PDA

Επιστροφή στο Forum : ειμαι καινουργιος και θελω βοηθεια παρακαλω

Αδάμ
25-11-13, 21:27
αγορασα σπορους λευκου πευκου απο το e-bay παρηγκειλα 6 σπορους, φυτεψα τους 2 και περιμενω να βγει αλλα με χωμα αναμεικτο θα γινει δουλεια?? ή με τπτ?? Δεν ξερω αν το χωμα ειναι ιδικο για μπονσαι

Criss
25-11-13, 21:31
Καλώς όρισες! Η φύση είναι πολύ δυνατή κι έτσι τα σποράκια σου δεδομένων των απαιτούμενων συνθηκών (υγρασία, ζέστη κλπ) θα φυτρώσουν. Όμως, γνωρίζεις αν είναι βιώσιμα/ζωντανά; Ήταν αξιόπιστος ο προμηθευτής σου;

Criss
25-11-13, 21:45
Κι εσύ λευκό πεύκο κατευθείαν! Τα γνωρίζεις;

Αδάμ
25-11-13, 21:48
ειχε πολλα feedback καλα οποτε ναι ειναι αξιοπιστος...Α ωραια πως θα του παρεχω ζεστη χωρισ καλοφιρερ και θερμανση στο σπιτι μου??

Αδάμ
25-11-13, 21:49
Κοιταχτε δν γνωριζω σχεδον καθολου ειμαι πολυ απειρος αλλα πιστευω οτι θα τα καταφερω με την βοηθεια σας

Αδάμ
25-11-13, 21:54
Εχω βαλει πανω απο τους σπορους ενα γιαλινο ποτηρι σαν θερμοκηπιο και το ποτιζω με ζεστο νερο ειναι σχεδον 1η εβδομαδα και δν εχει δωσει σημαδια ζωης

Zerkian
26-11-13, 10:50
Αδάμ βγάλε το ποτήρι και άφησε το δοχείο σε εξωτερικό χώρο να έχει κρύο. Επίσης μην ποτίζεις. Οι σπόροι πρέπει να ξεχειμωνιάσουν και με πολύ τύχη ίσως δεις κάποιους απ' αυτούς να φυτρώνουν την άνοιξη!
Σπόροι σαν κι αυτούς που έσπειρες θέλουν ειδική διαδικασία, πρέπει να είναι πολύ φρέσκοι και γενικά δεν έχουν μεγάλη βλαστικότητα.
Μπορείς να συνεχίσεις το πείραμα που άρχισες αλλά να έχεις μεγάλη υπόμονη. Θα σου πρότινα να προμηθευτείς ένα έτοιμο δεντράκι από κάποιο φυτώριο σε γλάστρα για αρχή.
Καλή επιτύχια

Αδάμ
26-11-13, 14:32
μάλιστα ευχαριστώ πολύ

Chef
26-11-13, 16:20
... αλλά να έχεις μεγάλη υπόμονη. Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα έτοιμο δεντράκι από κάποιο φυτώριο σε γλάστρα για αρχή.
Καλή επιτύχια

Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλά θα έχεις την υπομονή να περιμένεις 10- 15 χρόνια; :icon_eek:

Πάρε ένα δενδράκι από φυτώριο και δώστου να καταλάβει.
Κι άμα το σκοτώσεις μετά πάρε ένα άλλο. :991552:

Και αν στο μεταξύ φυτρώσουν οι σπόροι άσε τα φυτά να μεγαλώνουν.

liakos
26-11-13, 20:54
αγορασα σπορους λευκου πευκου απο το e-bay παρηγκειλα 6 σπορους, φυτεψα τους 2 και περιμενω να βγει αλλα με χωμα αναμεικτο θα γινει δουλεια?? ή με τπτ?? Δεν ξερω αν το χωμα ειναι ιδικο για μπονσαι
Μην αγοράζεις σπόρους από το ebay είναι σχεδόν αισχροκέρδεια, υπάρχουν online καταστήματα που βρίσκεις σε καλές τιμές πρακτικά ( για τις ανάγκες μας) άπειρες ποσότητες σπόρων. ΟΙ σπόροι των πεύκων είναι σχετικά ανθεκτικοί στην αποθήκευση, τα περισσότερα είδη πεύκου αντέχουν κι ένα χρόνο με πρόχειρη αποθήκευση. Δεν μπορούσες να δημιουργήσεις δυσμενέστερες συνθήκες για να φυτρώσουν: ζεστό νερό, υψηλή ατμοσφαιρική υγρασία και πιθανόν ελλιπή φωτισμό. Επειδή έφαγα μεγάλη πίκρα φέτος και νομίζω θα πρέπει να γίνει κανόνας απαράβατος, μην σπέρνεις πεύκα όταν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 15-20 βαθμούς, υπάρχει κίνδυνος να φυτρώσουν και μετά απλά να προσβληθούν από μύκητες που θα εξοντώσουν.
Ο Περικλής σου περιέγραψε την σωστή διαδικασία, και παράλληλα καλό θα ήταν να ακούσεις τις νουθεσίες τόσο του Περικλή όσο και του Θεόφιλου ώστε να κερδίσεις εμπειρίες μέχρι να ξεκινήσεις να ασχολείσαι όταν φτάσουν στις διαστάσεις που πρέπει και εφόσον με το καλό φυτρώσουν τα πευκάκια