PDA

Επιστροφή στο Forum : Κιτρινα φύλλα σε φτελιά

liko
07-09-14, 00:17
Γεια σας.εδω και αρκετές μερες βλεπω τα φυλλαρακια της φτελιας μου να κιτρινιζουν κ να πεφτουν.σας εβγαλα δυο χαρακτιριστικες φωτο.επισης εχω παρατητησει κατι σαν ιστο απο αραχνη,αλλα αραχνες δεν βλεπω.εχει καποια ασθενεια η πρεπει να στραφω αλλου?μπορσι να φταιει το ποτισμα?εχει μονο κανονικο χωμα οπως το αγορασα.και το ποτιζω καθε δευτερη μερα.του εριξα ενα αντιπαρασιτικο αλλα δεν ξερω αν επρεπε...1444014441

My Nellie
07-09-14, 19:39
Με τι ακριβώς το ψέκασες? Ψεκασμό εννοείς όταν λες "του έριξα", σωστά?

liko
07-09-14, 22:21
14454Εχεις δικιο.πρέπει να είμαι πιο ακριβής στην περιγραφή. Καταρχάς ψεκασα.με εντομοκτόνο μασητικων κ μυζητικων εντομων φυλλωματος,καρπων,ξυλου...ελπιζω να εκανα σωστά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

liko
07-09-14, 22:25
14456με αυτο...

GIANNHS
08-09-14, 06:55
Έαν το φαινόμενο δεν είναι πολύ εκτεταμένο νομίζω είναι κάτι φυσιολογικό γιατην εποχή να κιτρινίσουν κάποια φύλλα. Επίσης μπορεί απλά να της έλλειψε νερό κάποιες μέρες με πολύ ζέστη.

liko
08-09-14, 08:28
Κρινετε σκοπιμη την αλλαγη χωματος!μονο χωμα,οχι κλαδεμα ριζων...φαίνεται να εχει μονο τυρφη και πιστευω κραταει αρκετη υγρασια.για να στεγνωσει το χωμα του,μετα απο ενα ποτισμα,πρεπει να περάσουν περιπου 3 μερες...

Zerkian
08-09-14, 10:09
Όχι να μην αλλάξεις το χώμα τώρα, Διακρύνω δισχρωματισμούς στα φύλλα. Αυτό δείχνει κακή τροφοδοσία. Μπορεί να είναι από υπερβολικό λίπασμα ή από έλλειψη τροφής ή από σάπισμα της ρίζας από το πολύ νερό.

liko
08-09-14, 10:23
Οπότε να αραιωσω τη συχνοτητα ποτισματος ετσι???

GIANNHS
08-09-14, 11:10
Το υπερβολικο ποτισμα φαινεται απο το μαυρισμα στις ακρες των φυλλων στην φτελια

liko
08-09-14, 17:54
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Ελπιζω να τα καταφερω...

liko
08-09-14, 18:06
Αν παλι κανεις ξερει καποιο φυτωριο με γεωπονο που να ασχολειται με μπονσαι εδω στην πατρα ας με ενημερωσει.καλο θα ηταν να μου δωσει τα φωτα του καποιος ειδικος αν του πηγαινα το δεντρακι μου...

Τακης
08-09-14, 21:04
Νομιζω οτι αν εχει υποστρωμα τυρφη, καθε 2 μερες ποτισμα ειναι πολυ.
Βαλε καμια φωτογραφια να φαινεται ολοκληρο το φυτο για να παρουμε μια ιδεα και για το υποστρωμα και για την γενικη του εικονα.

My Nellie
09-09-14, 14:52
Αν παλι κανεις ξερει καποιο φυτωριο με γεωπονο που να ασχολειται με μπονσαι εδω στην πατρα ας με ενημερωσει.καλο θα ηταν να μου δωσει τα φωτα του καποιος ειδικος αν του πηγαινα το δεντρακι μου...Αρκεί να κόψεις ένα-δυό φύλλα και να τα δείξεις σε οποιονδήποτε γεωπόνο που να τον εμπιστεύεσαι. Δεν είναι απαραίτητο να ασχολείται με bonsai.

Chef
11-09-14, 14:34
Αν παλι κανεις ξερει καποιο φυτωριο με γεωπονο που να ασχολειται με μπονσαι εδω στην πατρα ας με ενημερωσει.καλο θα ηταν να μου δωσει τα φωτα του καποιος ειδικος αν του πηγαινα το δεντρακι μου...

Αφού είναι ο Τάκης http://www.tsamisaquarium.gr/
στην Πάτρα γιατί δεν κάνεις μια προσωπική επαφή να γνωριστείτε και όλο και κάπου θα σε βοηθήσει. :480608:

liko
11-09-14, 19:36
Το δεντρακι παει ολο και χειροτερα...παραθετω οσες φωτο μπορω μπας και καταφερβ να το σωσω.καθε μερα πεφτουν φυλλα.14480144811448214483

liko
11-09-14, 19:37
14484144851448614488

liko
11-09-14, 19:40
Εχω να ποτισω 3 μερες.το χωμα μεχρι και 1.5 εκατοστο ειναι στεγνο,ενω οσο παμε πιο κατω κραταει αρκετη υγρασια.και αποτι ειδα εχει πολλη ριζα.

Manosvince
12-09-14, 10:26
Φιλε μου αυτό χρειάζεται πότισμα. :97669:

liko
12-09-14, 10:40
Οποτε να ποτιζω καθε δευτερη?απο χωμα-ριζα πως παμε???

