PDA

Επιστροφή στο Forum : Σίδηρος

Manosvince
28-04-14, 11:43
Ρίχνετε ξεχωριστά κάποιο σκεύασμα σιδήρου στα δέντρα σας? Χημικο, στερεό? Κάθε πότε?

Ρωτάω γιατί έριξα πριν λίγες μέρες και όπως είχε ξανασυμβεί τα βρυα μαύρισαν σαν να κάηκαν, αλλά αυτή τη φορά είδα μάυρα στίγματα στα φύλλα, στους μίσχους και κάποια τρυφερά κλαδιά μαύρισαν εκτεταμένα.
Ευτυχώς έβρεξε αρκετά και ξεπλύθηκαν, αλλά αναρρωτιέμαι γιατί δημιουργήθηκαν τόσο έντονα σημάδια, αφού δεν το παράκανα με τη δοσολογία.

novice
28-04-14, 12:07
Εγώ ουσιαστικά δεν ρίχνω, εννοώ δλδ ότι έχω ρίξει 1-2 φορές θειικό σίδηρο απλά επειδή με έτρωγαν τα χέρια μου. :247972:

Επίσης, ο PW δηλώνει ρητά ότι δεν χρειάζεται αν χρησιμοποιείται ένα ισορροπημένο οργανικό λίπασμα. Επίσης, η δική του προσέγγιση περί λίπανσης είναι εδώ:

http://saruyama-bonsai.blogspot.gr/2014/04/a-genuine-treatise-on-fertilising.html

GIANNHS
28-04-14, 13:07
Μηπως ειχες κανει και λιπανση προσφατα? Καλο ειναι να μην πεφτουν μαζι

My Nellie
28-04-14, 15:38
Εγώ χρησιμοποίησα για πρώτη φορά στα γιασεμιά (wrightia religiosa) που έχω από σπόρο και τα μεγαλώνω με τεχνητό φωτισμό τον χειμώνα.
Παρά το ότι έχουν το ίδιο σχήμα λίπανσης όπως και τα άλλα δένδρα, αυτά τα γιασεμάκια παρουσιάζουν κάθε τόσο μια χλώρωση.
Το φυσιολογικό τους χρώμα επανήλθε με τον σίδηρο και μάλλον θα το ενσωματώσω στο πρόγραμμα. Μιά φορά τον μήνα.

Manosvince
30-04-14, 00:11
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα είμαι πιο επιφυλακτικός άλλη φορά... Απλά μερικά δεν είχαν έντονο πράσινο χρώμα στα φύλλα. Τώρα έχουν έντονο μαύρο. :bounce:

philip
30-04-14, 16:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα είμαι πιο επιφυλακτικός άλλη φορά... Απλά μερικά δεν είχαν έντονο πράσινο χρώμα στα φύλλα. Τώρα έχουν έντονο μαύρο. :bounce:

Μανο καληςπερα, μονο διαφυλλικο τέτοια εποχή . Μην σου πω παντα να κανεις διαφυλλικο με ιχνοστοιχεία. Εγώ έσωσα έτσι τον γιουνιπερο που είχα φέρει στον workshop (αν τον θυμάσαι ).

Manosvince
30-04-14, 17:13
Μανο καληςπερα, μονο διαφυλλικο τέτοια εποχή . Μην σου πω παντα να κανεις διαφυλλικο με ιχνοστοιχεία. Εγώ έσωσα έτσι τον γιουνιπερο που είχα φέρει στον workshop (αν τον θυμάσαι ).

:affraid::affraid: Ωραίος! Χωρίς μυκητοκτόνο ?

Γιάννης-Όλγα
30-04-14, 18:49

Πρόσεχε γιατί η φυτοτοξικότητα ή η υπερτροφία είναι το ίδιο επιβλαβής με την τροφοπενία.

philip
30-04-14, 19:33
:affraid::affraid: Ωραίος! Χωρίς μυκητοκτόνο ?

Χωρίς , ακολούθησα τις οδηγίες του frizoni . Με είχε συμβουλεύσει μονο ιχνοστοιχεία κ βιταμίνη Β εαν έχω , είχα !!! Ολα διαφυλλικα , να σου την αλήθεια του έριξε κ ένα ξεμάτιασμα η Γιαγια μας :icon_biggrin:

Δεν ξέρω τι βοήθησε περισσότερο :064:

novice
30-04-14, 22:52
Χωρίς , ακολούθησα τις οδηγίες του frizoni . Με είχε συμβουλεύσει μονο ιχνοστοιχεία κ βιταμίνη Β εαν έχω , είχα !!! Ολα διαφυλλικα , να σου την αλήθεια του έριξε κ ένα ξεμάτιασμα η Γιαγια μας :icon_biggrin:

Φιλιππε δεν περιγραφεις αναλυτικα τι σου προτεινε (τι σκευασμα, καθε ποτε, για ποςο καιρο, κλπ.Οχι τιποτα αλλο, αλλα να μαθαινουμε...

Chef
01-05-14, 01:21
να σου την αλήθεια του έριξε κ ένα ξεμάτιασμα η Γιαγια μας :icon_biggrin:

Εγώ είμαι βέβαιος. Το ξεμάτιασε έπιασε. :icon_biggrin:

philip
01-05-14, 08:06
Φιλιππε δεν περιγραφεις αναλυτικα τι σου προτεινε (τι σκευασμα, καθε ποτε, για ποςο καιρο, κλπ.Οχι τιποτα αλλο, αλλα να μαθαινουμε...

Απλή διαδικασία , μου είπε οτι το δέντρο χρειάζεται ιχνοστοιχεία . Διαφυλλικο κάθε 15 μέρες , στο μήνα εαν δω οτι το δέντρο ειναι σταθερό κ δεν έχει πάρει την κάτω βόλτα ή κανω άλλο έναν ψεκασμο με ιχνοστοιχεία ή βιταμη Β . Αρχές Φλεβάρη αργης αποδέσμευσης λίπασμα .
Σκευάσματα με ιχνοστοιχεία υπάρχουν διάφορα . Προσοχή το σκευασμα να έχει μονο ιχνοστοιχεία όχι με ΝΡΚ.

Μου είπε ακόμα οτι εαν δω οτι το δέντρο στον μήνα δεν ανταποκρίνεται να ποτίσω με βιταμίνη Β.

Εγώ είμαι βέβαιος. Το ξεμάτιασε έπιασε. :icon_biggrin:

:97669:

Αυτο πιστεύω κ εγώ .....!!!!

Chef
01-05-14, 12:44
Απλή διαδικασία , μου είπε οτι το δέντρο χρειάζεται ιχνοστοιχεία . Διαφυλλικο κάθε 15 μέρες , στο μήνα εαν δω οτι το δέντρο ειναι σταθερό κ δεν έχει πάρει την κάτω βόλτα ή κανω άλλο έναν ψεκασμο με ιχνοστοιχεία ή βιταμη Β . Αρχές Φλεβάρη αργης αποδέσμευσης λίπασμα .
Σκευάσματα με ιχνοστοιχεία υπάρχουν διάφορα . Προσοχή το σκευασμα να έχει μονο ιχνοστοιχεία όχι με ΝΡΚ.

Μου είπε ακόμα οτι εαν δω οτι το δέντρο στον μήνα δεν ανταποκρίνεται να ποτίσω με βιταμίνη Β.

.....!!!!

Ενας φίλος γεωπόνος μου έφερε δώρο το amino16
http://www.evyp.gr/cat/%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1/amino-16/

Είναι και διαφυλλικό και για πότισμα.
Μου είπε ότι είναι θαυματουργό και έχει φοβερά αποτελέσματα στη γεωργία.
Χθες έβαλα πρώτη φορά.

Manosvince
01-05-14, 13:08
... Προσοχή το σκευασμα να έχει μονο ιχνοστοιχεία όχι με ΝΡΚ.

....

