεταφύτευση, πρόσεχε πολύ το πότισμα. Εάν έχεις πιατάκι αποστράγγισης και η γλάστρα σου δεν έχει ποδαράκια ώστε να μην ακουμπάει, να το αφαιρέσεις.
Καλή συνέχεια!
Το δέντρο βρίσκεται έξω. Αγόρασα ένα υπόστρωμα σαν αυτό http://www.issaris.gr/files/%CE%A7%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1/COMPO%20SANA%20Bonzai.jpg

Επίσης το παιδί στο μαγαζί μου έδωσε και ένα λίπασμα με χαρακτηριστικά npk 4-5-6.

Σκέφτομαι να κάνω τώρα τη μεταφύτευση αλλά δεν μπορώ να βρω άμεσα νέα γλάστρα. Θα προκαλέσω ζημιά αν κοντύνω τις ρίζες και το βάλω πάλι στην ίδια;

My Nellie
23-06-15, 22:39
Δεν γνωρίζω αυτό το προϊόν.... Στην φωτογραφία βλέπω ότι περιέχει χαλαζιακή άμμο και άργιλλο, το ζήτημα είναι σε τι ποσοστό είναι αυτά τα υλικά έναντι της τύρφης?
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια γλάστρα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Μετά από μεταφύτευση, δεν λιπαίνουμε για 15-20 μέρες.
Οποιοδήποτε λίπασμα κάνει την δουλειά του. Εγώ χρησιμοποιώ οργανικά λιπάσματα.
Εάν κάνεις μεταφύτευση, έλεγξε τις ρίζες μήπως τυχόν υπάρχουν και σάπιες -αυτές αποκολλώνται, είναι σκουρόχρωμες και διαλύονται-
Να αφαιρέσεις ό,τι σάπιο βρεις και να στερεώσεις το φυτό καλά στην γλάστρα για να μη κουνιέται.
Το καλλίτερο όμως θα ήταν να γίνει η μεταφύτευση μαζί με κάποιον που έχει εμπειρία για να σου δείξει τι και πώς να το κάνεις.

xl_31
24-06-15, 00:41
Το παιδί που πήρα το υπόστρωμα μου το πρότεινε ως κατάλληλο για το δέντρο μου οπότε δεν το έψαξα περισσότερο να είμαι ειλικρινής!

Μόλις έκανα την αλλαγή υποστρώματος. Παρατήρησα πως υπήρχαν πολύ λίγες σάπιες ρίζες τις οποίες αφαίρεσα.

Καθώς αφαιρούσα το παλιό υπόστρωμα είδα κάπου κάτι άσπρο σαν βαμβάκι και φαντάζομαι ήταν κάτι σάπιο ή μουχλιασμένο. Καθάρισα εν ολίγοις τις ρίζες του από σαπίλες και παλιό υπόστρωμα, έβαλα δυχτάκι στην τρύπα της γλάστρας, μια στρώση νέο υπόστρωμα, τοποθέτησα το δέντρο, το έδεσα καλά και σκέπασα ως επάνω τις ρίζες. Το πότισα για να δέσει το χώμα και τώρα περιμένω.

My Nellie
24-06-15, 10:32
Καλή επιτυχία! :icon_biggrin:
Κάνε μια αναζήτηση με την λέξη "μυκόρριζα" και διάβασε.
Σου μύριζε μούχλα το χώμα? Αυτό το άσπρο που λες ίσως να μην ήταν μούχλα. Ίσως να ήταν μυκόρριζα, ΑΛΛΑ δεν γνωρίζω εάν ο φίκος αναπτύσσει συμβιωτικούς μύκητες στην ρίζα, οπότε ΔΕΝ έχω κάτι σίγουρο να πω.
Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει και να έχει έγκυρη γνώμη να προσφέρει στην συζήτηση.

xl_31
24-06-15, 17:32
Καλή επιτυχία! :icon_biggrin:
Κάνε μια αναζήτηση με την λέξη "μυκόρριζα" και διάβασε.
Σου μύριζε μούχλα το χώμα? Αυτό το άσπρο που λες ίσως να μην ήταν μούχλα. Ίσως να ήταν μυκόρριζα, ΑΛΛΑ δεν γνωρίζω εάν ο φίκος αναπτύσσει συμβιωτικούς μύκητες στην ρίζα, οπότε ΔΕΝ έχω κάτι σίγουρο να πω.
Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει και να έχει έγκυρη γνώμη να προσφέρει στην συζήτηση.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά. Δεν μπόρεσα να διαπιστώσω αν ήταν μυκόρριζα. Καλώς ή κακώς το αφαίρεσα :247972:

Γιάννης-Όλγα
26-06-15, 21:10
Το παιδί που πήρα το υπόστρωμα μου το πρότεινε ως κατάλληλο για το δέντρο μου οπότε δεν το έψαξα περισσότερο να είμαι ειλικρινής!