Manosvince
12-09-14, 10:57
Να ποτίζεις όποτε βλέπεις οτι χρειάζετε πότισμα. Ας πούμε, υπόστρωμα με αυτή την εικόνα χρειάζεται σίγουρα πότισμα. http://www.mybonsai.gr/vb/attachment.php?attachmentid=14482&d=1410453356
Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάς τι έχει προηγηθεί στο δέντρο. (όπως σου είπαν αν είχε παραποτιστεί για καιρό, το αφήνεις να ηρεμίσεις χωρίς όμως να το αφήνεις απότιστο)

Θα σου πρότεινα να ποτίζεις σωστά το χώμα, δηλαδή μέχρι να στραγγίξει από κάτω νερό, από όλες τις τρύπες, όταν βλέπεις πως χρειάζεται και όχι βάση προγράμματος. Ποτίζουμε σταδιακά, δηλαδή περνάμε την επιφάνεια της γλάστρας 2 και 3 φορές αν χρειαστεί.

Ειδικά σε υποστρώματα όπως το δικό σου όπου εάν ξεραθούν γίνονται συμπαγή και θέλουν λίγη ώρα μέχρι να μουλιάσουν και να μπορούν να αποροφήσουν το νερό σε όλη τους την επιφάνεια. Σκέψου πως πχ αν ένα σημείο μες τη γλάστρα είναι απότιστο και έχει ξεραθεί, και ποτίσεις 1 φορά και στα γρήγορα, εκείνο το σημείο θα παραμείνει απότιστο καθώς το νερό θα κυλήσει απ'εξω. Φαντάσου τώρα αυτό το σημείο που σου περιγράφω να είναι όλη η ριζόμπαλα.

Επίσης ψέκαζε με νεράκι όλο το φύλλωμα κανα δυο φορές την ημέρα και μη το έχεις σε άμεση έκθεση με μεσημεριανό ήλιο, αλλά όχι και σε απόλυτη σκιά.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=5182 αλλά και στα υπόλοιπα άρθρα του forum.

Με συγχωρείς για τα πολλά μου λόγια, καλή συνέχεια :376571:

liko
12-09-14, 14:54
Σε ευχαριστω για το χρονο σου και για τις συμβουλες σου.ελπιζω να το σωσω...!!!

My Nellie
13-09-14, 11:21
Έχω ένα μόσχευμα φτελιάς (από τον Κώστα-migiaki) που φέτος πήγε πολύ καλά. Πριν ένα-ενάμιση μήνα κιτρίνιζε κι έριχνε τα φύλλα. Ψέκασα μια φορά με ακαρεοκτόνο, συνέχιζε να ρίχνει το φύλλωμα αλλά την άφησα ήσυχη και της κλάδεψα τα κλαδιά (τα οποία είχα αφήσει σε ελεύθερη ανάπτυξη). Μόλις δρόσισε ο καιρός έχει γεμίσει νέα μάτια και πετάει από παντού.

liko
13-09-14, 13:17
Με την πρωτη ευκαιρία θα παρω φυλλαράκια και θα τα παω σε γεωπόνο.σε ευχαριστω!!!

liko
17-09-14, 22:02
τελικα το πηρα και πηγα σε γεωπονο.Το κοιταξε και αμεσως μου ειπε οτι εχει τετρανυχο και πως το εχει καιρο...Μου εδωσε ενα ακαρεοκτονο.Το ψεκασα και τωρα ειμαι σε αναμονη...Μου ειπε οτι θα ριξει κι αλλα φυλλαρακια αλλα να μην αγχωθω.Θα ανακαμψει.Σας ευχαριστω ολους και θα ενοιμερωσω για την εξελιξη.

Αιμιλία
10-10-14, 19:44
πως τα παει η φτελια σου;

GIANNHS
10-10-14, 19:49
τελικα το πηρα και πηγα σε γεωπονο.Το κοιταξε και αμεσως μου ειπε οτι εχει τετρανυχο και πως το εχει καιρο...

Φέτος οργίασε ο τετράνυχος!!

Αιμιλία
10-10-14, 19:58
Άστα να πάνε Γιάννη...ευτυχως που επιασε το φθινοπωρο που είναι και φθινοποωρο φέτος και θα ησυχάσουμε λίγο.....και οχι μονο ο τετρανυχος....και απο μελίγκρα να δεις!!!

liko
28-12-14, 18:21
Γεια σας και παλι και εύχομαι Χρόνια πολλά σε ολους με υγεια σε σας και τα δεντρακια σας!θέλοντας να επανελθω στο δεντράκι μου εδώ κ ενα μήνα έχουν πεσει όλα τα φύλλα του.δε μου φαινόταν όμως να έχει πεθάνει και συνεχιζω να ποτιζω αραιά.σήμερα έχει γεμίσει μπουμπουκακια στα κλαδάκια του.είναι φυσιολογικό?το έχω εξω και έχει 5-12 βαθμούς. Ποτε μπορω να το κλαδεψω αρκετά?ποτε να του αλλάξω χώμα?σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

My Nellie
28-12-14, 20:25
Τα νέα μάτια που φουσκώνουν οφείλονται στην σχετικά υψηλή θερμοκρασία που επικρατεί ακόμη.
Μπορείς να κλαδέψεις και τώρα ή και λίγο αργότερα.
Αλλά την μεταφύτευση καθυστέρησέ την για νωρίς την άνοιξη.

Ευχαριστούμε για τις ευχές!
Αντεύχομαι κι εγώ ό,τι επιθυμείς!

liko
28-12-14, 20:28
Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Καλη χρόνια σε ολους!!!