Άρα μιλάμε για κάποιο σκεύμσμα σιδήρου για παράδειγμα, με ιχνοστοιχεία... ?

philip
01-05-14, 14:34
Άρα μιλάμε για κάποιο σκεύμσμα σιδήρου για παράδειγμα, με ιχνοστοιχεία... ?

Σωστα !! Μανο

Manosvince
16-05-14, 12:21
Οπότε κάτι τέτοιο μάλλον δεν είναι κατάλληλο...τι λέτε? (δεν είχα ρίξει απ'αυτό)

Chef
16-05-14, 13:36
Οπότε κάτι τέτοιο μάλλον δεν είναι κατάλληλο...τι λέτε? (δεν είχα ρίξει απ'αυτό)

Αυτό είναι κανονικό λίπασμα συν κάποια ιχνοστοιχεία.
Αν το χρησιμοποιήσεις δεν πρέπει να λιπάνεις και με άλλο λίπασμα.

Manosvince
16-05-14, 14:29
Και απο την μπροστινη πλευρά λέει σίδηρος... :075:

Geo.K
20-05-14, 13:29
Μάνο, θα σου πρότεινα να βρεις χηλικό σίδηρο σε κόκκους-σκόνη.
Εγώ βάζω όταν δω πολύ κίτρινη καινούρια βλάστηση. Σε 2 βδομάδες το φυτό στρώνει. Το έχω ως απαραίτητο ιχνοστοιχίο στο πρόγραμμα λίπανσης διότι το green dream δεν προσφέρει τον απαιτούμενο σίδηρο στα δέντρα.
Το εφαρμόζω σε όλο το δέντρο και ριζοπότισμα εννοείται. περίπου 5-10ml στα 5 λίτρα.

Manosvince
20-05-14, 19:17
Έχω την εντύπωση Γιώργο πως το σκεύμασμα που έριξα ήταν θεϊκός σίδηρος...:icon_scratch:

Άρα ρίχνεις κάθε πόσο ? Μόνο την αρχή της σεζόν που βλέπεις οτι κάποιο δέντρο είναι <<χλωμό>> ?

φώτης
20-05-14, 20:01
Μάνο, θα σου πρότεινα να βρεις χηλικό σίδηρο σε κόκκους-σκόνη.
Εγώ βάζω όταν δω πολύ κίτρινη καινούρια βλάστηση. Σε 2 βδομάδες το φυτό στρώνει. Το έχω ως απαραίτητο ιχνοστοιχίο στο πρόγραμμα λίπανσης διότι το green dream δεν προσφέρει τον απαιτούμενο σίδηρο στα δέντρα.
Το εφαρμόζω σε όλο το δέντρο και ριζοπότισμα εννοείται. περίπου 5-10ml στα 5 λίτρα.

Είχες τσεκάρει την νέα βλάστηση οτι παρέμενε κίτρινη ενω είχε ωριμάσει ;
Κάποια είδη στην αρχή έχουν κίτρινη αλλά στην πορεία γίνετε πράσινη .

Geo.K
20-05-14, 21:14
Έχω την εντύπωση Γιώργο πως το σκεύμασμα που έριξα ήταν θεϊκός σίδηρος...:icon_scratch:

Άρα ρίχνεις κάθε πόσο ? Μόνο την αρχή της σεζόν που βλέπεις οτι κάποιο δέντρο είναι <<χλωμό>> ?

Όχι χλωμό. Όταν βλέπω ότι είναι περισσότερο κίτρινο απ' ότι είθισται.
Όχι όχι. Μιλάμε για σίδηρο στη χηλική του μορφή. Αυτό χρειάζεσαι.

My Nellie
21-05-14, 11:09
Μάνο, θα σου πρότεινα να βρεις χηλικό σίδηρο σε κόκκους-σκόνη... ...Κι εγώ αυτόν χρησιμοποιώ όταν διαπιστώνω χλώρωση στα φυτά μου.

My Nellie
21-05-14, 11:19
Symptoms of Deficiency in Essential Minerals (http://5e.plantphys.net/article.php?id=289) Συμπτώματα και εικόνες των διαφόρων τροφοπενιών.