Μόλις έκανα την αλλαγή υποστρώματος. Παρατήρησα πως υπήρχαν πολύ λίγες σάπιες ρίζες τις οποίες αφαίρεσα.

Καθώς αφαιρούσα το παλιό υπόστρωμα είδα κάπου κάτι άσπρο σαν βαμβάκι και φαντάζομαι ήταν κάτι σάπιο ή μουχλιασμένο. Καθάρισα εν ολίγοις τις ρίζες του από σαπίλες και παλιό υπόστρωμα, έβαλα δυχτάκι στην τρύπα της γλάστρας, μια στρώση νέο υπόστρωμα, τοποθέτησα το δέντρο, το έδεσα καλά και σκέπασα ως επάνω τις ρίζες. Το πότισα για να δέσει το χώμα και τώρα περιμένω.

μην αγχώνεσαι.Πολύ νερό και μόνο αυτό ήταν.Πρόσεξε όπως σου είπαν τον φωτισμό του ή μάλλον τη έκθεση στον ήλιο, θέλει φως όχι ήλιο άμεσα και θα σου πρότεινα να το έβαζες μέσα σε μέρος φωτεινό, αλλά επειδή έχει ήδη δεχθεί υπερβολικές ενέργειες επάνω του άστο και το τοποθετείς εντός το φθινώπορο όταν στο περίπου η μέση εσωτερική θερμοκρασία είναι ίση με την μέση εξωτερική θερμοκρασία.Ο Φίκος είναι φυτό εσωτερικού χώρου και θέλει φροντίδα σε ότι αφορά την ατμοσφαιρική του υγρασία.Θα το ξαναπώ, τα εσωτερικού χώρου δεν είναι απαραίτητο να τα βγάζουμε εκτός όταν έρθει η άνοιξη.Λάθος μέγα λάθος για διάφορους λόγους.Σόρυ που άργησα να σου απαντήσω αλλά είχα πολύ δουλειά.

xl_31
28-06-15, 13:17
μην αγχώνεσαι.Πολύ νερό και μόνο αυτό ήταν.Πρόσεξε όπως σου είπαν τον φωτισμό του ή μάλλον τη έκθεση στον ήλιο, θέλει φως όχι ήλιο άμεσα και θα σου πρότεινα να το έβαζες μέσα σε μέρος φωτεινό, αλλά επειδή έχει ήδη δεχθεί υπερβολικές ενέργειες επάνω του άστο και το τοποθετείς εντός το φθινώπορο όταν στο περίπου η μέση εσωτερική θερμοκρασία είναι ίση με την μέση εξωτερική θερμοκρασία.Ο Φίκος είναι φυτό εσωτερικού χώρου και θέλει φροντίδα σε ότι αφορά την ατμοσφαιρική του υγρασία.Θα το ξαναπώ, τα εσωτερικού χώρου δεν είναι απαραίτητο να τα βγάζουμε εκτός όταν έρθει η άνοιξη.Λάθος μέγα λάθος για διάφορους λόγους.Σόρυ που άργησα να σου απαντήσω αλλά είχα πολύ δουλειά.

Το έχω έξω σε μια θέση που έχει αρκετό φως χωρίς να είναι σε άμεση έκθεση στον Ήλιο. Επίσης νομίζω πως οι θερμοκρασίες της Θεσσαλονίκης αυτές τις μέρες βοηθάνε την κατάσταση

xl_31
28-07-15, 20:43
Ο φίκος ένα μήνα μετά τη μεταφύτευση, σταμάτησε να ρίχνει τα φύλλα του και βγάζει συνεχώς νέα.

Πότε ειναι ιδανική περίοδος να τον κλαδέψω;

Chef
02-08-15, 18:52
Ο φίκος ένα μήνα μετά τη μεταφύτευση, σταμάτησε να ρίχνει τα φύλλα του και βγάζει συνεχώς νέα.

Πότε ειναι ιδανική περίοδος να τον κλαδέψω;

Ρε συ ψάρακα
άσε το φυτό στην ησυχία του που θέλεις να το κλαδέψεις ακόμα δεν συνήρθε. :075:-)

My Nellie
03-08-15, 00:33
Γειά σου Ανδρέα, που λιώνεις απ' την ζέστη :icon_lol: :icon_lol: